تغذیهغذاهای سالم

خواص طالبی | چرا باید طالبی را در رژیم غذایی جای داد؟

خواص طالبی را می توان فراتر از یک میوه ی خوش طعم و عطر دانست. شما با مصرف این میوه می توانید ایمنی بدن خود را بسیار بالا ببرید باعث بهبود سلامت بدن شوید.

طالبی به دلیل دارا بودن خاصیت هیدراته کردن و تحریک کلاژن سازی یک خوراکی و ماسک طبیعی عالی برای پوست است. همچنین خانم ها در دوران بارداری می توانند از خواص این میوه برای سلامت خود و جنین بهره مند شوند.

جالب است بدانید در تحقیقات و بررسی هایی که روی فواید این میوه انجام شده است به این نتیجه رسیده اند افرادی که دارای دیابت هستند می توانند از آن با خیال راحت استفاده کنند و کاهش قند خود را شاهد باشند.

6 خاصیت طالبی برای سلامت بدن

خواص طالبی برای بدن

1. بهبود سلامت استخوان ها

طالبی در ترکیبات مواد مغذی خود دارای کلسیم بسیار کمی است، اما این میوه یکی از خوراکی هایی است که می تواند تراکم استخوان ها را بالا ببرد؛ چرا که یکی از خواص طالبی آن است که در ترکیبات خود دارای مواد مغذی است که می تواند به بهبود سلامت و استحکام استخوان ها کمک کند.

طالبی برای بالا بردن تراکم استخوان ها و ترمیم آن دارای مواد مغذی چون فولات، ویتامین K و منیزیم است. این مواد برای استخوان بسیار حیاتی است به گونه ای که کمبود یکی از آن ها باعث پوکی استخوان خواهد شد.

هموسیستئین یک اسید آمینه حاوی گوگرد است. اگر این ماده سطح بالایی در بدن وجود داشته باشد باعث خواهد شد تراکم مواد معدنی مفید برای استخوان بسیار کاهش پیدا کند، با مصرف طالبی می توانید فولات مورد نیاز برای کاهش آن را به بدن برسانید.

مطلب پیشنهادی
کشمش میان‌وعده‌ای مفید با 14 خاصیت درمانی + معرفی انواع آن

یکی دیگر از ترکیبات مفید طالبی برای استحکام و جوش خوردن آن ها به یکدیگر ویتامین کا است. این ویتامین در بدن باعث تولید پروتئین مفیدی می شود که باعث بالا رفتن سلامت استخوان ها می شود.

همچنین از یک سمت دیگر مصرف طالبی می تواند برای استخوان ها مفید باشد. این میوه ی خوش عطر و طعم دارای منیزیم قابل توجهی است. منیزیم برای سلول هایی که وظیفه ساخت و تجزیه بافت استخوانی را دارند یک ماده معدنی حیاتی محسوب می شود

نکته: این مواد معدنی به تنهایی نمی توانند سلامت استخوان ها را تضمین کنند اما با یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی می توانید با مصرف این میوه بسیار خوشمزه سلامت استخوان های خود را پشتیبانی کنید.

2. کمک به کاهش فشار خون با خواص طالبی

فشار خون بالا بسیار خطرناک است. به گونه ای که می تواند منجر به حمله قلبی و مغزی شود. اما شما می توانید با استفاده از خواص طالبی فشار خونتان را در سطح متعادل نگه دارید.

طالبی در ترکیبات از از ماده ی معدنی پتاسیم سرشار است. این ماده معدنی می تواند فشار خون بالا را تا سطح متعادل پایین بیاورد و نقش مثبتی در تنظیم آن خواهد داشت. جالب است بدانید این میوه دارای سدیم نیز می باشد اما میزان آن به اندازه ای کم است که نمی تواند بر بالا بردن فشار خون تاثیر بگذارد.

مطلب پیشنهادی
خواص کدو حلوایی در 7 مورد و ویتامین‌های تشکیل دهنده آن

3. کنترل قند خون با طلبی

یکی از جالب ترین خواص طالبی آن است که می تواند در متعادل سازی قند خون نقش مهمی ایفا کند. ابتدا به نظر می آید به دلیل گلوکز موجود در طالبی یک میوه ی بسیار مضر برای بدن باشد. اما این میوه دارای فیبر و آب فراوانی است.

برخی از تحقیقات نشان داده است افرادی که روزانه عادت به مصرف میوه و سبزیجات تازه دارند در مقایسه با افرادی که کمتر میوه مصرف می کنند حدود 12 درصد کمتر در معرض مبتلا به دیابت قرار دارند.

از طرفی در تحقیقی دیگر نشان داده شد شرکت کنندگانی که مبتلا به دیابت بودند با خوردن 3 بار طالبی در هفته حدود 13 تا 28 درصد آن ها شاهد کاهش قند خون بودند و از طرفی 17 درصد باعث کاهش مرگ زودرس در آن ها شد.

اما این نکته را به خاطر داشته باشید اگرچه طالبی حاوی کربوهیدرات هایی است که در ابتدا باعث بالا رفتن قند خون می شوند، اما دارای فیبر و برخی دیگر از مواد معدنی است که به مرور می تواند قند خون بالا را پایین بیاورد.

نکته: اگر دارای دیابت هستید برای اضافه کردن طالبی به رژیم غذایی خود حتما با دکتر خود مشورت کنید.

4. یک خوراکی ضد سرطان

یکی از معروف ترین خواص طالبی مانند بسیاری از سبزیجات دیگر ضد سرطانی بودن آن است. این میوه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که در بدن خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

مطلب پیشنهادی
خواص آبغوره چیست؟ 15 خاصیت + عوارض احتمالی

آنتی اکسیدان ها جزو مواد حیاتی بدن محسوب می شوند؛ چرا که آنتی اکسیدان ها به دور سلول های بدن می پیچد و اجازه نمی دهد رادیکال های آزاد آن ها را سرطانی کند.

از طرف دیگر با مصرف طالبی فولات بدن را بالا می برید. مطالعات بر روی فواید طالبی نشان داده است این ماده می تواند جلوی رشد تومور های سرطانی را بگیرد یا با عوامل سرطان زایی مبارزه کند.

نکته: اما در برخی از تحقیقات نشان داده است اگر فولات بیشتر از میزان تعادل در بدن باشد خود باعث بالا رفتن ریسک سرطان می شود. 

5. پیشگیری از سرما خوردگی

سرماخوردگی در هر فصلی می تواند برای شما رخ دهد اما در فصل سرما این بیماری بیشتر می شود و اغلب پیشنهاد می شود برای جلوگیری از آن از خواص طالبی و میوه هایی که سرشار از  مواد مغذی می باشد استفاده کنید.

طالبی یکی از میوه هایی است که سرشار از مواد مغذی است که در بدن به آنتی اکسیدان تبدیل می شوند. آنتی اکسیدان های موجود در طالبی باعث می شود میزان گلبول های سفید خون افزایش پیدا کند؛ با این عملکرد اگر عواملی که باعث سرماخوردگی می شوند وارد بدن شوند شما با قدرت زیادی از مریض شدن پیشگیری می کنید.

خوبی مصرف میوه هایی مانند طالبی آن است که حتی اگر نتواند از سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کند اما عادت به میل کردن خوراکی هایی مثل طالبی باعث می شود طول درمان شما بسیار کوتاه خواهد شد و بیماری خود را قوی نشان نخواهد داد.

مطلب پیشنهادی
رژیم میوه 3 روزه (بهترین میوه‌ها برای پاکسازی سموم و چربی سوزی)

6. بالا بردن ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است و برای بهبود و تقویت آن به یک سری مواد مغذی نیاز دارد و از بی نظیری خواص طالبی آن است تمامی این مواد را در خود دارد.

مهمترین ماده ای که طالبی برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن در خود دارد ویتامین C است. این ویتامین یکی از حیاتی ترین و ضروری ترین ویتامین ها برای سلامت محسوب می شود.

در حقیقت تحقیقات نشان داده است مصرف ویتامین C در یک رژیم غذایی سالم می تواند بروز عفونت های مختلف تنفسی و سیستمیک مانند ذات الریه و سرماخوردگی جلوگیری کرده و حتی آن ها را درمان کند.

همچنین باقی مواد معدنی موجود در طالبی باعث خواهند شد آنتی اکسیدان ها بالا بروند یا به نوعی باعث افزایش ترشح گلبول سفید می شوند که این عملکرد به نوبه ی خود باعث بهبود سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

7. بهبود عملکرد دستگاه گوارش

یکی از مسئله هایی که برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش به اثبات رسیده آن است که باید رژیم غذایی سالم حاوی فیبر را رعایت کرد. از مهمترین خواص طالبی آن است که در خود دارای فیبر فراوانی است و عادت به میل کردن آن باعث سلامت دستگاه گوارش می شود.

  • در معده آنزیمی برای هضم فیبر وجود ندارد، در نتیجه با مصرف میوه هایی مانند طالبی معده زمان کافی برای هضم کردن غذا ها دارد. این عملکرد باعث خواهد شد جذب مواد مغذی بیشتر شود.
  • فیبر بدون هضم وارد روده بزرگ می شود و در آن جا غذای باکتری های خوب روده می شود و با افزایش این باکتری ها روده حرکات منظم تری به سمت خارج از بدن خواهد داشت.
  • با خوردن طالبی و میوه هایی که حاوی فیبر هستند عضلات روده قوی تر می شوند و همچنین این میوه می تواند از سرطان روده پیشگیری کند.
مطلب پیشنهادی
گوجی بری - 21 دلیل برای آن که این میوه ناشناخته را بخوریم

خواص طالبی برای بارداری

خواص طالبی برای بارداری

خانم ها در بارداری باید ها و نباید های رژیم غذایی زیادی دارند. اما خواص طالبی برای آن ها بی نظیر است. مصرف این میوه می تواند سلامت مادر و جنین را بالا ببرد. اما این نکته ی مهم را مادران باید به یاد داشته باشند برای مصرف این میوه یا هر خوراکی دیگر بهتر است با پزشک خود مشورت کنند.

1. پیشگیری از پوسیدگی دندان

یکی از مشکلات خانم ها در بارداری یا پس از زایمان پوسیدگی دندان هایشان است. این اتفاق اغلب به دلیل کمبود کلسیم یا کاهش تراکم استخوانی برای آن ها اتفاق می افتد.

از خواص طالبی در بارداری آن است که می تواند تا میزان چشمگیری جلوی پوسیدگی و دندان درد را در بارداری بگیرد. این میوه حاوی ویتامین B9 ، منیزیم و ویتامین K است که هر کدام از آن ها باعث تقویت و استحکام دندان ها می شوند.

نکته: مادران باید به یاد داشته باشند بعد از مصرف این میوه دندان های خود را مسواک کنند؛ چرا که گلوکز موجود در آن ممکن است به دندان ها آسیب برساند. 

مطلب پیشنهادی
خواص آب انار + ناگفته هایی از خاصیت درمانی و زیبایی آب انار

2. درمان یبوست های دوران بارداری

یکی از عمده ترین مشکلات خانم ها در دوران بارداری یبوست است. این بیماری بیشتر به دلیل رژیم غذایی ناسالم و کمبود تحرک اتفاق می افتد و در ماه های آخر بارداری به دلیل رشد رحم و سنگین شدن آن بیشتر مادران باردار شاهد آن خواهند بود.

مادران باردار می توانند از خواص طالبی برای رفع این عارضه کمک بگیرند. طالبی دارای فیبر و آب فراوانی است که هر دوی آن ها نقش مهمی در پیشگیری و درمان یبوست دارند. فیبر در روده به حالت ملین در می آید و با کمک آب های زیادی که در معده دارند مواد زائد خشک شده را نرم کرده و باعث می شوند به راحتی از بدن خارج شوند.

3. استحکام استخوان نوزاد

مادران باردار می توانند از خواص طالبی برای استحکام و درست شکل گرفتن استخوان های نوزاد خود بهره مند شوند. این میوه با وجود مواد معدنی مفید و ویتامین های خاص باعث می شوند استخوان و غضروف های جنین به دستی و با بالاترین استحکام شکل بگیرند.

4. جلوگیری از نقص مادرزادی با خواص طالبی

از جمله نگرانی های مادران باردار تولد کودکی با نقص های مادرزادی است. مادران باید تا جای ممکن فولات و ویتامین K بدن خود را افزایش دهند.

مطلب پیشنهادی
زغال اخته و 10 خاصیت بی نظیر + ارزش غذایی و کالری

از خواص طالبی آن است که دارای هر دوی این ویتامین ها است. این دو ویتامین زمانی که رگ های عصبی می خواهند شکل بگیرند کار خود را آغاز می کنند. هر دوی آن ها باعث می شوند رگ های عصبی مرکزی تا انتهایی با استحکام و بدون نقص تکامل پیدا کنند. در نتیجه ی این عملکرد ریسک تولد کودکی با نقص های عصبی کاهش پیدا می کند.

5. از بین بردن حس بی حالی

خانم ها در بارداری ممکن است به دلایل مختلفی احساس خستگی و بی حالی داشته باشند. آن ها برای از بین بردن احساس کسالت می توانند از خواص طالبی استفاده کنند. 

این میوه دارای ترکیبات و عطری است که می تواند انرژی شما را کاملا بالا ببرد. همچنین عطر این میوه باعث می شود مغز شروع به تولید هورمون های شادی کند و به سرعت احساس سر زندگی و نشاط به شما دست دهد. 

فواید طالبی برای زیبایی و درمان پوست

فواید طالبی برای زیبایی و درمان پوست

1. آبرسان قوی برای پوست

یکی از حیاتی ترین خواص طالبی برای پوست آن است که به دلیل آب فراوانی که دارد مانند یک بمب آبرسان برای پوست عمل می کند. این میوه هم از طریق خوراکی و هم به صورت ماسک به لایه های زیرین پوست آب وارد می کند.

هیدراته کردن پوست با روش های مختلفی کاری است که امروزه برای سلامت پوست با روش های مختلف و قیمت های بالا، بسیار انجام می دهند. اما شما می توانید با طالبی و خاصیت طبیعی آن سلامت پوست خود را تضمین کنید.

مطلب پیشنهادی
خواص هلو ؛ 11 خاصیت بی نظیر هلو برای سلامتی

2. جوانسازی با خواص طالبی

ویتامین C یکی از ویتامین هایی است که به صورت ماسک یا خوراکی می تواند بدن برای تولید کلاژن تحریک کند. کلاژن قادر است پیری پوست را به تعویق بیندازد و همچنین پس از مدتی خطوط ریز صورت را کاملا از بین ببرد.

شما می توانید به جای استفاده از کرم های شیمیایی از طالبی و دیگر مواد طبیعی برای تحریک کلاژن سازی استفاده کنید. همچنین ویتامین ث موجود در طالبی باعث احساس لطافت در پوست نیز خواهد شد.

3. محافظ در برابر اشعه خورشید

از آن جایی که طالبی دارای ویتامین C است برخی از تحقیقات بر روی خواص طالبی نشان داده است این میوه به دلیل وجود این ویتامین که برای پوست و بدن مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند این امکان دارد از پوست شما در برابر آسیب های ناشی از اشعه خورشید محافظت کند.

در آخر:

طالبی یک میوه ی بسیار خوش طعم از خانواده خربزه است. این میوه دارای طبع گرم و تر است و برای افراد دارای مزاج سرد بسیار مناسب است.

این میوه برعکس خربزه حساسیت زایی ندارد یا می توان گفت کمتر کسی به آن حساسیت دارد در نتیجه به راحتی کودکان نیز می توانند از خواص آن برای سلامتی پایدار میل کنند.

منابع:
healthline
webmd

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *