بیماری ها و سلامتسلامت زنان

کیست هموراژیک چه علائمی دارد؟ + راه درمان مناسب

کیست هموراژیک اغلب برای خانم‌ها و افراد دارای رحم منتسب به زنانی که به سنین یائسگی نرسیده‌اند، ایجاد می‌شود. این کیست خونی راهکارهای درمانی متعددی دارد که بسته به شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در ادامه به بررسی هر آنچه که لازم است در مورد این نوع کیست‌ها دانست، خواهیم پرداخت.

کیست هموراژیک چیست؟

کیست هموراژیک در نتیجه خونریزی در تخمک‌ها ایجاد می‌شود و ممکن است برای هر خانم و فرد دارای رحم منتسب به زنانه‌ای اتفاق افتد. دلیل خاصی برای ایجاد این کیست‌ها وجود ندارد و اغلب بدون دلیل برای برخی آنها ایجاد می‌شود.

این نوع از کیست اغلب برای افرادی که هنوز به دوران یائسگی نرسیده‌اند به وجود می‌آید. در واقع وجود تخمدان‌ها با ابعادی حدود یک بادام در 2 طرف شکم سبب شده است تا تخمک‌ها رشد کرده و در دوران قاعدگی آزاد شوند. در ادامه آن، کیست هموراژیک زمانی ایجاد خواهد شد که تخمک از راه فولیکول تخمدان بر سطح آن منتشر شوند که در نتیجه فولیکول به کیست تبدیل خواهد شد.

کیست هموراژیک چیست؟

کیست تخمدان به توده‌هایی گفته می‌شود که پر از مایع هستند و روی سطح تخمدان و یا درون آن ایجاد می‌شوند اما کیست هموراژیک با آن متفاوت است و علت اصلی ایجاد آن مشخص نیست.

مطلب پیشنهادی
تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟ + نتایج

کیست هموراژیک چه علائمی دارد؟

وجود کیست هموراژیک مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد نمی‌کند و علائم برجسته‌ای را برای فرد بروز نخواهد داد. وجود آنها در بیشتر موارد با انجام آزمایشات لگنی و شکم از طریق سونوگرافی مشخص خواهد شد.

اغلب اوقات فرد از ابتلا به کیست هموراژیک مطلع نمی‌شوند. زیرا بعد از مدتی خود به خود از بین رفته و اثری از خود بر جای نمی‌گذارد. ابعاد این نوع کیست اگر کوچک باشد یا بزرگ، علائم چندانی به همراه نخواهد داشت اما در مواردی که ابعاد آن بزرگتر از 10 سانتی‌متر شده باشد علائمی از جمله گزینه‌های زیر را برای فرد ایجاد خواهد کرد:

  • احساس درد شدید در ناحیه لگن
  • احساس پری برای ناحیه لگن
  • بروز علائم غیر معمول در روند قاعدگی
  • درد شدید در هنگام برقراری رابطه جنسی
  • احساس درد در حین اجابت مزاج و حرکت روده‌ها
  • احساس پُری و درد در ناحیه زیر شکم

راه درمان کیست هموراژیک چیست؟

برای درمان راهکارهای درمانی دارویی و جراحی بر اساس سایز و ابعاد کیست هموراژیک توسط پزشک خواهد شد. در مواردی این کیست‌ها بدون پیش گرفتن راه درمانی از بین خواهند رفت اما در مواردی که ابعاد بزرگتری را داشته باشد، درمان دارویی حتی با قرص‌های پیشگیری از بارداری پیش گرفته خواهد شد.

تشخیص و درمان کیست هموراژیک

با بزرگ شدن ابعاد کیست که علائمی از جمله درد و پُری در ناحیه لگن را به همراه دارد، درمان به روش جراحی انجام خواهد شد. برای جراحی اگر ابعاد کیست بیشتر از 10 سانتی متر باشد لازم است تا پزشک اقدامات لازم برای خارج کردن کیست را پیش گیرد.

مطلب پیشنهادی
تنبلی تخمدان - 4 علت سندرم تخمدان پلی کیستیک + درمان

در موارد لزوم و درگیر شدن تمام تخمدان، احتمال خارج کردن تخمدان نیز وجود خواهد داشت. این موضوع برای مواقعی است که آسیب جدی برای تخمدان ایجاد شود و در غیر این صورت پزشک فقط کیست را خارج خواهند کرد.

آیا وجود کیست هموراژیک سبب نازایی می‌شود؟

برای بسیاری از افراد نگران کننده است اگر به بیماری‌های زنانه مبتلا شوند و می‌توان گفت برجسته‌ترین نگرانی برای آنها، نازایی است. نکته‌ای که برای این نوع از کیست‌ها وجود دارد این است که تاثیر منفی این نوع از کیست‌ها بر باروری به همراه نخواهند داشت.

البته این موضوع به درگیر شدن هر یک از تخمدان‌ها بستگی دارد. یعنی اگر یکی از تخمدان‌ها درگیر شده باشد و نیاز به خارج کردن آن باشد، تا وقتی که تخمدان دیگر سالم است جای نگرانی وجود ندارد. به هر حال باید راه درمان و بهبود را پزشکان متخصص در این زمینه مشخص کنند.

آیا می‌توان از کیست هموراژیک پیشگیری کرد؟

راهکاری برای پیشگیری از ابتلا به انواع کیست وجود ندارد و اغلب برای این موضوع راهکاری نتیجه‌بخش واقع نشده است. تنها با مصرف داروهای پیشگیری کننده از بارداری می‌توان با سرکوب فرایند تخمک‌گذاری آنها را کنترل کرد. که صلاح‌دید این موضوع را نیز پزشکان متخصص باید تجویز کنند.

مطلب پیشنهادی
ریزش مو در دوران شیردهی - (4 علت + 3 خوراکی موثر + ماسک خانگی)

تنها راهکاری که نتیجه بخش خواهد بود و از پیشرفت آنها جلوگیری خواهد کرد، شامل چک کردن‌های مکرر در بازه‌های زمانی متعدد است. با این کار سریع‌تر از ابتلا به آن مطلع شده و از پیشرفت آن جلوگیری خواهد شد. اما مراقبت‌های بهداشتی نیز در بروز برخی از مشکلات تا حد به سزایی موثر واقع خواهد شد.

نکات پایانی

کیست هموراژیک از جمله مشکلات زنانه‌ای است که بدون هیچ دلیل ممکن است ایجاد شود. انواع کیست نمی‌تواند باروری خانم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد تا اینکه درمان به تعویق افتاده و موجب آسیب رساندن به هر دو تخمدان شود. بهترین راهکار برای سلامت زنان توجه به سیکل قاعدگی و تغییرات ایجاد شده در این دوران است که باید در صورت بروز هرگونه مشکل سریعا به پزشک مراجعه کرد. از اقدامات خودسرانه و راهکارهای درمانی دارویی غیر علمی باید به طور جدی پرهیز کرد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *