تقویت اسپرم با غذا

تقویت اسپرم از مسائل بسیار مهمی است که باعث می شود زوج هایی که قصد بارداری دارند بدون نگرانی از ناباروری، برای بارداری اقدام کنند. اغلب خوراکی های طبیعی و ارگانیک و تغییر در سبک زندگی موجب بهبود کیفیت اسپرم خواهد شد.

اگر ناباروری آقایان به دلیل ضعف در تولید اسپرم یا اسپرم ناتوان باشد می توانند با راهکار هایی بسیار آسان این مشکل را رفع کنید. اما در نظر داشته باشید برای اطمینان خاطر ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید تا یک رژیم غذایی سالم و مکمل های لازم را برای شما تجویز کند.

ناباروری مردان چیست؟

باروری طبیعی به توانایی تولید مثل افراد بدون کمک پزشکی اشاره دارد. باروری در مردان زمانی است که آقایان شانس در بارور کردن تخمک های شریک جنسی خود را ندارند. این اتفاق معمولا به کیفیت اسپرم آن ها باز می گردد و برای درمان آن نیاز است در مرحله اول به تقویت اسپرم های خود فکر کنند.

ناباروری مردان چیست

مواردی که می تواند باعث ناباروری مردان باشد شامل موارد موارد زیر می باشد:

لیبیدو: این مشکل را با نام بی میلی جنسی نیز می شناسند. اغلب برای درمان این مشکل خوراکی و مکمل هایی برای فرد تجویز می شود که کمک به افزایش میل جنسی می کند.

اختلال در نعوظ: اختلال نعوظ همچنین به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می شود. هنگامی که یک مرد قادر به ایجاد یا حفظ نعوظ نیست.

مطلب پیشنهادی
بیماری واریکوسل چیست؟ علل، راه های تشخیص و درمان آن

تعداد اسپرم: جنبه ی مهم کیفیت اسپرم به تعداد یا غلظت اسپرم در مقدار مشخصی از مایع منی باز می گردد. اگر این میزان بسیار کم باشد آقایان در بارور کردن تخمدان به مشکل بر خواهند خورد.

سطح تستوسترون: تستوسترون یکی از هورمون های جنسی مردانه است که سطح پایین آن موجب می شود آقایان در تولید اسپرم با مشکل روبرو شوند. در نتیجه می تواند مسئول ناباروری در برخی از آقایان شود

ناباروری در آقایان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال ممکن است به ژنتیک، سلامت عمومی، تناسب اندام، بیماری ها و آلاینده های رژیم غذایی بستگی داشته باشد. علاوه بر این یک سبک زندگی سالم و رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در این مسئله خواهد داشت.

غذاهایی برای بهبود تعداد اسپرم

غذاهایی برای بهبود تعداد اسپرم

برای تقویت اسپرم اغلب پزشکان توصیه می کنند آقایان خوراکی های زیر را در وعده های غذایی خود جای دهند.

 • میل کردن موز
 • خوردن شکلات تلخ
 • اسفناج
 • خوردن تخم مرغ
 • خوردن گوجی بری یا آب آن
 • سیر تازه
 • گردو
 • انار یا آب انار
 • مارچوبه
 • فلفل قرمز
 • جو دوسر
 • گوجه فرنگی
 • بروکلی
 • غذاهای دریایی
 • آووکادو
 • لوبیا
 • هویج
 • هندوانه
 • سیب

بهترین روش ها برای افزایش تقویت اسپرم چیست؟

هترین روش ها برای افزایش تقویت اسپرم چیست

تعداد اسپرم استاندارد به تعداد متوسط اسپرم موجود در یک نمونه از مایع منی اشاره دارد. پزشکان باروری تعداد اسپرم ها عامل مهمی برای باروری می دانند.

نکته: بر اساس آخرین رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، متخصصان تعداد اسپرم سالم را 15 میلیون در میلی لیتر یا حداقل 39 میلیون در هر انزال می دانند.

به طور کلی متخصصان بهداشت معتقدند که عواملی که بر میزان تستوسترون تاثیر می گذارند بیشترین تاثیر را بر تعداد و تقویت اسپرم دارند.

مطلب پیشنهادی
تبخال تناسلی چیست؟ (از درمان و پیشگیری تا بررسی عوارض)

خوراکی هایی که می تواند باعث افزایش اسپرم شود

در بیشتر موارد مصرف مکمل ها یک روش ایمن برای رسیدن بدن به نیاز روزانه خود به اکثر ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. با این حال بدن همیشه آن ها را به راحتی جذب نمی کند.

بهترین روش برای افزایش و تقویت اسپرم به طور طبیعی افزایش مصرف غذاهای سرشار از مواد مغذی دوستدار اسپرم مانند ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و چربی های اشباع نشده می باشند.

درمان های طبیعی برای تقویت اسپرم

درمان طبیعی برای تقویت اسپرم

چندین دهه است که محققان به این نتیجه رسیده اند کیفیت اسپرم و میزان باروری در اکثر کشورها در حال کاهش است. طبق یک مطالعه در سال 2017 میانگین تعداد اسپرم های بارور در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و کشور های خاورمیانه بین سال های 1973 و 2011 حدود 59.3 درصد کاهش یافته است.

نکته: علی رغم مطالعاتی که این موضوع را مشخص کرده است دانشمندان هنوز به طور کامل دلایل این کاهش را درک نمی کنند. تحقیقات در مورد روش های قابل اعتماد برای برگشت تعداد کم اسپرم به حالت طبیعی هنوز در حال انجام است.

پزشکان داروهای باستانی، گیاهی و سنتی از چندین داروی غیر دارویی برای تقویت و افزایش تعداد اسپرم و بهبود سلامت اسپرم برای هزاران سال استفاده کرده اند.

مطلب پیشنهادی
افزایش تستوسترون - (6 راهکار خانگی + خوراکی های محرک)

علاوه بر این محققان پیشنهاد کرده اند که بیشتر این روش ها می توانند به طریقی بر تعداد اسپرم تاثیر بگذارند. در زیر چند روش طبیعی برای تقویت و افزایش تعداد اسپرم را برای معرفی کرده ایم..

1. تقویت اسپرم با افزایش ورزش

تقویت اسپرم با افزایش ورزش

چندین مطالعه نشان داده است که کاهش وزن و ورزش در بین افراد دارای اضافه وزن یا چاقی می تواند منجر به بهبود یا تقویت اسپرم خواهم شد. با این حال باید به این نکته اشاره کنیم علمی که شاخص توده بدن سالم (BMI) را با تعداد اسپرم سالم مرتبط می کند هنوز ضعیف است.

یک مطالعه در سال 2017 بر روی مزایای انجام ورزش هوازی به مدت 16 هفته و به مدت 3 جلسه آقایان را مورد بررسی قرار دارند. در این مطالعه متوجه شدند 50 تا 60 درصد شرکت کنندگان ضربان قلبشان به اوج خود رسید.

نتیجه ی بسیار جالبی که در این تحقیق و بررسی به محققان به آن رسیدند که ورزش کردن منظم باعث افزایش تعداد اسپرم و بارور شدن آن می شود. 

2. ترک سیگار برای کمک به بهبود سیگار

یکی از اتفاقات جالب که در تحقیقات و بررسی نتایج 20 مطالعه (مجموعاً حدود 6000 شرکت کننده) انجام شد به این نتیجه رسیدند؛ آقایانی که به طور مکرر سیگار می کشند افزایش، کیفیت و تقویت اسپرم آن ها در باروری به شدت کاهش پیدا کرده است.

مطلب پیشنهادی
ژنیکوماستی چیست؟ + آشنایی با عوامل و راه های درمان

محققان دریافته اند که افرادی که مقدار متوسط یا زیادی از توتون و تنباکو مصرف می کنند اسپرم آن ها نسبت به افرادی که دخانیات با میزان کمتری مصرف می کنند کیفیت کمتری دارد.

3. از مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر خودداری کنید

تعداد مطالعات کنترل شده برای بررسی ارتباط بین سلامت و قدرت اسپرم و داروها محدود است. زیرا آزمایش مواد غیرقانونی منجر به مشکلات سلامتی و اخلاقی خواهد شد.

با این حال، در یک بررسی در سال 2018 استفاده جهانی از داروهایی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین با کاهش تولید اسپرم مرتبط است.

4. از مصرف برخی داروهای تجویز شده خودداری کنید

داروهایینامناسب برای اسپرم

برخی از داروهای تجویزی می توانند به طور بالقوه تولید و تقویت اسپرم سالم را کاهش دهند. به محض قطع مصرف دارو توسط آقایان تعداد اسپرم آن ها باید به حالت طبیعی برگردد یا افزایش یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و توسعه اسپرم را کاهش دهند عبارتند از:

 • برخی از آنتی بیوتیک ها
 • ضد آندروژن
 • ضدالتهاب
 • داروهای ضد روان پریشی
 • مواد افیونی
 • داروهای ضد افسردگی
 • تستوسترون برون زا یا مکمل
 • متادون

نکته: اگر مردان متوجه شدند دارویی که در حال حاضر از آن استفاده می کنند باعث کاهش تعداد اسپرم یا تاثیر روی باروری آن ها می شود باید با یک مشاور بهداشتی مشورت کنند.

5. مکمل شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله مدتهاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای سلامت تقویت اسپرم مورد استفاده قرار می گیرد.. در نتیجه بیشتر پزشکان پیشنهاد می کنند که این گیاه با ارزش و عالی به بهبود تعداد اسپرم کمک خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
7 علت اصلی تکرر ادرار + راهکارهای درمانی بسیار موثر

در حقیقت یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که ترکیب منتسب به ثبت اختراع Furosap که تولید کنندگان از بذر شنبلیله تهیه کرده اند ، کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

6. به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D برای تقویت اسپرم

محققان دریافته اند سطح متعادل از ویتامین D و کلسیم در خون آقایان موجب بهبود و تقویت اسپرم در آن ها می شود. همچنین این ویتامین و ماده ی معدنی موجب سلامت اسپرم برای باروری نیز خواهد شد.

در طی یک بررسی در سال 2019 محققان در 18 مطالعه به این نتیجه رسیدند ارتباط بسیار مستقیمی بین بهبود باروری اسپرم و سطح بالای ویتامین D در خون آن ها وجود دارد.

7. آشواگاندا یا جینسینگ میل کنید

آشواگاندا یا جینسینگ یک گیاه هندی است که مدت هاست از آن در داروهای سنتی یا داروهای شیمیایی برای افزایش میل جنسی یا رفع اختلالات جنسی استفاده می کنند.

مطالعات و بررسی ها بر روی این گیاه بی نظیر نشان داده است گیاه جنسینگ می تواند باعث تقویت اسپرم و بالا رفتن میل جنسی در آقایان و خانم ها شد.

مطلب پیشنهادی
زگیل تناسلی در زنان + راه درمان سریع و 5 درمان خانگی موثر

8. غذاهای غنی از آنتی اکسیدان بیشتر بخورید

از دیگر راهکارهایی که باعث تقویت اسپرم می شود آن است که غذاهایی غنی از آنتی اکسیدان میل کنید. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که در غیرفعال سازی ترکیبات رادیکال آزاد نقش اساسی ایفا می کنند.

رادیکال های آزاد می توانند به نواحی از بدن آقایان که نقش تولید اسپرم را دارند آسیب برسانند. در نتیجه با خنثی شدن آن ها بدن می تواند اسپرم بیشتری و از طرفی اسپرم با کیفیت بالاتری تولید کند.

آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به تعداد اسپرم سالم کمک کنند عبارتند از:

 • بتاکاروتن
 • بتا-کریپتوکسانتین
 • لوتئین
 • ویتامین سی

9. مصرف چربی سالم را افزایش دهید

چربی های اشباع نشده چند منظوره برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار مهم هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا 3 و امگا 6 اشاره کرد.

بررسی ها و مطالعات بر روی آقایانی که اسپرم آن ها نابارور بوده است در سال های زیادی نشان داد است آقایانی که برای درمان از مکمل های امگا 3 مصرف می کردند نسبت به باقی آقایان نتیجه ی چشمگیری را دریافت کرده اند.

این تحقیقات نشان داد چربی های غیر اشباع و سالم باعث بهبود، سلامت و تقویت اسپرم در آقایان خواهد شد. همچنین این خوراکی های سالم موجب افزایش میل جنسی و 

مطلب پیشنهادی
درد مثانه ؛ بررسی 5 علت اصلی این درد و راه درمان هر یک

10. مصرف ناسالم چربی را کاهش دهید

یکی دیگر از مسائلی که باعث تقویت اسپرم و بهبود آن ها در باروری می شود آن است که تا جای ممکن از مصرف خوراکی هایی که دارای اسید های چرب ترانس هستند اجتناب کنند.

این چربی ها باعث افزایش وزن و تجمع چربی در نواحی مختلف بدن می شود. این امر موجب می شود تولید اسپرم های سالم و بارور بسیار کاهش پیدا کند. 

11. قرار گرفتن در معرض آلودگی های محیطی و شغلی را محدود کنید

با افزایش آلودگی و ازدحام محققان اغلب عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی را با کاهش سلامت و شمارش اسپرم مرتبط می کنند.

نکته: یک مطالعه در سال 2019 نشان داد زندگی در مناطق بسیار صنعتی با آلودگی شدید هوا موجب کاهش سلامت اسپرم آقایان می شود.

از همین رو پزشکان توصیه می کنند برای تقویت اسپرم و بالا رفتن کیفیت و غلظت آن تا جای ممکن از محیط های آلوده و سمی دوری کنند. حتی اگر مجبور به زندگی در چنین مناطقی هستند باید از یک رژیم غذایی سالم و سم زدا پیروی کنند.

12. مصرف سویا و غذاهای غنی از استروژن را محدود کنید

برای تقویت اسپرم متخصصان تغذیه معتقد هستند باید مصرف برخی از غذا ها به ویژه محصولات حاوی سویا یا استروژن گیاهی را آقایان محدود کنند. این مسئله می تواند پیوند تستوسترون و تولید اسپرم را کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی
قارج تناسلی چیست؟ + عوامل ایجاد آن در تمامی گروه های جنسی

بسیاری از محصولات کنسرو شده و پلاستیکی نیز دارای ترکیبات مصنوعی استروژن هستند. در نتیجه مصرف این خوراکی ها ارتباط مستقیم بر روی تولید بی کیفیت و نابارور اسپرم دارند.

13. مقدار کافی فولات و روی به دریافت کنید

از دیگر ترکیباتی که باعث بهبود و تقویت اسپرم می شود روی و فولات می باشد این دو ترکیب با یکدیگر به طور مستقیم باعث بهبود سلامت کلی اسپرم در آقایان خواهد شد.

در آخر:

بیشتر تحقیقات نشان داده است تغییر سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی سالم می تواند یک روش موثر برای تقویت اسپرم ها باشد. همچنین در کنار این دو مورد درمان های طبیعی و تنظیمات غذایی توسط یک پزشک می تواند در درمان این موضوع کمک چشمگیری داشته باشد.

چنین تغییراتی در سبک زندگی شامل داشتن یک رژیم غذایی سالم، روزانه ورزش کردن و داشتن خواب کافی است. همچنین پرهیز از مصرف تنباکو، الکل و برخی از داروها است.

از طرفی مصرف مکمل های گیاهی مانند شنبلیله و جنسینگ می تواند کمک بسیار بزرگی به تقویت جنسی و سلامت کلی اسپرم ها داشته باشند.

از طرفی تغییرات غذایی که باعث افزایش تعداد اسپرم می شوند شامل کاهش مصرف اسیدهای چرب ترانس و افزایش اسید چرب اشباع نشده و ویتامین D است.

منابع:
Medicalnewstoday
healthline

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید