بیماری ها و سلامت

9 تکنیک ساده برای جلوگیری از فراموشی و تقویت حافظه

جلوگیری از فراموشی برای خیلی از ما مهم است. در هر سن و سالی هم که باشیم نیاز داریم حافظه خود را تقویت کنیم و به جلوگیری از فراموشی بپردازیم.
اما ابتدا باید در نظر داشته باشیم که تکنیک‌های تقویت کننده حافظه برای چه افرادی مفید و موثر هستند.
خیلی اوقات برای ما پیش آمده است که رشته افکارمان پاره شود و در حین صحبت کردن قسمتی از جملات یا موضوعی که قرار بود مطرح کنیم را فراموش کنیم. یا گاهی برای برداشتن برس به اتاق می‌رویم اما یادمان نمی‌آید که دقیقا برای برداشتن کدام یکی از وسایل‌ها به اتاق رفتیم.
نکته مهم اینجاست که شاید در سنین بالاتر چنین اتفاقاتی بیشتر ایجاد شود اما در سنین میانسالی و جوانی هم برای خیلی از افراد ممکن است بروز داده می‌شود. زیرا نداشتن حضور ذهن فقط منحصر به سنین بالا نیست و در هر سنی ممکن است دیده شود. البته جالب است بدانید بیشترین لغزش حافظه‌ای به دوران جوانی و افراد پرمشغله مربوط است. پس با این اوصاف لازم است در هر سنی که هستیم، راهکارهایی را برای جلوگیری از فراموشی و تقویت حافظه پیش بگیریم.
با ادامه این مقاله از مجله کوئیک فیت همراه ما باشید تا نکات جالب و خیلی مهمی را در این رابطه برایتان مطرح کنیم.

مطلب پیشنهادی
آتاکسی چیست؟ چه انواعی دارد؟ + بررسی 5 راه درمان

مقالات پیشنهادی مرتبط به جلوگیری از فراموشی

تکنیک‌های ساده و موثر برای جلوگیری از فراموشی و تقویت حافظه

جلوگیری از فراموشی

1. از این به بعد شیر بیشتری بنوشید

طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که انجام شده است، افرادی که به رژیم غذایی علمی و متعادل پایبند هستند، قدرت تمرکز، قدرت یادگیری و حافظه بهتری خواهند داشت. افراد بزرگسالی که در طول هفته 5 الی 6 مرتبه از تنوعی از محصولات لبنیاتی استفاده می‌کنند، نتیجه بسیار موفقیت آمیزی را در نتایج آزمون‌های خود برجای می‌گذارند. در تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که افراد بزرگسالی که به ندرت لبنیات استفاده می‌کنند، زودتر به مشکلاتی مانند آلزایمر و فراموشی دچار می‌شوند.

2. فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید

طبق تحقیقات و مطالعات متعدد، نشان داده شده است ورزش‌های هوازی روی بهبود عملکردهای شناختی موثر هستند. در نتیجه به بهبود افزایش حافظه نیز کمک شایانی می‌رسانند.
هیپوکامپ قسمتی از مغز است که اهمیت بالایی برای یادگیری و تقویت حافظه به همراه دارد. تمرینات ورزشی می‌توانند روی رشد سلول‌های جدید در هیپوکامپ تاثیر به سزایی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی
سنگ لوزه چیست؟ (راهکارهای درمان خانگی و پزشکی)

3. سعی کنید بین محیط و حافظه ارتباط برقرار کنید

یکی از نکات جالبی که در رابطه با حافظه وجود دارد این است که می‌توانید از نشانه گذاری کمک بگیرید. برای مثال وقتی در حال مطالعه درسی هستید عطری که در محیط پیچیده است را به حافظه خود بسپارید. هنگامی که به جلسه امتحان می‌روید به قسمت حافظه خود برای یافتن نشانه‌ای برای مطلب مطالعه شده مراجعه کنید.
کمک گرفتن از حس بویایی می‌تواند یک نشانه برای شما باشد تا بتوانید موضوعی را بهتر و دقیق‌تر به خاطر بسپارید.

4. از مشت کردن دستانتان کمک بگیرید

زمانی که در حال به خاطر سپردن لیستی از اقلام هستید یا اینکه قرار است شماره تماسی را به خاطر بسپارید می‌توانید از فشردن دست کمک بگیرید. هر زمان که نیاز بود این اطلاعات را به خاطر بیاورید، مجددا مشت دست خود را فشار دهید. محققان بر این تصور هستند که این حرکت به فعال شدن بخش‌های کلیدی از مغز کمک شایانی می‌رساند. اما باید در نظر داشته باشید که این کار برای ذخیره و بازیابی اطلاعات دخالتی ندارد و فقط به عنوان راهکاری برای یادآوری کاربرد دارد.

مطلب پیشنهادی
خون دماغ | (انواع + علت + درمان خانگی + پیشگیری)

5. قبل از خواب، یاد بگیرید

برای جلوگیری از فراموشی و تقویت حافظه یکی از بهترین راهکارهایی که وجود دارد این است قبل از اینکه به خواب بروید داده‌ها و اطلاعاتی که باید به مغز بسپارید را مطالعه کنید. در این حالت روی اطلاعات قبلی اختلالی ایجاد نمی‌کنید و با آنها وارد تداخل نمی‌شوند. بعد از اینکه مطالعه آخر شب را انجام دادید، روز بعد به بهترین شکل می‌توانید آن را به خاطر بسپارید.

جلوگیری از فراموشی

6. عکس بچه گربه‌ها را نگاه کنید

مغر برای ترشح دوپامین به تصویر سازی یا مشاهده تصاویر لذت بخش نیاز دارد. نگاه کردن به عکس‌های بچه گربه به ایجاد احساس شادی و نشاط می‌انجامد. ایجاد این حس برای ایجاد تمرکز و بهبود حافظه نیز موثر است. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که زمانی را صرف نگاه کردن به بچه گربه‌ها یا حتی توله سگ‌ها می‌کنند و سپس سراغ انجام مطالعات خود می‌روند، سطح نمرات بالاتری نسبت به افراد دیگر با شرایط یکسان را خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی
روماتیسم قلبی چه علائمی دارد؟ + بررسی علل و راه درمان

۷. از حرکت چشمان‌تان کمک بگیرید

تکان دادن چشم‌ها از راست به چپ و برعکس، به مدت 30 ثانیه راهکار خیلی خوبی برای افزایش تمرکز و جلوگیری از فراموشی است.
برای این کار لازم است اینکه چطور به نظر می‌رسید را کنار بگذارید و روی حافظه خود تمرکز کنید. نکته علمی و جالب این موضوع اینجاست که قسمت چپ و راست مغز به علت تفاوت‌هایی که در عملکرد خود دارند وقتی ارتباط بین آنها تقویت شود، عملکردهای ذهنی بهتر از قبل انجام خواهند شد.

دانشمندان از داوطلبین شرکت کننده در یک آزمایش تقاضا کردند که به یک سری کلمات ضبط شده گوش دهند. این داوطلبان به 3 گروه دسته بندی شدند:
1. گروهی که به مدت 30 ثانیه چشم‌هایشان را به راست و چپ حرکت دادند
2. گروهی که فقط به روبروی خود خیره شده بودند
3. گروهی که به مدت 30 ثانیه چشم‌هایشان را به بالا و پایین حرکت داند

مطلب پیشنهادی
علائم فشار خون پایین را بشناسید + 7 راه درمان موثر

نتایجی که این دانشمندان ارائه کردند حاکی از آن است که گروهی که چشم‌ها را به صورت افقی، راست و چپ حرکت دادند، نسبت به دو گروه دیگر کلمات بیشتری را به خاطر داشتند.

8. نوشیدنی‌های حاوی الکل را از خود دور کنید

طبق مطالعات انجام شده در مورد بهداشت خواب، به این نتیجه رسیدند که افرادی که از نوشیدنی‌های حاوی الکل پیش از به خواب رفتن استفاده می‌کنند تاثیرات منفی را روی کیفیت خواب خود برجای می‌گذارند. هر قدر مصرف الکل بیشتر باشد، خواب هوشیارتر و کم کیفیت‌تری را فرد تجربه خواهد کرد.

9. سیگار و مخدر را از خود دور نگه دارید

طبق تحقیقات انجام شده سیگار یا حتی دود سیگار می‌تواند آسیب خیلی جدی را برای حافظه به همراه داشته باشد. افرادی که هرگز سیگار مصرف نکردند نسبت به افرادی که سیگار می‌کشند، عملکرد حافظه‌ای بالاتری دارند.
حتی طبق تحقیقات انجام شده ثابت شده است که افراد میانسالی که سیگاری هستند، در تست‌های حافظه‌ای نسبت به افرادی که سیگاری نیستند، عملکرد حافظه‌ای ضعیف‌تری دارند.
همچنین افرادی که مواد مخدر مانند ماری جوانا یا حشیش مصرف می‌کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب دائمی به سلول‌های مغز و حافظه خود هستند. این ترکیبات می‌توانند مواردی مانند حواس پرتی، عدم تمرکز و آلزایمر زودرس را به همراه داشته باشند.

مطلب پیشنهادی
تنبلی چشم چیست؟ + شناخت عواملی که باعث ایجاد آمبلیوپی می شود

مقالات پیشنهادی مرتبط به جلوگیری از فراموشی

پیشنهاد شما چیست؟

برای جلوگیری از فراموشی و تقویت حافظه راهکارهای گفته شده بسیار موثر و نتیجه بخش هستند. اما خیلی از افراد تمرکز خاصی روی تغذیه برای بهبود حافظه دارند. پیشنهاد خود را در رابطه با راهکارهایی برای تقویت حافظه، حتما در قسمت ارسال دیدگاه‌ها برای ما و سایر همراهان کوئیک فیت ارسال کنید.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *