درد سینه

درد سینه برای خانم‌ها ممکن است بنا به دلایل متعددی ایجاد شود. این دردها ممکن است تا حدود ناحیه بازو را تحت تاثیر قرار دهند و برای بسیاری از خانم‌ها اذیت کننده باشند. در ادامه متن به بررسی دلایل و راهکار مناسب برای تسکین و درمان آن خواهیم پرداخت.

درد سینه یا پستان‌ها چرا ایجاد می‌شود؟

درد سینه مشکلی ناراحت کننده برای خانم‌ها است که ممکن است گاهی به صورت مقطعی ایجاد شود و گاهی یکباره ایجاد شده و برای مدت زمان طولانی فرد را درگیر کرده باشد. علاوه بر این موضوع دردها ممکن است شدت‌ها متفاوتی در افراد مختلف داشته باشد.

بارداری برای خانم‌های متاهل از جمله مواردی است که می‌تواند درد سینه را به همراه داشته باشد. یکی از علائم بارداری درد سینه و تغییر سایز سینه است که آماده برای شیر دادن به نوزاد می‌شود.

درد سینه چیست؟

گاهی به علت تغییرات هورمونی مانند قبل یا بعد از قاعدگی، گاهی در طول دوران قاعدگی هر دو سینه را درگیر می‌کند، حتی بعضی اوقات ممکن است به چرخه قاعدگی ارتباطی نداشته باشد و برای مدت طولانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. قاعدگی نامنظم ممکن است دلیل شایعی برای اختلال در هورمون‌های جنسی باشد که سبب درد سینه می‌شود.

مطلب پیشنهادی
درد تخمدان و بررسی 7 علت اصلی ایجاد آن + راه درمان

قاعدگی تنها تغییرات هورمونی نیست که خانم‌ها تجربه می‌کنند و تغییرات هورمونی ناشی از دوران یائسگی نیز می‌تواند دلیلی بر ایجاد این دردها باشد. این موارد را می‌توان به عنوان نشانه‌های غیر سرطانی درد سینه دانست اما برای بسیاری از خانم‌ها نگران کننده است که آیا این دردها نشانه سرطان سینه است یا خیر؟ دلایل دیگری که می‌توان برای درد سینه می‌توان بیان کرد شامل موارد زیر است:

وجود کیست

کیست سینه شایع‌ترین علت درد سینه است و با اینکه بعد از 50 سالگی و در سنین یائسگی بروز داده می‌شود، با زمینه سازی فیبروکیستیک نیز ممکن است ایجاد شوند.

مشکلات فیزیکی سینه

ساختار سینه مانند مشکلاتی در آناتومی سینه از قبیل اختلال در دیواره قفسه سینه و هر موضوعی که سبب روز این ناهنجاری شده باشد مانند راحی و یا ضربه خوردن که معمولا این نوع دردها مقطعی هستند و خود به خود از بین خواهند رفت.

عوامل موثر بر تغییرات هورمونی

تولید هورمون که شامل سیکل قاعدگی، یائسگی و یا دوران بارداری برای خانم‌ها می‌شود. این دردها برای بسیاری از خانم‌ها شایع است به ویژه درد سینه پیش از دوران قاعدگی و حتی بعد از آن را بسیاری از خانم‌ها تجربه کرده‌اند که طبیعی است و جای نگرانی ندارد. با کمی کمپرس گرم و یا دوش آب گرم می‌توانند این درد را تسکین دهند.

مطلب پیشنهادی
زایمان طبیعی راحت چگونه است؟ مراقبت های بعد از آن

متعادل نبودن اسید چرب خون

متعادل نبودن اسید چرب می‌تواند حساسیت بافت سینه خانم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای بهبود این وضعیت باید رژیم غذایی درستی را پیروی کرد که به بهبود منجر خواهد شد.

سایز سینه‌ها

بزرگ بودن سینه‌ها دردهایی را به همراه دارد که به قسمت‌هایی از جمله گردن، کتف و شانه‌ها منتقل می‌شود و ممکن است به صورت نامنظم فرد را درگیر کند.

جراحات وارد شده بر سینه

جراحی سینه به هر دلیلی که باشد تا بهبود کامل زخم‌ها ممکن است درد را به همراه داشته باشد. برای تسکین و بهبودی باید سعی کرد راهکارهای درمانی را مو به مو و دقیق انجام داد تا شرایط به حال سابق بازگردد.

مصرف داروهایی که سبب درد سینه می‌شوند

مصرف برخی داروها مانند داروهای پیشگیری کننده از بارداری، داروهای ضد افسردگی و بسیاری از داروهای دیگر که درد سینه یکی از عوارض آنها به شمار می‌رود.

داروهایی که سبب درد سینه می‌شوند

دردهای عفونی

عفونت دنده‌ها و جناغ که سوزش بسیاری را ایجاد خواهد کرد از دیگر دلایلی است که موجب درد پستان برای خانم‌ها می‌شود و رای رهایی از آن باید راهکارهای درمانی تجویز شده توسط پزشک را پیش گرفت تا بهبود یافت. این موضوع اغلب ناشی از بیماری‌های تنفسی مربوط به ریه و یا درد قفسه سینه ایجاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی
تکرر ادرار بر اثر چه عواملی ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟

فیبروکیستیک

هورمون درمانی پیش از یائسگی نیز ممکن است راهی برای درمان اختلالات بعد از دوران یائسگی در نظر گرفته شوند. همین موضوع ممکن است ناصافی سینه‌ها، تورم و افتادگی سینه را به همراه داشته باشد. این تغییرات فیبروکیستیکی برای برخی از خانم‌ها با درد همراه خواهد بود.

لباس زیر نامناسب

یکی از دلایلی که بسیاری از خانم‌ها آنار پیش پا افتاده قلمداد می‌کنند، لباس زیرهای نامناسبی است که سبب درد سینه می‌شود. بهتر است جنس نخی و گزینه استانداری برای این منظور تهیه شود.

ماستیت یا التهاب سینه در دوران شیردهی

التهاب سینه در خانم‌های شیرده ممکن است بر اثر عفونت ایجاد شده باشد. تب، خستگی، قرمزی و تورم سینه یا حساسیت پستان‌ها و درد شکمی نیز احساس خواهند شد. برای بهبود حتما باید تحت نظارت پزشک داروهای آنتی بیوتیکی استفاده شود.

شرایط روحی و استرس

متعادل بودن سطح هورمون در خانم‌ها به شرایط متعددی مربوط است که یکی از مهمترین آنها استرس است. در این حالت درد سینه در زمان قاعدگی بیشتر احساس خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
آزمایش خون بارداری چگونه است؟ + زمان مناسب آن

سرطان سینه

آیا هر دردی در ناحیه را می‌توان به عنوان شکی برای ابتلا به سرطان سینه در نظر گرفت؟ تا چه حدی درد سینه به سرطان مربوط است؟

نکته قابل توجه اینکه معمولا سرطان سینه برای خانم‌ها دردی را به همراه ندارد اما بیشترین نگرانی هنگام درد سینه به سمت سرطان سینه می‌رود. معمولا سرطان سینه با التهاب همراه است و از نشانه‌های اولیه آن التهاب است. علائم سرطان سینه که پیش از درد بروز داده می‌شوند شامل گزینه‌های زیر است:

 • توده و سطوح برجسته و ناهموار
 • درد ممتد که با پایان قاعدگی بهبود نمی‌یابد
 • ترشحات غیر عادی از سینه
 • سرخ شده یا وجود چرک روی سطح پوست سینه

درمان و کنترل درد سینه

درمان درد سینه

برای درمان بهتر است در صورت بروز مکرر این حالات حتما به پزشک مراجعه کرد. پزشک برای تشخیص علت اصلی معمولا ماموگرافی، سونوگرافی یا در صورت حاد بودن نمونه برداری از پستان را تجویز خواهد کرد. اما در مواردی می‌توان با چند راهکار ساده این حالت را بهبود بخشید. به نکات زیر برای کنترل توجه کنید:

 • لباس زیر مناسب بپوشید
 • با روغن گل پامچال، روغن زیتون، روغن کندر و یا روغن کرچک سینه را ماساژ دهید
 • برای انجام فعالیت بدنی از لباس زیر مناسب که سینه‌ها را سفت نگه می‌دارد استفاده کنید
 • ماساژ درمانی را پیش بگیرید
 • داروهای ضد بارداری را تغییر دهید و یا قطع کنید و از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید
 • کمپرس گرم یا سرد را برای تسکین استفاده کنید
 • مصرف کافئین را کاهش دهید
 • رژیم غذایی کم چرب و کم کربوهیدرات را پیش بگیرید
مطلب پیشنهادی
خارش سینه نشانه چیست؟ + عواملی باعث خارش ناحیه سینه در بارداری

نکات پایانی

با بروز درد سینه نگران نشوید. همیشه این دردها با عوامل خطرناکی همراه نیستند و تنها ممکن است بر اثر تغییرات هورمونی ایجاد شده باشند. بهترین راهکار در صورت مکرر شدن این دردها مراجعه به پزشک است و اقدامات خودسرانه برای مصرف دارو ممکن است سبب تشدید آن شود.