عفونت رحم چیست؟

عفونت رحم از جمله بیماری هایی است که در هر سنی می تواند بانوان و افراد دارای رحم را درگیر خود کند. فضای رحم به گونه ای است که مکانی مناسب برای رشد سریع هر نوع عفونتی مهیا می باشد. اگر بیماری های رحمی درمان نشوند و به علائم آن توجهی نشان داده نشود این امکان وجود دارد بخش های دیگر نیز دچار اختلال شود.
در این مقاله به طور جامع موارد زیر را مورد بررسی قرار داده ایم.

 • شناخت عفونت رحم
 • بررسی کامل علائم آن
 • راه درمان
 • پیشگیری از ابتلا به آن

عفونت رحم چیست؟

رحم مهمترین بخش دستگاه تولید مثل زنان محسوب می شود که در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و از لوله فالوپ زهدان رحم و تخمدان ها تشکیل شده است. از شایع ترین مشکلاتی که این اندام حیاتی را تهدید می کند، عفونت رحم به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط با عفونت رحم

عفونت رحم چیست؟

دقت داشته باشید در صورتی که این عفونت ها به خون وارد شوند می توانند خسارت های جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشند. در ادامه این مقاله به بررسی و معرفی این بیماری می پردازیم. با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه از بیماری افتادگی رحم باید دانست + علائم و راه های پیشگیری

عوامل بروز عفونت رحم

همواره آگاهی از بیماری ها کمک می کند تا افراد با رعایت برخی نکات از بروز آن جلوگیری کنند. از همین رو باید بدانید که عفونت رحم اغلب در سنین باروری یعنی از سن بلوغ تا یائسگی به سراغ زنان می رود.

اصلی ترین دلیل آن این است که در سیستم تناسلی کودکان و خانم های یائسه امکان رشد میکروب ها وجود ندارد. اما سوال اینجاست که چه عواملی میتواند باعث بروز این بیماری در خانم‌ها شود؟

 • برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل پیشگیری
 • رابطه جنسی قبل از 25 سالگی
 • وسیله پیشگیری از بارداری مانند آی یو دی می تواند از جمله دیگر عوامل باشد
 • دوش واژینال
 • داشتن سابقه عفونت رحم

علائم عفونت رحم

هر چند این امکان وجود دارد که زنان با هیچ نشانه ای از عفونت رحم روبرو نشوند اما یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود زنان به متخصصین زنان و زایمان مراجعه کنند بروز نشانه هایی دردناک در آنهاست. از نشانه های عمومی این بیماری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز دردهای ناگهانی در قسمت تحتانی شکم
 • بروز دردهای ناگهانی در قسمت فوقانی شکم
 • تب های کم که به مرور رو به زیاد شدن میرود
 • احساس درد در حین رابطه جنسی
 • طی کردن دوران قاعدگی نامنظم
 • تجربه داشتن درد در هنگام خروج ادرار
 • ترشحات واژینال بدبو افزایش پیدا می کند
 • خستگی های مداوم و طولانی مدت
مطلب پیشنهادی
سندرم پیش از قاعدگی - آیا PMS را می توان درمان کرد + علائم

اما همواره افرادی هستند که به دلیل پیشرفت عفونت رحم با دردهای بسیار شدید روبرو می شوند به صورتیکه کارهای روزمره آنها را دچار اختلال می کند. این نشانه ها شامل مواردی مانند گزینه‌های زیر هستند.

 • بروز دردهای ناگهانی و آزاردهنده در لگن
 • استفراغ های شدید خصوصا در هنگام صبح
 • بیهوشی های ناگهانی
 • بروز تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت

این نکته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که به هنگام مواجهه با چنین نشانه هایی در کمترین زمان ممکن باید خود را به مراکز فوریت های پزشکی برسانید زیرا هر لحظه این امکان وجود دارد که عفونت به خون و یا سایر قسمت های بدن سرایت کند و خسارات جبران ناپذیری را با خود به همراه آورد.

راه های تشخیص عفونت رحم

مراجعه به پزشکان و متخصصان زنان و زایمان از جمله مهمترین بخش پیشگیری و درمان از بروز عفونت رحم محسوب می شود از همین رو پزشکان برای تشخیص این بیماری به سراغ انجام آزمایش هایی نظیر آزمایش ناحیه لگن، معاینه دهانه رحم و آزمایش ادرار می‌روند تا نشانه هایی همچون خون، سرطان و همچنین سایر بیماری ها را در افراد بیابند.

از جمله دیگر آزمایشات موجود برای بررسی این بیماری میتوان به میزان رسوب گذاری اریترویست، مقدار پروتئین C موجود برای واکنش و تعداد WBC اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی
خارش سینه نشانه چیست؟ + عواملی باعث خارش ناحیه سینه در بارداری

علائم عفونت رحم

راه های درمان عفونت رحم

معمولا پزشکان با اینکه پیشرفت‌هایی در زمینه علوم حاصل شده است، سراغ راه‌کارهای درمانی به وسیله مصرف دوز مناسبی از آنتی بیوتیک‌ها می‌روند.

زیرا در ابتدا تشخیص اینکه کدام نوع از باکتری ها دلیل بروز این عفونت شده است بسیار سخت است از همین رو با تجویز دو نوع از آنتی بیوتیک تلاش می کنند تا درمان را به طور کامل پیش ببرند.

اما نکته اینجاست که مصرف این داروها باعث می شود تا نشانه های عفونت رحم از بین برود و همین مسئله زنان را به این باور برساند که بیماری آنها به طور کامل درمان شده است و در نتیجه مصرف داروها را قطع می کنند.

این یکی از اشتباه ترین کارهایی است که اغلب خانم ها انجام می دهند زیرا علاوه بر اینکه میتواند روند بهبود را به تعویق بیاندازد حتی میتواند باعث بروز مجدد عفونت شود.

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به دلیل برخی بیماری ها و یا حتی بارداری امکان مصرف قرص برای شما وجود ندارد و یا دچار ورم و یا کیست در ناحیه لگن شده اید باید برای درمان عفونت رحم به سرعت خود را به بیمارستان برسانید.

مطلب پیشنهادی
بیماری واریکوسل چیست؟ علل، راه های تشخیص و درمان آن

حتی در برخی موارد دیده شده که برای درمان این بیماری پزشکان به سراغ جراحی نیز رفته اند. در واقع زمانی که کیست در ناحیه لگن رشد کرده و احتمال پاره شدن در آن زیاد باشد، این اتفاق رخ می دهد.

یکی از مهمترین مسائلی که در رابطه با عفونت رحم باید بدانید این است که اصلی ترین عامل این بیماری باکتری ها هستند که از طریق تماس جنسی به زنان سرایت می کند.

مردان ناقل اصلی باکتری ها محسوب می‌شوند و موجب عفونت در رحم زنان خواهند شد. به همین دلیل است که پزشکان و متخصصین زنان و زایمان همواره به استفاده از راه های پیشگیری مانند کاندوم تاکید دارند.

روش های گیاهی برای درمان عفونت رحم

پس از اینکه توضیحاتی هر چند مختصر در رابطه با راه های درمان عفونت رحم با استفاده از روش های پزشکی و جراحی خدمت شما ارائه دادیم. حال در نظر داریم به معرفی برخی از روش های گیاهی بپردازیم که با استفاده از آن میتوان از بروز این بیماری پیشگیری کرد. با ما همراه باشید.

درمان طبیعی عفونت رحم

1. گیاه ماریانا و درمان عفونت رحم

گیاه ماریانا این توانایی را دارد که عفونت ها و باکتری های دهانه رحم، خارش و بوی بد واژن را از بین ببرد و ترشحات زنانه را نیز به تعادل برساند.

برای اینکه بتوانید از این گیاه استفاده کنید باید در ابتدا مقداری از پودر ماریانا را به مدت 15 دقیقه جوش دهید و از صافی رد کنید. پس از سرد شدن می توانید مقداری از آن را برداشته و استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
فیبروم رحم - آشنایی با نشانه های شایع + علل + انواع

همچنین می توانید محلول را در ظرفی بریزید و به مدت 15 دقیقه در آن بنشینید به گونه ای که واژن تماس مستقیمی با محلول داشته باشد. نکته اینجاست که نوعی شیاف از این گیاه نیز وجود دارد که میتوانید هر سه روز یکبار از آن استفاده نمائید.

2. چای طبیعی سنبل ختایی

یکی دیگر از راه هایی که برای درمان و جلوگیری از عفونت رحم وجود دارد چای طبیعی سنبل ختایی است. این چای به راحتی میتواند مشکلات ناشی از قاعدگی خصوصا رفع عفونت های واژنی و خارش های ناشی از آن را درمان کند و همچنین فواید بسیار بیشتری را نیز با خود به همراه دارد.

برای تهیه این چای باید مقداری از سنبل ختایی را تهیه کرده و آن را گل مریم، گیاه هفت بند و مقداری آب جوش مخلوط کنید.

سپس این مخلوط را درون ظرف خشک و در دار بریزید و با هر بار مصرف چای دو قاشق از آن را درون قوری ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد و سپس از صافی رد کنید. نکته اینجاست که تمشک زمینی نیز میتواند جایگزین مناسبی برای گیاه هفت بند به حساب آید.

مطلب پیشنهادی
درمان تنبلی تخمدان با ورزش - معرفی تمام حرکات ورزشی و درمانی

3. شاه بلوط

مطمئنا همگی شاه بلوط را جزء یکی از خوشمزه ترین میوه ها به حساب می آوریم اما نکته اینجاست که این میوه خوشمزه به راحتی میتواند به یک محلول ترکیبی شستشو تبدیل شود و از خانم ها در برابر عفونت رحم و بیماری های مرتبط با واژن مانند عفونت واژن و حتی مربوط به تخمدان محافظت کند.

برای تهیه این محلول باید مقداری بلوط خشک، گلنار خشک، چوب درخت گز، عدس و مقداری آب را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس آن را درون یک تشت ریخته و واژن و اطراف آن را با محلول شستشو دهید. دقت داشته باشید حرارت این محلول نباید بیشتر از 27 درجه سانتی گراد شود زیرا میتواند سبب سوختگی پوست شود.

4. محلول مرزنجوش

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به التهاب و خارش در ناحیه واژن و عفونت رحم گرفتار شده اید می توانید از محلول مرزنجوش استفاده کنید. برای تهیه این محلول کار سختی را پیش رو ندارید بلکه با تهیه مقداری مرزنجوش، بادرنجبویه، پونه کوهی، ریشه انجبار، زاج سفید و مقداری آب این محلول را آماده کنید. در ابتدا باید مواد تهیه شده را به خوبی با یکدیگر مخلوط کرده و در ظرفی لعابی بریزید.

سپس مقداری آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه بجوشد. آن را از صافی رد کنید و بگذارید مقداری سرد شود. برای استفاده از آن نیاز است که درون تشت بنشینید و واژن و اطراف آن را به خوبی شستشو دهید. انجام این کار دو الی سه روز در هفته کافی است.

مطلب پیشنهادی
بررسی 6 علت اصلی تکرر ادرار و راهکارهای درمانی بسیار مناسب

5. تخم اسفرزه

تخم اسفرزه می تواند در رفع خارش واژن و عفونت های مرتبط با واژن و رحم عملکرد خوبی از خود نشان دهد به گونه ای که در صورت استفاده از این مرهم در طول چند شب میتوانید اطمینان داشته باشید که از انواع بیماری ها در امان خواهید ماند.

برای تهیه این مرهم نیاز است مقداری تخم استفرزه، تخم ریحات، تخم شربتی، تخم ختمی و شیرگاو تازه را با یکدیگر مخلوط کنید. شما می توانید این مخلوط را درون یک پارچه بریزید و مقداری خیس کنید و به مدت یک ساعت بر روی واژن قرار دهید.

درمان عفونت رحم

عوارض عفونت رحمی

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که عفونت رحم میتواند چه عوارضی را با خود به دنبال آورد؟ در واقع اکثر آسیب هایی که این بیماری با خود به همراه دارد ناحیه لگن ایجاد می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • دردهای دراز مدت در ناحیه لگن
 • حاملگی‌های خارج از رحم
 • ناباروری
 • بروز آبسه در تخمدان توبو

راه های جلوگیری از بروز عفونت رحم

اگر سابقه عفونت رحم در خانواده و همچنین در خود شما وجود داشته است بهترین راهی که پیش روی شما قرار دارد پیشگیری از بروز این بیماری است. از همین رو در این قسمت به معرفی برخی از راه هایی میپردازیم که با رعایت آنان میتواند به شما کمک کند تا از بروز این بیماری جلوگیری کنید.

 • یک رابطه جنسی امن با طرف مقابل خود برقرار کنید
 • اگر هر دو طرف یک رابطه، قبل از شروع رابطه جنسی، برای STI آزمایش دهید خطر ابتلا به این بیماری به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت
 • درمان سریع برای دریافت STI
مطلب پیشنهادی
زخم دهانه و هر آنچه از آن باید بدانیم + نشانه های سرویسیت

مطالب مرتبط با عفونت رحم

سخن پایانی

در این متن اطلاعات کاملی در مورد هر آنچه که باید از عفونت رحم دانست، ارائه شد. به همین منظور راهکارهایی برای پیشگیری و درمان نیر ارائه گردید.

البته بهتر است در صورت مشاهده علائم گفته شده در این مطلب حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کرد. از این طریق درمان هر چه سریعتر شروع شده و از تشدید آن و انتقال به قسمت های دیگر رحم جلوگیری خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید