تغذیه

تقویت اسپرم و افزایش آن با 18 خوراکی + 13 روش عالی

تقویت اسپرم از کارهای بسیار مهمی است که باعث می شود زوج هایی که قصد بارداری دارند بدون نگرانی از ناباروری، برای بارداری اقدام کنند. اغلب خوراکی های طبیعی و ارگانیک و تغییر در سبک زندگی موجب بهبود کیفیت اسپرم خواهد شد.

اگر ناباروری آقایان به دلیل ضعف در تولید اسپرم یا اسپرم ناتوان باشد می توانند با راهکار هایی بسیار آسان این مشکل را رفع کنند. اما در نظر داشته باشید برای اطمینان خاطر ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید تا یک رژیم غذایی سالم و مکمل های لازم را برای شما تجویز کند.

ناباروری مردان چیست؟

باروری طبیعی به توانایی تولید مثل افراد بدون کمک پزشکی اشاره دارد. باروری در مردان زمانی است که آقایان شانس در بارور کردن تخمک های شریک جنسی خود را ندارند. این اتفاق معمولا به کیفیت اسپرم آن ها باز می گردد و برای درمان آن نیاز است در مرحله اول به تقویت اسپرم های خود فکر کنند.

ناباروری مردان چیست

مواردی که می تواند موجب ناباروری مردان شود شامل موارد موارد زیر است:

 • لیبیدو: این مشکل را با نام بی میلی جنسی نیز می شناسند. اغلب برای درمان این مشکل خوراکی و مکمل هایی برای فرد تجویز می شود که کمک به افزایش میل جنسی می کند.
 • اختلال در نعوظ: اختلال نعوظ همچنین به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می شود. هنگامی که یک مرد قادر به ایجاد یا حفظ نعوظ نیست.
 • تعداد اسپرم: جنبه ی مهم کیفیت اسپرم به تعداد یا غلظت اسپرم در مقدار مشخصی از مایع منی باز می گردد. اگر این میزان بسیار کم باشد آقایان در بارور کردن تخمدان به مشکل بر خواهند خورد.
 • سطح تستوسترون: تستوسترون یکی از هورمون های جنسی مردانه است که سطح پایین آن موجب می شود آقایان در تولید اسپرم با مشکل روبرو شوند. در نتیجه می تواند مسئول ناباروری در برخی از آقایان شود.
مطلب پیشنهادی
بیماری واریکوسل چیست؟ علل، راه های تشخیص و درمان آن

ناباروری در آقایان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال ممکن است به ژنتیک، سلامت عمومی، تناسب اندام، بیماری ها و آلاینده های رژیم غذایی بستگی داشته باشد. علاوه بر این یک سبک زندگی سالم و رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در این مسئله خواهد داشت.

غذاهایی برای بهبود تعداد اسپرم

غذاهایی برای بهبود تعداد اسپرم

برای تقویت اسپرم اغلب پزشکان توصیه می کنند آقایان خوراکی های زیر را در وعده های غذایی خود جای دهند.

 • میل کردن موز
 • خوردن شکلات تلخ
 • اسفناج
 • خوردن تخم مرغ
 • خوردن گوجی بری یا آب آن
 • سیر تازه
 • گردو
 • انار یا آب انار
 • مارچوبه
 • فلفل قرمز
 • جو دوسر
 • گوجه فرنگی
 • بروکلی
 • غذاهای دریایی
 • آووکادو
 • لوبیا
 • هویج
 • هندوانه
 • سیب

بهترین روش ها برای افزایش تقویت اسپرم چیست؟

هترین روش ها برای افزایش تقویت اسپرم چیست

تعداد اسپرم استاندارد به تعداد متوسط اسپرم موجود در یک نمونه از مایع منی اشاره دارد. پزشکان باروری تعداد اسپرم ها عامل مهمی برای باروری می دانند.

نکته: بر اساس آخرین رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، متخصصان تعداد اسپرم سالم را 15 میلیون در میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر انزال می دانند.

به طور کلی متخصصان بهداشت معتقدند که عواملی که بر میزان تستوسترون تاثیر می گذارند بیشترین تاثیر را بر تعداد و تقویت اسپرم دارند.

خوراکی هایی که می تواند باعث افزایش اسپرم شود

خوراکی هایی که می تواند باعث افزایش اسپرم شود

در بیشتر موارد مصرف مکمل ها یک روش ایمن برای رسیدن بدن به نیاز روزانه خود به اکثر ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. با این حال بدن همیشه آن ها را به راحتی جذب نمی کند.

بهترین روش برای افزایش و تقویت اسپرم به طور طبیعی افزایش مصرف غذاهای سرشار از مواد مغذی دوستدار اسپرم مانند ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و چربی های اشباع نشده می باشند.

مطلب پیشنهادی
سرطان پروستات - (انواع + آشنایی با مراحل درمان آن)

1. تخم مرغ

تخم مرغ یک گزینه سالم برای افزایش تعداد و تقویت اسپرم است. چرا که  سرشار از پروتئین است. تخم مرغ همچنین از اسپرم در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند و تحرک را بهبود می بخشد. مواد مغذی موجود در تخم مرغ به تولید اسپرم قوی تر و سالم کمک کرده و باروری را بهبود می بخشد.

2. اسفناج برای تقویت اسپرم

اسید فولیک برای رشد سالم و تقویت اسپرم ضروری است. سبزیجات برگ دار منبع غنی اسید فولیک هستند و اسفناج مکمل ایده آلی است که می توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید.

سطوح بالای اسید فولیک همچنین تعداد اسپرم های غیرطبیعی در مایع منی را کاهش می دهد. در نتیجه احتمال نفوذ موفق اسپرم به تخمک را افزایش می دهد.

3. موز

ویتامین هایی مانند A ،B1 و C در موز به بدن کمک می کند تا سلول ها اسپرم سالم تر و قوی تری تولید کند. تعداد اسپرم نیز به این ویتامین ها بستگی دارد.

موز سرشار از این ویتامین است و حاوی یک آنزیم کمیاب معروف به بروملین است. این آنزیم از التهاب جلوگیری می کند و همچنین به بدن در بهبود و تقویت اسپرم کمک می کند.

4. ریشه های ماکا

ریشه ماکا باعث افزایش تعداد و تقویت اسپرم و باروری می شود. مردانی که از این گیاه به عنوان مکمل استفاده می کنند شاهد افزایش مایع منی هستند. همچنین مصرف این ریشه موجب بهبود حرکت اسپرم ها می شود.

5. مارچوبه

مارچوبه سبزی است که دارای ویتامین C بالایی است و اثرات مثبتی بر کیفیت و تقویت اسپرم دارد. این ماده با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از سلول های بیضه محافظت می کند و راه را برای تعداد بهتر اسپرم، افزایش تحرک و کیفیت اسپرم هموار می کند.

مطلب پیشنهادی
تبخال تناسلی چیست؟ (از درمان و پیشگیری تا بررسی عوارض)

6. شکلات تلخ برای بهبود اسپرم

شکلات تلخ حاوی اسید آمینه ای به نام L-Arginine HCl است که ثابت شده است به تعداد، حجم بیشتر و تقویت اسپرم کمک می کند. مصرف متعادل از شکلات تلخ می تواند تعداد اسپرم را تا میزان چشمگیری بهبود بخشد.

7. گردو

آجیل منبع خوبی از چربی و پروتئین سالم است. چربی سالم برای تولید غشای سلولی اسپرم مورد نیاز است. این اسیدهای چرب امگا 3 همچنین با افزایش جریان خون در بیضه ها به افزایش حجم اسپرم کمک می کند.

محتوای آرژنین در گردو به افزایش تعداد اسپرم و تقویت اسپرم کمک می کند. آنتی اکسیدان های موجود در گردو همچنین به دفع سموم در جریان خون کمک می کند.

8. دانه کدو تنبل

فیتواسترول که برای بهبود تولید تستوسترون در بدن شناخته شده است از ترکیبات موجود در دانه کدو تنبل است. این ماده به افزایش تعداد، تقویت اسپرم و باروری کمک می کند.

این دانه ها همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که گردش خون را بهبود می بخشد و حجم مایع منی را افزایش می دهد.

9. غذاهای غنی از روی

روی نقش مهمی در تولید سلول های اسپرم و تقویت اسپرم دارد. غذاهایی مانند جو، لوبیا و گوشت قرمز سرشار از روی هستند و برای داشتن اسپرم بیشتر باید در رژیم غذایی شما گنجانده شود. کمبود روی حتی می تواند منجر به کاهش تحرک اسپرم و کاهش باروری شود.

درمان های طبیعی برای تقویت اسپرم

درمان طبیعی برای تقویت اسپرم

چندین دهه است که محققان به این نتیجه رسیده اند کیفیت اسپرم و میزان باروری در اکثر کشورها در حال کاهش است. طبق یک مطالعه در سال 2017 میانگین تعداد اسپرم های بارور در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و کشور های خاورمیانه بین سال های 1973 و 2011 حدود 59.3 درصد کاهش یافته است.

مطلب پیشنهادی
درد بیضه ، عوامل ایجاد کننده و درمان آن

نکته: علی رغم مطالعاتی که این موضوع را مشخص کرده است دانشمندان هنوز به طور کامل دلایل این کاهش را درک نمی کنند. تحقیقات در مورد روش های قابل اعتماد برای برگشت تعداد کم اسپرم به حالت طبیعی هنوز در حال انجام است.

پزشکان داروهای باستانی، گیاهی و سنتی از چندین داروی غیر دارویی برای تقویت و افزایش تعداد اسپرم و بهبود سلامت اسپرم برای هزاران سال استفاده کرده اند.

علاوه بر این محققان پیشنهاد کرده اند که بیشتر این روش ها می توانند به طریقی بر تعداد اسپرم تاثیر بگذارند. در زیر چند روش طبیعی برای تقویت و افزایش تعداد اسپرم را برای معرفی کرده ایم..

1. تقویت اسپرم با افزایش ورزش

تقویت اسپرم با افزایش ورزش

چندین مطالعه نشان داده است که کاهش وزن و ورزش در بین افراد دارای اضافه وزن یا چاقی می تواند منجر به بهبود یا تقویت اسپرم خواهم شد. با این حال باید به این نکته اشاره کنیم علمی که شاخص توده بدن سالم (BMI) را با تعداد اسپرم سالم مرتبط می کند هنوز ضعیف است.

یک مطالعه در سال 2017 بر روی مزایای انجام ورزش هوازی به مدت 16 هفته و به مدت 3 جلسه آقایان را مورد بررسی قرار دارند. در این مطالعه متوجه شدند 50 تا 60 درصد شرکت کنندگان ضربان قلبشان به اوج خود رسید.

نتیجه ی بسیار جالبی که در این تحقیق و بررسی به محققان به آن رسیدند که ورزش کردن منظم باعث افزایش تعداد اسپرم و بارور شدن آن می شود. 

2. ترک سیگار برای کمک به بهبود سیگار

یکی از اتفاقات جالب که در تحقیقات و بررسی نتایج 20 مطالعه (مجموعاً حدود 6000 شرکت کننده) انجام شد به این نتیجه رسیدند؛ آقایانی که به طور مکرر سیگار می کشند افزایش، کیفیت و تقویت اسپرم آن ها در باروری به شدت کاهش پیدا کرده است.

مطلب پیشنهادی
کلامیدیا چیست؟ (علائم آن در آقایان و بانوان + راه درمان)

محققان دریافته اند که افرادی که مقدار متوسط یا زیادی از توتون و تنباکو مصرف می کنند اسپرم آن ها نسبت به افرادی که دخانیات با میزان کمتری مصرف می کنند کیفیت کمتری دارد.

3. از مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر خودداری کنید

تعداد مطالعات کنترل شده برای بررسی ارتباط بین سلامت و قدرت اسپرم و داروها محدود است. زیرا آزمایش مواد غیرقانونی منجر به مشکلات سلامتی و اخلاقی خواهد شد.

با این حال، در یک بررسی در سال 2018 استفاده جهانی از داروهایی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین با کاهش تولید اسپرم مرتبط است.

4. از مصرف برخی داروهای تجویز شده خودداری کنید

داروهایینامناسب برای اسپرم

برخی از داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه تولید و تقویت اسپرم سالم را کاهش دهند. به محض قطع مصرف دارو توسط آقایان تعداد اسپرم آن ها باید به حالت طبیعی برگردد یا افزایش یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و توسعه اسپرم را کاهش دهند عبارتند از:

 • برخی از آنتی بیوتیک ها
 • ضد آندروژن
 • ضدالتهاب
 • داروهای ضد روان پریشی
 • مواد افیونی
 • داروهای ضد افسردگی
 • تستوسترون برون زا یا مکمل
 • متادون

نکته: اگر مردان متوجه شدند دارویی که در حال حاضر از آن استفاده می کنند باعث کاهش تعداد اسپرم یا تاثیر روی باروری آن ها می شود باید با یک مشاور بهداشتی مشورت کنند.

5. مکمل شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله مدتهاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای سلامت تقویت اسپرم مورد استفاده قرار می گیرد.. در نتیجه بیشتر پزشکان پیشنهاد می کنند که این گیاه با ارزش و عالی به بهبود تعداد اسپرم کمک خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
سوزاک چیست؟ علائم و راه درمان + 5 آسیب جدی عدم درمان به موقع

در حقیقت یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که ترکیب منتسب به ثبت اختراع Furosap که تولید کنندگان از بذر شنبلیله تهیه کرده اند ، کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

6. به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D برای تقویت اسپرم

محققان دریافته اند سطح متعادل از ویتامین D و کلسیم در خون آقایان موجب بهبود و تقویت اسپرم در آن ها می شود. همچنین این ویتامین و ماده ی معدنی موجب سلامت اسپرم برای باروری نیز خواهد شد.

در طی یک بررسی در سال 2019 محققان در 18 مطالعه به این نتیجه رسیدند ارتباط بسیار مستقیمی بین بهبود باروری اسپرم و سطح بالای ویتامین D در خون آن ها وجود دارد.

7. آشواگاندا یا جینسینگ میل کنید

آشواگاندا یا جینسینگ یک گیاه هندی است که مدت هاست از آن در داروهای سنتی یا داروهای شیمیایی برای افزایش میل جنسی یا رفع اختلالات جنسی استفاده می کنند.

مطالعات و بررسی ها بر روی این گیاه بی نظیر نشان داده است گیاه جنسینگ می تواند باعث تقویت اسپرم و بالا رفتن میل جنسی در آقایان و خانم ها شد.

8. غذاهای غنی از آنتی اکسیدان بیشتر بخورید

از دیگر راهکارهایی که باعث تقویت اسپرم می شود آن است که غذاهایی غنی از آنتی اکسیدان میل کنید. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که در غیرفعال سازی ترکیبات رادیکال آزاد نقش اساسی ایفا می کنند.

رادیکال های آزاد می توانند به نواحی از بدن آقایان که نقش تولید اسپرم را دارند آسیب برسانند. در نتیجه با خنثی شدن آن ها بدن می تواند اسپرم بیشتری و از طرفی اسپرم با کیفیت بالاتری تولید کند.

مطلب پیشنهادی
قارچ تناسلی چیست؟ + عوامل ایجاد آن در تمامی گروه های جنسی

آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به تعداد اسپرم سالم کمک کنند عبارتند از:

 • بتاکاروتن
 • بتا-کریپتوکسانتین
 • لوتئین
 • ویتامین سی

9. مصرف چربی سالم را افزایش دهید

چربی های اشباع نشده چند منظوره برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار مهم هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا 3 و امگا 6 اشاره کرد.

بررسی ها و مطالعات بر روی آقایانی که اسپرم آن ها نابارور بوده است در سال های زیادی نشان داد است آقایانی که برای درمان از مکمل های امگا 3 مصرف می کردند نسبت به باقی آقایان نتیجه ی چشمگیری را دریافت کرده اند.

این تحقیقات نشان داد چربی های غیر اشباع و سالم باعث بهبود، سلامت و تقویت اسپرم در آقایان خواهد شد. همچنین این خوراکی های سالم موجب افزایش میل جنسی و 

10. مصرف ناسالم چربی را کاهش دهید

یکی دیگر از مسائلی که باعث تقویت اسپرم و بهبود آن ها در باروری می شود آن است که تا جای ممکن از مصرف خوراکی هایی که دارای اسید های چرب ترانس هستند اجتناب کنند.

این چربی ها باعث افزایش وزن و تجمع چربی در نواحی مختلف بدن می شود. این امر موجب می شود تولید اسپرم های سالم و بارور بسیار کاهش پیدا کند. 

11. قرار گرفتن در معرض آلودگی های محیطی و شغلی را محدود کنید

با افزایش آلودگی و ازدحام محققان اغلب عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی را با کاهش سلامت و شمارش اسپرم مرتبط می کنند.

نکته: یک مطالعه در سال 2019 نشان داد زندگی در مناطق بسیار صنعتی با آلودگی شدید هوا موجب کاهش سلامت اسپرم آقایان می شود.

از همین رو پزشکان توصیه می کنند برای تقویت اسپرم و بالا رفتن کیفیت و غلظت آن تا جای ممکن از محیط های آلوده و سمی دوری کنند. حتی اگر مجبور به زندگی در چنین مناطقی هستند باید از یک رژیم غذایی سالم و سم زدا پیروی کنند.

مطلب پیشنهادی
7 علت اصلی تکرر ادرار + راهکارهای درمانی بسیار موثر

12. مصرف سویا و غذاهای غنی از استروژن را محدود کنید

برای تقویت اسپرم متخصصان تغذیه معتقد هستند باید مصرف برخی از غذا ها به ویژه محصولات حاوی سویا یا استروژن گیاهی را آقایان محدود کنند. این مسئله می تواند پیوند تستوسترون و تولید اسپرم را کاهش دهد.

بسیاری از محصولات کنسرو شده و پلاستیکی نیز دارای ترکیبات مصنوعی استروژن هستند. در نتیجه مصرف این خوراکی ها ارتباط مستقیم بر روی تولید بی کیفیت و نابارور اسپرم دارند.

13. مقدار کافی فولات و روی به دریافت کنید

از دیگر ترکیباتی که باعث بهبود و تقویت اسپرم می شود روی و فولات می باشد این دو ترکیب با یکدیگر به طور مستقیم باعث بهبود سلامت کلی اسپرم در آقایان خواهد شد.

در آخر:

بیشتر تحقیقات نشان داده است تغییر سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی سالم می تواند یک روش موثر برای تقویت اسپرم ها باشد. همچنین در کنار این دو مورد درمان های طبیعی و تنظیمات غذایی توسط یک پزشک می تواند در درمان این موضوع کمک چشمگیری داشته باشد.

چنین تغییراتی در سبک زندگی شامل داشتن یک رژیم غذایی سالم، روزانه ورزش کردن و داشتن خواب کافی است. همچنین پرهیز از مصرف تنباکو، الکل و برخی از داروها است.

از طرفی مصرف مکمل های گیاهی مانند شنبلیله و جنسینگ می تواند کمک بسیار بزرگی به تقویت جنسی و سلامت کلی اسپرم ها داشته باشند.

از طرفی تغییرات غذایی که باعث افزایش تعداد اسپرم می شوند شامل کاهش مصرف اسیدهای چرب ترانس و افزایش اسید چرب اشباع نشده و ویتامین D است.

منابع:
Medicalnewstoday
healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *