درمان آب ریزش بینی نوزادان

درمان آب ریزش بینی نوزادان بهتر است با نکات مهمی همراه باشد. زیرا نوزادان و کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی که دارند ممکن است حساسیت بالایی نسبت به راهکارهای درمانی مختلف از خود بروز دهند. در این متن راهکارها و روش‌های مناسبی را ارائه خواهیم کرد.

بهترین راهکارهای درمان آب ریزش بینی نوزادان

درمان آب ریزش بینی برای نوزادان و کودکان زیر 3 سال می‌تواند به عنوان یک چالش اذیت کننده برای والدین و خود کودک در نظر گرفته شود. برخی از والدین نمی‌دانند که ممکن است این موضوع بر اثر چه عواملی ایجاد شده باشد. عوامل ایجاد آبریزش بینی در نوزادان ممکن است یکی از موارد زیر باشد.

راهکار برای درمان آب ریزش بینی نوزادان

 • سرماخوردگی
 • آنفولانزا
 • قرار گرفتن در معرض سرما
 • عفونت سینوس‌ها
 • واکنش‌های آلرژیک
 • مشکلات فیزیکی بینی مانند پولیپ بینی و انحراف بینی

جای نگرانی نیست زیرا حتی نوزادان و کودکان در سنین مختلف به سرماخوردگی همراه با آبریزش بینی مبتلا می‌شوند. این موضوع به این دلیل است که سیستم ایمنی و دفاعی بدنشان تازه شروع به تکامل کرده است و هنوز قادر به محافظت از بدنشان در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها نیستند. اما علاوه بر سرماخوردگی ممکن است دلایل بسیاری برای احتقان بینی نوزادان و کودکان وجود داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
شیر خشک آپتامیل : کدام نوعش برای نوزاد مناسب است؟

برای درمان نوزادان و کودکان زیر 4 سال روش‌های مخصوص خود وجود دارد که بسته به علائم بروز دهنده می‌تواند راه متفاوتی انتخاب شود. برخی از داروها ممکن است برای سلامتی نوزاد بسیار خطرناک باشند و نباید خودسرانه و بدون مشورت پزشک مصرف شوند.

اما راهکارهایی وجود دارند که بی خطر هستند و به کار بردن آنها در حد اعتدال تاثیر به سزایی در بهبود حال نوزاد و بهبود احتقان بینی آنها خواهند داشت. در ادامه متن راهکارهای مفیدی برای درمان آب ریزش بینی نوزادان ارائه خواهیم کرد که به سرعت در بهبود آنها تاثیر گذار خواهد بود.

نکات مهم پیش از درمان آب ریزش بینی نوزادان

بهتر است پیش از انجام هر اقدامی با پزشک متخصص کودکان در مورد آبریزش بینی و علائم دیگر مشاوره گرفته شود. از آنجایی که با گرفتگی بینی ممکن است خواب و شیر خوردن نوزاد و یا کودک دچار مشکل شود، نیاز است سریعا مورد درمان قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی
ترنجبین و تمام خواص آن بر زیبایی، درمان یبوست و زردی نوزاد

با مشاهده نوع آبریزش بینی و غلظت آن مشخص می‌شود که عفونی است یا به نوع دیگری مانند آلرژی یا مشکلات فیزیکی بینی دچار شده است.

بهتر است داخل بینی کودک و نوزاد به آرامی تمیز و تخلیه شود و بعد از آن راهکارهای درمانی پیش گرفته شود. اگر نوزاد بالای 6 ماه باشد می‌توان برای درمان از راهکارهای زیر کمک گرفت.

 1. استفاده از دمنوش بابونه و عسل دو مرتبه در روز
 2. استفاده از سوپ گرم خانگی کم ادویه
 3. ترکیب آب ولرم به همراه عسل و لیمو ترش
 4. استفاده از دمنوش زنجبیل با دوز کم

بهترین درمان برای آب ریزش بینی نوزادان

درمان آب ریزش بینی نوزادان زیر 6 ماه

برای درمان آب ریزش بینی نوزادان بالای 6 ماه بهتر می‌توان از مواد خوراکی کمک گرفت. اما نوزادان زیر 6 ماه به دلیل اینکه تنها باید با شیر مادر و یا شیر خشک تغذیه شوند بهتر است از راهکارهای زیر برای کنترل و درمان کمک گرفت که بهتر است برای بالا 6 ماه و حتی بزرگسالان نیز از این روش‌ها استفاده شود.

 1. استفاده از اسپری بینی برای بهبود التهابات درون بینی و مجاری آن
 2. چکاندن 1 الی 2 قطره محلول آب (ترجیحا آب جوشیده) و نمک که با دمای محیط متعادل شده است
 3. استفاده از دستگاه بخار در محیط اتاق نوزاد و منزل
 4. دوش آب گرم و حمام بخار به مدت 15 دقیقه برای پاکسازی مجاری تنفسی و درمان آب ریزش بینی نوزاد
 5. استفاده از اکالیپتوس برای بخور کردن و تنفس در محیط منزل
 6. ماساژ اطراف سینه و پشت نوزاد به کمک روغن خردل و مقدار خیلی کمی عصاره سیر تازه
مطلب پیشنهادی
5 علت اصلی استفراغ نوزاد + راه درمان موثر و درست

سخن پایانی

برای درمان آب ریزش بینی نوزادان بهتر است به پزشک مراجعه شود. در کنار درمان دارویی که پزشک تجویز می‌کند می‌توان از هر یک از راهکارهای ارائه شده در این متن کمک گرفت. این راهکارها بدون عوارض هستند و والدین می‌توانند بدون نگرانی آنها را برای فرزند خود انجام دهند.