ورزش های آبی

امروزه رشته‌های ورزشی متعددی وجود دارد که هر کدام از آنها طرفداران خاص خود را دارند.
اما ورزش های آبی در سراسر جهان رشته‌های متعددی دارد که خیلی از افراد بسته به علاقه خود در آن رشته فعالیت می‌کنند. معمولا فصل تابستان فصل مناسب‌تری برای این نوع ورزش‌هاست. خیلی از ما فقط شنا و قایقرانی را جزء آنها می‌شناسیم. ولی تنوعی از ورزش های آبی هیجان انگیز و جالب وجود دارد که می‌توان آنها را تجربه کرد. در این مقاله قصد داریم به مهیج ترین آنها اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با ورزش های آبی

1. انواع موج سواری (Surfing)

ورزش های آبی

یکی از مهیج‌ترین ورزش های آبی جهان انواع موج سواری محسوب می‌شود.
موج سواری یعنی تخته‌‎ای را روی موج آب برانیم. با استفاده از نیروی امواج و جهت دهی شما به تخته، روی امواج حرکت خواهید کرد. تنوعی از موج سواری وجود دارد که هر فرد بسته به امکانات و علاقه خود گزینه‌ای را انتخاب می‌کند. بسته به طول تخته، طراحی آن و سبک شما یا حتی شکل امواج، ممکن است موج سواری متفاوتی پیش برده شود.

مطلب پیشنهادی
نصب این 10 اپلیکیشن برای تناسب اندام ضروری است

ان ورزش تجهیزات متعددی دارد. تخته، زیر انداز، نگهدارنده تخته دور مچ پا، تخته نازک یا زانویی مواردی هستند که باید برای این ورزش فراهم کرد. از انواع موج سواری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
موج سواری با قایق کایاک
موج سواری با تخته
موج سواری با اسب (مخصوص افرادی که هم به اسب سواری و هم به موج سواری علاقه دارند)
موج سواری با جت اسکی
موج سواری با چوب اسکی
باد موج سواری
موج سواری با کایت

2. غواصی یکی از ورزش های آبی پرطرفدار (Snorkeling)

ورزش های آبی

غواصی در سطح آب یکی از ورزش های آبی پرطرفدار و جذاب است که به صورت خانوادگی هم می‌توان آن را انجام داد. نیازی به یادگرفتن خاصی ندارد و خیلی ساده است. هر فردی در هر سن و سالی حتی اگر تجربه‌‎ای در این زمینه نداشته باشید، می‌تواند آن را یاد گرفته و انجام دهد. البته باید شنا بلد باشید و به مرور به تجهیزات غواصی عادت کنید.

مطلب پیشنهادی
تستسترون در بدنسازی - آشنایی با نحوه عملکرد این هورمون

برای غواصی کردن اغلب اماکنی انتخاب می‌شوند که زیبایی چشمگیری داشته باشند تا در حین غواصی از مناظر زیر آب لذت ببرید. در برخی از موارد هم لازم است با قایق از ساحل دور شوید تا به مکان مناسبی برای غواصی برسید.
حتی گاهی می‌توانید همراه با نهنگ‌ها یا دلفین‌ها به غواصی بپردازید.

3. پرواز روی آب با فلای بورد (Flyboard)

ورزش های آبی

یکی از تفریحات یا ورزش های آبی امروزی که تقریبا جدید هم هست، فلای بورد نام دارد. برای انجام آن لازم است فرد به یک وسیله یا جت اسکی وصل باشد و توسط فشار آب روی هوا معلق نگه داشته شود. یادگیری این ورزش حدود نیم ساعت زمان می‌برد.
در این وضعیت برخی از افراد حرکات نمایشی انجام می‌دهند و با شیرجه زدن هیجان بالایی را تجربه می‌کنند. در صورتی که طرفدار ورزش های آبی هستید و علاقه به شروع آن دارید، حتما فلای بورد را امتحان کنید. با فلای بورد می‌توانید از سطح آب تا 24 متر ارتفاع بگیرید که برای این موضوع لازم است ترس از ارتفاع نداشته باشید.

مطلب پیشنهادی
ورزش در قاعدگی مفید است یا مضر؟ 6 فایده مهم + مراقبت‌های لازم

4. ورزش آبی ویک بوردینگ (Wakeboarding)

ورزش های آبی

ویک بوردینگ یکی از تفریحات و ورزش های آبی جذاب است که هیجان بالایی را با آن می‌توان تجربه کرد. پاهای شما باید روی تخته بسته شود و تخته به کمک طناب به پشت قایق متصل می‌شود. قایق به حرکت در می‌آید و شما را می‌کِشد.
خیلی از افرادی که در این ورزش حرفه‌ای شده‌اند حرکات و ترفندهایی مانند ملق زدن، پرش و چرخش را هم انجام می‌دهند. معمولا برای انجام این ورزش به صورت حرفه‌ای قایق مناسب این ورزش با تجهیزات کافی به کار برده می‌شود.

5. جت اسکی (Jet Ski)

ورزش های آبی

امروزه جت اسکی به یکی از ورزش های آبی تفریحی شناخته می‌شود. در این ورزش شما با یک موتور آبی روی آب حرکت می‌کنید. برای این ورزش مسابقات رسمی هنوز در نظر گرفته نشده است اما مسابقات آزاد آن به یکی از هیجان انگیزترین رقابت‌ها تبدیل شده است. پرش از موانع و سکوها، حرکات سریع با جت اسکی، چرخش و حلقه‌های دور زدن از حرکات اجرایی در این مسابقات هستند.
معمولا در این مسابقات بین 10 الی 20 نفر شرکت کننده وجود دارد و اغلب در سواحل آسیایی برگزار می‌شود. اما به طور رسمی در مسابقات المپیک انجام نمی‌شود. خیلی از افراد هم آن را به عنوان یک ورزش تفریحی انتخاب می‌کنند.

مطلب پیشنهادی
پیاده روی برای لاغری سریع + 9 نکته مهم برای شروع

6. شیرجه در آب از پرتگاه (Diving)

ورزش های آبی

شیرجه زدن از ارتفاع در آب خیلی هیجان بالایی دارد. این شکل از ورزش های آبی معمولا در نزدیکی صخره یا پرتگاه انجام می‌شود که باید از آن ارتفاع در آب شیرجه زد. این تفریح یا ورزش سالم مسابقات جهانی هم دارد که سالانه برگزار می‌شود.
برای انجام آن باید ارتفاع زیادی را بالا رفت و از آنجا به داخل آب با عمق زیاد پرید. به همین دلیل باید فرد شنا هم بلد باشد.

7. رفتینگ انفرادی یا چند نفره (Rafting)

ورزش های آبی

رفتینگ یکی از ورزش های آبی است که می‌توان آن را هم به صورت انفرادی و هم به صورت چند نفره انجام داد. در این رشته ورزشی قایق‌های بادی بزرگ استفاده می‌شود و هر فرد در جای خود مستقر می‌شود. سپس در رودخانه خروشان شروع به حرکت و پارو زدن می‌کنند.
برای این رشته ورزشی سالانه مسابقات در رودخانه‌های خروشان مناسب انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی
درمان تنبلی تخمدان با ورزش - معرفی تمام حرکات ورزشی و درمانی

رفتینگ یکی از مهیج‌ترین انواع ورزش هایی است که با قایق انجام می‌شود. تمامی افراد این رشته ورزشی باید مراحلی را برای درجه مناسب برای رفتن به رودخانه خروشان پشت سر بگذارند. زیرا رودخانه‌های خروشان در کنار صخره‌ها و مسیرهای دشوار، چالش‌های خاصی را ایجاد خواهد کرد که فرد باید با مهارت و تجربه کافی از پس آن برآید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با ورزش های آبی

شما بگویید

در این مقاله به معرفی مهیج ترین ورزش های آبی جهان پرداختیم.
از نظر شما کدام ورزش آبی هیجان انگیزتر است؟ پاسخ خود را در قسمت ارسال دیدگاه‌ها برای ما ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید