بیماری هیستریک

بیماری هیستریک شامل احساسات غیر قابل کنترلی است که از فرد مبتلا، بروز داده می‌شود. در واقع رفتارهای غیر قابل کنترلی هستند که ممکن است برای خود فرد و حتی اطرافیان بسیار ناراحت کننده باشند.

اما این موارد، تمام آنچه که لازم است در مورد بیماری هیستریک دانست را شامل نمی‌شوند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با ادامه متن همراه باشید تا نکات مهمتری را در رابطه با این بیماری برایتان بیان کنیم.

بیماری هیستریک به چه بیماری گفته می‌شود؟

اختلال تبدیلی که به بیماری هیستریک نیز شناخته می‌شود، به عنوان نوعی اختلال عصبی، پیامدهای فیزیکی را برای فرد به دنبال خواهد داشت. در واقع در بسیاری از شرایط، بدن به صورت خودکار و طبیعی پاسخی ناشی از استرس و احساسات را بروز خواهد داد اما در این بیماران حتی در صورت عدم بروز شرایط خاص، به صورت عمدی حالاتی بروز داده می‌شود.

مطالب مرتبط با بیماری هیستریک

مطلب پیشنهادی
اختلال دوقطبی و ازدواج شدنی است؟ (10 مشکل کاملا جدی)

برخی افراد بیماری هیستریک را با تمارض اشتباه می‌گیرند. زیرا فرد مبتلا گاهی باور دارد که ناراحتی یا نقصی در عضو فیزیکی رخ داده است که پزشکان آنرا تشخیص نمی‌دهند و تصور می‌کنند که فرد تمارض به این ناراحتی و درد می‌کند.

بیماری هیستریک چیست؟

برای مثال، وقتی فرد از روی یک پله می‌افتد، احساس درد می‌کند. سپس به اندام‌های خود نگاه می‌اندازد و می‌بیند هیچ خراش و کوبیدگی روی سطح بدن ایجاد نشده است. پس چرا درد احساس شده است؟ این اتفاق ناشی از ذهن انسان است. پاسخ طبیعی بدن نسبت به شرایط ایجاد شده است. اما برای مبتلایان به این بیماری کمی متفاوت است.

علت ابتلا به بیماری هیستری چیست؟

آمار حاکی از آن است که بیماری هیستریک اغلب خانم‌‌ها را بیشتر از آقایان درگیر می‌کند. از سنین نوجوانی به بعد زمینه پیدایش این بیماری ایجاد خواهد شد و در سنین جوانی به اوج خود خواهد رسید.

البته علت اصلی ابتلا به این بیماری، مانند بسیاری از بیماری‌های ذهنی دیگر، هنوز مشخص نشده است اما دلایلی وجود دارد که زمینه ساز بروز و پیدایش بیماری هیستریک می‌شود. در این بین افرادی که دردهای روحی متعدد را تحمل کرده‌اند، احتمال بروز این بیماری در آنها بیشتر است.

مطلب پیشنهادی
بیماری اوتیسم چیست؟ علائم و راه های درمان این بیماری

گاهی عوامل استرس‌زا و شرایط اضطرابی ممکن است علت عمده‌ای برای بروز این بیماری به شمار روند. اما بیماری هیستریک خود زمینه سازی را برای کاهش کیفیت در زندگی فراهم می‌کند.

نشانه‌ها و علائم فرد هیستریک

معمولا نشانه‌هایی که از فرد مبتلا به بیماری هیستری سر می‌زند، جسمانی است و مربوط به شرایط جسمی فرد می‌شود. این بیماران اغلب تمایل شدیدی به انجام ندادن یا انجام دادن بعضی کارها دارند. همینطور معمولا تمایل دارند تا از آنها محافظت شود.

علائمی که ممکن است این بیماری به صورت‌های مختلف در افراد مبتلا بروز دهد، در بسیاری از موارد شامل گزینه‌های زیر است:

  • بروز احساس درد یا بیماری ساختگی در بعضی از قسمت‌های بدن به صورت مکرر و بدون هیچ دلیل
  • ضعیف شدن قدرت تکلم و حتی کاهش حس بویایی در بیماری هیستریک تا حدودی دیده می‌شود
  • عدم توانایی در کنترل برخی از حرکت‌ها مانند لرزش، تشنج کاذب یا به اصطلاح تشنج هیستریک، حرکات پرتابی و فلج ناگهانی
  • توجیه‌پذیری بسیار کم و عدم درک مسائل منطقی
  • داشتن استرس و انتقال آن به سایر افراد
مطلب پیشنهادی
بیماری مانیا چیست؟ (تمام علائم شیدایی در 21 مورد و راه درمان)

معمولا بیماران هیستریک، افراد وابسته‌ای هستند و تمایل دارند دیگران برای آنها تصمیم‌گیری کنند یا حتی به آنها بیشتر توجه کنند.

تشخیص بیماری هیستری

برای شروع به درمان توسط متخصصین در ابتدا نیاز است تا به تشخیص درست رسید. اما متاسفانه برای بیشتر اختلالات روحی یک آزمایش دقیقی وجود ندارد که با بررسی آن بتوان راه درمان درست را بسته به شدت ابتلا تنظیم کرد.

برای تشخیص دقیق این بیماری معمولا سوالاتی در رابطه با احساسات فرد و تنش‌های مواجه شده با آن پرسیده می‌شود که لازم است بازخوردهای مختلف بروز داده شده بررسی شوند.

بررسی بازخورد در زمان قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا، بررسی سوابق بیماری‌های روحی و روانی در صورت وجود و همینطور توجه به رفتارهای فرد از جمله گزینه‌هایی است که برای تشخیص دقیق‌تر بررسی خواهد شد.

درمان اختلال هیستریک

همانطور که بیان شد، آزمایش دقیقی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و اغلب برای تشخیص بهتر، باید به پزشک مراجعه کرد تا علائم مختلف به صورت کامل بررسی شوند.

درمان بیماری هیستریک

با تشخیص این بیماری، پزشک راه‌های درمانی اصولی را برای بیمار پیش خواهد گرفت. اغلب برای درمان از داروهای کنترل کننده استفاده می‌شود. به غیر از درمان‌های دارویی، برای بهبود سریع‌تر می‌توان از راهکارهای زیر طبق صلاح‌دید پزشک کمک گرفت:

  • مشاوره مکرر و گفتار درمانی برای بیماری هیستریک
  • درمان‌های حرفه‌ای فیزیکی
  • مدیتیشن و راهکارهای مناسب برای غلبه بر هیجانات، استرس و اضطراب
  • نظم در زندگی و ایجاد انگیزه با داشتن رژیم غذایی درست، فعالیت بدنی مناسب و بالا بردن اعتماد به نفس
مطلب پیشنهادی
افسردگی در سالمندان بشناسیم + 14 علت تحریک بیماری

خنده هیستریک با بیماری هیستریک چه ارتباطی دارد؟

خنده هیستریک، خنده‌های ناآگاهانه‌ای هستند که از فرد در شرایط استرس‌زا، ترس و هیجانی یا حالات دیگر بروز داده می‌شوند. معمولا برای این نوع از خنده‌ها کنترلی وجود ندارد و به صورت غیرعمدی ایجاد می‌شود.

نکته مهم در رابطه با این خنده‌ها این است که حتی در مواردی افراد بدون ابتلا به بیماری هیستریک، این نوع از خنده‌ها را در شرایط مختلف بروز می‌دهند.

گاهی خنده‌های هیستریک در شرایط استرس‌زا بروز داده می‌شوند، گاهی این خنده‌ها ناشی از یک انتقام هستند، گاهی برای پوشش دادن یک دروغ و حتی در برخی از موارد به منظور حیله و مکر از فرد بروز داده می‌شوند.

تشنج هیستریک چیست؟

در برخی از مواقع شایع است که فرد مبتلا به بیماری هیستریک، تشنج هیستریک از خود بروز می‌دهد. این در صورتی است که دقیقا مانند شرایط ناشی از تشنج، فرد سعی در به نمایش در آوردن بی‌هوشی ناشی از تشنج، لرزش دست و پا و حرکات پرتابی را خواهد داشت. این موضوع در صورتی است که مانند حملات تشنج، بی‌هوشی واقعی وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی
افسردگی دوران بارداری را به طور کامل بشناسیم + عوارض

حتی مانند حملات تشنج، گاز گرفتن زبان و بی‌اختیاری ادرار نیز بروز داده نمی‌شود و فقط به شکل نمایش سر می‌زند. تشنج هیستریک در زمان کوتاه نیز قطع می‌شود کمتر از 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

برای تشخیص تشنج واقعی از تشنج نمایشی هیستریک، می‌توان از محرک‌هایی مانند باز کردن دهان بیمار (که اغلب در تشنج هیستریک فرد مقاومت می‌کند) و محرک‌های درد آور مانند فشردن دست استفاده کرد.

نکته مهم در رابطه با تشنج‌های هیستریک این است که اغلب در حضور جمع بروز داده می‌شود و چون جنبه نمایشی دارد با تحت تاثیر قرار دادن افراد به پایان می‌رسد.

البته لازم به ذکر است این اختلال روحی و روانی نوعی اختلال نادر است و در صورت وجود شرایطی مانند شرایط استرس‌زا، فقدان آگاهی فرد و اطرافیان نسبت به این بیماری، بروز داده می‌شود.

نکته مهم دیگر در مورد تشنج هیستریک این است که فرد اغلب هیچ موردی را از زمان تشنج به یاد نمی‌آورد. به این حالت فراموشی هیستریک می‌گویند.

مطلب پیشنهادی
بیماری پارانویا چه علائمی دارد؟ (علل بیماری پارانوئید)

مطالب مرتبط با بیماری هیستریک

جمع‌بندی کلی در مورد بیماری هیستریک

همانطور که اشاره شد این اختلال زمانی درست تشخیص داده می‌شود که علائم عصبی و نشانه‌های روانشناختی به طور کامل بررسی شوند. گام بزرگی که برای درمان این بیماری وجود دارد، برقراری ارتباط بین درمانگر و بیمار است که بعد از آن نیمی از راه درمان طی شده است.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید