ورزش و تناسب اندام

از این 10 فایده طبیعت گردی غافل نشوید!

برای اینکه بتوانیم زمان بیشتری را به طبیعت گردی اختصاص دهیم باید با تاثیرات خوبی که دارد آشنا شویم. تا حدودی خیلی از ما قدم گذاشتن در دل طبیعت را دوست داریم و در اولین فرصت آن را اولویت قرار می‌دهیم. اما گاهی در پی امور روزمره و پرمشغه‌ای که داریم آن را کنار می‌گذاریم تا به سایر امور برسیم. ولی اگر با فواید طبیعت گردی که بر جسم یا حتی روح و روان اثرگذار است آشنا شویم، می‌توانیم با هدف قوی‌تری آن را به یکی از عادت‌های دوست داشتنی تبدیل کنیم.
با ادامه این مقاله از مجله کوئیک فیت همراه ما باشید تا به بررسی این فواید بپردازیم.

مقالات پیشنهادی مرتبط با فایده طبیعت گردی

طبیعت گردی چه تاثیراتی روی جسم و روان ما می‌گذارد؟

نیازی به تحقیقات و اثبات علمی نیست تا به کمک آن دریابیم فواید طبعیت گردی شامل چه مواردی می‌شود. فقط با یک یا دو مرتبه رفتن به دل طبیعت می‌توانیم به نکات مثبت آن پی ببریم. به چند مورد از مهمترین فواید آن توجه کنید تا با اشتیاق بیشتری سراغ طبیعت گردی بروید.

مطلب پیشنهادی
درمان تنبلی تخمدان با ورزش - معرفی تمام حرکات ورزشی و درمانی

1. استرس دور می‌شود

فایده طبیعت گردی

امروزه صفحات نمایش دنیای ما را احاطه کرده‌اند. علاوه بر آن مشغله‌های روزمره فشار و استرس زیادی را به ما وارد می‌کنند.
دور شدن از روزمرگی کمک می‌کند تا بتوانیم استرس ناشی از چنین مواردی را بکاهیم. برای دور شدن از روزمرگی رفتن به دل طبیعت یکی از بهترین راهکارها است. وقتی به طبیعت می‌رویم، از مزایای زیر بهره‌مند می‌شویم:
دیدن مناظر زیبای طبیعت
قدم زدن و ورزش کردن در طبیعت
تنفس در هوای پاک و تمیز
بهبود گردش خون در مغز
تمام این موارد روی کاهش و مدیریت استرس تاثیر گذار هستند. پس تا می‌توانید از فواید طبیعت گردی برای کنترل استرس استفاده کنید.

2. با طبیعت گردی سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

طبق پژوهش‌های انجام شده، با اکسیژن رسانی خوب و قرار گرفتن در معرض نور خورشید حین طبیعت گردی، سیستم ایمنی به طرز شگفت انگیزی تقویت خواهد شد. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، حتما ساعاتی را برای گشت و گذار در طبیعت اختصاص دهید. پیاده روی کنید و در کنار آن از آرامش طبیعت لذت ببرید تا سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود.

مطلب پیشنهادی
مشکلات گوارشی ورزشکاران | شایع ترین + راهکار درمان

3. کیفیت خواب افزایش می‌یابد

وقتی زمان زیادی خود را در معرض کافی نور طبیعی قرار دهید، هنگامی که خورشید غروب می‌کند، سطح مناسبی از هورمون ملاتونین در بدن ترشح خواهد شد. تنظیم بودن سطح هورمون ملاتونین به خواب بهتر شبانه کمک می‌کند.

4. ویتامین D بیشتری جذب کنید

وقتی زمان بیشتری در معرض نور خورشید باشید و آفتاب به طور مستقیم به پوست بتابد، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان و آسیب به پوست افزایش یابد. در صورتی که زمان آن کاهش یابد این تاثیرات کمتر خواهد شد. قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب به مدت 15 الی 20 دقیقه به جذب ویتامین D کمک می‌کند. جذب این میزان برای سلامت و تقویت استخوان‌ها کافی است و خطر ابتلا به سرطان و بیماری پوستی را هم کاهش می‌دهد.

5. مدیریت و درمان افسردگی با طبیعت گردی حاصل می‌شود

یکی از بهترین روش‌هایی که با کمک آن می‌توانید افسردگی و روحیه نامناسب را بهبود بخشید، طبیعت گردی است. گشت و گذار در دل طبیعت به طور معجزه آسایی روی سلامت روان تاثیرگذار است. در طبیعت گشت و گذار کنید و از مناظر زیبای آن لذت ببرید تا در حد به سزایی بتوانید روحیه خود را بهبود بخشید. البته اگر با جمع دوستانی که حال شما را درک می‌کنند باشید این طبیعت گردی تاثیری صد چندانی را در بهبود وضعیت خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
ورزش پیلاتس چیست؟ + 8 مورد از مهمترین اصول آن

6. شادمانی شما را افزایش می‌دهد

یکی از بهترین فواید طبیعت گردی افزایش شادمانی است. وقتی در خارج از منزل و در طبیعت به فعالیت بپردازید، از نظر جسمی و روحی خود را تقویت می‌کنید. فعالیت در طبیعت به داشتن روحیه بهتر و ذهنی سالم کمک شایانی می‌رساند.

7. طبیعت گردی به کاهش التهابات بدنی کمک می‌کند

التهابات بدنی می‌توانند زمینه بسیاری از بیماری‌ها را فراهم کنند. بیماری‌های خود ایمنی، انواع سرطان، افسردگی و خیلی از مشکلات بدنی دیگر ممکن است در پی التهابات بدنی بروز داده شوند. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که مدتی را در طبیعت پیاده روی می‌کنند، سطوح پایین‌تری از التهابات را تجربه می‌کنند. اگر طبیعتی را انتخاب کنید که درختان زیادی دارد، تاثیر چند برابری را تجربه خواهید کرد. زیرا اکسیژن رسانی بهتری در کل بدن انجام خواهد شد.

8. احساسات درونی خود را بهتر درک می‌کنید

وقتی مدت طولانی در طبیعت قدم بزنید، ذهن شما آماده پاکسازی می‌شود و خود به نوعی تاثیرات مدیتیشن را به همراه دارد. بودن در طبیعت کمک می‌کند تا بتوانیم لحظاتی را با تنفس هوای تازه و تمیز، زندگی کنیم. در کنار آن شنیدن صدای لذت بخش پرندگان، گردش باد در درختان و صدای رود یا دیدن تصاویر زیبای طبیعت در کنار هم به طور ناخودآگاه روی بهبود احساسات درونی تاثیر گذار خواهد بود. حتی با لمس تنه درختان یا شاخ و برگ گیاهان می‌توانید این حس را چند برابر کنید.

فایده طبیعت گردی

با توجه به تمام این موارد وقتی در طبیعت در حال سپری کردن زمان هستیم، درس‌های ارزشمندی از طبیعت کسب خواهیم کرد. فراز و نشیب‌ها در دل طبیعت تجربیات جدیدی را به ما می‌آموزند. حتی تغییرات دمای هوای طبیعت و تمام این موارد کمک می‌کنند تا بتوانیم رابطه بهتری با درون خود داشته باشیم.

مطلب پیشنهادی
ورزش برای لاغری بازو در خانه و باشگاه + 5 تمرین موثر

9. تقویت و افزایش خلاقیت را به همراه دارد

دیدن رنگ‌های متنوع در طبیعت، مانند آسمان آبی در کنار گل و گیاهان خوش رنگ، رنگ طبیعت هنگام غروب یا طلوع آفتاب و دیدن این مناظر چشم نواز، رسیدن بوی طبیعت و گیاهان اطراف به مشام، شنیدن صدای پرندگان و هوهوی باد در درختان و خیلی از موارد دیگر در طبیعت الهام بخش هستند. طبق تحقیقات مختلفی که انجام شده است به این نتیجه دست یافتند که طبیعت گردی می‌تواند تفکر خلاقانه را تقویت کند.

10. تقویت بینایی و حافظه از بهترین فواید طبیعت گردی هستند

طبق مطالعاتی که در دانشگاه میشیگان انجام شد، به این نتیجه دست یافتند که طبیعت گردی منظم کمک می‌‌کند تا یادآوری اطلاعات به زمان کمتری نیاز داشته باشد.
همچنین از آنجایی که با وقت گذراندن در طبیعت از صفحات نمایش برای ساعاتی دور می‌شویم، از آسیب به بینایی تا حدودی جلوگیری خواهد شد. خارج شدن از منزل فرصتی برای چشم‌ها است تا بتوانند از صفحات نمایش دور باشند.

مطلب پیشنهادی
7 فایده مهم طناب زدن + نکات مهم و محدودیت‌‌های آن

مقالات پیشنهادی مرتبط با فایده طبیعت گردی

نکات پایانی

با مهمترین فواید طبیعت گردی آشنا شدید. اما پیش از اینکه به این فعالیت پرخاصیت بپردازید باید به نکات مهم و ایمنی آن هم توجه داشته باشید:
تنهایی به جاهای بکر و ناشناخته یا خارج از شهر نروید.
لیستی از وسایل ضروری داشته باشید و آنها را با خود ببرید.
به دوستان و برخی از افراد خبر بدهید که در حال رفتن به کدام قسمت از طبیعت هستید.
در مقابل تابش آفتاب از خود محافظت کنید؛ با اینکه آفتاب خوب است اما نباید زیاده روی کنید.
مراقب طبیعت باشید و تا جای ممکن از آسیب به آن جلوگیری کنید.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *