روحی و روانی

5 کار برای اینکه بدن خود را بیشتر دوست داشته باشید

اگر از بدن خود راضی نیستید و یا دوست دارید بدنتان فرم دیگری داشته باشد، شما تنها نیستید!
طبق تحقیقات انجام شده حدود 84 درصد زنان در طول عمر خود نارضایتی از بدن خود را تجربه می‌کنند. این موضوع می‌تواند در پی شرایط جامعه یا خیلی از عوامل مختلف در افراد ایجاد شود. در این بین باید یاد گرفت که بدن خود را دوست داشت. اما کسب کردن رضایت از بدن ساده نیست و داشتن آگاهی در این رابطه می‌تواند دست یافتن به این هدف را آسان کند.
با ادامه این مقاله از مجله کوئیک فیت همراه ما باشید تا به طور دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم.

مقالات پیشنهادی مرتبط با رضایت از بدن

چرا باید بدن خود را دوست داشته باشیم؟

اکثر ما در بدن خودمان مشکلات و نواقصی داریم که شاید آنها را نپذیریم یا پذیرش آنها برایمان سخت باشد. مواردی مانند کوتاه یا بلند بودن قد، کم یا زیاد بودن وزن، روشن یا تیره بودن پوست یا آسیب‌های فیزیکی و خیلی موارد دیگر ممکن است در هر فردی وجود داشته باشد. اما باید در نظر داشته باشیم که هیچ فردی در این دنیا بی نقص نیست و حتی کامل‌ترین فردی که می‌شناسیم هم ممکن است نواقصی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
اختلال چند شخصیتی چیست؟ (نوع ارتباط شخصیت فاعل و فرعی)

اما امروزه نارضایتی از بدن در خیلی از زنان وجود دارد و این عدم رضایت می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. حتی روی اعتماد به نفس آنها نیز تاثیرگذار است و کیفیت روحیات آنها را تحت تاثیر می‌گذارد.

کار سختی است که از خیلی از افراد توقع داشته باشیم یکدفعه بتوانند بدن خود را دوست داشته باشند. باید با شکل بدن خود کنار آمد و تغییراتی را در طرز فکر ایجاد کرد. در ادامه موارد مهم را برای رسیدن به این هدف بررسی خواهیم کرد.

1. با خود درونی ارتباط برقرار کنید

سعی کنید برنامه‌هایی را برای مراقبت بیشتر از خود داشته باشید. روزانه دقایقی را به مراقبه و خوداندیشی بپردازید. باید تفکر عمیق و تجربه آرامش را کسب کنید تا بتوانید جهان را طور دیگری ببینید. از این طریق می‌توانید راحت‌تر با خود ارتباط برقرار کنید. به مرور عادت می‌کنید که بدن خود را درک کنید و از آن لذت ببرید. فقط خود را در این مسیر قرار دهید.

مطلب پیشنهادی
لیستی از بهترین غذاهای شادی آور را بشناسید و مصرف کنید

2. به تغییرات مناسب متعهد باشید

اینکه تشخیص داده‌اید باید بدن خود را بیشتر دوست داشته باشید، به نوعی گام مثبتی است تا بتوانید به مرور طرز فکر خود را نسبت به بدن خود تغییر دهید. اینکه بدانید طرز فکر نادرستی دارید و در پی تغییر هستید، یعنی نیمی از راه را رفته‌اید.

رضایت از بدن

اما برای تغییر در طرز فکر خود باید اولین قدم را متعهد بودن به تغییر در نظر بگیرید. باید بپذیرید که ارتباط منفی که با بدن خود دارید را قرار است به رابطه‌ای مثبت و سالم تبدیل کنید. پذیرش تغییر، پیش رفتن در مسیر تغییر را برای شما آسان می‌کند.

3. علت نارضایتی از بدنتان را پیدا کنید

خیلی از مردم تمایل دارند که ظاهر خود را تغییر دهند. آنها بر این عقیده هستند که داشتن ظاهری خاص به آنها کمک می‌کند تا ظاهری دوست داشتنی‌تر داشته باشند و احساس جذابیت بیشتری را در جامعه کسب کنند.

مطلب پیشنهادی
برای آرامش ذهن مشغول چه باید کرد؟

جذابیت و المان‌های زیبایی بسته به شرایط مختلف جامعه و اشتراک گذاری توسط رسانه‌ها با تغییراتی مواجه می‌شود. بر این اساس خیلی از افراد معتقد هستند با این ویژگی‌ها می‌توانند خاص‌تر، جذاب‌تر و دوست داشتنی‌تر باشند. ولی نباید این تبلیغات رسانه‌ها را به راحتی پذیرفت.
در رسانه‌ها تبلیغات مختلفی می‌شود اما حقیقت زندگی چیز دیگری است. آنها باعث نمی‌شوند که شما شادتر زندگی کنید. نگاهی به اطرافیان و عزیزان خود داشته باشید، آنها ظاهری معمولی دارند یا حتی ممکن است نواقصی هم داشته باشند اما برای شما اهمیتی ندارد. شما آنها را خالصانه دوست دارید.

برای اینکه بدن خود را دوست داشته باشید، نیاز دارید طرز فکر خود را در رابطه با ظاهر خود تغییر دهید. این جمله را همیشه به خود یادآور شوید که حتی اگر زیباترین و جذاب‌ترین سلبریتی هم باشید، ممکن است به شما خیانت شود و احساس ناکافی بودن داشته باشید. پس سعی کند پیش از هر کسی اول خودتان، بدن خودتان را دوست داشته باشید.

رضایت از بدن

هر چقدر بیشتر درک کنید که زیبایی ظاهری زندگی شاد و بدون مشکل را به همراه نمی‌آورد، بیشتر احساس رضایت از بدن خود خواهید داشت. هر قدر کمتر تمایل داشته باشید که خود را با استانداردهای مشخص شده در دنیای امروزی همگام‌سازی کنید، آرامش بیشتری خواهید داشت. به مرور اعتماد به نفس شما هم باز خواهد گشت. در نتیجه بدن خود را بیشتر دوست خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی
درمان افسردگی با 8 راهکار بسیار موثر + معرفی انواع آن

4. با بدن خود آشنا شوید و به آن گوش دهید

خیلی از مشکلاتی که از بدن خود معرفی می‌کنید، ممکن است قابل حل باشند. فقط باید بدن خود را بشناسید و با آن رفتار صحیحی داشته باشید. برای مثال برای متعادل ساختن وزن خود نباید از بدن خود ناراضی باشید فقط کافی است به متخصص تغذیه مراجعه کنید و با روش اصولی به مرور زمان، وزن خود را متعادل سازید. از این طریق هم علاقه خود را به بدن خود زیاد می‌کنید و هم می‌توانید به بودن در وزن سالم برسید تا سلامتتان تضمین شود.

برای اینکه بتوانید بدن خود را دوست داشته باشید و به رضایت از بدن خود دست یابید، باید یاد بگیرید که از قضاوت بدن دیگران هم دست بردارید. وقتی اندام دیگران را قضاوت می‌کنید، قطعا بدن خود را هم مورد قضاوت قرار خواهید داد. ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی خود را بپذیرید و معیارهای خود را بر اساس ارزش خود افراد تعیین کنید.

مطلب پیشنهادی
10 غذایی که برای مبارزه با افسردگی توصیه می شوند

5. تاثیر شبکه‌های اجتماعی را نادیده نگیرید

محتواهایی که باعث می‌شوند احساس بدی نسبت به خود داشته باشید را کنار بگذارید. ممکن است گاهی با دنبال کردن بازیگران، خواننده‌ها و افراد مشهور و تبلیغاتی مختلف شروع به مقایسه خود با آنها کنید. این موضوع باعث می‌شود به مرور احساس بد نسبت به بدن خود داشته باشید. شاید در ظاهر اینطور باشد که یک فرد مشهور و زیبا به شما آسیبی وارد نمی‌کند. اما اینکه دائما افرادی بی‌نقص را مشاهده می‌کنید باعث می‌شود اعتماد به نفستان به مرور تحت تاثیر قرار گرفته و کم شود.

هر صفحه‌ای که به شما احساس بد می‌دهد را کنار بگذارید.

جایگزین پیج‌های مخرب سعی کنید صفحاتی را دنبال کنید که واقعیت را به شما نشان می‌دهند. چهره‌های عادی و بدن‌های عادی آنها را ببینید. ممکن است خیلی از شبکه‌های اجتماعی سعی کنند تا همه چیز را در حد اعلی نشان دهند اما همه ما می‌دانیم واقعیت تمام این تصاویر بی نقص نیست. پس سعی کنید از نظر استاندارهای مد، جذابیت و زیبایی بدن خود را نسنجید.
زندگی واقعی ممکن است نواقصی داشته باشد که نتوانیم آنها را در شبکه‌های اجتماعی ببینیم.

مطلب پیشنهادی
دلایل خستگی روزانه را بشناسید تا بتوانید سرحال باشید

مقالات پیشنهادی مرتبط با رضایت از بدن

جمع‌بندی

رضایت از بدن باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خود و بدن خود داشته باشید. سعی کنید تا جای ممکن راهکارهای اصولی را برای ارتباط بهتر با بدن خود تنظیم کنید و روزانه حس بهتری به بدن خود بدهید.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *