بیماری ها و سلامتروحی و روانیسلامت اجتماعی

این 5 سرگرمی برای آرام کردن ذهن عالی هستند

وقتی با چالش مواجه می‌شویم، ذهن عکس العمل و واکنش‌های مختلفی را می‌تواند از خود بروز دهد.
در صورتی که آرامش درونی بیشتری داشته باشیم در مواجه با این چالش‌ها، می‌توانیم راحت‌تر آنها را پشت سر بگذاریم. در بیشتر مواقع ذهن هنگام مواجه شدن با این چالش‌ها عملکرد مناسبی ندارد!
در حالت کلی هم نمی‌توانیم چالش‌های زندگی را از بین ببریم. اما می‌توانیم یاد بگیریم چگونه ذهن خود را پرورش دهیم که با آرامش بیشتری با واقعیت‌ها مواجه شود و در لحظات سخت و آزار دهنده شرایط را مدیریت کند. برای این منظور می‌توانیم از سرگرمی برای آرام کردن ذهن کمک بگیریم.
اما چگونه؟
با ادامه این مقاله از مجله کوئیک فیت همراه ما باشید تا در رابطه با این موضوع نکات مهمی را مطرح کنیم.

مقالات پیشنهادی مرتبط با سرگرمی برای آرام کردن ذهن

مطلب پیشنهادی
بیماری هیستریک چیست؟ 5 نشانه اصلی ابتلا به این اختلال

اهمیت سرگرمی برای آرام کردن ذهن را بشناسید

به راحتی می‌توانید با اضافه کردن سرگرمی‌های مناسب برای اوقات فراغت خود، به سایر کارهای ضروری در لیست خود برسید. برای اینکه بتوانید ذهن آرامی داشته باشید، باید روی به کارگیری و تقویت ذهن خود تمرکز کنید. این راهکار به تعامل بیشتر با اطرافیانتان هم کمک می‌کند.

در صورتی که مهارت‌های ذهنی مناسب را تمرین نکنید، ذهن اغلب به راهکارهای آسان و کمتر مفید برای آرامسازی خود متوسل می‌شود. در پی آن هم مواردی مانند سوء مصرف الکل و مواد مخدر، دعوا با دوستان و خانواده، اختلال در خوردن مانند پرخوری عصبی یا بی اشتهایی، افسردگی و اضطراب، یا خیلی از مکانیسم‌های مقابله‌ای ناسالم دیگر برای آرامش یافتن درونی، ممکن است پیش گرفته شود.

سرگرم شدن با مواردی که می‌تواند به ساختن ذهن شما کمک کند، از بروز چنین مواردی جلوگیری خواهد کرد. طوری که آرامش حاصل از آن به انتخابی تبدیل می‌شود که به توانمندسازی شما هم کمک می‌کند. خبر خوب اینجاست که با انجام کارهایی که باعث شادی شما می‌شود، می‌توانید خیلی راحت به تمرین و سرگرمی برای آرام کردن ذهن خود بپردازید.

مطلب پیشنهادی
با حواسپرتی ناشی از موبایل و شبکه های اجتماعی چه کنیم؟

با این سرگرمی‌ها آرامش ذهنی ایجاد کنید

سرگرمی باعث ایجاد خلاقیت می‌شود و به پرورش استعدادها کمک می‌کند. حتی می‌تواند مانند مدیتیشن، آرامش مضاعفی را برای شما ایجاد کند. در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

طراحی و نقاشی انجام دهید

خلاقیت به گسترش ذهن شما کمک می‌کند. وقتی در حال طراحی و نقاشی هستید، به قسمتی از ذهن خود دسترسی پیدا می‌کنید که خلاقیت و گسترش ذهن شما را ایجاد می‌کند.
وقتی حس می‌کنید در چالش بزرگی گیر کرده‌اید، احتمالا ذهن شما نتوانسته است احتمالات و ظرفیت‌ها را ارزیابی کند و برای خروج از این بن‌بست، راهکاری ارائه دهد. خلاقیت به گسترش مهارت‌های ذهنی شما هم کمک می‌کند.

سرگرمی برای آرام کردن ذهن

وقتی نقاشی می‌کشید، به قسمی از ذهن دسترسی می‌یابید که احتمالات و ظرفیت‌ها را بیشتر می‌توانید در نظر بگیرید. برای اینکه بتوانید چالش‌ها را از زوایای دیگر ببینید یا خارج از چهارچوب فکر کنید و الگوها را بشکنید، طراحی و نقاشی گزینه تمرینی بسیار خوبی است. وقتی بتوانید مسائل و چالش‌ها را از زوایای مختلف بسنجید و بررسی کنید یا حتی الگوی فکری همیشگی را نادیده بگیرید، توانایی حل مشکل را خواهید یافت و به بهترین شکل چالش‌ها را پشت سر خواهید گذاشت.

مطلب پیشنهادی
اختلالات روانی شایع را بشناسید + 15 نشانه اولیه بیماری

برای تقویت مهارت‌های ذهنی خود سراغ هنردرمانی بروید تا بتوانید موقعیت‌های مختلف زندگی را به بهترین شکل مدیریت کنید. این توانایی برای شما آرامش، اعتماد به نفس و قدرت حل مساله بالایی را به ارمغان خواهد آورد.

پیاده روی کنید

یکی از فعالیت‌های فوق العاده برای آرامش بخشیدن به ذهن، پیاده روی کردن است. اینکه بدن خود را در یک ریتم ثابت حرکت بدهید، تاثیری مشابه تکان خوردن بدن در گهواره را دارد. ریتم منظم و آهسته‌ی نبض به شما این حس را می‌دهد که مهم نیست در این دنیا چه می‌گذرد؛ اینکه شما نفس می‌کشید، قلب شما می‌تپد و هنوز زندگی در جریان است، حس بهتری را به شما خواهد داد.

بهتر است به پیاده روی در طبیعت بروید تا دید وسیع‌تری داشته باشید. قدم زدن در طبیعت به شما کمک می‌کند تا نسبت به چالش‌های زندگی نگرانی نداشته باشید و آنها را بزرگتر از چیزی که هستند نبینید. قدم زدن به متعادل سازی هورمون‌ها و تنظیم حال روحی و روانی شما کمک می‌کند. از پیاده روی تنهایی یا چند نفره کمک بگیرید تا ظرفیت روحی خود را تقویت کنید. این روش به آرامش و سازگاری بیشتر شما کمک می‌کند.
پیاده روی می‌تواند بهترین سرگرمی برای آرام کردن ذهن باشد.

مطلب پیشنهادی
لیستی از بهترین غذاهای شادی آور را بشناسید و مصرف کنید

بنویسید و یادداشت بردارید

نوشتن می‌تواند یک سرگرمی بسیار عالی باشد. این روش به خلاقیت ذهنی شما کمک می‌کند و آرامش ذهن شما را به همراه دارد. نوشتن کمک می‌کند تا ماهیت و کیفیت افکار خود را بسنجید و به آنها توجه کنید. وقتی آنچه حس و تصور می‌کنید را روی کاغذ بیاورید، می‌توانید خود را بهتر بشناسید.

سرگرمی برای آرام کردن ذهن

این موضوع به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که:
1. چه کارهایی برای انجام دارید؛
2. انتخاب‌ها و اولویت‌های شما چگونه باید باشد.
در نتیجه به آرامش ذهنی خوبی خواهید رسید. این روش به قدرت ذهنی بیشتر شما کمک می‌کند تا زندگی خود را بهتر درک کنید.

با نوشتن به تجربیات خود ارزش بیشتری می‌دهید و به آنها احترام می‌گذارید. این موضوع به این معناست که به برداشت‌های خود کمتر شک می‌کنید. حتی انرژی کمتری صرف فکر کردن بیشتر به آنها خواهید کرد. یعنی در چنین شرایطی دلیلی برای ایجاد احساس غمگین در شما ایجاد نمی‌شود و انرژی بیشتری برای اقداماتی که حال شما را بهتر می‌کند خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی
11 کار سرگرم کننده برای افزایش و حفظ سلامت مغز

صنایع دستی، کار با چوب و پازل درست کنید

وقتی چیزی بسازید، به ذهن خود توانایی‌های ذاتی خود را یادآور می‌شوید. وقتی قطعاتی که از هم جدا هستند را کنار هم قرار می‌دهید یا برای ساختن آنها تلاش می‌کنید، اعتماد به نفس و آرامش بیشتری را به خود هدیه خواهید داد.

سرگرمی برای آرام کردن ذهن

استرس‌زاترین قسمت زندگی اینجاست که احساس کنید همه چیز از کنترل شما خارج شده است و نظمی بین هرج و مرجی که اطراف یا درونتان حس می‌شود، وجود ندارد. وقتی چیزی را می‌سازید، ذهن شما تمرین می‌کند تا چشم اندازی امیدبخش را برای آینده پیدا کند.

آشپزی کنید تا راحت‌ترین سرگرمی برای آرام کردن ذهن را داشته باشید

غریزه بقا مانعی است که کمک می‌کند تا وضعیت روانی ما آرام شود. بخشی از ذهن در پی خطر است اما به این معنی نیست که شما را در وضعیت وحشتناکی گیر افتاده‌اید. این موضوع باعث می‌شود تا تحریک‌پذیر شوید یا احساس افسردگی داشته باشید. وقتی آشپزی می‌کنید و برای تغذیه خود تلاش می‌کنید، غریزه بقاء خود را یادآور می‌شوید. این غریزه اولیه به شما یادآور می‌شود تا بدانید در حال تلاش برای بقاء خود هستید و بقاء شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

مطلب پیشنهادی
سندرم داون چیست؟ چه علائمی دارد؟ درمان پذیر است؟

مقالات پیشنهادی مرتبط با سرگرمی برای آرام کردن ذهن

در آخر

ذهن انسان به طور معجزه آسایی توانا و باهوش است! سرگرمی برای آرام کردن ذهن به تقویت آن هم کم می‌کند.
اگر مهارت‌های خود را پرورش دهید، می‌توانید از ذهن خود به بهترین شکل استفاده کنید و آرامش بیشتری داشته باشید. این حالت عمیق آرامش برای همه افراد قابل دست یافتن است. وقتی به این درجه برسید احساس آرامش بیشتر، احساس شادی بیشتر، موفقیت و قدرت حل مسئله بهتری خواهید داشت.
اینکه چه سرگرمی را انتخاب می‌کنید اهمیت چندانی ندارد. اهمیت بیشتر برای انجام کاری است که از آن واقعا لذت می‌برید.
از خود بپرسید “چه کار یا بازی انجام دهم تا ذهنم گسترش یابد و از آن لذت ببریم؟” برای بهتر شدن اوضاع اگر کاری انجام ندهید مشکلات مختلفی ممکن است پیش رو ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی
بیماری مانیا چیست؟ (تمام علائم شیدایی در 21 مورد و راه درمان)

منبع: emedihealth

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *