بیماری ها و سلامتروحی و روانی

بیماری هیستریک چیست؟ 5 نشانه اصلی ابتلا به این اختلال

بیماری هیستریک شامل احساسات غیر قابل کنترلی است که از فرد مبتلا، بروز داده می‌شود. در واقع رفتارهای غیر قابل کنترلی هستند که ممکن است برای خود فرد و حتی اطرافیان بسیار ناراحت کننده باشند.
اما این موارد، تمام آنچه که لازم است در مورد بیماری هیستریک دانست را شامل نمی‌شوند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با ادامه متن همراه باشید تا نکات مهمتری را در رابطه با این بیماری برایتان بیان کنیم.

مطالب پیشنهادی مرتبط با بیماری هیستریک

بیماری هیستریک به چه بیماری گفته می‌شود؟

اختلال تبدیلی که به بیماری هیستریک نیز شناخته می‌شود، به عنوان نوعی اختلال عصبی، پیامدهای فیزیکی را برای فرد به دنبال خواهد داشت. در واقع در بسیاری از شرایط، بدن به صورت خودکار و طبیعی پاسخی ناشی از استرس و احساسات را بروز خواهد داد اما در این بیماران حتی در صورت عدم بروز شرایط خاص، به صورت عمدی حالاتی بروز داده می‌شود.

برخی افراد بیماری هیستریک را با تمارض اشتباه می‌گیرند. زیرا فرد مبتلا گاهی باور دارد که ناراحتی یا نقصی در عضو فیزیکی رخ داده است که پزشکان آنرا تشخیص نمی‌دهند و تصور می‌کنند که فرد تمارض به این ناراحتی و درد می‌کند.

بیماری هیستریک چیست؟

برای مثال، وقتی فرد از روی یک پله می‌افتد، احساس درد می‌کند. سپس به اندام‌های خود نگاه می‌اندازد و می‌بیند هیچ خراش و کوبیدگی روی سطح بدن ایجاد نشده است. پس چرا درد احساس شده است؟ این اتفاق ناشی از ذهن انسان است. پاسخ طبیعی بدن نسبت به شرایط ایجاد شده است. اما برای مبتلایان به این بیماری کمی متفاوت است.

مطلب پیشنهادی
11 کار سرگرم کننده برای افزایش و حفظ سلامت مغز

علت ابتلا به بیماری هیستریک چیست؟

آمار حاکی از آن است که بیماری هیستریک اغلب خانم‌‌ها را بیشتر از آقایان درگیر می‌کند. از سنین نوجوانی به بعد زمینه پیدایش این بیماری ایجاد خواهد شد و در سنین جوانی به اوج خود خواهد رسید.

البته علت اصلی ابتلا به این بیماری، مانند بسیاری از بیماری‌های ذهنی دیگر، هنوز مشخص نشده است اما دلایلی وجود دارد که زمینه ساز بروز و پیدایش بیماری هیستریک می‌شود. در این بین افرادی که دردهای روحی متعدد را تحمل کرده‌اند، احتمال بروز این بیماری در آنها بیشتر است.

گاهی عوامل استرس‌زا و شرایط اضطرابی ممکن است علت عمده‌ای برای بروز این بیماری به شمار روند. اما بیماری هیستریک خود زمینه سازی را برای کاهش کیفیت در زندگی فراهم می‌کند.

اطلاعاتی تاریخی در مورد هیستری

هیستری (Hysteria) در دوران یونان باستان، به عنوان یک کلمه در مورد زنان به کار برده می‌شد.
در واقع به رحم سرگردان هیستری می‌گفتند. آنها عقیده داشتند که هیستری در پی حرکات خاصی در رحم زنان به وجود می‌آید. در واقع در گذشته به حرکات غیرعادی رحم که سبب ایجاد علائمی خاص در روان و جسم کی‌شد را هیستری می‌گفتند.

مطلب پیشنهادی
با این 7 اسباب بازی ضد استرس آرامش بیشتری خواهید داشت

اما امروزه در بین اکثر جوامع، به معنی عصبی بودن است که در پی فشار روانی بروز داده می‌شود. در حالت کلی از نظر معنایی و تاریخی، کلمه هیستری نابجا به کار برده می‌شود. به عنوان مثال وقتی گفته می‌شود فردی خنده هیستریک دارد، منظور این است که به دلیل فشارهای روانی، در موقعیت نامناسبی قرار دارد ولی می‌خندد. اما منظور از عصبی بودن در مورد بیماری هیستری، به سیستم عصبی مرکزی و محیطی بدن است.

افزایش آگاهی جوامع مختلف در مورد بیماری هیستریک

آگاهی در مورد این بیماری، به مرور زمان بیشتر می‌شود.
جالب است بدانید در قرون وسطی بر این باور بودند که فرد توسط ارواح و اجنه تسخیر شده و این علائم را از خود بروز می‌دهد. در پی آن هم راهکارهای نامناسبی مانند انواع شکنجه فیزیکی و روحی با ابزارهای مختلف روی فرد اعمال می‌شد تا ارواح و اجنه از بدن او خارج شوند.

اما به مرور زمان طولانی و با پیشرفت در علوم پزشکی، محققین دریافتند که این علائم توجیه زیستی و طبی خاصی ندارند و بدون اتفاق خاصی بروز داده می‌شوند. در نهایت انجمن روانپزشکی آمریکا، کلمه “هیستری” را از مقالات و علائم این بیماری کنار گذاشت و به جای آن طبقه‌بندی واضح و دقیق‌تری از بیماری‌های روحی و روانی را ارائه کرد.
برای این بیماری علائم جسمانی مشخص شد و برخی نشانه‌های روان تنی را مطرح کرد. ابتلا به این بیماری ناشی از اتفاقات جسمانی نیست ولی علائم حسی-عصبی متعددی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
اختلال دو قطبی چه حالاتی دارد؟ بررسی انواع و راه درمان

انواع بیماری هیستریک کدامند؟

بیماری هیستری دارای دو نوع مختلف است:
1. هیستری تبدیلی یا Conversion Hysteria
2. هیستری تجزیه‌ای (از هم گسستگی) یا Dissociative Hysteria
بهتر است هر کدام از این موارد را در ادامه به صورت دقیق‌تری بررسی کنیم.

هیستری تبدیلی (Conversion Hysteria)

پنج نکته مهم در رابطه با این نوع بیماری هیستریک وجود دارد:

 • عملکرد جسمانی را تحت تاثیر و حتی تغییر می‌دهد
 • به طور دقیق نمی‌توان علائم آن را با شرایط جسمانی و عصب شناختی مشخص کرد
 • علائم به صورت ارادی از فرد بروز داده نمی‌شوند
 • عوامل روانشناختی و علائم اختلالات این مشکل با یکدیگر در ارتباط هستند
 • در بیشتر موارد بیمار نسبت به صدمات جسمانی توجهی ندارد و حتی نسبت به آنها احساس اضطراب نمی‌کند

هیستری تجزیه‌ای (Dissociative Hysteria)

معمولا این نوع اخلال روی حافظه فرد و همینطور ساختار شخصیت او تاثیر می‌گذارد. این مورد نسبت به سایر بیماری‌های عصبی، نادرتر هستند. ولی به دلیل اینکه علائم آنها چشمگیر است، بیشتر دیده می‌شوند.
علائمی که از ابتلا به بیماری هیستریک تجزیه‌ای بروز داده می‌شود، ممکن است یکی از گزینه‌های زیر باشد:

 • حافظه کوتاه مدت و فراموشی
 • ترس و گریز
 • چند شخصیتی بودن
 • راه رفتن در خواب
مطلب پیشنهادی
بیماری های اعصاب و روان بشناسیم + 3 تصور اشتباه

نشانه‌ها و علائم فرد هیستریک

معمولا نشانه‌هایی که از فرد مبتلا به بیماری هیستریک سر می‌زند، جسمانی است و مربوط به شرایط جسمی فرد می‌شود. این بیماران اغلب تمایل شدیدی به انجام ندادن یا انجام دادن بعضی کارها دارند. همینطور معمولا تمایل دارند تا از آنها محافظت شود.
علائمی که ممکن است این بیماری به صورت‌های مختلف در افراد مبتلا بروز داده شود را در ادامه بیان خواهیم کرد.

احساس درد

یکی از علائم این بیماری بروز احساس درد یا بیماری ساختگی در بعضی از قسمت‌های بدن به صورت مکرر و بدون هیچ دلیل است. این علائم بیشتر به عنوان اختلالات جسمی مطرح می‌شوند که کاهش ضعف دست و پا، درد یا حتی تنگی نفس را می‌توانند در پی داشته باشند.

اختلال در قدرت تکلم

ضعیف شدن قدرت تکلم و حتی کاهش حس بویایی در مبتلایان به بیماری هیستریک تا حدودی دیده می‌شود.

حرکات غیر قابل کنترل

عدم توانایی در کنترل برخی از حرکت‌ها یکی دیگر از علائم این بیماری محسوب می‌شود مواردی همچون گزینه‌های زیر:
لرزش
تشنج کاذب یا به اصطلاح تشنج هیستریک
حرکات پرتابی
فلج ناگهانی

مطلب پیشنهادی
با 4 تا از فواید استرس آشنا شوید (استرس خوب چیست؟)

عدم درک مسائل منطقی

توجیه‌پذیری بسیار کم و عدم درک مسائل منطقی از دگر علائم مبتلایان به این بیماری است. اغلب قرار گرفتن در دوره‌های درمانی، راهکاری برای کاهش چنین علائمی است.

استرس و تنش

داشتن استرس و انتقال آن به سایر افراد از نشانه‌های بیماری هیستریک است.

معمولا بیماران هیستریک، افراد وابسته‌ای هستند و تمایل دارند دیگران برای آنها تصمیم‌گیری کنند یا حتی به آنها بیشتر توجه کنند.

تشخیص بیماری هیستری

برای شروع به درمان توسط متخصصین در ابتدا نیاز است تا به تشخیص درست رسید. اما متاسفانه برای بیشتر اختلالات روحی یک آزمایش دقیقی وجود ندارد که با بررسی آن بتوان راه درمان درست را بسته به شدت ابتلا تنظیم کرد.

برای تشخیص دقیق این بیماری معمولا سوالاتی در رابطه با احساسات فرد و تنش‌های مواجه شده با آن پرسیده می‌شود که لازم است بازخوردهای مختلف بروز داده شده بررسی شوند.

بررسی بازخورد در زمان قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا، بررسی سوابق بیماری‌های روحی و روانی در صورت وجود و همینطور توجه به رفتارهای فرد از جمله گزینه‌هایی است که برای تشخیص دقیق‌تر بررسی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
10 تکنیک ساده برای تبدیل حال بد به حال خوب و تقویت روحیه

درمان اختلال هیستریک

همانطور که بیان شد، آزمایش دقیقی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و اغلب برای تشخیص بهتر، باید به پزشک مراجعه کرد تا علائم مختلف به صورت کامل بررسی شوند.

درمان بیماری هیستریک

با تشخیص این بیماری، پزشک راه‌های درمانی اصولی را برای بیمار پیش خواهد گرفت. اغلب برای درمان از داروهای کنترل کننده استفاده می‌شود. به غیر از درمان‌های دارویی، برای بهبود سریع‌تر می‌توان از راهکارهای زیر طبق صلاح‌دید پزشک کمک گرفت:

 • مشاوره مکرر و گفتار درمانی برای بیماری هیستریک
 • درمان‌های حرفه‌ای فیزیکی
 • مدیتیشن و راهکارهای مناسب برای غلبه بر هیجانات، استرس و اضطراب
 • نظم در زندگی و ایجاد انگیزه با داشتن رژیم غذایی درست، فعالیت بدنی مناسب و بالا بردن اعتماد به نفس

خنده هیستریک با بیماری هیستریک چه ارتباطی دارد؟

خنده هیستریک، خنده‌های ناآگاهانه‌ای هستند که از فرد در شرایط استرس‌زا، ترس و هیجانی یا حالات دیگر بروز داده می‌شوند. معمولا برای این نوع از خنده‌ها کنترلی وجود ندارد و به صورت غیرعمدی ایجاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی
دنیای خیالی افراد دارای اسکیزوتایپال (STPD) چگونه است؟

نکته مهم در رابطه با این خنده‌ها این است که حتی در مواردی افراد بدون ابتلا به بیماری هیستریک، این نوع از خنده‌ها را در شرایط مختلف بروز می‌دهند.

گاهی خنده‌های هیستریک در شرایط استرس‌زا بروز داده می‌شوند، گاهی این خنده‌ها ناشی از یک انتقام هستند، گاهی برای پوشش دادن یک دروغ و حتی در برخی از موارد به منظور حیله و مکر از فرد بروز داده می‌شوند.

تشنج هیستریک چیست؟

در برخی از مواقع شایع است که فرد مبتلا به بیماری هیستریک، تشنج هیستریک از خود بروز می‌دهد. این در صورتی است که دقیقا مانند شرایط ناشی از تشنج، فرد سعی در به نمایش در آوردن بی‌هوشی ناشی از تشنج، لرزش دست و پا و حرکات پرتابی را خواهد داشت. این موضوع در صورتی است که مانند حملات تشنج، بی‌هوشی واقعی وجود ندارد.

حتی مانند حملات تشنج، گاز گرفتن زبان و بی‌اختیاری ادرار نیز بروز داده نمی‌شود. این موضوع فقط به شکل نمایش سر می‌زند. تشنج هیستریک در زمان کوتاه نیز قطع می‌شود. یعنی در واقع کمتر از 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

تشخیص تشنج هیستریک

برای تشخیص تشنج واقعی از تشنج نمایشی هیستریک، می‌توان از محرک‌هایی مانند باز کردن دهان بیمار (که اغلب در تشنج هیستریک فرد مقاومت می‌کند) و محرک‌های درد آور مانند فشردن دست استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
تیک عصبی چه علائمی دارد؟ 5 راه درمان + بررسی انواع

نکته مهم در رابطه با تشنج‌های هیستریک این است که اغلب در حضور جمع بروز داده می‌شود و چون جنبه نمایشی دارد با تحت تاثیر قرار دادن افراد به پایان می‌رسد.

البته لازم به ذکر است این اختلال روحی و روانی نوعی اختلال نادر است و در صورت وجود شرایطی مانند شرایط استرس‌زا، فقدان آگاهی فرد و اطرافیان نسبت به این بیماری، بروز داده می‌شود.

نکته مهم دیگر در مورد تشنج هیستریک این است که فرد اغلب هیچ موردی را از زمان تشنج به یاد نمی‌آورد. به این حالت فراموشی هیستریک می‌گویند.

مطالب پیشنهادی مرتبط با بیماری هیستریک

جمع‌بندی

همانطور که اشاره شد این اختلال زمانی درست تشخیص داده می‌شود که علائم عصبی و نشانه‌های روانشناختی به طور کامل بررسی شوند. گام بزرگی که برای درمان این بیماری وجود دارد، برقراری ارتباط بین درمانگر و بیمار است که بعد از آن نیمی از راه درمان طی شده است.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. سلام از علایم بیماری زیاد ننوشته اید و مشخصا توضیح ندادین که علائم عصبی و رفتاری و روانشناختی یعنی چی؟؟
  در کل مطالب علمی و مفید بود ممنون

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز به زودی این عناوین را در به روز رسانی جدید به مقاله اضافه م‎ی‌کنیم. از اینکه پیشنهاد خود را با ما در میان گذاشتید، سپاسگزاریم.

 2. سلام
  من بیماری هیستریکی دارم و اینک تاالان هرچی تلاش کردم بهتر نشدم دکتر رفتم یا مدیتیشن به صورت مداوم داشتم ولی بهتر نشدم چرا؟

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز پیشنهاد می‌کنم راهکارهای درمانی را از متخصص دریافت کنید و به درستی آنها را اجرا کنید. گاهی دریافت نتیجه به انجام مرتب و مداومت در انجام راهکارهای درمانی بستگی دارد. در کنار آنها هم بهتر است از راهکارهای مکمل مانند مدیتیشن و یوگا کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *