خواص و مضرات دمنوش رازیانه

در سال های اخیر مردم تا جای ممکن دمنوش های گیاهی را جایگزین چای معمولی می کنند. شاید عمده ترین علت آن این باشد که متوجه خواص و فایده آن برای سلامت خود شده اند. دمنوش رازیانه یکی از دمنوش هایی است که طرفدار بسیاری دارد و جای خود را در میان نوشیدنی های محبوب باز کرده است. در این مقاله طرز تهیه این دمنوش آموزش داده شده است. همچنین از خواص و مضرات آن صحبت به میان آمده است.

طرز تهیه دمنوش رازیانه

تهیه این دمنوش بسیار آسان می باشد.تنها کافی است چند دانه ی رازیانه را آسیاب کرده. و داخل یک قوری ریخته و قوری را به اندازه ی مورد نیاز آب جوش بریزیم. سپس اجازه دهیم. به مدت 15 تا 50 دقیقه بر روی حرارت کم و یا حرارت بخار آب بماند تا دم بکشد. طعم این دمنوش کمی تند و تلخ می باشد. که هنگام سرو آن می توان کمی به آن عسل اضافه کرد تا تلخی آن گرفته شود.

خواص دمنوش رازیانه

خواص دمنوش رازیانه

اگر تا به امروز دمنوش رازیانه را میل نکرده اید این امکان وجود دارد که برای بار اول، طعم این دمنوش به مزاج شما خوش نیاید. اما با چند بار میل کردن آن، کاملا طعمش برای شما عادی می شود. دمنوش رازیانه به اندازه ای خواص عالی دارد که بهتر است آن را نوشیدنی های هفتگی خود جای دهید.

مطلب پیشنهادی
10 فایده معجزه آسا مصرف دمنوش زعفران + مضرات

1. دمنوش رازیانه و تقویت استخوان ها

به علت تداخل های غذایی و یا سوء هاضمه، اغلب با بالا رفتن سن و یا پس از زایمان استخوان ها شروع به تحلیل رفتن می کنند. و مشکلاتی نظیر درد مفاصل، پوکی استخوان و غیره را به همراه دارند. مصرف دمنوش رازیانه حدود 30 درصد از کلسیم بدن را قادر است تامین کند. البته این نکته قابل ذکر است که این دمنوش در خود داری فسفر نیز می باشد که همین ماده ی معدنی کمک شایانی در جذب کلسیم به استخوان ها خواهد داشت.

2. چای رازیانه و کمک به لاغری

افرادی که رژیم غذایی لاغری را دنبال می کنند و یا خواهان لاغری هستند؛ در اغلب مواقع به دنبال راهی هستند که احساس گرسنگی کمتری داشته باشند. بهترین راه حل برای این کار اضافه کردن مواد غذایی حاوی فیبر می باشد. دمنوش رازیانه جزء نوشیدنی هایی می باشد که در خود فیبر قابل قبولی را دارا است.

مطلب پیشنهادی
دمنوش برای سردرد (5 مورد بسیار موثر و سریع درمانی)

فیبر جزء کربوهیدرات هایی می باشد که بدن آنزیمی برای تجزیه کردن آن تولید نمی کند. بنابراین این ماده مدت زمان زیادی را در معده باقی می ماند و باعث خواهد شد شخص دیرتر احساس گرسنگی کند. مصرف آن در طی روز باعث خواهد شد جلوی ریزه خواری گرفته شود.

3. تقویت دستگاه گوارشی

برخی افراد به دلایل مختلف دچار مشکلات دستگاه گوارش می شوند، که اولین نشانه ی آن یبوست در شخص می باشد. برای برطرف کردن این عارضه مصرف خوراکی های فیبردار کمک شایانی می تواند باشد. فیبر بدون تغییر و بدون هضم شدن وارد دستگاه گوارش می شود. فیبر در روده شروع به تولید باکتری های مفید می کند؛ در نتیجه باکتری های مضر از بین خواهد رفت و روده عملکرد بهتری خواهد داشت.
از طرفی فیبر حالت ژلاتینی در روده پیدا خواهد کرد و همین عامل باعث خواهد شد عضله های روده تقویت شوند و عملکرد آن ها بهبود پیدا کند. در نتیجه ی این عوامل باعث خواهد شد، عمل دفع راحت تر صورت گیرد.

مطلب پیشنهادی
درمان تب با داروی گیاهی ( معرفی 9 دمنوش معجزه‌گر)

4. کمک به دوران پسا قاعدگی (یائسگی)

در دوران پسا قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی خانم ها اغلب دچار کلافگی و بی حوصلگی می شوند. احتیاج است برای آن که این دوران با کمترین آزار سپری شود خانم ها تحت نظر متخصص زنان قرار گیرند و با مصرف دارو ها تا حدود زیادی تغییرات هورمونی را متعادل سازند. 

طی تحقیقات نشان داده شده است خانم هایی که در این دوره دمنوش رازیانه مصرف می کنند، نسبت به خانم هایی که داروهای شیمیایی مصرف می کنند؛ دوره ی پسا قاعدگی راحت تری را سپری می کنند.

مضرات مصرف دمنوش و چای رازیانه

مضرات مصرف دمنوش و چای رازیانه

– خانم ها در دوران بارداری بهتر است تا جای ممکن از مصرف دمنوش رازیانه خودداری کنند. به خصوص در سه ماه اول بارداری؛ چرا که رازیانه باعث خواهد شد عضله های  رحم استقامت خود را از دست بدهد، در نتیجه ی این اتفاق خطر ریسک سقط جنین بسیار بالا خواهد رفت.

مطلب پیشنهادی
چای ماسالا چیست؟ (7 خاصیت بسیار مهم آن+مضرات)

– افرادی که بسیار لاغر هستند و دچار کاهش وزن شدید هستند از خوردن این دمنوش کاملا باید خودداری کنند. چرا که رازیانه چربی سوز بسیار قوی می باشد.

– این چای به نوعی حساسیت زا می باشد. این حساسیت خود را به شکل قرمز و خارش پوست نشان می دهد.

– این گیاه دارای طبع گرم می باشد و برای افرادی که مزاج گرم دارد ممکن است واکنش هایی مانند جوش و آکنه زدن را در پی داشته باشد.