آشنایی با خواص کشک

خواص کشک به گونه ای است که فواید آن نزدیک به مصرف شیر می باشد، در نتیجه از همان ابتدا می توان پی برد که تا چه اندازه سرشار از کلسیم است و در سلامت استخوان ها و دندان نقش حیاتی دارد؛ اما خواص این خوراکی شور مزه تنها به این ها ختم نمی شود، بلکه فواید آن سلامت سیستم بدن و بارداری امن را در بر می گیرد که در این مطلب به طور جامع به آن پرداخته ایم.

آشنایی با خواص کشک برای سلامت بدن

آشنایی با خواص کشک برای سلامت بدن

1. خواص کشک و جلوگیری از پوکی استخوان

کشک خوراکی سرشار از کلسیم است، همین خواص کشک باعث می شود مصرف آن استحکام استخوان ها را به همراه داشته باشد. با افزایش سن بدن دیگر قادر نمی باشد مانند قبل کلسیم را جذب کند؛ در نتیجه ابتدا لازم است در سنین پایین استحکام استخوان را با مصرف خوراکی های حاوی کلسیم تضمین کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص پوست هندوانه را جدی بگیرید + (از سرطان تا زیبایی)

اگر به کشک کمی نمک اضافه شود باعث خواهد شد جذب کلسیم بیشتر از قبل شود؛ در نتیجه استخوان ها استحکام بیشتری پیدا خواهند کرد، اما باید در نظر داشت نمک اضافه شده باید بسیار کم باشد، چرا که عدم تعادل در آن باعث بالا رفتن فشار خون و بیماری های دیگر می شود.

2. کمک به کاهش وزن

افرادی که برای کاهش وزن رژیم غذایی لاغری را دنبال می کنند اغلب به دنبال راهکاری آسان برای کاهش اشتهای خود هستند. یکی از خواص کشک بدون نمک آن می باشد که به اندازه ی چشمگیری اشتهای کاذب و معمولی را کاهش خواهد داد. از طرفی این خوراکی سفید رنگ به دلیل آن که هیچ گلوکزی در خود ندارد می تواند خوراکی مناسبی برای افرادی باشد که به دنبال کاهش وزن هستند.

3. افزایش انرژی

ضعف بدنی و احساس خستگی یکی از عواملی است که افرادی که رژیم لاغری را دنبال می کنند بخاطر آن پس از مدتی رژیم خود را کنار می گذارند. از دیگر خواص این خوراکی این است که به دلیل وجود برخی از ویتامین خانواده B می تواند انرژی را سریعا به شخص باز گرداند و از طرفی انرژی لازم برای فعالیت روزانه فرد را کاملا تامین خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص نارگیل و معجزه آن برای سلامتی بدن + زیبایی

4. خواص کشک شور و رفع بی اشتهایی

از جمله مشکلاتی که افراد برای افزایش وزن دارند، بی اشتهایی است. بی اشتهایی برای مدت زمان کوتاه آسیبی به فرد نمی رساند اما اگر مدت آن طولانی شود، بدون شک بدن پس از تحلیل رفتن بافت و ماهیچه ها، دچار مشکلات جدی تر خواهد شد. می توان برای افزایش وزن و باز گرداندن اشتها در روز مقداری کشک شور میل کرد.

5. بهبود عملکرد دستگاه گوارش

سلامت دستگاه گوارش به نوعی تضمین کننده ی سلامت بیشترین نقاط بدن است. مصرف کشک بزرگترین کمک را به بهبود سلامت و عملکرد دستگاه گوارش خواهد کرد. این خوراکی خوش طعم از طرفی با تحریک سلول ها و باکتری های مفید معده باعث ترشح اسید معده می شود؛ این عملکرد خود باعث می شود غذا به خوبی هضم و جذب بدن شود.

از دیگر خواص کشک برای سلامت گوارش پاکسازی روده ها از باکتری های غیر مفید می باشد که با این اتفاق ماهیچه های روده قدرت بیشتری برای دفع مواد مضر پیدا می کنند.

مطلب پیشنهادی
خواص گوشت شتر در 5 مورد بسیار مهم برای سلامتی بدن

خواص کشک در بدنسازی

خواص کشک در بدنسازی

ورزشکارانی که به طور روزانه و سنگین ورزش می کنند بدون شک باید رژیم غذایی خاص خود را داشته باشند. این افراد اغلب از مکمل های ورزشی و خوراکی برای افزایش حجم ماهیچه ها و عضله سازی استفاده می کنند. از دیگر خواص کشک آن می باشد که سرشار از آمینواسید های مفید برای بدنسازی است.

آمینواسید ها از پروتئین ساخته شده اند و بخش عظیمی از بدن انسان را پروتئین در بر گرفته است، در نتیجه بهترین گزینه برای افزایش عضله می باشد؛ همچنین مصرف کشک به دلیل دارا بودن این ماده ی معدنی باعث خواهد شد درد عضلات پس از تمرین های سنگین بسیار کم شود و اگر بافتی در این تمرینات آسیب دیده باشد، سریعتر بهبود پیدا کند.

مصرف کشک در بارداری

دوران بارداری یکی از دوره های بسیار مهم برای خانم ها به حساب می آید. در این دوره تمامی مواد معدنی و ویتامین ها باید در بدن دو برابر از حد معمول باشد، چرا که جنین در این دوره از طریق جفت تمامی مواد مورد نیاز برای رشد خود را از بدن مادر دریافت می کند.

مطلب پیشنهادی
خواص جو پرک - (9 خاصیت درمانی + جو پرک برای پوست)

مادران باردار از خواص کشک در این دوره می توانند بهترین بهره را برای تامین کلسیم بدن خود ببرند، بخصوص مادرانی که در این دوره نمی توانند شیر مصرف کنند. کلسیم به رشد و شکل گیری استخوان های جنین کمک می کند و از طرفی ریسک پوکی استخوان و خرابی دندان را در مادران باردار بسیار پایین خواهد آورد.

کالری و ارزش غذایی کشک ساده

کالری و ارزش غذایی کشک ساده
مواد تشکیل دهنده اصلیمقدار در100 گرم
انرژی (کالری)378 کیلوکالری
کربوهیدرات8.07 گرم
پروتئین70.20 گرم
چربی7.10 گرم
آب6.00 گرم
خواص کشک و کالری آن
نام ماده معدنیمقدار در 100 گرم
کلسیم430.00 میلی گرم
آهن2.00 میلی گرم
خواص کشک

در آخر:

کشک از جمله خوراکی هایی است که می توان آن را جایگزین شیر کرد و از خواص آن بهره برد، اما باید در نظر داشت این خوراکی دارای طبعی سرد است و مانند هر ماده ی دیگر باید متعادل از آن مصرف کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید