بیماری ها و سلامتروحی و روانی

این 12 نشانه می گویند شما به استراحت فوری نیاز دارید

در خیلی از موارد به دلیل مشغله‌هایی که داریم، زمان کمتری را به استراحت اختصاص می‌دهیم. در حدی که لازم می‌شود تا به طور اورژانسی به استراحت فوری بپردازیم. معمولا به دلیل شغل و نقش اجتماعی که در جامعه داریم، داشتن مسئولیت‌های متعدد زمینه ساز خستگی و کلافگی ما را فراهم می‌کند.
در چنین شرایطی خیلی از علائم روانی و جسمی بروز داده می‌شوند. این علائم به ما هشدار می‌دهند که متوجه شویم به استراحت فوری نیاز داریم. در ادامه این مقاله از مجله کوئیک فیت قصد داریم برجسته‌ترین علائم جسمی و روانی خستگی را برایتان بیان کنیم. از این طریق می‌توانید برنامه منظمی برای استراحت بیشتر تنظیم کنید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با استراحت و خستگی

1. انگیزه خود را از دست داده‌اید؛ به استراحت فوری نیاز دارید

مواقعی که صبح‌ها انگیزه برای بیداری شدن ندارید و اجباری برای رفتن به سر کار حاضر می‌شوید، یا حتی از انجام امور مورد علاقه خود لذت نمی‌برید، لازم است به خودتان استراحت بدهید.
اگر مدتی قبل فردی با انگیزه بودید و با برنامه ریزی امور خود را پیش می‌بردید اما حالا به امور روزمره و یکنواخت اکتفا کرده‌اید، نشان دهنده آن است که تحمل شما تمام شده است. برای اینکه بتوانید دوباره به روزهای اوج خود بازگردید، باید مدتی را به خود استراحت دهید. در صورتی که بیشتر از چند هفته بی انگیزه شدید باید به استراحت فوری بپردازید.

مطلب پیشنهادی
10 غذایی که برای مبارزه با افسردگی توصیه می شوند

2. استراحت می‌کنید اما باز هم احساس خستگی دارید

استراحت فوری

اگر به طور دائم خود را مشغول کاری پس از دیگری کرده‌اید، مطمئن باشید به زودی انرژی و رمقی برایتان باقی نخواهد ماند. حتی در چنین شرایطی هنگام استراحت هم ذهنتان درگیر کار خواهد بود. در حدی که ممکن است احساس گناه و نقص در برخی از افراد در چنین شرایطی ایجاد شود.
اینکه افکارتان پریشان باشد، کیفیت استراحت شما به شدت کاهش می‌یابد. در پی این موضوع بدون اینکه خستگی کاهش یافته باشد، دوباره شروع به کار می‌کنید.
احساس خستگی دائمی، مهمترین و برجسته‌ترین نشانه‌ای است که به شما می‌گوید باید مدتی را به خود استراحت دهید.

3. کارهای لذت بخش قبلا، دیگر برایتان جذابیتی ندارند

احساسات خنثی به کارهایی که قبلا از آنها لذت ‌می‌بردید و عاشقشان بودید، نشان دهنده خستگی افراطی شما است. حتی ممکن است حاکی از زمینه‌های افسردگی باشد. لذت نبردن از اموری که قبل علاقه زیادی به آنها داشتید نشان دهنده وجود مشکلات مختلف می‌تواند باشد. اگر کارهایی مانند خرید کردن که قبلا برایتان لذت بخش بود و نیازتان به تفریح را برآورده می‌کرد، حالا دیگر جذابیتی ندارد، باید بیشتر از قبل برای خودتان زمان بگذارید و به خودتان توجه کنید.

مطلب پیشنهادی
10 تقویت کننده طبیعی برای افزایش ترشح سروتونین در مغز

4. اگر خواب باکیفیت شبانه ندارید، نیاز به استراحت فوری وجود دارد

در پی استرس و ناآرامی اولین اختلالی که بروز داده می‌شود، بی‌خوابی و یا خواب بی‌کیفیت است. اگر شب‌ها تا دیروقت برای به پایان رساندن کارها بیدار می‌مانید یا اینکه خوابتان نمی‌برد و بین خواب بیدار می‌شوید، دچار اختلال خواب شده‌اید و باید راهکاری را برای استراحت ذهن ایجاد کنید.

اگر در هفته حداقل 3 شب دچار بی‌خوابی می‌شوید و این روند 3 ماه به طول انجامیده است، دچار اختلال خواب هستید. این اختلال می‌تواند روی عملکرد روزانه شما تاثیرگذار باشد و وضعیت خستگی شما را چند برابر کند.

5. دچار تغییرات اشتهایی شده‌اید

تغییر کردن اشتها نشان دهنده استرس شدید است. در صورتی که موارد زیر وجود داشته باشد، باید خیلی مراقب فشارهایی که به خود می‌آورید باشید:
اشتهای سابق را ندارید
اشتهایتان کم شده است
برخی از وعده‌های غذایی را حذف می‌کنید
یا بالعکس
اشتهای زیادی دارید
بیشتر از سابق غذا می‌خورید
حتی وقتی گرسنه نیستید در پی چیزی برای خوردن هستید
با بروز این علائم می‌توان پی برد شما خسته‌تر از چیزی هستید که بتوانید طبق سابق به انجام امور خود بپردازید. زمانی را برای استراحت فوری مشخص کنید.

مطلب پیشنهادی
سایکوز چیست؟ بررسی 2 نشانه اصلی روان‌پریشی و علت ابتلا

6. دائم بیمار می‌شوید

استرس بیش از حد می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به طور کامل ضعیف کند. در پی آن بدن توانایی مقابله با خیلی از بیماری‌ها را نخواهد داشت. مثلا وقتی سرما می‌خورید به راحتی از پا خواهید افتاد و روند درمان به طول می‌انجامد. با توجه به ضعیف شدن سیستم ایمنی، بدن شما و ذهن شما به استراحت بیشتری نیاز دارد.

7. انرژی کافی ندارید

استرس و اضطراب می‌تواند جسم و ذهن را بیش از حد توان خسته کند. در چنین شرایطی خواب 9 ساعته شبانه هم انرژی کافی برای رفع این خستگی را فراهم نخواهد کرد. در صورتی که مدام احساس خستگی می‌کنید، لازم است زمانی را برای استراحت فوری اختصاص دهید.

8. قدرت تمرکز کاهش یافته است

اگر در جلسات آموزشی شرکت می‌کنید یا در حال مطالعه کتاب هستید و مدام ذهنتان دور می‌شود، یعنی ذهنتان خسته هست. باید برای تمرکز بیشتر به آن استراحت دهید. گاهی داشتن حواس پرتی طبیعی است. اما وقتی مکرر باشد و فراموشکار شوید یا امور روزمره بیش از زمان سابق وقت گیر باشد، نشان دهنده این است که به زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارید.

مطلب پیشنهادی
اختلال شخصیت مرزی چه حالاتی را برای فرد ایجاد می‌کند؟

9. طور دیگری زندگی را می‌بینید و زندگی می‌کنید

در چنین شرایطی فقط تمایل به مرخصی دارید. حتی از مسئولیت‌های روزانه خود هم دور می‌شوید و به سختی آنها را انجام می‌دهید. باید برای کنترل این وضعیت روزها کاری کنید که شب با خود بگویید بهترین خود را به اجرا گذاشتید. باید طوری گام بردارید که با رضایت شب را سپری کنید.

10. نسبت به سابق عصبی‌تر هستید

اگر فکر می‌کنید اطرافیان نسبت به سابق بیشتر اعصاب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و شما حوصله تحمل این موارد را ندارید، باید به استراحت فوری بپردازید. خستگی افراطی باعث بروز ناملایمتی‌های خلقی می‌شود. ممکن است به مرور باعث خشمگین شدن و عصبانیت مکرر در بین اعضای خانواده و محل کارتان شود. گاهی حتی دلیل عصبانیت خود را نمی‌دانید و بی دلیل پرخاشگر و خشمگین هستید. با پرداختن به استراحت این حس به مرور برطرف خواهد شد.

11. احساس تنهایی می‌کنید و منزوی شدید

وقتی خستگی افراطی وجود داشته باشد، تمایلات فرد به وقت گذراندن با دوستان و خانواده کم می‌شود. در چنین شرایطی هر قراری که با دوستان دارید را لغو می‌کنید و از جمع خود را دور نگه می‌دارید.
اینکه با خودتان خلوت کنید بد نیست. اما اینکه به طور دائم این حس را داشته باشید ناشی از خستگی افراطی است. حتما برای استراحت و رسیدن به خودتان زمان بیشتری صرف کنید.

مطلب پیشنهادی
بیماری هیستریک چیست؟ 5 نشانه اصلی ابتلا به این اختلال

12. در پی خود درمانی‌های غلط و درست هستید

برای اینکه انرژی خود را بالا ببرید، سراغ روش‌هایی مانند مصرف کافئین، نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا سیگار می‌روید. این موارد زمانی مشکل آفرین می‌شوند که به آنها وابسته شوید. اگر این علائم را دارید، بهتر هست روی عادات مخرب خود بیشتر فکر کنید:
حتی در صورت تمایل هم نمی‌توانید مصرف قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا را کنار بگذارید
به مرور حس می‌کنید برای نتیجه گرفتن باید حتما فنجان قهوه کنارتان آماده باشد
در صورتی که قهوه یا هر چیز دیگری که به آن وابسته شدید، در دسترس نباشد، عصبانیت و آشفتگی سراغتان می‌آید
معمولا در پی ترکیباتی هستید که به شما انرژی بیشتری بدهد

مقالات پیشنهادی مرتبط با استراحت و خستگی

شما بگویید

شما برای اینکه بتوانید زمان بیشتری را به استراحت بپردازید و حال خودتان را بهبود بخشید، از چه راهکارهایی کمک می‌گیرید؟ پاسخ خود را در قسمت ارسال دیدگاه‌ها برای ما و سایر همراهان کوئیک فیت درج کنید.

مطلب پیشنهادی
از 6 تاثیر استرس بر پوست باخبر باشید و با آنها مقابله کنید

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *