تغذیه نوزاد شش ماهه

تغذیه نوزاد شش ماهه از آنجایی که تازه به غذا افتاده و می‌تواند کم کم به غیر از شیر مادر مواد غذایی دیگری را مصرف کند، نیاز به رعایت نکات متعددی را دارد.

البته برخی از گزینه‌ها مانند فرنی معروف هستند که اغلب استفاده می‌شوند اما شیر مادر و فرنی نمی‌تواند همه نیازهای کودک برای رشد را تامین کنند و لازم است تا مواد غذایی دیگری را برای تغذیه کوچولوها شناخت. در ادامه متن به نکات مهمی در این رابطه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

شروع تغذیه نوزاد شش ماهه با غذا

نوزادان تا قبل از 6 ماهگی، تنها ماده غذایی که می‌توانند مصرف کنند شیر مادر است. شیر مادر در طول این شش ماه می‌تواند نیاز نوزاد به تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی را تامین کند. اما برای تکامل رشد بعد از شش ماهگی باید تغذیه متفاوتی تنظیم شود.

اما یکدفعه نمی‌توان تغذیه نوزاد شش ماهه را با غذاهای سنگین شروع کرد. زیر دستگاه گوارشی نوزاد تا این مدت به تغذیه با شیر عادت کرده است و باید کم کم به تغذیه کمکی با مواد غذایی ساده شروع کرد.

غذای نوزاد شش ماهه

در این دوران بهترین زمانی است که می‌توان غذا دادن به نوزاد را آغاز کرد. زیرا کم کم کودک دهان و زبان خود را تکان می‌دهد و برای غذایی که اطرافش خورده می‌شود ولع نشان می‌دهد. بهتر است برای شروع به نکات زیر توجه داشت:

 • غذاهای مصرفی باید طوری باشند که بافت آنها برای کودک مناسب باشد و کاملا حالت میکس شده داشته باشند
 • مواد غذایی تهیه شده برای پخت غذای کودک کاملا بهداشتی و تازه باید باشند
 • شیوه تغذیه‌ای که برای کودک در نظر گرفته می‌شود نکته مهمی است و ممکن است برخی مادران با قاشق، با دست یا با سرنگ و قطره چکان به کودک در این مراحل ابتدایی غذا دهند
 • بهتر است از یک نوع ماده غذایی شروع کرد و کم کم ترکیبات دیگر را به آن افزود
 • باید چند روز به کودک فرصت بدهید تا دستگاه گوارشش به مواد غذایی مصرفی عادت کرده و بعد ماده غذایی دیگری را اضافه کنید
 • ترجیحا غذاهای سرخ کردنی را به هیچ وجه تا یک سالگی به کودک ندهید
 • شکر و نمک را به غذای کودک اضافه نکنید تا عادت غذایی غلطی را پیش نگیرد
 • غلظت مواد غذایی بهتر است در روزهای ابتدایی کمی بیشتر از شیر مادر باشد و کاملا سفت نباشد
مطلب پیشنهادی
شکلات تلخ برای لاغری با 5 تاثیر عالی + بهترین زمان مصرف

آمادگی کودک برای شروع به تغذیه با مواد غذایی جامد

برای اینکه بدانید کودک آماده به تغذیه با مواد غذایی جامد است باید به برخی از نکات توجه کنید. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • قابلیت بلع غذا و انتقال مواد غذایی جامد از جلوی دهان به انتهای دهان برای کودک باشد
 • وزن کودک دو برابر وزن تولد شده باشد
 • گردن کودک سفت شده است و می‌تواند سر را صاف نگه دارد
 • توانایی گرفتن غذا و بستن دهان با قاشق یا با دست را داشته باشد (البته در مواردی که غذا رقیق باشد مادران می‌توانند از سرنگ و قطره چکان در مراحل ابتدایی کمک بگیرند)

مناسب‌ترین غذاها برای تغذیه نوزاد شش ماهه

با توجه به نکات مطرح شده، بهتر است مواد غذایی را معرفی کنیم و آموزش دهیم که می‌توانند بهترین گزینه‌ها برای این منظور باشند.

بهترین غذا برای نوزادان شش ماهه

1. فرنی؛ محبوب‌ترین غذای نوزادان شش ماهه

یکی از بهترین، محبوب‌ترین و معروفترین غذاهایی که برای تغذیه نوزاد شش ماهه مناسب است، فرنی است. این غذا حاوی کلسیم و نشاسته است که برای تامین نیازها و وزن گرفتن نوزاد بسیار مفید است. در روزهای ابتدایی بهتر است 1 قاشق فرنی به نوزاد بدهید و بعد از 5 روز مقدار را کمی بیشتر کنید و در 2 وعده به نوزاد بدهید تا دستگاه گوارش کم کم عادت کند.

مطلب پیشنهادی
غذاهای نفاخ در دوران شیردهی (درمان نفخ شیر + دمنوش)

طرز تهیه فرنی برای نوزاد شش ماهه

 • آرد برنج: 2 قاشق چایخوری
 • شیر پاستوریزه (در صورت نبودن آب یا شیر خشک آماده شده): نصف پیمانه

آرد برنج و شیر را باهم ترکیب کنید و توجه کنید شیر سرد باشد تا آدر برنج کاملا در آن حل شود و گوله گوله نشود. بعد از ترکیب شدن آنرا روی حرارت ملایم قرار دهید.

دائم هم بزنید تا ته نگیرد. پیشنهاد می‌کنیم بعد از جوشیدن سریع آنرا برداشته و خنک کنید و به نوزاد بدهید. بهتر است فرنی در روزهای ابتدایی تغذیه نوزاد 6 ماهه غلظت کمتری داشته باشد.

2. حریره بادام؛ بهترین غذای کمکی نوزادان

یکی دیگر از غذاهای مناسب برای شروع به تغذیه نوزادان، حریره بادام است. اما بهتر است در صورت مشاهده علائم آلرژیک، مصرف هر نوع آجیل و مغزی را متوقف کرد.

طرز تهیه حریره بادام برای نوزادان شش ماهه

 • بادام درختی شیرین: 5 عدد
 • شیر پاستوریزه: نصف پیمانه

بادام‌ها را به مدت 12 الی 18 ساعت درون آب خیس کنید و بعد از این مدت پوست نازک آنها را جدا کنید. با رنده بسیار ریز آنها را رنده کنید تا کاملا له شوند. سپس آنرا با شیر مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید.

مطلب پیشنهادی
غذاهای مفید برای معده درد ؛ 5 گروه بسیار موثر تسکین دهنده

خوب مخلوط کنید تا ترکیبی تقریبا یکدست ایجاد شود. می‌توانید پس از سرد شدن آنرا به کودک بدهید. برای روزهای ابتدایی بهتر است مقدار کمتری را برای کودک در نظر بگیرید.

3. بهترین میوه برای نوزاد شش ماه

میوه‌ها به دلیل هضم آسان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تغذیه نوزاد شش ماهه هستند. زیرا هضم ساده‌ای دارند و به تامین ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کودکان کمک می‌کنند. اما بهتر است میوه‌ها را به صورت پوره و کاملا له شده به آنها داد. بهترین میوه‌ها برای نوزادان شامل موارد زیر است:

 • سیب
 • موز
 • انبه

طرز تهیه پوره میوه برای نوزادان شش ماهه

 • یکی میوه‌های گفته شده: نصف پیمانه
 • شیر پاستوریزه: نصف پیمانه (بسته به سن نوزاد می‌توان آن را کم یا زیاد کرد که بهتر است برای شش ماهگی مقدار مساوی با میوه را انتخاب کرد تا غلظت کمی داشته باشد)

میوه را کاملا از پوست جدا کنید و با مقداری حرارت آنرا کمی نرم کنید. طوری که کاملا له شود. شیر رابا آن مخلوط کنید و سپس برای تغذیه نوزاد از آن استفاه کنید.

مطلب پیشنهادی
خوردن خرمالو در بارداری خطرناک است؟ (ارزش غذایی و کالری)

چه مقدار غذا به نوزاد شش ماهه می‌توان داد؟

برای تغذیه نوزاد شش ماهه باید مقدار متعادلی را در نظر گرفت. در ابتدا نباید حجم زیادی از غذا را به نوزاد داد. برای هفته ابتدایی بهتر است 1 قاشق غذای جامد به نوزاد شش ماهه بدهید. در هفته دوم می‌توانید این مقدار را دو برابر کنید اما لازم است در دو وعده از آن برای نوزاد در نظر بگیرید.

اگر شروع به مصرف غلات برای نوزاد شش ماهه کرده باشید، لازم است مقدار را کم کم افزایش دهید. برای مصرف مواد غذایی پروتئینی مانند انواع گوشت نیز در مراحل ابتدایی لازم است آنرا به شکل سوپ به همراه هویج، سیب زمینی و برنج تهیه کنید و سپس آنرا در میکسر کاملا له و یکدست کنید تا به راحتی بتوانید از آن به نوزاد شش ماهه بدهید. البته این ترکیب برای هفته‌های پایانی شش ماهگی مناسب‌تر است.

جمع‌بندی

تغذیه نوزاد شش ماهه نکته بسیار مهمی است که باید کاملا با دقت آنرا پیش برد. به هیچ وجه غذاهای سنگین نباید به نوزاد داده شود و از مصرف غذاهای ترکیبیِ تهیه شده با مواد غذایی مختلف در اوایل باید خودداری شود. بهتر است برای نتیجه بهتر از مشاورین و پزشکان کودکان نیز مشورت دریافت کنید.

مطلب پیشنهادی
آیا خوردن عسل در بارداری خطرناک است؟ + 5 ضرورت مصرف آن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید