رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم اتکینز چه ویژگی هایی دارد؟مزایای رژیم اتکینز چیست؟

همه چیز در مورد رژیم اتکینز

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که میخواهید در کوتاهترین زمان ممکن به اندامی ایده آل برسید مطمئنا در رابطه با رژیم اتکینز چیزهای زیادی به گوشتان خورده است. رژیمی که در آن با پایین آوردن مقدار دریافتی کربوهیدارت افراد میتوانند به کاهش وزن بپردازند. افرادی که پیروی از این رژیم را در دستور کار خود قرار داده اند بر این عقیده اند که با وجود مصرف پروتئین و حتی چربی آن هم به صورت نامحدود و تنها پرهیز از غذاهایی با کربوهیدرات زیاد، توانسته اند به اندام ایده آل خود برسند. طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده محققان به این باور رسیده اند که این رژیم علاوه بر کاهش وزن در سلامتی افراد نیز موثر خواهد بود. با وجود این تفاسیر در این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

آیا رژیم اتکینز مفید است؟

وقتی افراد در نظر میگیرند که از یک رژیم خاص پیروی کنند مطمئنا مسائل زیادی ذهن آنها را به خود مشغول می کند که از جمله مفید و یا مضر بودن مهمترین آنها به حساب می آید. در رابطه با رژیم اتکینز با توجه به این مسئله که مصرف انواع چربی ها، برای سلامتی مضر و ناسالم محسوب می شود. اکثر افراد  رژیم اتکینز نیز رژیمی ناسالم قلمداد می کنند. اما از طرفی با استناد به تحقیقات انجام شده میتوان دریافت که این رژیم در کاهش وزن، قند خون، افزایش کلسترول خوب خون و… نقش موثری ایفا کرده است. از همین رو افراد خود باید نسبت به مفید و یا مضر بودن آن تصمیم گیری نهایی را انجام دهند.

مطلب پیشنهادی
با این مغزها به تناسب اندام برسید

رژیم لاغری اتکینز چگونه عمل می کند؟

پس از آشنایی با رژیم اتکینز، مطمئنا نحوه عملکرد این رژیم کمک می کند تا آگاهانه تر و با اطلاعات بیشتری به سراغ پیروی از آن بروید. همانطور که گفته شد رژیم اتکینز بر کاهش مصرف کربوهیدارت تاکید دارد که این مسئله منجر به افزایش چربی سوزی در بدن و در نتیجه افزایش انرژی می شود. به عبارت بهتر زمانی که افراد کاهش مصرف کربوهیدرات را در دستور کار خود قرار می دهند ناخودآگاه پروتئین بیشتری مصرف می کنند که این مسئله با کاهش اشتها همراه خواهد بود. در نتیجه از پرخوری جلوگیری کرده و حجم غذای مصرفی نیز کاهش پیدا می کند و افراد با کاهش وزن روبرو می شوند.

مزایای پیروی از رژیم اتکینز

مطمئنا هر رژیم غذایی، مزایا و معایبی را با خود به همراه دارد. اگر قصد پیروی از رژیم اتکینز را دارید باید نسبت به این مسائل آگاه باشید. مزایای این رژیم عبارتند از:

 • احساس گرسنگی در هنگام بعدازظهر در افراد ظهور نمی کند.
 • افراد در شرایط بهتری میتوانند به کنترل قند خون خود بپردازند.
 • جوش ها و آکنه های بر روی صورت در مدت زمان کمتری از بین می روند.
 • از سردرد جلوگیری می کند.
 • میتواند در درمان رفلکس معده موثر عمل کند.
 • کاهش وزن قطعی را برای افراد به دنبال دارد.
 • به درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک میپردازد.
مطلب پیشنهادی
رژیم دوکان ، باید ها و نباید های آن چیست؟

آیا رژیم اتکینز برای افراد دیابتی امن است؟

دیابت یکی از سخت ترین و خطرناک ترین بیماری هایی است که افراد با آن مواجه می  شوند. و این مسئله خصوصا زمانی که افراد وزن زیادی دارند و یا در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار دارند خطرناک تر می شود. به طور معمول آن دسته از افرادی که از اضافه وزن رنج می برند بدنشان در تولید انسولین به خوبی عمل نمی کند که این مسئله با افزایش قند خون بروز پیدا می کند. طی تحقیقاتی که در رابطه با رژیم اتکینز صورت گرفته میتوان دریافت که افراد مبتلا به دیابت با مصرف کم کربوهیدرات با هیچ مشکلی مواجه نخواهند شد و حتی مصرف کم کالری میتواند در کاهش وزن آنها موثر باشد. اما با اینحال همواره توصیه می شود قبل از پیروی از این رژیم حتما با پزشک مربوطه مشورت نمایند.

4 مرحله رژیم اتکینز

برای پیروی از رژیم اتکینز باید 4 مرحله را پیروی نمائید:

 • القا

اولین مرحله از 4 مرحله رژیم اتکینز به القا اختصاص پیدا می کند. در واقع در این مرحله افراد باید به مدت 2 هفته خود را وادار سازند تا روزانه کمتر از 20 گرم کربوهیدرات به بدنشان برسانند. آنها در این مرحله باید مصرف غذاهای سرشار از پروتئین، چربی و سبزیجات کم کربوهیدارت مانند سبزیجات برگ سبز را در دستور کار خود قرار دهند تا روند کاهش وزن آنها آغاز شود.

 • تعدیل

در مرحله دوم این اجازه برای شما صادر می شود تا به آرامی مقداری از مغزها، سبزیجات کم کربوهیدرات و البته مقدار کمی از میوه ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. هر چند که این کار، امری سخت و طاقت فرسا به حساب می آید اما باید بدانید که در نهایت از پیروی کردن رژیم اتکینز خوشحال خواهید شد.

 • تنظیم دقیق

مطمئنا رسیدن به وزن ایده آل در زمانی کوتاه نمیتواند نتیجه ای مطلوب را برای سلامتی شما به همراه داشته باشد. این نیز مسئله همواره توسط پزشکان توصیه می شود. از همین رو در رژیم اتکینز و در مرحله سوم توصیه می شود که با نزدیک شدن به وزن مورد نظر خود مقداری کربوهیدرات در رژیم غذایی خود بگنجانید تا روند کاهش وزن شما با سرعت آهسته تری پیش رود.

 • حفظ وزن

در مرحله چهارم شما به وزن ایده آل خود دست پیدا کرده اید و تنها کاری که اکنون پیش روی دارید، حفظ آن است. برای اینکه بتوانید همواره از رژیم اتکینز پیروی کرده و دچار اضافه وزن نشوید تلاش کنید تا همواره مصرف کربوهیدرات های سالم را در دستور کار خود قرار دهید. تا علاوه بر وزن ایده آل، به سلامتی خود نیز کمک کنید.

مطلب پیشنهادی
لاغری با رژيم قلیایی ؛ آلکالاین با 7 قانون برای لاغری سریع‌تر

غذاهایی که باید بیشتر خورده شوند

همانطور که گفته شد در رژیم اتکینز باید مصرف کربوهیدرات را به پایین ترین حد خود برسانید. و به جای آن به سراغ گنجاندن غذاهای سالم در پایه رِژیم غذایی خود باشید. به طور کلی میتوان این موضوع را مطرح کرد که رژیم اتکینز خیلی پیچیده نیست. اگر شما بتوانید طبق اصول آن پیش بروید مطمئنا میتواند با کاهش وزن روبرو شوید. در این قسمت برخی از غذاهایی که مصرف آنها ضروری است را معرفی میکنیم که عبارتند از:

 • انواع گوشت شامل: گوشت گوساله، گوسفند، مرغ و…
 • ماهی های چرب و غذاهای دریایی مانند ماهی سالمون، ماهی قزل آلا و…
 • تخم مرغ پخته که میتواند به عنوان یک منبع غنی امگا3 شناخته شده است.
 • سبزیجاتی که از کربوهیدرات کمتری بهره مند هستند مانند کلم پیچ، اسفناج، کلم بروکلی، مارچوبه و…
 • لبنیات پرچرب از جمله کره، پنیر، خامه، ماست و…
 • انواع مغزها و تخمه ها
 • چربی های سالم مانند روغن زیتون خالص، روغن نارگیل، آوودکادو و…
مطلب پیشنهادی
رژیم سیب زمینی 3 روزه چگونه است؟ عوارض جدی لاغری سریع

غذاهایی که شاید خوردن‌شان ایرادی نداشته باشد

اگر قصد کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل را دارید باید به شما بگوییم که در رژیم اتکینز مصرف انواع خامه های سنگین، پنیر و شکلات تلخ مجاز است و شما میتوانید با خیالت راحت به مصرف آنها بپردازید. به طور اصولی این غذاها به واسطه چربی ها و کالری هایی که دارند در گروه غذاهای چاق کننده قرار میگیرند. اما با توجه به اینکه در پیروی از رژیم اتکینز مصرف کربوهیدرات را به حداقل رسانده اید بدنتان برای تامین انرژی به چربی ها نیاز خواهد داشت. در نتیجه مصرف این قبیل غذاها پذیرفتنی و بی ایراد به حساب می آید.

کدام نوشیدنی‌ها را در رژیم اتکینز موثر است؟

همانگونه که می ‌دانید هر نوع نوشیدنی برای بدن مفید نیست؛ به خصوص اگر از نوشیدنی های ناسالم در دوران رژیم غذایی شما مصرف شود. در این بخش شما را راهنمایی خواهیم کرد.

 • تلاش کنید تا فاصله زمانی نوشیدن آب در طول روز را افزایش دهید. نوشیدن آب و فواصل نوشیدن آن در رژیم اتکینز بسیار مهم و حیاتی به شمار می آید.
 • در طول روز، نوشیدن قهوه را فراموش نکنید. طی آمار منتشر شده بعد از آب، قهوه پرمصرف ترین نوشیدنی جهان به حساب می آید. این نوشیدنی به واسطه آنتی اکسیدان های فراوانی که دارد، فواید بسیار زیادی را با خود به همراه دارد.
 • همانطور که میدانید چای سبز در کاهش وزن تاثیر بسیار زیادی داشته و افراد آن را به عنوان یک چربی سوز مفید می شناسند. در حین پیروی از رژیم اتکینز سعی کنید تا این نوشیدنی دوست داشتنی را در دستور کار خود قرار دهید.
مطلب پیشنهادی
رژیم فستینگ چه انواعی دارد؟ معایب و مزایای روند آن

گیاهخواران و رژیم اتکینز

با توجه به این مسئله که گیاهخواران همواره رژیم خاصی را پیروی می کنند و دایره غذایی آنها محدود است، پیروی از رژیم اتکینز مقداری سخت اما امکانپذیر است د. اگر جزء این دسته از افراد هستید باید بدانید که در این راستا باید برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود به سراغ غذاهایی بر پایه سویا و مقدار زیادی از مغزها و تخمه ها بروید. روغن زیتون و البته روغن نارگیل نیز میتواند به عنوان یک منبع گیاهی مناسب به تامین چربی های مورد نیاز بدن بپردازد. افرادی که گیاه‌خواری حاوی شیر و تخم‌مرغ را دنبال می‌کنند نیز می‌توانند تخم‌مرغ، پنیر، کره، خامه‌ی سنگین و سایر غذاهای لبنی سرشار از چربی را مصرف کنند.

میان وعده های رژیم اتکینز

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مزایایی که رژیم اتکینز برای افراد به دنبال دارد کاهش احساس گرسنگی در افراد است. در واقع افرادی که از این رژیم پیروی می کنند حتی با مصرف دو وعده غذایی در طول روز احساس گرسنگی به سراغ آنها نمی آید. اما با این حال پزشکان توصیه می کنند که هیچ گاه نباید وعده های غذایی را حذف کرد و حتی با قرار دادن میان وعده هایی در این رژیم، لاغری را برای افراد امکانپذیرتر می کند. در زیر تعدادی از میان وعده های مناسب مصرف در این رژیم غذای را معرفی میکنیم.

 • تخم مرغ آب پز شده میل کنید
 • به سراغ وعده های قبلی بروید.
 • کمی پنیر
 • در حد یک مشت آجیل
 • ماست یونانی
 • از میوه ها و البته نوشیدنی هایی مجاز برای میان وعده استفاده کنید.
مطلب پیشنهادی
رژیم کتو چیست؟ 4 نوع مختلف رژیم کتوژنیک کدام‌اند؟

چرا رژیم اتکینز بهترین گزینه است

تمامی افراد پس از تصمیم به شروع یک رژیم غذایی جدید، تمامی نکات و موارد مرتبط با آن رژیم را مورد ارزیابی قرار می دهند و در صورت مفید و امکانپذیر بودن آن به سراغ پیروی از آن میروند. مطمئنا اضافه وزن برای سلامتی مضر بوده و میتواند مشکلات جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد. رژیم اتکینز با توجه به نتایج بسیار خوبی که از خود به جای گذاشته و با توجه به اینکه با وجود مصرف غذاهای پرچرب و پروتئین های گیاهی مزایایی همچون کنترل قند خون و کلسترول خون خوب را با خود به همراه دارد میتواند یکی از بهترین گزینه هایی باشد که افراد برای رسیدن به وزن ایده آل از آن استفاده می نمایند. در واقع این رژیم با وجود تمامی چربی هایی که در خود گنجانده اما همواره ب عنوان یک رژیم سالم شناخته می شود و فواید بیشماری دارد.

مطلب پیشنهادی
رژیم سیب زمینی 3 روزه چگونه است؟ عوارض جدی لاغری سریع

المیرا حسن زاده

المیرا حسن زاده هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *