مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی

مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به بهبود و درمان سرماخوردگی کمک کند. برای تسکین عوارض این دوره باید از مواد غذایی و خوراکی‌های طبیعی و مفید کمک گرفت. در این متن به طور کامل در مورد این مواد غذایی توضیحاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

آیا مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی موثرند؟

در دوران سرماخوردگی به کمک بسیاری از مواد غذایی در دسترس می‌توان به سرعت بخشیدن برای درمان آن و بهبود عوارض ناشی از آن کمک کرد. بسیاری از غذاهای مناسب هستند که در این دوران باید مصرف شوند.

البته نکاتی را باید در نظر گرفت که از جمله آنها به زود هضم بودن می‌توان اشاره کرد. این موضوع به این دلیل است که بدن در حین سرماخوردگی انرژی زیادی از دست داده است و بهتر است غذا راحت هضم شود تا انرژی زیادی از فرد نگیرد.

مطلب پیشنهادی
درمان گلو درد شدید با 10 راهکار عالی و تاثیرگذار خانگی

مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی کدامند؟

از جمله مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی خوراکی‌هایی هستند که انواع ویتامین و مواد مغذی را به همراه داشته باشند و در عین حال انرژی بالایی برای بدن داشته باشند و همانطور که اشاره شد زود هضم نیز باشند.

مواد غذایی می‌تواند به عنوان داروی درمانی برای بسیاری از بیماری‌ها استفاده شود. زیرا مواد خوراکی قدرت زیادی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها را دارند پس در حین بیماری نیز غذا مهمترین گزینه به شمار می‌رود.

مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی کدامند؟

مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی شامل گزینه‌های بسیاری می‌شود که می‌توان از آنها برای بهبود سریع‌تر و تسکین عوارض بیماری کمک گرفت. در این متن به طور کلی مواد غذایی که در این امر مهم موثر هستند را نام خواهیم برد تا در کنار درمان دارویی و یا حتی به تنهایی برای درمان سرماخوردگی کمک شایانی را به همراه داشته باشند.

  1. سوپ سبزیجات که شامل ترکیباتی از کلم، پیاز، گوجه و انواع سبزیجات می‌شود به دلیل داشتن ویتامین C فراوان می‌تواند به درمان سریع کمک کند.
  2. سوپ مرغ منبعی عالی از انواع ویتامین‌ها، پروتئین و مواد معدنی است که می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به بهبود آنفولانزا و سرماخوردگی کمک کند.
  3. آب مرغ و آب گوشت منابعی غنی از انواع مواد معدنی هستند که به هیدراتاسیون  نگه داشتن بدن حین سرماخوردگی کمک کرده و علاوه بر آن سبب تامین انرژی مورد نیاز بدن برای مقابله با بیماری خواهد شد.
  4. از جمله مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی شامل سیر می‌شود. این گیاه دارویی تاثیرات ضد باکتریایی، آنتی اکسیدانی، ضد ویروسی و ضد قارچی را دارد. افرادی که مرتب سیر مصرف می‌کنند 70 درصد کمتر از سایر افراد به بیماری‌های ویروسی و عفونی مبتلا می‌شوند.
  5. نوشیدن آب نارگیل علاوه بر هیدراته نگه داشتن بدن به مبارزه با آسیب‌های اکسیداتیو ناشی از سرماخوردگی نیز منجر خواهد شد.
  6. نوشیدن چای گرم می‌تواند به تسکین درد گلو، تامین آب مورد نیاز بدن و به عنوان آنتی اکسیدانی مفید حین بیماری کمک کند.
مطلب پیشنهادی
دم کردنی برای سرماخوردگی (5 مورد بسیار موثر و سریع)

مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی چیست؟

 1. عسل با ترکیبات ضد باکتریایی خود می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و عفونت‌های دوران سرماخوردگی را از بین ببرد.
 2. زنجبیل ز جمله ادویه‌های موثری است که باید به عنوان بهترین مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی در نظر گرفته شده و به صورت دمنوش و یا در غذا استفاده شود.
 3. میوه‌های حاوی ویتامین C که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند مانند زغال اخته، کیوی، پرتقال، توت فرنگی و … برای بهبود عفونت و از بین بردن حالات سرماخوردگی باید مصرف شوند.
 4. نوشیدن شیر گرم و انواع لبنیات از دیگر غذاهای مفید برای سرماخوردگی به شمار می‌روند.

سخن پایانی

مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی در این مطلب به صورت کامل ارائه شد. در کنار درمان دارویی بهتر است از این مواد غذایی استفاده شود تا سرعت درمان را بالا ببرد. در صورت عدم حساسیت فردی این مواد غذایی هیچ ضرری برای بدن به همراه ندارند اما بهتر است تعادل در مصرف آنها رعایت شود.

مطلب پیشنهادی
خوردن سیر در بارداری+ فواید و مضرات سیر برای مادر و جنین