حرکات ورزشیورزش مادران

یوگا بارداری چه فوایدی دارد؟ 9 نکته برای شروع بهتر

یوگا بارداری و انجام حرکات آرامش‌بخش آن می‌تواند برای مادران وضع حمل را تا حد به سزایی ساده کند. از طرفی با آرامش کسب شده با حرکات یوگا، سختی‌های دوران بارداری به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد می‌کنیم با این متن همراه باشید تا به بررسی بیشتر تاثیرات یوگا در بارداری بپردازیم و بعد از آن نکات مهمی که برای پیش گرفتن یوگا در این دوران ضروری است را خدمتتان بیان کنیم. در انتها نیز چند حرکت موثر را برایتان معرفی خواهیم کرد.

یوگا بارداری؛ مفید برای مادر و جنین

دوران بارداری از جمله دوران‌های حساسی است که مادران با آن مواجه می‌شوند. به همین دلیل مراقبت‌های ویژه خود را نیاز دارد. یوگا یکی از ورزش‌های سالمی است که برای آرامش مادر و جنین بسیار موثر عمل +می‌کند.

امروزه بسیاری از مادران برای کنترل و بهبود وضعیت‌های ناشی از بارداری رو به یوگا می‌آورند. تمرینات یوگا بارداری کمی متفاوت‌تر از سایر تمریناتی است که برای یوگا در نظر گرفته می‌شود.

یوگا بارداری چیست؟

فواید یوگا در بارداری برای مادر و جنین

 1. کسب آرامش جسمی و ذهنی برای مادر و جنین
 2. گردش خون بهتر در بدن مادر که نتیجه آن اکسیژن‌رسانی و خونرسانی بهتر برای جنین خواهد بود
 3. کاهش حالت تهوع و استفراغ در طول دوران بارداری
 4. آمادگی روحی بهتر برای زایمان و حفظ آرامش برای این منظور
 5. تقویت ماهیچه‌ها به ویژه ماهیچه لگن برای زایمان بهتر
 6. با یوگا بارداری مادران در این دوران می‌توانند نفس‌های عمیق را آموزش دیده و در آرامش لحظه وضع حمل برایشان موثر باشد
 7. راهی عالی برای پیشگیری از افسردگی پس از زایمان
مطلب پیشنهادی
زایمان طبیعی چه مراحلی دارد؟ 9 راهکار موثر برای زایمان راحت‌تر

نکات مهم برای یوگا بارداری

مادران برای اینکه این فرایند ورزشی آسیبی برایشان به همراه نداشته باشد، لازم است تا نکات مهمی را در نظر داشته باشند و آنها را رعایت کنند. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • برای نتیجه بهتر لازم است تا رژیم غذایی و تغذیه بارداری اصولی که حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی است در این دوران مصرف شود.
 • انجام صحیح و درست حرکات برای اینکه آسیب کمتری برای مادر و جنین ایجاد شود. در صورت غلط انجام دادن ممکن است سلامت جنین به خطر افتد.
 • سعی کنید در طول انجام حرکات ذهن را آرام کرده و افکار منفی را از خود دور کنید.
 • حرکات کششی در طول این دوران می‌تواند به خونرسانی و بهبود تقویت اکسیژن کمک کند که باید از آن به نحو احسنت بهره گرفت.
 • بهتر است برای نتیجه بهتر از مربیان حرفه‌ای و آشنا به انجام حرکات در این زمینه کمک گرفته شود تا حرکات اشتباه انجام نشوند.
 • زمان مشخصی را برای انجام یوگا اختصاص دهید.
 • نیازی به مکان خاصی نیست و در خانه می‌توان آنرا ادامه داد اما بهتر است در گروه‌ها شرکت کرده تا انرژی جمعی بیشتری برای مادر ایجاد شود.
 • در طول انجام حرکات آب بنوشید.
 • لباسی که انتخاب می‌کنید نرم و کشی باشد.
مطلب پیشنهادی
شلغم در بارداری - 4 فایده بی نظیر برای مادر و جنین

یوگا بارداری در سه ماهه اول، دوم و سوم

علاوه بر نکاتی که ارائه شد، بهتر است برای پیشگیری از مشکلات احتمالی، از پزشک خود در این زمینه مشورت گرفته شود. در سه ماهه اول بارداری مادر و جنین کمی حساس‌تر از سایر مواقع در این دوران هستند.

بهتر است در این سه ماه ابتدایی مادر تمریناتی که انجام می‌دهد، تنفسی و ریلکسیشن باشد. با این کار از حالت تهوع بارداری که در این سه ماهه بیشتر از سایر موقع است، کاسته خواهد شد.

مادران در سه ماه دوم می‌توانند کمی حرکات کششی را افزایش دهید اما برای نتیجه بهتر باز هم تاکید می‌کنیم که حتما باید در مورد انجام این حرکات بسته به شرایط فیزیکی خود و جنین از پزشک مشورت بگیرید. هدف یوگا در بارداری بر هر چه بیشتر آرامش داشتن مادر است.

فواید یوگا بارداری

در سه ماهه پایانی که کم کم شکم مادر بزرگ‌تر می‌شود و زمان زایمان نزدیک می‌شود، ترجیحا، تمرکز بر روی عضلات باسن و لگن خواهد بود. به همین منظور معمولا حرکات ایستاده نتیجه بخش و راحت‌تر هستند. اگر مادر نتوانست سر پا بایستد، می‌تواند از یک صندلی کمک گرفته تا علاوه بر اینکه کمر درد بگیرد، آرامش نیز کسب کرده است.

مطلب پیشنهادی
رازیانه در بارداری چه فواید و خطراتی به همراه دارد؟

برخی حرکات یوگا بارداری

یوگا بارداری تنوع بسیاری دارد که بر اساس نیاز، مربیان آنها را به مادران آموزش خواهند داد. مهمترین نکته در انجام حرکات، تنفس است که باید دم و بازدم مکرر انجام شود. از جمله معروفترین حرکاتی که در این دوران برای مادر و جنین مفید است شامل موارد زیر می‌شود:

 • استفاده از تکنیک‌های پرانایاما به این صورت که تمریناتی برای نفس عمیق و نگه داشتن نفس انجام می‌شود
 • کشش گربه برای تقویت عضلات کمر و لگن با تنظیم تنفس‌های عمیق
 • حرکت کابلر یا پینه دوز (برای باز شدن لگن کاملا مفید است)
 • اسکات آرام برای تقویت ماهیچه‌های لگن
 • چرخش لگن

نکات تکمیلی در مورد یوگا بارداری

در این متن به طور کامل فواید و نکاتی که برای یوگا بارداری مهم است را بیان کردیم. بهترین راه حفظ آرامش برای مادران، کمک گرفتن از یوگا است. اما نباید غیر اصولی عمل کرد و بهتر است برای نتیجه درست از پزشک متخصص در مورد انجام این حرکات سوال پرسیده شود. برای نحوه درست انجام حرکات نیز باید از مربی مخصوص کمک گرفته شود.

مطلب پیشنهادی
خوردن ترشی در بارداری مفید است یا مضر؟ پیشنهاد تغذیه‌ای

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *