رژیم غذاییرژیم مادران

رژیم غذایی تنبلی تخمدان – آشنایی کامل با باید ها و نباید های آن

رژیم غذایی تنبلی تخمدان از برنامه های درمانی است که این وعده را به افراد دارای تخمدان می دهد که ریسک ابتلا به این سندرم را در آن ها بسیار کاهش دهد. اما باید در نظر داشت ابتدا باید یک شناخت کلی از این بیماری داشته و سپس به دنبال پیشگیری آن برویم، که در ادامه به طور کامل همه را مورد بررسی قرار داده و تمامی سوال های پیش آمده را پاسخ می دهیم.

آشنایی کلی با تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری های شایع در میان خانم ها و و تمام گروه جنسیت های دارای تخمدان است. این بیماری تا حدود زیادی علائم پیچیده ای دارد. این بدان معنا است که برخی از افراد هیچ علائمی را حس نمی کنند اما در برخی از افراد خود را با پریود نشدن و درد شدید نشان می دهد.

شایع ترین علائمی که این بیماری از خود بروز داده است نامنظمی در تاریخ پریود می باشد. این بیماری به دلیل ترشح زیاد هورمون آندروژن رخ می دهد. زمانی که این هورمون در بدن این افراد زیاد شود به طور غیر طبیعی کیست هایی در رحم و تخمدان ایجاد می شود.

مطلب پیشنهادی
ورزش در قاعدگی مفید است یا مضر؟ 6 فایده مهم + مراقبت‌های لازم

در رژیم غذایی تنبلی تخمدان که در ادامه به معرفی کامل آن پرداخته ایم، می توان تا میزان بسیار بالایی سلامت تخمدان ها را تضمین کرد؛ چرا که علاوه بر کنترل هورمون ها خوراکی هایی در این رژیم جای می گیرند که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و سیستم دفاعی بدن را نیز تقویت می کنند.

تاثیر رژیم غذایی تنبلی تخمدان

بیماری های دیگر می تواند ریسک ابتلا به تنبلی تخمدان و کیست های رحمی را بالا ببرد. برای مثال افراد دارای دیابت بیشتر از باقی افراد دارای تخمدان به این بیماری مبتلا می شوند. در این بیماری سطح انسولین در بدن افراد دارای تخمدان بسیار بالا می رود. زمانی که انسولین در بدن از میزان طبیعی بیشتر باشد، باعث تولید هورمون های مردانه مانند آندروژن و تستسترون در فرد می شود. این هورمون ها عامل اصلی ایجاد تنبلی تخمدان و کیست می باشند.

بنابراین افراد می توانند با رعایت رژیم غذایی تنبلی تخمدان تا میزان زیادی از پیشرفت این بیماری پیشگیری کنند. برای مثال این افراد باید تا جای ممکن از کربوهیدرات ها ار از رژیم غذایی خود حذف کنند؛ چرا که این نوع از خوراکی ها مقاومت به انسولین تولید شده را بیشتر از قبل خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
یائسگی و 10 نشانه اصلی آن + راه‌های کنترل و تسکین

انسولین هورمونی است که در ناحیه لوزالمعده تولید می شود و نقش اصلی آن تبدیل گلوکز به انرژی برای مکانیسم های بدن است. این هورمون نقش مهمی در متعادل نگه داشتن قند خون در بدن ایفا می کند و اگر به هر دلیلی ترشح آن در بدن بالا رود علاوه بر آن که ریسک ابتلا به دیابت در آن فرد بالا می رود، ممکن است شاهد کیست و تنبلی تخمدان به طور مداوم نیز باشد.

نکته: مقاومت به انسولین همچنین می تواند در اثر داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از نرمال رخ دهد. مقاومت به انسولین می تواند کاهش وزن را دشوارتر کند. به همین دلیل است که افراد مبتلا به تنبلی تخمدان اغلب با مسئله کاهش وزن درگیر هستند.

غذاهای مناسب برای تنبلی تخمدان

غذاهای مناسب برای رژیم غذایی تنبلی تخمدان

1. غذاهای فیبردار در رژیم غذایی تنبلی تخمدان

در رژیم غذایی تنبلی تخمدان اصلی ترین خوراکی هایی که باید مصرف شود، مواد حاوی فیبر فراوان است؛ چرا که غذا های حاوی فیبر مدت زمان بسیار بالایی در معده می مانند و عمل هضم به آهستگی انجام می شود. این عملکرد باعث می شود قند خون کاهش پیدا کرده و به میزان متعادل خود برسد. همچنین با این عملکرد فیبر، بدن مقاومت خود را برای جذب انسولین به اندازه ی چشمگیری از دست می دهد.

مطلب پیشنهادی
تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟ + نتایج

غذاهای پر فیبر شامل موارد زیر است:

 • سبزیجات صلیبی مانند: کلم بروکلی، گل کلم و جوانه بروکسل
 • سبزیجات از جمله:  کاهو برگ قرمز و آروگولا
 • فلفل سبز و قرمز
 • لوبیا و عدس
 • بادام ها
 • انواع توت ها
 • سیب زمینی های شیرین
 • کدو زمستانی
 • کدو تنبل

 2. نقش پروتئین بدون چربی در تنبلی تخمدان

پروتئین ها نقش اساسی در درمان تنبلی تخمدان دارند؛ چرا که بهترین گزینه برای کاهش التهابات ناشی از این بیماری است. اما باید این را در نظر داشت هر نوع پروتئینی را نمی توان به رژیم غذایی افزود. برای پروتئین مرغ گزینه ی بی تاثیر در این بیماری است.

غذاهای حاوی پروتئین مناسب:

 • گوجه فرنگی
 • کلاله
 • اسفناج
 • بادام و گردو
 • روغن زیتون
 • میوه ها مانند: زغال اخته و توت فرنگی
 • ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند سالمون و ساردین هستند

نکته: آشنایی با خواص ماهی سالمون

حذف خوراکی ها از رژیم غذایی تنبلی تخمدان

حذف خوراکی ها از رژیم غذایی تنبلی تخمدان

1. غذاهای پر کربوهیدرات

حذف کربوهیدرات ها در رژیم غذایی تنبلی تخمدان باعث می شود التهابات ناشی از این بیماری بسیار کاهش پیدا کند. از طرفی این نوع از رژیم غذایی باعث می شود بدن مقاومت خود را نسبت به انسولین از دست بدهد و ترشح هورمون های تشدید کننده این بیماری متوقف شود.

مطلب پیشنهادی
قارچ تناسلی چیست؟ + عوامل ایجاد آن در تمامی گروه های جنسی

غذاهای که باید حذف شوند:

 • نان سفید
 • کلوچه
 • شیرینی صبحانه
 • دسرهای شیرین
 • هر چیزی که با آرد سفید درست شود
 • رشته فرنگی
 • ماکارونی

نکته: خوراکی های شیرین و حاوی قند هم جزو کربوهیدرات ها به حساب می آیند.

2. گوشت قرمز

گوشت قرمز را بهتر است تا جای ممکن افراد دارای تخمدان از رژیم غذایی خود حذف کنند یا به صورت متعادل آن را در وعده های ماهیانه خود جای دهند. چرا که گوشت قرمز جزو خوراکی هایی می باشد که بدن را دچار التهابات می کند.

تغییرات سبک زندگی تا چه اندازه می تواند مفید باشد؟

نقش سبک زندگی در تنبلی تخمدان ها

تنبلی تخمدان مانند بسیاری از اختلالات و بیماری ها می تواند با تغییر سبک زندگی بهبود پیدا کند. این تغییرات می تواند شامل انجام ورزش های روزانه باشد. زمانی که فرد به طور مرتب ورزش کند باعث ترشح هورمون شادی و کاهش هورمون های مردانه در خانم ها می شود. این عامل خود به پیشگیری از این بیماری کمک کمک شایانی می کند و از طرفی کمک خواهد کرد کربوهیدرات های مصرفی از بین بروند.

مطلب پیشنهادی
علائم افتادگی مثانه را بشناسیم ( 12 علت + راه های پیشگری)

فعالیت روزانه، مصرف قند کم و رژیم کم التهاب نیز ممکن است منجر به کاهش وزن شود. افراد دارای تخمدان با کاهش وزن تخمک گذاری بهبود یافته ای می توانند داشته باشند. بنابراین افرادی که اضافه وزن دارند.

در آخر:

اگر فردی دچار تنبلی تخمدان شود ممکن است علاوه بر درد دچار اضطراب های ناشی از درمان این بیماری شود. اما بهترین راه برای پیشگیری از این مشکلات می تواند تهیه یک لیست غذایی تنبلی تخمدان (باید ها و نباید های غذایی) باشد.

اما این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که برای تهیه این رژیم تنها یک پزشک متخصص می تواند کمک های لازم را انجام دهد و هر رژیم خودسرانه ای ممکن است به بدن آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *