سرطان استخوان چگونه است

سرطان استخوان بسیار نادر است و کمتر از یک درصد از کل سرطان ها را تشکیل می دهد. در واقع تومورهای غیر سرطانی استخوان بسیار شایع تر از تومورهای سرطانی آن هستند.

این نوع سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول ها خارج از کنترل در استخوان شروع به رشد و تکثیر می کنند. در نتیجه ی این اتفاق بافت اصلی و نرمال استخوان از بین خواهد رفت.

جراحی متداول ترین روش درمانی آن است. اما ممکن است از شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز استفاده شود. تصمیم برای استفاده از جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی بر اساس نوع سرطان انتخاب خواهد شد.

سرطان استخوان چیست؟

زمانی که سلول استخوان های بدن شروع به رشد و تکثیر غیر طبیعی کنند بافت استخوان از حالت طبیعی خود خارج می شود. در این زمان گفته می شود فرد بیمار دچار سرطان استخوان شده است.

این سرطان بسیار نادر است و اکثر تومورهای استخوانی خوش خیم هستند. این بدان معنی است که این سلول های سرطانی قادر نیستند به سایر نواحی بدن سرایت نمی کنند. اما ممکن است استخوان ها را ضعیف کرده و منجر به شکستگی استخوان یا مشکلات دیگر شود

مطلب پیشنهادی
سرطان پوست با 7 نشانه اصلی + راهکارهای درمان و انواع

چند نوع شایع تومور خوش خیم استخوانی وجود دارد:

 • پوکی استخوان یکی از شایع ترین مشکلات استخوان است. اغلب در افراد زیر 20 سال اتفاق می افتد.
 • استئوبلاستوما یک تومور نادر است. عمدتا در افراد جوان در ستون فقرات و استخوان های بلند رشد می کند.
 • انکندروم معمولاً در استخوان های دست و پا ظاهر می شود. اغلب هیچ علامتی ندارد. این شایع ترین نوع تومور دست است.

انواع سرطان استخوان

انواع سرطان استخوان

1. سرطان اولیه استخوان

سرطان اولیه استخوان یا سارکوم استخوان یک تومور سرطانی است که از استخوان شروع می شود. متخصصان مطمئن نیستند که علت آن چیست. متخصصان تا به امروز مطمئن نیستند علت این نوع سرطان استخوان چیست. اما این احتمال را داده اند ژن های فرد بیمار در رخ دادن آن نقش داشته باشند.

 برخی از رایج ترین انواع سرطان اولیه استخوان عبارتند از:

 1. استئوسارکوم اغلب در اطراف زانو و بالای بازو ایجاد می شود. این نوع سرطان اغلب در نوجوانان و جوانان دیده می شود.
 2. سارکوم اوینگ معمولاً در افراد بین 5 تا 20 سال اتفاق می افتد. دنده ها، لگن، ساق و بازوها شایع ترین محل برای رشد این نوع سرطان هستند. همچنین رشد این سلول های سرطانی می تواند از بافت نرم اطراف استخوان شروع شود.
 3. کندروسارکوم سرطان اولیه استخوان است که بیشتر در افراد بین 40 تا 70 سال اتفاق می افتد. شروع این سرطان از غضروف ها است. محل شایع رشد آن در لگن، ساق پا، بازو و شانه ها است
مطلب پیشنهادی
سرطان سینه - (نشانه های پنهان آن + معرفی راه درمان)

سرطان مغز استخوان اگرچه در استخوان ها رخ می دهد. اما در درسته ی سرطان اولیه قرار نمی گیرد. این سرطان در بافت نرم استخوان اتفاق می افتد.

2. سرطان ثانویه استخوان

در این نوع سرطان استخوان معمولا استخوان ها در مرحله ی بعد درگیر سلول های سرطانی شده قرار می گیرند. به عنوان مثال اگر سرطان ریه به استخوان ها سرایت کرده باشد این سرطان ثانویه استخوان است.

نکته: هر سرطانی که از قسمتی دیگر بدن به قسمت دیگر منتقل شود سرطان متاستاتیک نامیده می شود.

سرطان هایی که معمولاً به استخوان گسترش می یابند عبارتند از:

 • سرطان سینه
 • سرطان پروستات
 • سرطان ریه

عوامل خطر ریسک ابتلا سرطان استخوان

ریسک ابتلا سرطان استخوان

1. درمان سرطان

یکی از شرایطی که ریسک سرطان استخوان را بالا می برد زمانی است که تومور های سرطانی تحت درمان قرار می گیرند. تومورهای استخوانی بیشتر در افرادی که تحت اشعه ، پیوند سلول های بنیادی یا داروهای شیمی درمانی خاص برای سرطان های دیگر قرار گرفته اند ، رخ می دهد

مطلب پیشنهادی
برجسته‌ترین علائم سرطان روده در 10 مورد + پیشگیری با تغذیه

2. وراثت و سرطان استخوان

 بیماری هایی که از طریق ژن های منتقل می شوند مانند سندرم Li-Fraumeni و سرطان چشم به نام رتینوبلاستوما، احتمال ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهد.

3. بیماری پاژه استخوانی

پاژه استخوانی بعد از پوکی استخوان دومین مشکل استخوانی شایع در جهان است. در این بیماری فرد مبتلا دچار شکستگی مکرر استخوان می شود و سلول های استخوان جدید بسیار آسیب پذیرتر هستند. در این نوع بیماری ریسک ابتلا به سرطان استخوان چند برابر می شود.

علائم سرطان استخوان

در ابتدا این امکان وجود دارد علائم سرطان استخوان را متوجه نشوید. پزشک ممکن است با مشاهده اشعه ایکس برای مشکل دیگری مانند پیچ ​​خوردگی آن را تشخیص دهد. اما علائم می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • درد در ناحیه تومور
 • حس کسالت
 • استخوان درد با انجام فعالیت
 • درد زیاد به گونه ای که خواب را از شما می گیرد

نکته: شکستگی و آسیب به استخوان موجب ایجاد تومور استخوانی نمی شود.

سایر علائم مربوط به تومورهای استخوانی عبارتند از:

 • تب و بالا رفتن دمای بدن
 • عرق شبانه
 • تورم در اطراف یک استخوان
 • لنگ زدن
 • خستگی
 • کاهش وزن
مطلب پیشنهادی
سرطان مری (7 علائم برجسته + درمان و پیشگیری موثر)

نحوه تشخیص استخوان سرطانی چگونه است؟

برای تشخیص سرطان استخوان ابتدا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. آن ها تصاویر استخوان های شما را از طریق آزمایش های تصویربرداری زیر مورد بررسی قرار می دهند.

 • اشعه ایکس : این ها تومورها و اندازه آن ها را نشان می دهند.
 • سی تی اسکن : رایانه از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر دقیق تر استفاده می کند.
 • اسکن MRI : این ها از یک آهنربای قوی برای نشان دادن درون بدن شما استفاده می کنند.
 • اسکن PET : یک تکنسین گلوکز رادیواکتیو (قند) را به رگ شما تزریق می کند. سپس یک اسکنر سلول های سرطانی را تشخیص می دهد.
 • اسکن استخوان : یک تکنسین مواد رادیواکتیو متفاوتی را به رگ شما تزریق می کند. این مایع در استخوان های شما جمع می شود. جایی که اسکنر می تواند آن را ببیند.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش خون را برای یافتن دو آنزیم که می تواند نشانه سرطان خون باشد را نیز انجام دهد.

نحوه تشخیص استخوان سرطانی

در نهایت روشی به نام بیوپسی می تواند تشخیص را تایید کند.در این روش پزشک نمونه ای از تومور را با سوزن یا از طریق برش روی پوست شما بر می دارد.

مطلب پیشنهادی
سرطان ریه با 11 نشانه، خطری جدی (پیشگیری و درمان)

یک تکنسین یا متخصص به بافت یا سلول ها زیر میکروسکوپ نگاه می کند. با این روش آن ها می توانند تشخیص دهند که تومور شما خوش خیم بوده یا سرطان اولیه یا ثانویه است. همچنین پزشکان می تواند با این روش تشخیصی درمانی تصویری از سرعت رشد آن داشته باشند.

آیا سرطان استخوان درمان دارد؟

بله. اگر تومور سرطان استخوان خوش خیم باشد پزشک با تجویز دارو آن را درمان می کند. همچنین اگر تغییری نکند به آن دست نخواهند زد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم تومور های خوش خیمی که احتمال و ریسک انتشار سلول های سرطانی را داشته باشند آن ها را از بدن خارج می کنند تا به دیگر نواحی بدن ضربه وارد نکنند

نکته: تومور های سرطانی در برخی از موارد گس از درمان مجددا عود خواهد کرد.

این مسئله را به خاطر داشته باشید که تومور های سرطانی نیاز به درمان و مراقبت های ویژه ای دارد. از طرفی درمان فرد بیمار به چندین مسئله بستگی دارد. از جمله میزان گسترش آن که متخصصان برای تعیین مرحله سرطان آن را مورد بررسی قرار می دهند.

مطلب پیشنهادی
علائم سرطان حنجره (9 نشانه هشدار دهنده + روش درمان)

درمان سرطان استخوان چگونه است؟

درمان سرطان استخوان چگونه است

1. جراحی نجات اندام برای سرطان استخوان

در این روش درمانی برای سرطان استخوان پزشک قسمتی از استخوان مبتلا به سرطان را بر می دارد. اما ماهیچه های نزدیک به استخوان، تاندون ها یا سایر بافت ها را از بین می برد. همچنین ایمپلنت فلزی را به جای استخوان قرار خواهند داد. 

2. قطع عضو

اگر در سرطان استخوان تومور بسیار بزرگ شده یا به اعصاب و رگ های خونی نزدیک شده باشد این احتمال وجود دارد که پزشک برای نجات باقی اعضای بدن یک قسمت از اندام را بردارد. در نهایت به جای آن از پا یا دست مصنوعی بیمار استفاده خواهد کرد.

3. پرتو درمانی

یکی دیگر از درمان های سرطان استخوان پرتو درمانی است. این کار سلول های سرطانی را از بین می برد و با اشعه ایکس قوی تومورها را کوچک می کند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم در اکثر مواقع پرتو درمانی به تنهایی استفاده نمی شود. بلکه برای درمان کامل از روش های دیگر نیز در کنار آن استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی
سرطان لوزالمعده یا پانکراس؛ از مراحل پیشرفت تا درمان

4. شیمی درمانی

یکی از روش های آشنا برای درمان سرطان استخوان و دیگر انواع سرطان شیمی درمانی است. در این روش داروها سلول های تومور شده را هدف قرار می دهند و آن ها را از بین می برند.

5. درمان هدفمند

برای بهبود سرطان استخوان و پیشگیری از آن روش درمان هدفمند را ممکن است پزشکان پیشنهاد کنند. در این درمان دارویی تغییرات ژنتیکی، پروتئینی یا سایر تغییرات درون یا پیرامون سلول های سرطانی انجام می شود. در نتیجه آن ها از بین می روند و احتمال رشد مجدد آن ها بسیار کم خواهد شد.

در آخر:

سرطان استخوان از بیماری های بسیار نادر در جهان است. اما باید به این نکته توجه داشت اگر سرطان هایی چون ریه، سینه و پروستات به موقع درمان نشود می تواند منجر به سرطان ثانویه استخوان شود.

از طرفی به خاطر داشته باشید پس از درمان بسیار مهم است که به طور منظم تحت معاینه پزشک باشند تا از عوارض این بیماری ایمن بمانند.

مطلب پیشنهادی
تومور مغزی چیست؟ بررسی شایع‌ترین علائم تا راه درمان

همچنین مدت زمان بهبودی فرد بیمار کاملا بستگی به نوع و مرحله آن دارد. به طور کلی بیش از 75 درصد از افرادی که به این نوع سرطان مبتلا هستند حداقل 5 سال برای درمان کامل نیاز دارند.

منبع:
webmd
Mayoclinic

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید