بیماری ها و سلامت

اوزون درمانی – اوزون تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود

اوزون درمانی یا اوزون تراپی یکی از روش های جدید درمانی است که بیشتر آن را جایگزین درمان با کورتون می کنند. البته درمان با این روش تا به امروز با نظر های متفاوتی همراه بوده است. این درمان به این شکل می باشد که گاز اوزون را به شکل قرص یا تزریقی برای معالجه فرد بیمار تجویز می کنند.
گاز اوزون قادر است با تحریک سیستم ایمنی بدن، به مبارزه با بیماری بپردازد، همچنین با این نوع عملکرد می تواند بهترین انتخاب برای درمان بیماری های عفونتی باشد.

عملکرد اوزون درمانی چگونه است؟

یکی از اصلی ترین عملکرد های اوزون درمانی این گونه است که مستقیما به سلول های بیمار حمله می کند و با این نوع حرکت جلوی پیشرفت باکتری و عفونت ها را می گیرد و همچنین کمک خواهد کرد سلول های آلوده شده از بین بروند و با قوی شدن سیستم ایمنی جایگزین آن سلول های جدید مجدد رشد خواهند کرد. اوزون تراپی می تواند جلوی عفونت هایی که از موارد زیر نشات گرفته اند را بگیرد:

مطلب پیشنهادی
هیپنوتراپی - هر آنچه از تکنیک های هیپنوتیزم درمانی باید دانست

در چه شرایطی از اوزون تراپی استفاده می شود؟

اوزون درمانی برای چه بیماری هایی استفاده می شود؟

1. درمان اختلالات تنفسی با اوزون درمانی

افراد مبتلا به هر نوع اختلال تنفسی گزینه مناسبی برای معالجه با اوزون درمانی می باشند. البته طی بررسی های انجام شده پزشکان این نوع درمان را مناسب معالجه بیماری آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه نمی دانند؛ چرا که این بیماری ها بر اثر آسیب سلول های ریوی یا عفونت ایجاد نشده اند.

در دیگر اختلالات تنفسی با اوزون تراپی می توان اکسیژن مورد نیاز خون را تامین کرد و دیگر به ریه ها برای تامین انرژی فشار وارد نمی شود؛ از طرف دیگر با این نوع درمان، اوزون ها سلول های آسیب دیده و عفونت های موجود در دستگاه تنفسی را هدف قرار می دهند و به درمان و از بین بردن آن ها کمک شایانی می کنند. از طرفی چون سیستم دفاعی بدن در این نوع از درمان قوی می شود فرد سریع تر سلامت خود را بدست می آورد.

مطلب پیشنهادی
زالو درمانی چیست؟ 7 کاربرد + بررسی عوارض جدی

2. کمک به عوارض دیابت

در طی تحقیقات اوزون درمانی به این نتیجه رسیده اند این نوع معالجه عوارض ناشی از بیماری دیابت را می تواند تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. عملکرد این نوع معالجه این گونه می باشد که با اوزون تراپی اکسیژن بیشتر و تازه ای به بافت های آسیب دیده ناشی از بیماری دیابت می رسد.

زمانی که میزان اکسیژن و خونرسانی به بافت های آسیب دیده بیشتر شود، به طور طبیعی بدن شروع به بازسازی زخم ها و ترمیم خود می کند و با وجود قوی شدن سیستم دفاعی بدن، دیگر محلی برای رشد عفونت و باکتری در آن جا نخواهد بود.

نکته: طبق یک مطالعه در سال 2015، اوزون درمانی می تواند برای ترمیم پوست و بافت مفید واقع شود.

3. کمک به اختلالات ایمنی

اختلالات ایمنی از جمله بیماری هایی هستند که مستقیما گلبول های سفید را مورد حمله خود قرار می دهند و نتیجه ی این کار پایین آمدن میزان قدرت سیستم ایمنی بدن می باشد. برخی از تحقیقات در سال 1991 نشان داد زمانی که برای معالجه بیماری HIV از اوزون درمانی استفاده شد، ویروس های این بیماری کاملا فعالیت خود را قطع کرده اند و بیماری در بدن فرد بیمار کاملا از بین رفته یا میزان پیشرفت آن بسیار کند تر از قبل شده است.

مطلب پیشنهادی
رایحه درمانی چیست؟ 5 رایحه درمانگر را بشناسید

اما در طی تحقیقاتی دیگر که در سال 2008 بر روی این نوع درمان برای بیماری اچ آی وی انجام شد، هیچ نشانه ای از بهبود در آن دیده نشد، تنها با قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن پیشرفت این ویروس در بدن برخی از بیماران کاهش پیدا کرد.

اثرات جانبی اوزون درمانی

اثرات جانبی اوزون تراپی

اوزون درمانی در حال حاضر به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد؛ چرا که با کمی اشتباه خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. به آن دلیل که اوزون از نظر ترکیب شیمیایی بسیار نا پایدار است و برای پایدار شدن آماده است تا سریعا با عناصر دیگر بدن واکنش دهد. 

همچنین ارائه دهندگان این خدمات درمانی هنگام استفاده از این گاز باید تمامی نکات ایمنی و سلامت خود را رعایت کنند، چرا که با قرار گیری در برابر غلظت بالای این گاز به گلبول های قرمز آن ها آسیب خواهد رسید، بنابراین با این حجم از خطر لازم است حتما برای درمان بیمار میزان کاملا اندازه گیری شده و دقیقی مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی
کایروپراکتیک چیست؟ عوارض آن کدامند؟ چه مزایایی دارد؟

در آخر:

اوزون درمانی تا به امروز همچنان مورد آزمایش های حیوانی و انسانی قرار گرفته است و بیشتر در درمان بیماری های عفونی خود را موفق نشان داده است و همچنین یکی از بهترین گزینه ها برای استریل کردن وسایل پزشکی تا به امروز بوده است.
اگر در شرایطی هستید که پزشک برای شما این درمان را در نظر گرفته است این را بخاطر داشته باشید از نحوه درمان تا عوارض آن از پزشک خود اطلاعات کامل را کسب کنید.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *