بیماری هیستریک

بیماری هیستریک شامل احساسات غیر قابل کنترلی است که از فرد مبتلا، بروز داده می‌شود. در واقع رفتارهای غیر قابل کنترلی هستند که ممکن است برای خود فرد و حتی اطرافیان بسیار ناراحت کننده باشند.

اما این موارد، تمام آنچه که لازم است در مورد بیماری هیستریک دانست را شامل نمی‌شوند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با ادامه متن همراه باشید تا نکات مهمتری را در رابطه با این بیماری برایتان بیان کنیم.

بیماری هیستریک به چه بیماری گفته می‌شود؟

اختلال تبدیلی که به بیماری هیستریک نیز شناخته می‌شود، به عنوان نوعی اختلال عصبی، ممکن است پیامدهای فیزیکی را برای فرد به دنبال داشته باشد. در واقع در بسیاری از شرایط، بدن به صورت خودکار و طبیعی پاسخی ناشی از استرس و احساسات را بروز خواهد داد.

برخی افراد بیماری هیستریک را با تمارض اشتباه می‌گیرند. زیرا فرد مبتلا گاهی باور دارد که ناراحتی یا نقصی در عضو فیزیکی رخ داده است که پزشکان آنرا تشخیص نمی‌دهند و تصور می‌کنند که فرد تمارض به این ناراحتی و درد می‌کند.

بیماری هیستریک چیست؟

برای مثال، وقتی فرد از روی یک پله می‌افتد، احساس درد می‌کند. سپس به اندام‌های خود نگاه می‌اندازد و می‌بیند هیچ خراش و کوبیدگی روی سطح بدن ایجاد نشده است. پس چرا درد احساس شده است؟ این اتفاق ناشی از ذهن انسان است. پاسخ طبیعی بدن نسبت به شرایط ایجاد شده است. اما برای مبتلایان به این بیماری کمی متفاوت است.

مطلب پیشنهادی
15 نشانه افسردگی پس از زایمان (راه درمان و علت ابتلا)

آمار حاکی از آن است که بیماری هیستریک اغلب خانم‌‌ها را بیشتر از آقایان درگیر می‌کند. از سنین نوجوانی به بعد زمینه پیدایش این بیماری ایجاد خواهد شد و در سنین جوانی به اوج خود خواهد رسید.

علت ابتلا به بیماری هیستری چیست؟

علت اصلی ابتلا به این بیماری، مانند بسیاری از بیماری‌های ذهنی دیگر، هنوز مشخص نشده است اما دلایلی وجود دارد که زمینه ساز بروز و پیدایش بیماری هیستریک می‌شود. البته در افرادی که دردهای روحی را تحمل کرده‌اند احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

این بیماری زمینه ساز بروز کاهش کیفیت در زندگی خواهد شد. گاهی عوامل استرس‌زا و شرایط اضطرابی ممکن است علت عمده‌ای برای بروز این بیماری به شمار روند.

نشانه‌ها و علائم ابتلا به بیماری هیستری

معمولا نشانه‌هایی که از فرد مبتلا به بیماری هیستری سر می‌زند، جسمانی است و مربوط به شرایط جسمی فرد می‌شود. این بیماران اغلب تمایل شدیدی به انجام ندادن یا انجام دادن بعضی کارها دارند و معمولا تمایل دارند تا از آنها محافظت شود.

مطلب پیشنهادی
بیماری پارانویا چه علائمی دارد؟ (علل بیماری پارانوئید)

علائمی که ممکن است این بیماری به صورت‌های مختلف در افراد مبتلا بروز دهد، در بسیاری از موارد شامل گزینه‌های زیر است:

  • بروز احساس درد یا بیماری ساختگی در بعضی از قسمت‌های بدن به صورت مکرر و بدون هیچ دلیل
  • ضعیف شدن قدرت تکلم و حتی کاهش حس بویایی در بیماری هیستریک تا حدودی دیده می‌شود
  • عدم توانایی در کنترل برخی از حرکت‌ها مانند لرزش، تشنج کاذب، حرکات پرتابی و فلج ناگهانی
  • توجیه‌پذیری بسیار کم و عدم درک مسائل منطقی
  • داشتن استرس و انتقال آن به سایر افراد

درمان اختلال تبدیلی

آزمایش دقیقی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و اغلب برای تشخیص بهتر، باید به پزشک مراجعه کرد تا دلایل به صورت کامل بررسی شوند.

درمان بیماری هیستریک

با تشخیص این بیماری، پزشک راه‌های درمانی اصولی را برای بیمار پیش خواهد گرفت. اغلب برای درمان از داروهای کنترل کننده استفاده می‌شود. به غیر از درمان‌های دارویی، برای بهبود سریع‌تر می‌توان از راهکارهای زیر طبق صلاح‌دید پزشک کمک گرفت:

  • مشاوره مکرر و گفتار درمانی برای بیماری هیستریک
  • درمان‌های حرفه‌ای فیزیکی
  • مدیتیشن و راهکارهای مناسب برای غلبه بر استرس و اضطراب
  • نظم در زندگی و ایجاد انگیزه با داشتن رژیم غذایی درست، فعالیت بدنی مناسب و بالا بردن اعتماد به نفس
مطلب پیشنهادی
اسکیزوفرنی چیست ؟ علائم و عوامل ایجاد شیزوفرنی کدامند؟

جمع‌بندی کلی در مورد بیماری هیستریک

همانطور که اشاره شد این اختلال زمانی درست تشخیص داده می‌شود که علائم عصبی و نشانه‌های روانشناختی به طور کامل بررسی شوند. گام بزرگی که برای درمان این بیماری وجود دارد، برقراری ارتباط بین درمانگر و بیمار است که بعد از آن نیمی از راه درمان طی شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید