رژیم غذاییرژیم کودکان

افزایش اشتهای کودکان با 8 راهکار نتیجه بخش و ساده

افزایش اشتهای کودکان می تواند از مشکلات خانواده هایی باشد که سبک غذایی استاندارد و سالمی را دنبال نمی کنند. این خانواده ها اغلب از بد غذایی و غذا نخوردن کودک خود گله می کنند و نگران لاغری بیش از حد کودک خود هستند.

این نکته را باید بدانید بد غذایی در سنین پایین عوارض بسیاری را در بزرگسالی به همراه خواهد داشت. در این مطلب راهکارهایی را معرفی خواهیم کرد که به اشتهای کودکان کمک شایانی خواهد کرد.

راهکار های مناسب برای افزایش اشتهای کودکان

راهکارهای مناسب برای افزایش اشتهای کودکان

کودکانی که دچار بی اشتهایی هستند یا وعده های غذایی خود را کامل نمی خورند بدون شک پس از مدت کوتاهی دچار مشکلاتی خواهند شد. راهکار هایی وجود دارد که این امکان را می دهد کودکان دوباره اشتهای مناسب برای خوردن غذا و میان وعده های خود را پیدا کنند؛ اما نکته ای که باید به آن اشاره کرد برای افزایش اشتهای کودکان خانواده باید صبوری لازم را نیز به خرج دهد.

1. رابطه مستقیم افزایش اشتهای کودکان با صبحانه

یکی از مهمترین وعده های غذایی برای همه به خصوص کودکان صبحانه به حساب می آید. صبحانه خوردن علاوه بر آن که انرژی لازم  برای فعالیت های روزانه کودکان را تامین می کند، متابولیسم بدن را نیز افزایش می دهد. هنگامی که سوخت و ساز در بدن بالا رود، بدون شک افزایش اشتهای کودکان را نیز مشاهده خواهید کرد. 

مطلب پیشنهادی
11 میان وعده برای کودکان (تامین نیازها و رشد موثر)

این نکته را در نظر داشته باشید، ممکن است کودک شما برای صرف صبحانه مقاومت کند. راهکار آن برای به اشتها درآوردن کودک این می باشد که کمی حوصله و سلیقه برای کودک به خرج داد؛ همچنین تنوع در صبحانه ی آن ها نیز نباید فراموش شود. تکرار نوع صبحانه بدون شک آن ها را خوردن صبحانه باز خواهد زد.

2. افزایش تعداد وعده های غذایی

این را باید در نظر داشت معده ی کودکان مانند بزرگسالان نیست و سریع تر احساس سیری می کنند و دیرتر معده قادر می باشد عمل هضم غذا را انجام دهد.
اگر به آن ها تنها در سه وعده، غذا با حجم زیاد داده شود، نه تنها برای وعده بعدی گرسنه نیستند بلکه این گونه کم کم کودکان به بد غذایی عادت خواهند کرد.
برای افزایش اشتهای کودکان لازم است وعده های غذایی آن افزایش پیدا کند تا معده ی آن ها توان هضم غذا را سریع تر داشت باشد و کودک برای وعده ی بعدی غذای خود احساس گرسنگی کند

مطلب پیشنهادی
کم خونی در کودکان و آشنایی با (علت + علائم + عوارض)

نکته: بهترین زمان برای افزایش اشتهای کودکان این می باشد که هر 2 الی 3 ساعت یکبار با حجم کم به آن ها غذا داده شود.

3. افزایش اشتهای کودکان با مصرف متعادل شیر

اغلب کودکانی که دچار بی اشتهایی و بد غذایی هستند به جای غذا، شیر بسیار میل می کنند؛ اما خانواده ها باید این را در نظر داشته باشند، درست است که شیر برای سلامت کودکان بسیار مفید می باشد و همچنین جذب مواد معدنی و ویتامین در این سن بسیار بالا است؛ اما شیر نمی تواند جایگزین غذای اصلی کودکان شود؛ در نتیجه با این سبک از غذا خوردن شاهد افزایش اشتهای کودک نخواهید بود.

4. بادام زمینی معجزه ای برای افزایش اشتهای کودکان

بیشتر مغز های خوراکی و آجیل ها باعث خواهند شد کودک احساس سیری و بی میلی به غذا را پیدا کند؛ اما بادام زمینی کاملا برعکس می باشد.
این خوراکی مقوی از آن جایی که دارای پروتئین های بسیار در خود است باعث می شود متابولیسم و سوخت و ساز بدن کودکان بیشتر شود؛ در نتیجه ی این عمل افزایش اشتهای کودک را مشاهده خواهید کرد.
این ماده ی مغذی و عالی را می توان در قالب کره ی بادام زمینی و مشتقات آن نیز در میان وعده ی کودکان جای داد.

مطلب پیشنهادی
درمان خلط کودکان فقط با 5 راهکار ساده و در دسترس

نکته: بادام زمینی یکی از مغز هاییاست که 50 درصد افراد به آن حساسیت آلرژیک دارند. ابتدا از حساسیت نداشتن کودکان به این ماده اطمینان حاصل کنید.

5. غذای مورد علاقه ی کودکان بشناسیم

برای افزایش اشتهای کودکان یکی از موثرترین راهکارها این است که، غذای مورد علاقه ی آن ها شناخته و آن را با ظاهری وسوسه انگیز برای کودک خود آماده کنید؛ با این روش می توان مواد مغذی را در هنگام درست کردن غذای مورد علاقه ی کودکان به آن اضافه کرد. 

6. تزیین غذای کودک

 تزیین غذای کودک برای افزایش اشتها

این نکته هم برای کودکان صادق و هم برای بزرگسالان می باشد که تزیین و وسوسه انگیز کردن ظاهر غذا به طور ناخودآگاه باعث ایجاد اشتها می شود؛ اما این مسئله برای کودکان چند برابر می باشد. برای افزایش اشتها در کودکان این راهکار بسیار مناسب و کارآمد می باشد.

7. اضافه کردن ماست در کنار وعده غذایی کودکان

ماست یکی از خوراکی های محبوب کودکان به حساب می آید. این ماده ی خوراکی علاوه بر آن که سرشار از کلسیم است و می توان آن را جایگزین لبنیات برای کودکان کرد، خاصیت شگفت انگیز دیگری نیز در خود دارا می باشد. ماست در خود دارای ماده ای به نام پروبیوتیک می باشد؛ این ماده کمک شایانی به افزایش اشتهای کودکان خواهد کرد.
البته این نکته را باید در نظر داشت که ماست دارای طبعی سرد می باشد و مصرف زیاد آن باعث دل درد کودک می شود، بهتر است برای خنثی کردن این طبع به آن نعناع یا پونه اضافه کرد.

مطلب پیشنهادی
آبسه دندان کودکان با 4 راه درمان سریع و خانگی (علت و پیشگیری)

8. مصرف فست فود ها و غذاهای چرب ممنوع

افزایش اشتهای کودکان با نخوردن فست فود

همانطور که فست فود ها و غذا هی چرب جزو غذاهای مورد علاقه بزرگسالان می باشد برای کودکان نیز بسیار لذیذ هستند. اگر از مضرات و آسیب هایی که این سبک از غذاها به کودک وارد می کنند چشم پوشی کنیم، چربی های اشباع نشده در این نوع غذا ها جلوی اشتهای کودک را می گیرد، در نتیجه ی این اتفاق کودک به مرور زمان برای خوردن غذاها و خوراکی های دیگر بی میل خواهد شد.
در نتیجه اگر به دنبال افزایش اشتهای کودکان خود هستید بهتر است این سبک غذا ها را از وعده های غذایی و میان وعده آن ها به طور کامل حذف کنید تا آن ها به سن مناسبی برای هضم فست فود ها برسند.

10 نکته برای افزایش اشتهای کودک

روش موثر برای افزایش اشتهای کودک

1. آب خوردن نیم ساعت قبل از غذا

برای افزایش اشتهای کودکان تجربه نشان داده است نیم ساعت قبل از غذا خوردن یا حتی شیر خوردن بهتر است یک لیوان آب بخورند. این اصول اولیه بسیار کمک خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
این 3 آسیب فضای مجازی برای کودکان را جدی بگیرید!

2. میان وعده برای افزایش اشتهای کودکان

اگر به دنبال افزایش اشتهای کودکان هستید باید بگوییم میان وعده های خوبی را برای کودکان در نظر بگیرید. به جای کوکی و چیپس به جایگزین های سالم فکر کنید. در این زمان متوجه تغییر اشتهای فرزند خود می شوید.

3. لقمه های کوچک درست کنید

لقمه های کوچک غذا متابولیسم را تقویت می کند که به نوبه خود باعث افزایش اشتهای کودکان می شود. اگر فکر می کنید اشتهای کودکتان کم شده، لقمه های کوچک تری به او بدهید. به تدریج میل او به غذا افزایش پیدا می کند.

شما باید بسیار صبور باشید. چرا که باید به دادن لقمه های کوچک ادامه دهید تا زمانی که آن ها به تنهایی شروع به خوردن کنند و خودشان در مورد اندازه لقمه خود تصمیم بگیرند.

4. از ادویه جات اشتها آور استفاده کنید

پونه کوهی، دارچین، گشنیز و رازیانه گیاهانی هستند که به افزایش اشتهای کودکان کمک می کنند. مقداری از این موارد را به غذای فرزند خود اضافه کنید. با این حال اطمینان حاصل کنید که کودکان به این ها حساسیت نداشته باشد

مطلب پیشنهادی
پرخوری در کودکان - 4 علت اصلی و اثبات شده+ راه حل

5. فعالیت بدنی کودک را افزایش دهید

همه می دانیم فعالیت بدنی و ورزش کردن باعث افزایش اشتها می شود. برای افزایش اشتهای کودکان بهتر است آن ها را در یک کلاس ورزشی مورد علاقشان ثبت نام کنید. همچنین می توانید در خانه بیشتر با آن ها بازی کنید.

6. انتخاب محیط خنک

جالب است بدانید که محیط گرم باعث کاهش اشتها می شود. برای افزایش اشتهای کودکان بهتر است میز یا سفره غذای خود را در نزدیکی پنجره قرار دهید یا مکانی که هوا در آن جریان داشته باشد.

7. تهیه شربت آبلیمو

وقتی کودکتان بر سر غذا عصبانی می شود و می گوید گرسنه نیست به جای آب برای او شربت آبلیموی شیرین تازه تهیه کنید. این کار باعث افزایش اشتهای کودکان می شود. چرا که ترکیبات این شربت باعث هضم غذا  و بازگشت مجدد اشتها خواهد شد.

8. در زمان غذا از موضوعات استرس زا خودداری کنید

گاهی اوقات والدین در مورد مسائل مالی صحبت می کنند یا برنامه مدرسه کودک را در زمان غذا برنامه ریزی می کنند. این کار باعث استرس کودک می شود. به دنبال آن شاهد کاهش اشتهای کودکان خواهید بود.

مطلب پیشنهادی
درمان یبوست کودکان با 10 راهکار خانگی + بررسی علل

برای افزایش اشتهای کودکان سعی کنید هنگام غذا خوردن در مورد چیزهای شاد صحبت کنید.

9. افزایش مصرف روی

روی به ایجاد اشتها کمک می کند. سبوس گندم، بادام هندی و تخم کدو برای افزایش سطح روی در بدن مفید هستند. سعی کنید این غذاها را در وعده های غذایی یا میان وعده های کودک خود قرار دهید.

برای افزایش اشتهای کودکان می توانید پس از صحبت با پزشک مکمل های کودکان که حاوی روی است را برای کودک خود تهیه کنید.

10. دسر را فراموش نکنید

دسر هایی بر پایه میوه می تواند باعث افزایش اشتهای کودکان شود. دسر های خانگی در جهت هضم و افزایش متابولیسم عمل می کنند.

از نظر روانشناسی ، دسرهای مبتنی بر میوه کودکان را جذب می کند تا وعده های غذایی خود را سریع تر به پایان برسانند. بهترین میوه ها برای افزایش اشتها انواع توت ها، انگور و سیب هستند.

در آخر:

مطلب پیشنهادی
چه عواملی ریسک برفک دهان را بالا می برد + راهکار درمان خانگی

در سنین پایین خیلی عوامل ممکن است باعث بی اشتهایی کودکان شود که بیشتر به علت نداشتن رژیم غذایی مناسب می باشد. با راهکار هایی که در بالا به آن اشاره شد می توان کمک شایانی به افزایش اشتها در کودکان کرد.

اما این نکته را باید در نظر گرفت بهتر است پس از به نتیجه نرسیدن برای افزایش اشتهای کودک به پزشک متخصص کودکان و متخصص تغذیه مراجعه کرد.

منبع:
flintobox

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *