تکرر ادرار بر اثر چه عواملی ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟

- تبلیغات -

تکرر ادرار در صورتی اتفاق می افتد که تعداد دفعات ادرار کردن بیش از حالت معمول باشد. این اتفاق میتواند سبب ایجاد ناراحتی در فرد شده و در روند فعالیت های روزانه تاثیر به سزایی داشته باشد. این مورد بسیار ناراحت کننده می تواند بارها فرد را از خواب بیدار کند و یا هر لحظه احساس پر بودن مثانه را به فرد القا کند. دلایلی که موجب این ناراحتی می شوند و راه های درمانی مناسبی که برای این ناراحتی وجود دارد، می تواند به راحتی فرد را از شر تکرر ادرار خلاص کند.

 

علت ایجاد تکرر ادرار در خانم ها و آقایان

پزشکان اورولوژیست که متخصصان سیستم مجاری ادراری بدن هستند، بر این عقیده اند که هر فرد در طول 24 ساعت باید 8 مرتبه ادرار کند. بیدار شدن بیش از یک مرتبه در طول شب، احساس پری مثانه، تمایل زیاد به ادرار داشتن و همینطور ایجاد فوریت در ادرار از جمله علائمی به شمار می روند که در این صورت می توان فرد را دچار تکرر ادرار دانست.

عملکرد سیستم ادراری اینگونه است که، کلیه ها ادرار را تولید می کنند و به مثانه میفرستند. با پر شدن نصف شدن مثانه احساس تخلیه ادرار، که از سمت مغز فرماندهی می شود، به فرد دست خواهد داد. در این صورت فرد می‌تواند تا حدود دو پیمانه ادرار دفع کند و هنگامی که مشکل و اختلالی در این سیستم ایجاد شده باشد تکرر ادرار رخ خواهد داد.

برخی داروهایی که توسط پزشک تجویز می شوند نیز ممکن است سبب تکرر ادرار شوند که در این صورت بهتر است پزشک خود را در مورد این مشکل در جریان قرار داد. گاهی اوقات با مصرف برخی خوراکی هایی نظیر نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه ممکن است تکرر ادرار رخ دهد اما گذرا است و سریع رفع می شود.

تکرر ادرار در صورتی که تشدید شود، می تواند فرد را بی اختیار کرده و حتی موجب خیس شدن لباس تا رسیدن به سرویس بهداشتی شود. بهترین راه درمان کردن تکرر ادرار و کلید اصلی درمان این ناراحتی، دانستن زمینه علت ایجاد آن است.

 

عفونت مجاری ادراری

شایع ترین علت ایجاد تکرر ادرار در اکثر افراد، عفونت های مجاری ادراری در نظر گرفته می شود. با تجمع و وارد شدن باکتری ها به مجاری ادراری، عفونت در این قسمت ها ایجاد می شود. 50 الی 60 در صد خانم ها، حداقل یک بار در طول عمر خود دچار عفونت مجاری ادراری می شوند. در این صورت با مصرف داروهای آنتی بیوتیکی مورد درمان قرار می گیرند.

خانم ها، به علت کوتاه بودن مجاری ادراریشان و نزدیک بودن با باکتری ها، نسبت به آقایان بیشتر در معرض ابتلا به عفونت مجاری ادرار که سبب تکرر ادرار می شود، قرار می گیرند. عواملی که می تواند موجب ایجاد UTI شود شامل موارد زیر است.

  • نگه داشتن ادرار و تخلیه نکردن کامل مثانه
  • التهابات و مواد شوینده تحریک کننده واژن
  • شست و شوی نامناسب و عدم رعایت بهداشت
  • خشک نکردن نامناسب ( که بهتر است برای این کار از جلو به پشت خشک شود)
  • انتقال از طریق مقاربت جنسی و وارد شدن باکتری به داخل دستگاه ادراری
  • ایجاد تغییرات هورمونی در سیستم ادراری ماند دوران بارداری

 

 

بیش فعال بودن مثانه

یک مثانه بیش فعال می تواند اکثر خانم ها را دچار مشکل تکرر ادرار کند. این موضوع می تواند با ایجاد شرایط اضطراری برای دفع ادرار، فشار ضروری برای ادرار کردن و حتی باعث ترشح مقداری از ادرار شود. چند دلیل وجود دارد که ممکن است سبب ایجاد مثانه بیش فعال شده باشد.

  • وارد شدن ضربه و صدمه به دستگاه ادراری
  • صدمه دیدن بافت های عصبی مانند سکته مغزی
  • کم بودن هورمون استروژن که اغلب موجب درگیر شدن خانم های یائسه می شود
  • اضافه وزن و وارد شدن فشار زیاد بر مثانه

 

دیابت

افرادی که سطح قند خون بالایی دارند بدنشان نیاز به دفع آب بیشتری دارد. زیرا کلیه ها موظف به دفع قند اضافی در بدن می شوند و این در صورتی است که انسولین به میزان کافی برای دفع قند خون ترشح نشده باشد. به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت دائم احساس تشنگی می کنند و از سویی دیگر نیاز به دفع ادرار طی دفعات زیادی را دارند.

در واقع یکی از علائم دیابت نیز تکرر ادرار شناخته می شود. با تشخیص بیماری دیابت و درمان آن، افراد می توانند از این ناراحتی خلاص شوند و دیگر نیازی به بیدار شدن های شبانه برای دفع ادرار نخواهند داشت.

 

 

سنگ مثانه و سنگ کلیه

کلیه و مثانه قسمت های مهمی از سیستم ادراری به شمار می روند. اگر هرگاه هر ک از این دو عضو بدن دچار مشکلی شوند، علائمی برای خبر دادن از وجود مشکل را بروز می دهند. یکی از مشکلات این دو عضو تشکیل سنگ است که در این صورت با داشتن علائم دیگر در کنار تکرر ادرار از وجود بروز مشکل خبر می دهند.

 

استرس

در واقع نیاز به کنترل ادرار توسط اندام های مختلفی انجام می شود که مهمترین آنها سیستم اعصاب به شمار می‌رود. اسفنکتر خارجی در مثانه به شدت مراقب این است که ادرار به طور ناگهانی و بی اختیار به بیرون راه پیدا نکند. هنگامی که مثانه پر شود، دستوری از نخاع به سمت مغز می رود و در فرد احساس نیاز به تخلیه ادرار و همینطور تکرر ادرار ایجاد می‌شود. هنگامی که فرد دچار اضطراب و نگرانی است، بدن به حالت مبارزه با شرایط بحرانی قرار می گیرد. در این صورت بازخورد ها به زمان کمتری نیاز دارند و به همین دلیل فرد نیاز دارد تا هر چه زودتر ادرار را تخلیه کند.

 

حجیم شدن پروستات در آقایان

یکی از عمده دلایل تکرر ادرار در آقایان، بزرگ شدن و حجیم شدن پروستات آنها است. هنگامی که در آقایان بر اثر دلایلی پروستات حجیم می شود، راه عبور جریان ادرار از مثانه تنگ می شود. با مسدود شدن این راه، موجب انقباض مثانه و همینطور ایجاد تحریک در این قسمت خواهد شد.

 

راه های درمان تکرر ادرار

همانطور که گفته شد، درمان این ناراحتی کاملا بستگی به علت ایجاد شدن آن دارد. اگر تکرر ادرار بر اثر عفونت ایجاد شده باشد، برای درمان و رفع عفونت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک طبق تجویز پزشک دارد. داروهایی که سبب اسپاسم عضلات مثانه می شوند می توانند بسیار موثر در درمان شدن این ناراحتی و همینطور بی اختیاری ادرار باشند. در مواردی پزشک معالج حرکت ورزشی به نام کگل را به شما آموزش می دهد که می تواند بسیار موثر عمل کند.

از سویی می توانید اقداماتی مهم برای درمان و پیشگیری از این مشکل را نیز پیش بگیرید. برای این کار بهتر است نزدیک وقت خواب شبانه از نوشیدنی و مایعات کمتری استفاده کنید. حذف نوشیدنی هایی از جمله قهوه، چای، نوشیدنی های الکلی و نوشیدنی های حاوی همینطور شیرین کننده های مصنوعی می تواند به بهبود سریعتر کمک شایانی برساند.

پیش از به کار بردن هر راه حلی برای درمان خودسرانه بهتر است با پزشک متخصص برای دانستن علت اصلی بروز این مشکل صحبت کنید. زیرا برای راه درمان مناسب نیاز به درکی اساسی از علت ایجاد تکرر ادرار وجود دارد.