رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم ولومتریک | آیا رژیم حجم سنجی برای لاغری موثر است؟

رژیم ولومتریک یک برنامه غذایی لاغری است که به شما یاد می دهد هر غذایی چه میزان چگالی دارد و بر حسب آن رژیم غذایی خود را تعیین می کنید.

به زبان ساده تر یک برنامه غذایی است که که با پر کردن غذاهای کم کالری، غنی و مغذی برای کاهش وزن طراحی شده است. یعنی شما در این رژیم به هیچ عنوان کالری شماری ندارید.

هدف از طراحی این رژیم ابتدا بر این اساس بوده است که اگر فردی رژیم غذایی لاغری می گیرد تحت هیچ عنوان احساس گرسنگی نکند و در رژیم غذایی آن ها پزشک متخصص تا جای ممکن اولویت را با خوراکی های با محتوای آب بالا قرار دارد و آن ها بسیار کم کالری هستند. از طرفی در این رژیم غذایی شما را تا جای ممکن به داشتن رژیم غذایی سالم و انجام ورزش های روزانه تشویق می کند.

رژیم ولومتریک چیست؟

رژیم ولومتریک یکی رژیم های غذایی لاغری است که طراحان آن ادعا دارند شما شما با مصرف خوراکی و غذاهای کم کالری اما با میزان زیاد می توانید به اندام ایده آل خود برسید.

مطلب پیشنهادی
11 نکته رژیم لاغری سریع و موثر و آسان از 0 تا 100

البته این نکته قابل اهمیت است که تمرکز این رژیم بیشتر بر روی آن است که فردی که رژیم غذایی لاغری را دنبال می کند در درجه اول تحت هیچ عنوان احساس گرسنگی نکند.

نکته: رژیم حجم سنجی را بر اساس کتابی از دانشمندان علوم تغذیه دکتر باربارا رولز ساخته اند که در آن دستورالعمل های دقیق و اطلاعات مفید در مورد چگونگی محاسبه تراکم کالری غذاهای مورد علاقه شما اراده داده شده است.

این رژیم شما را به خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی و کم کالری و پر آب مانند میوه ها، سبزیجات و سوپ ها ترغیب می کند. در همین حال غذاهای کم کالری مانند کلوچه ها، آب نبات ها، آجیل ها، دانه ها و روغن ها را محدود می کند.

دکتر رولز ادعا می کند این محدودیت و این نوع طراحی غذایی به شما کمک می کند تا برای مدت طولانی احساس سیری کنید و از طرفی هربار کالری خود را کاهش دهید و این عوامل باعث می شود شاهد کاهش وزن و سایز در خود باشید. 

مطلب پیشنهادی
رژیم لاغری و نکاتی درباره لاغر شدن، رژیم یا ورزش؟

البته برخی از متخصصان تغذیه بر این باور هستند رژیم های طولانی مدت و استاندارد باعث می شود در شما عادت صحیح غذا خوردن به وجود بیاید. در حالی که در رژیم های غذایی کوتاه مدت کمتر شاهد آن خواهیم بود.

نحوه ی عملکرد رژیم حجم سنجی چگونه است؟

رژیم ولومتریک را بر اساس چگالی(تراکم) کالری غذاها به چهار دسته اصلی تقسیم کرده اند که شامل موارد زیر می باشد:

  • دسته 1 (چگالی کالری بسیار کم): چگالی کالری کمتر از 0.6
  • دسته 2 (چگالی کم کالری): چگالی کالری 0.6 – 1.5
  • دسته 3 (چگالی کالری متوسط): چگالی کالری 1.6 – 3.9
  • دسته 4 (چگالی کالری بالا): چگالی کالری 4.0 – 9.0
نحوه ی عملکرد رژیم حجم سنجی چگونه است

کتاب دکتر رولز اطلاعات دقیق در مورد نحوه محاسبه تراکم کالری را ارائه می دهد. به زبان ساده تر باید تعداد کالری در یک وعده خاص را بر وزن آن نسبت به گرم تقسیم کنید. در نهایت با رقمی بین 0 تا 9 مواجه خواهید شد.

مطلب پیشنهادی
رژیم سیب زمینی 3 روزه چگونه است؟ عوارض جدی لاغری سریع

غذاهایی که محتوای آب بالایی دارند مانند کلم بروکلی از نظر چگالی کالری بسیار پایین هستند، در حالی که دسرها و غذاهای فرآوری شده مانند شکلات تلخ معمولاً دارای درجه بالایی از چگالی هستند.

یک وعده غذایی معمولی در رژیم غذایی حجمی بیشتر باید شامل غذاهای دسته 1 باشد و همچنین شامل غذاهایی از دسته 2 باشد تا بشقاب شما را پر کند. شما می توانید مقادیر کمی مواد غذایی از گروه 3 و بخش های بسیار محدودی از گروه 4 را نیز مصرف کنید.

برنامه غذایی استاندارد رژیم غذایی که یک متخصص تغذیه برای شما تهیه می کند حدود 1400 کالری در روز تامین می کند. اما می تواند متناسب با مکانیسم بدنتان کالری های کم یا زیاد شود.

آیا رژیم غذایی ولومتریک واقعا می تواند باعث کاهش وزن شود

هیچ غذایی در رژیم غذایی حجمی کاملاً ممنوع نیست. در حقیقت متخصص تغذیه شما با محاسبه چگالی-کالری می تواند در وعده های غذایی شما از دسته های 3 و 4 کمی قرار دهد؛ به گونه ای که تحت هیچ عنوان نه به وزن شما اضافه کند نه باعث شود در طی روز احساس گرسنگی کنید. تنها لازم است متخصص یا کارشناس تغذیه شما علم کافی برای برنامه ریزی این نوع از رژیم غذایی را داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
رژیم گوشت خواری چه روندی دارد؟ بررسی معایب و مزایا

جالب است بدانید در این رژیم غذایی فعالیت های پر تحرک و چربی سوز نیز برای شما در نظر گرفته شده است که به کاهش وزن شما کمک کند. اما هدف اصلی آن این است که ورزش کردن را در این مدت به نسبت طولانی یک عادت تبدیل کند.

آیا رژیم غذایی ولومتریک واقعا می تواند باعث کاهش وزن شود؟

مطالعات زیادی بر روی رژیم ولومتریک انجام شده است که تمامی آن ها به این نتیجه رسیده اند اگر این رژیم را به طور استاندارد برنامه ریزی کنند در مدت زمان مشخص شده شاهد کاهش وزن و سایز خواهید بود. همچنین این رژیم غذایی باعث می شود رژیم غذایی و سبک زندگی درست به عادت شما تبدیل شود.

مهمترین مزیت های رژیم حجم سنجی چیست؟

مهمترین مزیت های رژیم ولومتریک چیست

1. عادت به مصرف کالری کم با رژیم ولومتریک

انتخاب مواد غذایی با تراکم پایین از کالری بسیار می تواند نقش موثری در سلامت داشته باشد. در رژیم ولومتریک شما می توانید به میزان قابل توجهی غذا میل کنید. اما تمامی آن ها بسیار کم کالری و کم چگالی هستند، بنابراین می توانید با خیال راحت در هر وعده ای که می خواهید غذا میل کنید بدون آن که نگران کالری های دریافتی باشید.

مطلب پیشنهادی
رژیم اورنیش - یک رژیم کاهش وزن با بهبود سلامت قلب

انتخاب مواد غذایی با تراکم کالری پایین می تواند باعث شود ولع شما به خوردن خوراکی هایی با کربوهیدرات و گلوکز بالا کاهش پیدا کند و از طرفی اشتهای شما به غذا کم خواهد شد. جالب است بدانید پس از مدتی متوجه خواهید شد دیگر تمایلی به خوردن خوراکی هایی با کالری بالا نخواهید داشت.

2. شما را به ورزش روزانه عادت خواهد داد

یکی مهمترین مزیت هایی که رژیم ولومتریک دارد آن است که شما را به انجام ورزش های روزانه عادت خواهد داد و این مسئله برای بهبود سلامتی شما بسیار موثر است. از طرفی با ورزش کردن روند کاهش وزن و سایز در شما سریع تر اتفاق خواهد افتاد.

 در آخر

رژیم ولومتریک یک برنامه غذایی برای کاهش وزن است که در آن مواد غذایی با کالری کم اما حجم بالا در وعده های غذایی شما قرار می گیرد. این طراحی با افزایش احساس سیری در عین حال کاهش گرسنگی اشتیاق به ادامه رژیم غذایی را چند برابر می کند.

مطلب پیشنهادی
بهترین رژیم لاغری دنیا با 8 ویژگی مهم برای لاغری موثر و سریع

همچنین با افزایش مصرف مواد غذایی غنی و مواد مغذی مانند میوه ها و سبزیجات کیفیت رژیم غذایی شما را بهبود می بخشد. با این حال رژیم کاهش حجمی همچنین به زمان و انرژی قابل توجهی نیاز دارد و چندین غذای سالم را محدود می کند و منابع محدودی را ارائه می دهد که ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد. در نتیجه لازم است برای پیروی از این رژیم غذایی حتما از یک متخصص تغذیه یا کارشناس تغذیه کمک بگیرید.

منبع: healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *