کتوتیفن

کتوتیفن (Ketotifen) به عنوان یک داروی شیمیایی است که در موارد بسیاری برای تامین تنظیم ترشح هیستامین در بدن افراد تجویز می شود. هیستامین در بدن سبب ایجاد عطسه، آبریزش بینی، آبریزش چشم، سرفه و عطسه و یا حتی ایجاد خارش و التهاب در پوست خواهد شد. تغییر فصل را می توان به عنوان یک عامل موثر در بروز حساسیت ها دانست.

برای چه مواردی داروی کتوتفین تجویز می شود؟

قرص کتوتیفن بیشتر برای افرادی که دچار بیماری آسم هستند تجویز می شود. دوز مصرفی این دارو بستگی به شدت درگیری آنها به بیماری دارد. برخی از افراد هستند که با قرار گرفتن در مقابل گرده گیاهان، غبار و خاک، مصرف برخی مواد غذایی آلرژی زا، برخورد با پشم و موی حیوانات و بسیاری از عوامل حساسیت زا، دچار علائم حساسیتی می شوند. برای درمان این نوع حساسیت ها پزشک ممکن است از این قرص برای درمان بیمار بهره گیرد.

مطلب پیشنهادی
خواص گزنه و مواد مغذی آن شامل چه مواردی می شود؟

مطالب مرتبط با داروی کتوتفین

کتوتیفن به عنوان یک داروی ضد آلرژی می تواند باعث مهار شدن هیستامین در بدن شده و علائم حساسیت زا را بهبود بخشد. از کاربردهای دیگری که کتوفین دارد می توان به درمانی برای سرماخوردگی، کهیر و همینطور برونشیت نیز اشاره کرد. این دارو ممکن است برای برخی افراد خواب آور باشد اما مصرف آن بسیار موثر برای درمان انواع آلرژی به شمار می رود. این دارو می تواند سبب پیشگیری از بروز آسم شود.

فواید درمانی کتوتیفن

این قرص می تواند از ایجاد التهاب و تورم در غشاء مخاطی بینی پیشگیری کرده و از بروز واکنش های حساسیتی در سطح پوست جلوگیری کند. با پیشگیری از ابتلا به آسم، از ایجاد التهابات در بینی جلوگیری می شود و سبب پیشگیری از رینیت آلرژیک، درماتوز آلرژیک و همینطور برونشیت آلرژیک خواهد شد. در حالت کلی، کتوتیفن باعث پیشگیری از ایجاد تورم و التهاب در دستگاه تنفسی خواهد شد که در این صورت تنفس و گردش هوا نیز آسان تر خواهد شد. کتوتیفن به صورت اسپری، قرص و شربت در داروخانه ها وجود دارد.

مطلب پیشنهادی
برای کمبود ویتامین D چه بخوریم ؟ 11 خوراکی غنی از این ویتامین

درمان مشکلات تنفسی نظیر تنگی نفس، خس خس سینه، سنگین بودن عمل دم و بازدم و همینطور سرفه های پی در پی به کمک داروی کتوتیفن امکان پذیر است. البته باید طبق نظر پزشک و کنترل شده مصرف شود که اثرات سوء بر جای نگذارد. کتوتیفن به عنوان یک داروی موثر ضد حساسیت دارای خواص بسیاری برای رسیدن به بهبودی به شمار می رود.

تجویز دوز مصرفی مناسب کتوتیفن توسط پزشک

بهتر است به طور خودسرانه از این دارو استفاده نکنید و دوز مصرفی که پزشک تعیین می کند را پیش بگیرید. مصرف به موقع و سر وقت این دارو بسیار موثر در درمان بیماری به شمار می رود. بهتر است قرص آنرا نجوید و برای رسیدن به تاثیر گذاری بیشتر آنرا روزانه به کار ببرید. در صورتی که از چند داروی مختلف استفاده می کردید و در حال حاضر پزشک این دارو را برای بهبود وضعیت حال شما تجویز کرده است، مصرف سایر داروها را قطع کنید. می توانید از این دارو بعد از وعده غذایی استفاده کنید و از عوارض احتمالی آن دور بمانید.

مطلب پیشنهادی
ویتامین B1 چه تاثیری بر بدن دارد؟ چه موادی حاوی تیامین هستند؟

اثرگذاری این دارو تدریجی است و 6 الی 8 هفته زمان لازم دارد که تاثیرات خود را نشان دهد. در صورت بهبود شرایط، پزشک معالج دوز مصرفی این دارو را کاهش خواهد داد. بهتر است دارو را بیشتر از دوز تجویزی مصرف نکنید و حتما طبق تجویز پزشک پیش روید. در غیر این صورت حتما باید از پزشک معالج خود مشاوره بگیرید. در صورت فراموش کردن یک وعده از مصرف قرص، حتما باید در اولین فرصت برای جبران آن، همان واحد را مصرف کنید. بهتر است با نزدیک شدن به نوبت مصرف بعدی، دوز فراموش شده را مصرف نکنید و طبق روال برنامه دارویی سابق پیش روید.

عوارض مصرف بیش از حد کتوتیفن

کتوتیفن ترکیبی است که عوارض جانبی شدیدی را به همراه ندارد. این دارو ممکن است به شدت موجب خواب آلودگی شود و بهتر است مشاغلی که به هوشیاری کامل نیاز دارند، مانند کار با دستگاه های صنعتی، از این دارو کنترل شده استفاده کنند. عواملی که بر اثر مصرف بیش از حد این دارو ایجاد خواهد شد شامل مواردی نظیر خشکی دهان، سرگیجه، حالت‌تهوع، افزایش ضربان قلب، از دست دادن هوشیاری و در مواردی تشنج و غش است. در طول مصرف این دارو، در صورت مشاهده هر یک از این علائم بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید.

مطلب پیشنهادی
7 تا از خواص آویشن برای بهبود بیماری ها و سلامت بدن

موارد منع مصرف قرص کتوتیفن

  • افرادی که حساسیت های دارویی به برخی از ترکیبات را دارند حتما باید در کنار علائم بیماری خود از حساسیت های دارویی خود نیز نام ببرند.
  • حین مصرف این دارو بهتر است از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید زیرا احتمال اینکه سبب تشدید و تحریک ایجاد عوارض این دارو شود بسیار زیاد است.
  • افرادی که به هوشیاری کامل در مشاغل خود نیاز دارند مثل رانندگان، باید در مصرف این دارو نکات احتیاطی لازم را در نظر گرفته و ترجیحا قبل از خواب از آن استفاده کنند.
  • خانم های باردار و همینطور شیرده بهتر است در این دوران تحت مراقبت پزشک از این دارو استفاده کنند و مصرف آنرا به حداقل برسانند زیرا ممکن است موجب بروز خطراتی احتمالی در نوزاد شود.
  • مصرف این دارو می تواند در برخی از افراد موجب ایجاد حساسیت به نور خورشید شود. بهتر است در طول درمان با این دارو کمتر در معرض آفتاب قرار گرفته و حتی الامکان از ضد آفتاب استفاده شود.
مطلب پیشنهادی
قرص لیتیوم در چه مواقعی تجویز می شود؟ + عوارض و موارد منع مصرف

مطالب مرتبط با داروی کتوتفین

سخن پایانی

بهتر است از شرایطی که سبب ایجاد حساسیت در بدنتان می شود فاصله بیرید. مثلا هنگامی که طی چند سال مداوم، در فصل بهار متوجه می شوید که در این فصل دچار آبریزش بینی ، عطسه و سایر علائم آلرژی زا شده اید، از بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض گل ها اجتناب کنید. مصرف برخی از مواد غذایی نیز می تواند سبب ایجاد تحریکاتی در بروز این آلرژی ها شود. با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر نیازی به داشتن نگرانی نیست. با تجویز چند نسخه توسط پزشک و کمک گرفتن از داروهایی مانند کتوتیفن می توانید از این مشکلات در فصول و اماکن مختلف دور باشید. در نتیجه می توانید از تمام زیبایی های موجود در فصل های مختلف سال لذت ببرید.

مطلب پیشنهادی
خواص حمام نمک اپسوم برای بدن و تاثیرات شگفت انگیز آن در زیبایی پوست و مو