بیماری هیستریک

بیماری هیستریک شامل احساسات غیر قابل کنترلی می‌شود که از فرد مبتلا سر می‌زند. گاهی این رفتارهای غیر قابل کنترل ممکن است برای خود فرد و حتی اطرافیان بسیار ناراحت کننده باشد. در ادامه به طور کامل در مورد این بیماری توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

بیماری هیستریک به چه بیمار گفته می‌شود؟

اختلال تبدیلی که بیماری هیستریک نیز شناخته می‌شود، به عنوان نوعی اختلال عصبی، ممکن است پیامدهای فیزیکی را برای فرد به دنبال داشته باشد. در واقع در بسیاری از شرایط بدن به صورت خودکار و طبیعی پاسخی ناشی از استرس و احساسات را بروز خواهد داد.

برخی افراد بیماری هیستریک را با تمارض اشتباه می‌گیرند. زیرا فرد مبتلا گاهی باور دارد که ناراحتی یا نقصی در عضو فیزیکی رخ داده است که پزشکان آنرا تشخیص نمی‌دهند و تصور می‌کنند که فرد تمارض به این ناراحتی و درد می‌کند.

بیماری هیستریک چیست؟

آمار حاکی از آن است که بیماری هیستریک اغلب خانم‌‌ها را بیشتر از آقایان درگیر می‌کند. از سنین نوجوانی به بعد زمینه پیدایش این بیماری ایجاد خواهد شد و در سنین جوانی به اوج خود خواهد رسید.

مطلب پیشنهادی
بیماری پارانویا چه علائمی دارد؟+ عوامل ایجاد بیماری پارانوئید

علت ابتلا به بیماری هیستری چیست؟

علت اصلی ابتلا به این بیماری هنوز مشخص نشده است اما دلایلی وجود دارد که زمینه ساز بروز و پیدایش بیماری هیستریک می‌شود. البته در افرادی که دردهای روحی را تحمل کرده‌اند احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

این بیماری زمینه ساز بروز کاهش کیفیت در زندگی خواهد شد. گاهی عوامل استرس‌زا و شرایط اضطرابی ممکن است زمینه عمده‌ای برای بروز این بیماری به شمار روند.

نشانه‌ها و علائم ابتلا به بیماری هیستری

معمولا نشانه‌هایی که از فرد مبتلا به بیماری هیستری سر می‌زند، جسمانی است و مربوط به شرایط جسمی فرد می‌شود. این بیماران اغلب تمایل شدیدی به انجام ندادن یا انجام دادن بعضی کارها دارند و معمولا تمایل دارند تا از آنها محافظت شود.

علائمی که ممکن است این بیماری به صورت‌های مختلف در افراد بروز دهد، ممکن است شامل موارد زیر باشد.

  • احساس درد در بعضی از قسمت‌های بدن به صورت مکرر و بی دلیل
  • ضعیف شدن قدرت تکلم و حتی کاهش حس بویایی در بیماری هیستریک
  • عدم توانایی در کنترل برخی از حرکت‌ها مانند لرزش، تشنج کاذب، حرکات پرتابی و فلج ناگهانی
  • کاهش توجیه‌پذیری و عدم درک مسائل منطقی
  • داشتن استرس و انتقال آن به سایر افراد
مطلب پیشنهادی
درمان افسردگی با 8 راهکار بسیار موثر + معرفی انواع آن

درمان اختلال تبدیلی

آزمایش دقیق برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و اغلب برای تشخیص بهتر، باید به پزشک مراجعه کرد تا دلایل به صورت کامل بررسی شوند.

درمان بیماری هیستریک

با تشخیص این بیماری پزشک راه‌های درمانی اصولی را برای بیمار پیش خواهد گرفت.اغلب برای درمان از داروهای کنترل کننده استفاده می‌شود و برای درمان و بهبود سریع‌تر می‌توان از راهکارهای زیر کمک گرفت.

  • مشاوره مکرر و گفتار درمانی برای بیماری هیستریک
  • درمان‌های حرفه‌ای فیزیکی
  • مدیتیشن و راهکارهای مناسب برای غلبه بر استرس و اضطراب
  • نظم در زندگی و ایجاد انگیزه با داشتن رژیم غذایی درست، فعالیت بدنی مناسب و بالا بردن اعتماد به نفس

جمع‌بندی کلی در مورد بیماری هیستریک

همانطور که اشاره شد این اختلال زمانی درست تشخیص داده می‌شود که علائم عصبی و نشانه‌های روانشناختی به طور کامل بررسی شوند. گام بزرگی که برای درمان این بیماری وجود دارد، برقراری ارتباط بین درمانگر و بیمار است ه بعد از آن یمه از راه درمان طی شده است.

مطلب پیشنهادی
بیماری اوتیسم چیست؟ علائم و راه های درمان این بیماری