پوستزیبایی

درمان سوختگی | 17 راهکار خانگی برای بهبود سریع

درمان سوختگی را می توانید در خانه انجام دهید. البته به شرط آن که این سوختگی ها پوستی جزئی باشد. سوختگی های جزئی پوست یکی از شایع ترین آسیب هایی است که به پوست وارد می شود.

سوختگی پوست درجه بندی دارد و تنها درجه یک و دو آن را باید در خانه درمان کنید. درجه های دیگر سوختگی چون عمق زیادی از پوست دچار آسیب شده است احتمال عفونت آن نیز بالا است. در نتیجه باید برای درمان نزد پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی سوختگی پوست را در خانه درمان کنیم؟

سریع ترین درمان سوختگی در منزل

سوختگی های پوست از نظر شدت و عمق طبقه بندی می شود. در نتیجه درمان سوختگی نیز کاملا بستگی به درجه سوختگی و آسیب پوست دارد.

سوختگی درجه یک نوع بسیار معمول و شایع است. در این نوع سوختگی آسیب بسیار کم است؛ چرا که فقط لایه های بیرونی پوست تحت تاثیر آسیب ناشی از سوختن قرار گرفته است. در این نوع سوختگی پوست دچار درد و سوزش می شود و همچنین موجب قرمزی و التهابات بسیار کم خواهد شد.

سوختگی های درجه دو روی لایه های عمیق تری از پوست اثر می گذارد. در نتیجه باعث آزار و اذیت بیشتری برای فردی می شود که آسیب دیده است. در این مرحله روی پوست شاهد تاول های ریز تا درشت خواهید بود و پوست دچار سوزش و درد بسیار شدید می شود.

مطلب پیشنهادی
آلرژی چیست؟ چه علائمی دارد؟ 4 راه درمان که باید بدانید

سوختگی های درجه سه زمانی رخ می دهد که به همه لایه و بافت های پوست آسیب رسیده باشد. این در حالی است که سوختگی درجه چهار می تواند باعث آسیب به مفاصل و استخوان ها شود.

این را به خاطر داشته باشید سوختگی های درجه سوم و چهارم جزء فوریت های پزشکی محسوب می شوند و فقط باید در بیمارستان درمان شوند. شما می توانید بیشتر سوختگی های درجه یک و سوختگی های درجه دوم را در خانه درمان کنید. 

درمان سوختگی در منزل

درمان سوختگی در منزل

درمان سوختگی در منزل اغلب برای سوختگی های خفیف در نظر گرفته می شود. این نوع سوختگی ها حداکثر تا 2 هفته طول می کشد تا بهبود کامل پیدا کنند و معمولاً باعث ایجاد زخم نمی شود.

نکته: هدف از درمان این نوع سوختگی ها برای کاهش درد، جلوگیری از عفونت و التیام سریع تر پوست است.

1. آب خنک برای درمان سوختگی

یکی از موثرترین درمان سوختگی برای کاهش التهاب استفاده از آب خنک است. البته این را به خاطر داشته باشید منظور آب ملایم است نه آبی که بسیار یخ باشد.

برای این کار باید محل سوختگی را به مدت 20 دقیقه زیر آب خنک نگه دارید تا میزان درد و سوزش آن کم شود. اکاذ بخاطر داشته باشید برای هر سوختگی نباید از این روش استفاده کنید؛ چرا که موجب تاول زدن دست خواهد شد.

2. کمپرس های خنک کننده

از دیگر درمان سوختگی استفاده از کمپرس های خنک کننده است. کمپرس های خنک کننده یا حوله های مرطوب و خنک را که روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید باعث تسکین درد و تورم ناشی از سوختگی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
کهیر چیست؟ بهترین روش درمان و کنترل با دارو و تغذیه

برای این روش بهتر است 5 تا 15 دقیقه کمپرس خنک کننده را روی پوست دچار سوختگی قرار دهید. سپس آن را بردارید و پوست استراحت دهید. مجدد بعد از یک یا دو ساعت این کار انجام دهید.

نکته: سعی کنید از کمپرس بیش از حد سرد استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث بدتر شدن سوختگی و آسیب پوستی بیشتر شود.

3. پمادهای آنتی بیوتیکی

پمادهای آنتی بیوتیک برای درمان سوختگی

برای درمان سوختگی این را همیشه به یاد داشته باشید علاوه بر کاهش درد و تورم باید جلوی ورود باکتری و ایجاد عفونت پوستی را بگیرید.

پماد و کرم های آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عفونت ها کمک شایانی می کند. یک پماد ضد باکتری مانند باسیتراسین یا نئوسپورین را روی محل سوختگی خود بمالید. سپس روی آن را با گاز استریل یا پارچه تمیز و غیر کرکی بپوشانید.

4. آلوئه ورا برای بهبود سوختگی

آلوئه ورا اغلب به عنوان گیاه درمان سوختگی شناخته می شود. مطالعات بر روی این گیاه نشان داده است که آلوئه ورا در بهبود سوختگی های درجه اول تا دوم موثر است.

آلوئه ضد التهاب است و گردش خون را تقویت می کند. همچنین جالب است بدانید این گیاه معجزه آسا از رشد باکتری نیز جلوگیری می کند.

مطلب پیشنهادی
9 ماسک صورت خانگی که مشکلات زیادی را برطرف می‌کند

نحوه استفاده از ژل آلوئه ورا برای کاهش سوختگی:

یک لایه ژل خالص آلوئه ورا که از برگ گیاه آلوئه ورا جدا کنید. سپس ژل را مستقیما روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
این را به خاطر داشته باشید اگر قصد استفاده از محصولاتی را دارید که گفته شده است داخل آن بیشتر ژل آلوئه ورا استفاده شده است ترکیبات آن را نگاه کنید تا از رنگ های افزودنی با عطر استفاده نشده باشد. چرا که این مسئله موجب تشدید زخم و آسیب پوستی می شود.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این گیاه فوق العاده هم سلامت خود را بالاتر ببرید؛ هم زیبایی پوست و موی خود را چند برابر کنید؛ در نتیجه می توانید برای شناخت گیاه آلوئه ورا به مطالب زیر رجوع کنید.

آلوئه ورا با 5 خاصیت برجسته برای زیبایی پوست و مو + نگهداری از آن

ژل آلوئه ورا – 5 خاصیت درمانی ناشناخته برای سلامت بدن

5. استفاده از عسل برای بهبود سوختگی

برای درمان سوختگی می توانید از عسل استفاده کنید. عسل یکی از بهترین داروها برای درمان بیشتر بیماری ها است. زمانی که پوست شما دچار سوختگی می شود اتفاق های زیادی هم زمان برای آن می افتد.

  • پوست آب خود را از دست می دهد
  • رطوبت لازم از بین می رود
  • باکتری های مفید پوست از بین می رود. در نتیجه احتمال عفونت پوستی بالا می رود.
مطلب پیشنهادی
لیست بدترین خوراکی ها برای پوست ، مو و زیبایی

این امر موجب می شود برای بهبود سوختگی در خانه از موادی استفاده کنید که تمامی این مشکلات را برطرف کند. عسل یکی از همین دارو ها می باشد.

عسل خاصیت ضد التهابی قابل چشمگیری دارد و از طرفی خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ را دارا می باشد. از طرفی دارای گلوکز هایی است که موجب می شود سلول های پوستی با سرعت بالاتری خود را ترمیم کنند.

6. ماساژ روغن برای بهبود پوست

زمانی که پوست دچار سوختگی به خصوص با آب جوش می شود بهترین راهکار برای درمان سوختگی پوست استفاده از روغن خالص است.

پوستی که دچار سوختگی سطحی شده است چربی مورد نیاز را از دست داده است؛ در نتیجه باید برای کاهش سوزش و درد روی آن را با روغن زیاد چرب گرد و اجازه داد روغن جذب آن شود.

نکته: این را به خاطر داشته باشید اگر عمق سوختگی زیاد است نباید از این روش استفاده کنید؛ چرا که ممکن است باعث عفونت و آسیب به پوست شود.

7. بهبود سوختگی با خمیر دندان

درمان سوختگی با خمیر دندان یکی از روش های متداول و قدیمی است که اغلب با آن آشنا هستند. اما این را به خاطر داشته باشید سوختگی پوست شما باید بسیار سطحی باشد.

خمیر دندان به دلیل ترکیبات آنتی باکتریایی خود جلوی عفونت های ناشی از سوختگی را می گیرد. همچنین به دلیل خاصیت خنک کنندگی به اندازه چشمگیری درد و سوزش ناشی از سوختگی را کاهش خواهد داد.

8. استفاده از داروهای مسکن 

برای درمان سوختگی و کاهش درد ناشی از آن می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. زمانی که از یک پماد یا قرص مسکن استفاده کنید دیگر برای خاراندن جای آسیب پوستی وسوسه نخواهید شد.

مطلب پیشنهادی
از 6 تاثیر استرس بر پوست باخبر باشید و با آنها مقابله کنید

9. استفاده از سیب زمینی

سیب زمینی را می توانید برای درمان سوختگی استفاده کنید. سیب زمینی خاصیت خنک کنندگی دارد و باعث می شود سوزش و التهابات تا میزان چشمگیری کاهش پیدا کنند. از طرفی این خوراکی حاوی ترکیبات نشاسته ای است؛ این امر موجب می شود تا آسیب پوستی سریع تر بهبود پیدا کند.

10. چای سیاه کیسه ای

برای درمان سوختگی می توانید از چای کیسه ای خیس شده کمک بگیرید. چای سیاه حاوی اسید تانیک است. این ماده درد و سوزش ناشی از سوختن سطحی پوست را به اندازه قابل توجه ای کاهش می دهد.پ

11. استفاده از محلول جوش شیرین

سوختگی پوست اگر درجه دو باشد بهبود آن زمان می برد. در نتیجه برای درمان سوختگی نیاز است تا زمان بهبود روند درمان را ادامه دهید.

برای بهبود سریع تر پوست می توانید از محلول جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین دارای ترکیباتی است که باعث خواهد شد آسیب پوستی و جای سوختگی سریع تر درمان شود.

مطلب پیشنهادی
5 قانون طلایی برای پوستی درخشان که قبل از خواب باید انجام دهید

از طرفی به دلیل وجود آنتی اکسیدان هایی که در این پودر سفید وجود دارد باعث می شود پوست دچار عفونت و بیماری نشود.

12. خمیر زردچوبه برای بهبود سوختگی

زردچوبه دارای آنتی اکسیدان های بسیار قوی است که باعث خواهد شد عوامل بیماری زا نتوانند به پوست وارد شوند. همچنین جالب است بدانید باعث افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده می شود و این عملکرد موجب آن می شود که پوست بسیار سریع ترمیم شود.

از طرف دیگر زردچوبه دارا خاصیت ضد التهابی بسیار عالی است. این خاصیت باعث کاهش تورم های ناشی از سوختگی می شود و به دنبال آن درد بسیار کم خواهد شد.

13. استفاده از ماست برای سوختگی

برای درمان سوختگی های سطحی می توانید از ماست کمک بگیرید. ماست حاوی پروتئین است و این مسئله باعث بهبود سریع سوختگی می شود.

ماست یک ماده ی عالی برای کاهش درد و سوزش سوختگی است. چرا که این خوراکی خوشمزه خاصیت سردی دارد و حرارت ناشی از سوختگی را سریع می گیرد و باعث رطوبت رسانی به پوست می شود.

14. شیر سرد برای بهبود سوختگی

زمانی که پوست دچار سوختگی می شود یکی از کارهایی که باید انجام دهید آن است که PH پوست سریع به حالت طبیعی خود باز گردانید. 

از میان خوراکی ها و درمان سوختگی در منزل، شیر نزدیک ترین PH را به پوست دارد. شما می توانید شیر را یا روی ناحیه ی آسیب دیده اسپری کنید یا با یک پارچه ی لطیف شیر یخ را روی آن قرار دهید.

مطلب پیشنهادی
بدون آرایش هم زیبا باشید! با چند ترفند ساده و دم دستی

البته این را به خاطر داشته باشید برای آن که درمان و بهبود حاصل شود باید این را در روز چند بار انجام دهید. از دیگر خاصیت شیر برای پوست آسیب دیده این می باشد که این خوراکی حاوی پروتئین های بسیار مفید است. در نتیجه باعث می شود سلول های پوست برای بازسازی سریع تر از حالت طبیعی عمل کنند.

15. پوست موز برای بهبود سوختگی

زمانی که پوست دچار سوختگی و آسیب می شود برای درمان سوختگی می توانید از پوست موز استفاده کنید. پوست موز سرشار از آنتی اکسیدان های بسیار قوی است.

این آنتی اکسیدان ها موجب می شوند تا سلول های پوست برای بازسازی سریع تر عمل کنند. از طرفی این نکته را به یاد داشته باشید پوست موز را تا سیاه شدن کامل نباید از روی محل آسیب دیده بردارید؛ چرا که این عمل موجب می شود التهابات و درد ناشی از سوختگی کاهش چشمگیری پیدا کند.

16. کپسول حاوی روغن ویتامین E

پیشنهاد می شود همیشه در خانه تعدادی قرص روغنی ویتامین E برای درمان سوختگی های سطحی داشته باشید. این ویتامین برای پوست مانند یک معجزه عمل می کند.

مطلب پیشنهادی
آیا تونر و میسلار واتر یکی هستند و می توان جایگزین هم از آن ها استفاده کرد؟

ویتامین ای نقش آنتی اکسیدانی را روی پوست ایفا می کند و از طرفی به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی باعث می شود قرمزی و درد پوست آرام شود.

17. گیاه نعناع

از دیگر درمان سوختگی که می تواند بسیار موثر باشد استفاده از گیاه نعناع است. نعناع خاصیت خنک کنندگی دارد از همین رو گرمای ناشی از سوختگی را از پوست می گیرد و باعث تسکین سوزش و درد می شود.

از طرفی این گیاه خوش عطر و بو به خوبی می تواند به سلول های پوست و بافت های زیرین آن آبرسانی کند تا خشکی ناشی از سوختگی را جبران کند.

از آن جایی که نعناع خاصیت آنتی اکسیدانی نیز در خود دارد باعث می شود جریان خون در محل آسیب دیده بیشتر شود. این امر موجب خواهد شد پوست سوخته سریع تر ترمیم شود و به دنبال آن قرمزی و التهابات پوست کاهش پیدا خواهد کرد.

در آخر:

سوختگی پوست یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای هر کسی و به هر نحوی اتفاق بیفتد. با استفاده از راهکار هایی که در بالا آمده است شما می توانید سوزش و درد سوختگی را تا میزان چشمگیری کاهش دهید.

اما به خاطر داشته باشید اگر پوست دچار تاول شد نباید آن را بترکانید و اگر این اتفاق افتاد باید با آب و نمک دائما پوست را ضدعفونی کنید.

منابع:
Medicalnewstoday
healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *