ذات الریه

ذات الریه از جمله بیماری‌های عفونی است که با درگیر کردن ریه، علائم اذیت کننده‌ای را برای بیمار به همراه خواهد داشت. در ادامه این بیماری را به طور کلی تحت عناوین زیر مورد بررسی قرار خواهیم داد تا اطلاعات جامعی در اختیار داشته باشید. با ما همراه باشید.

 • ذات الریه چیست؟
 • چه علائمی دارد؟
 • عوامل ایجاد کننده این بیماری کدامند؟
 • چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟
 • درمان آن چگونه است؟
 • راه پیشگیری درست چگونه است؟
 • تغذیه مناسب دوره درمان چیست؟

ذات الریه بیماری خطرناک عفونی

ذات الریه بیشتر بعنوان یک بیماری عفونی است که با نام سینه پهلو نیز شناخته می‌شود. در این بیماری ریه فرد دچار عفونت شدید می‌شود، از آنجایی که در انتهای لوله‌های تنفسی، در ریه‌ها کیسه‌های هوای ریز وجود دارد، دچار التهاب شده و به دنبال آن موجب اشباع فضای داخلی ریه و مجاری هوا می‌شود.

در ادامه این التهابات سیستم دفاعی بدن شروع به نشان دادن عکس العمل کرده و گلبول‌های سفید به سمت ریه روانه می‌شوند. همین جریان است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد اصلی ریه شده و موجب می‌شود دریافت اکسیژن از هوا سخت شود زیرا کیسه‌های هوایی کوچک و کوچکتر شده و تنفس سخت می‌شود.

مطالب مرتبط با ذات الریه

مطلب پیشنهادی
تب و لرز و علت ابتلا + سریع ترین راه های درمان خانگی

در نتیجه اکسیژن دیرتر وارد جریان خون خواهد شد. در حالت طبیعی تنفس آسان است، اما هنگامی که بیماری ذات الریه پیش می‌آید، به دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی از چرک و خلط، درد قفسه سینه ایجاد شده، تنفس سخت می‌شود و سرفه‌های پی در پی ایجاد خواهد شد.

ذات الریه چیست

با وجود پیشرفت علم و وجود راهکارهای بسیار و روش‌های درمانی علمی هنوز بیماری ذات الریه بعنوان یک بیماری سخت در نظر می‌آید. بیماران مبتلا شده به بیماری ذات الریه میزان گلبول‌های سفیدشان به شدت افزایش خواهد یافت. دوران نقاهت این بیماری چند روز تا چند ماه ادامه خواهد داشت.

ذات الریه بعنوان یک بیماری عفونی ریه بر اثر آلودگی به قارچ‌ها، باکتری‌ها، میکروب‌ها، انگل‌ها و یا بر اثر وارد شدن صدمات به ریه ایجاد می‌شود.

این بیماری رنج سنی خاصی ندارد و در همه سنین ممکن است رخ دهد. به گزارش سازمان بهداشت جهانی یک سوم مرگ و میر در کودکان زیر یک سال ناشی از ابتلا ذات الریه است. بهبودی در بیماری ذات الریه بسته به سلامت جسمانی، نوع بیماری و انتخاب روش درمانی دارد.

با علائم ذات الریه آشنا شوید

بیماری ذات الریه بسته به اینکه عامل ایجاد کننده چگونه بروز داده می‌شود، می‌تواند علائم مختلفی را نشان دهد. این نشانه‌ها معمولا پس از 24 الی 48 ساعت بروز داده می‌شوند و گاهی ممکن است سرعت بروز این بیماری کندتر باشد و چند روز طول بکشد.

مطلب پیشنهادی
بهترین میوه ها برای سرماخوردگی کدامند؟ 5 تا از موثرترین آنها

برای تفاوت بین سرماخوردگی و ذات الریه باید در نظر داشت که سرماخوردگی بینی، گلو، برونشیت و مجاری ادراری را درگیر می‌کند اما ذات الریه بخش‌های مرطوب و تیره خود ریه را گرفتار می‌کند.

علائمی که در ذات الریه نمود پیدا می‌کند بیشتر شبیه به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا است اما تفاوت‌های بسیاری دارد. علائم را در ادامه برای شما نام بردیم تا در صورت مشاهده بتوانید اقدامات لازم برای درمان را انجام دهید.

 • سرفه‌های خشک و به همراه خلط بوده که ممکن است به رنگ زرد، سبز یا قهوه‌ای باشند و همراه با لکه‌های خونی هستند
 • سختی تنفس و بریده بریده شدن تنفس که حتی ممکن است فرد در هنگام استراحت نیز نفس نفس بزند
 • ضربان قلب افزایش خواهد یافت
 • تب بالا
 • احساس ناآرامی و ناخوشی
 • تعریق و لرزش
 • کاهش یافتن اشتها
 • احساس درد قفسه سینه که با سرفه کردن یا نفس کشیدن بدتر می‌شود
 • سرفه‌های خونی به همراه خلط‌های خونی
 • سردرد و سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خس خس کردن ریه هنگام تنفس
 • درد عضلات و مفصل‌ها
 • احساس گیجی و نا آگاهی نسبت به زمان و مکان به خصوص در سالمندان

زمان مراجعه به پزشک

ذات الریه بیماری بسیار خطرناکی است و در صورت ادامه یافتن این علائم حتما باید به پزشک رجوع کرده تا برای درمان اقدامات لازم انجام شود و حتی برای پیشگیری از شیوع و درمان در بیمارستان بستری شود. هنگامی که نشانه‌های شدید و احساس درد در سینه وجود داشت حتما باید جهت درمان به پزشک مراجعه کرد.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه لازم است از بیماری فیبروز ریه دانسته شود + کاهش درد با راهکار خانگی

پزشک برای ذات الریه

شدت ذات الریه بسته به علت ایجاد آن، در مراحل مختلف بیماری متفاوت بروز می‌کند. فرد زمانی که نتواند کاری انجام دهد به بستری شدن نیاز پیدا می‌کند و بدون درمان آنتی بیوتیکی در طول چند روز بهبود خواهد یافت.

عوامل ایجاد ذات الریه

عوامل گوناگونی موجب بروز ذات الریه می‌شوند. عواملی چون باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و مایکوپلاسما در ایجاد ذات الریه نقش به سزایی دارند.

شایع ترین دلیل ذات الریه در افراد باکتری‌ها هستند و در راس آن باکتری پنوموکوک قرار دارد. ویروس آنفولانزا در راس ویروس‌ها قرار دارد که آنتی بیوتیک‌ها برای درمان این نوع از مبتلا شدن موثر نیست، زیرا آنتی بیوتیک‌ها بر باکتری‌ها موثر هستند و بر ویروس‌ها تاثیر ندارند. پس توصیه می‌شود مبتلایان به ذات الریه از آنتی بیوتیک استفاده نکنند تا بدن نسبت به آن مقاوم نشود.

قارچ‌ها بیشتر در افرادی که دچار نقص ایمنی هستند تاثیر گذار است. افرادی مثل مبتلایان به ایدز و سرطان بهترین گزینه برای حمله قارچ‌ها هستند. در آخر مایکوپلاسما پنومونیه ارگانیسمی است که به عنوان یک باکتری دیواره سلولی اطراف غشا خود ندارد و در نتیجه داروهای آنتی بیوتیک موثر بر باکتری‌ها مثل پنی سیلین که به دیواره سلولی حمله می‌کنند، روی درمان آن اثر ندارد.

 افراد مستعد ذات الریه

عوامل عفونی در ریه افراد سالم دیده نمی شود؛ هرچند که افراد سالم نیز احتمال مبتلا شدن به بیماری ذات الریه را دارند اما در این میان افرادی هستند که بسته به شرایط ممکن است بیشتر در معرض دچار به این بیماری باشند.

مطلب پیشنهادی
علائم سکته قلبی و عوامل ایجاد کننده آن کدام اند؟

افراد سیگاری و افرادی که سن بالایی دارند بیشتر در معرض دچار به این بیماری هستد. به طور کل می‌توان گفت افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند و شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری را دارند، از جمله این افراد می‌توان به کودکان و سالمندان اشاره کرد.

چه کسانی ذات الریه می گیرند؟

افرادی که بنا به هر دلیلی سیستم عملکرد ایمنی بدنشان ضعیف شده باشد از جمله مبتلایان به ایدز، بیماران تحت درمان شیمیایی و افرادی که طحال آنها برداشته شده است جزء این دسته از افراد به حساب می‌آیند.

افرادی که دچار بیماری‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن هستند، مثل بیماران قلبی، بیماران سرطانی و بیماری‌هایی مثل سل، دیابت و بیماری‌های مزمن ریوی باید بیشتر مراقب خود باشند تا دچار این بیماری نشوند. زیرا این بیماری به این افراد سریع تر منتقل خواهد شد.

افرادی که در حین انجام مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستان یا مراقبت از افراد تحت درمان هستند ممکن است این بیماری را بگیرند. همین دلیل باعث شده ابتلا به ذات الریه در بیمارستان‌ها شدیدتر باشد و بیشتر باکتری‌های مقاوم به دارو در ایجاد آن موثر هستند.

پیشگیری از ذات الریه

گاهی اوقات عوامل عفونی توسط جریان خون به ریه‌ها می‌رسند اما در این میان اغلب افراد از طریق نفس کشیدن و توسط قطرات ریز آب موجود در هوا به ریه‌ها منتقل می‌شود.

مطلب پیشنهادی
درمان سریع گلودرد در خانه با 11 راهکار بسیار موثر

افراد در جامعه به باکتری ذات الریه ممکن است آلوده شده و به این بیماری مبتلا شوند. در این میان راهبردهایی را می‌توان اتخاذ کرد که از ابتلا به ذات الریه پیشگیری شود که در ادامه به آنها اشاره کردیم.

 • افراد سیگاری از آنجایی که بیشتر در معرض مبتلا شدن به این بیماری هستند، بهتر است سیگار را ترک کنند
 •  خودداری از تماس با افراد مبتلا به عفونت‌های تنفسی
 • در هوای سرد و خیس احتمال ابتلا بیشتر است که باید از آن دوری کنید
 • تغذیه مناسب و رژیم غذایی درست به خصوص در کودکان عاملی مهم برای پیشگیری است
 • درمان به موقع عفونت‌های سطحی و ساده تنفسی تا احتمال عفونت ریه کاهش یابد
 • مصرف ویتامین‌های تازه به خصوص ویتامین C
 • عدم مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها و دارو‌های کورتون دار
 • عدم حضور خردسالان و سالمندان در اماکنی که احتمال آلودگی بیشتر است

راه‌های درمان ذات الریه

درمان ذات الریه کاملا به علت ایجاد بیماری بستگی دارد. با توجه به شدت بیماری و علت آن مواردی وجود دارد که به صورت سرپایی و گاه بستری طولانی مدت مورد درمان قرار می‌گیرد. البته این نکته لازم به ذکر است که اغلب این بیماران در منزل تحت درمان قرار می‌گیرند.

برای درمان ذات الریه علاوه بر داروهای مخصوص بیماری و روش‌هایی که پزشک تجویز می‌کند می‌توان برای کاهش شدت بیماری و تقویت بدن راهکارهایی را اتخاذ کرد.

تا جایی که می‌توانید از خوردن شربت سرفه خودداری کنید، زیرا مانع از سرفه کردن می‌شود. بهتر است با صدای بلند سرفه کنید و خلط‌ها را تخلیه کنید، این عمل باعث می‌شود تا سینه شما تمیز شود.

درمان به وسیله داروهای ضد باکتریایی، ویروسی و قارچی به صورت‌های خوراکی، تزریقی، فیزیوتراپی‌های قفسه سینه و اکسیژن از جمله راه‌های درمانی اصلی ذات الریه به شمار می‌آیند.

مطلب پیشنهادی
سینوزیت بر اثر چه عواملی ایجاد می شود؟ راه‌های درمان آن کدامند؟

از داروی استامینوفن برای تسکین دردهای خفیف و تب در این بیماری استفاده می‌شود. قطره‌های بینی، اسپری‌ها و قرص‌های ضد احتقان نیز به جهت جلوگیری از تنگی نفس، احتقان و بازگشایی سیستم تنفسی استفاده می‌شود.

بهتر است با کمک دستگاه مرطوب کننده هوا، محیط را مرطوب (البته با بخار سرد) نگه داشت. برای کم شدن درد سینه از کمپرس گرم با یک بالش گرم می‌توان استفاده کرد. در این دوران بهتر است برای بهتر انجام شدن تخلیه ترشحات ریه سرفه‌هایی همراه با تنفس عمیق انجام داده شود.

تغذیه مناسب برای بیماران مبتلا به ذات الریه

رژیم غذایی بیماران باید طوری باشد که در هنگام بلعیدن گلو و ریه تحریک نشود تا موجب سرفه نیز نشود. از سویی بهتر است از غذاهای کم حجم استفاده شود تا حجم معده افزایش نیابد و موجب تشدید تنگی نفس نشود. در این نوع بیماری اگر حالت تهوع وجود داشت باید به سرعت راهکاری برای درمان پیش گرفت که بیمار دچار استفراغ نشود.

در دوران حاد این بیماری مصرف شیر، آب گوشت، سوپ و سفیده تخم مرغ خیلی مفید خواهد بود و در مقابل آن از مصرف کربوهیدرات و غذاهای شیرین باید کاهش داد و حذف کرد.

مطلب پیشنهادی
درمان بواسیر به چه روش هایی صورت میگیرد؟درمان های خانگی

سوپ برای ذات الریه

در این دوران بهتر است مایعات بیشتر از سابق مصرف شود؛ از مایعات خنک گرفته تا نوشیدنی‌های گرم را می‌توان در این دوره مصرف کرد. مصرف مایعات در این دوره سبب می‌شود که کلیه‌ها راحت تر مواد زائد را از خون خارج کنند. همینطور مایعات گازدار برای کم شدن غلظت خلط مفید هستند، البته در نظر داشته باشید که به اندازه مصرف کنید تا دچار اتساع شدید معده نشوید.

از جایی که ذات الریه می‌تواند بسیار تهدید کننده برای حیات باشد، لازم است اقدامات پیشگیرانه رعایت شود تا به این بیماری مبتلا نشوید. دست‌ها را مکرر با آب و صابون یا ژل‌های ضد عفونی کننده، بشویید و سعی کنید تا جایی ممکن است از مصرف نوشیدنی‌های تحریک کننده مثل قهوه و چای پررنگ خودداری کنید.

تا سه روز بعد از پایین آمدن تب و دمای بدن بهتر است از غذاهای سبک استفاده شود، بعد از این دوره می‌توانید کم کم غذاهای دیگر مثل گوشت،مرغ، حبوبات و… را شروع کنید. البته بهتر است غذاها طوری باشند تا توسط دستگاه گوارش بیمار راحت هضم شوند.

در این دوران از انواع آبمیوه‌ها استفاده کنید تا ویتامین‌ها و مواد معدنی قابل دسترس تر و قابل جذب تر در اختیار بدن قرار بگیرند. همینطور میوه‌هایی که سرشار از ویتامین C هستند مثل آناناس، کیوی، پرتقال و سیب گزینه‌های بسیار مناسبی برای تقویت بدن به حساب می‌آیند.

مطلب پیشنهادی
درمان تب با داروی گیاهی ( معرفی 9 دمنوش معجزه‌گر)

مصرف سبزیجات و میوه به دلیل اینکه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند به از بین بردن سموم بدن کمک شایانی می‌کند پس بهتر است در رژیم این دوران از بیماری گنجانده شوند.

مطالب مرتبط با ذات الریه

نکات تکمیلی در مورد ذات الریه

تا جایی که ممکن است سیستم ایمنی بدن خود را با انجام فعالیت‌های بدنی تقویت کنید و رژیم غذایی مناسب نگه دارید تا بتوانید هنگام بیماری و در مقابل عوامل بیماری زا از خود محافظت کنید. در هنگام مواجهه با بیماری ذات الریه بهتر است تماس با اطرافیان خود را محدود کنید تا از انتقال بیماری به آنها جلوگیری شود. از طرفی بدن شما در طول این بیماری ضعیف شده است، بیماری جدید و قابل انتقالی را از اطرافیان دریافت نکند.

همچنین بهتر است در هنگام بیماری حین عطسه و سرفه دستمال جلوی صورت خود بگیرید. برخی افراد پس از درمان این بیماری بعد از یک هفته شروع به ادامه فعالیت‌های خود می‌کنند در حالی که برخی دیگر حتی پس از گذشت یک ماه نمی توانند به حالت عادی سابق خود باز گردند. در این مورد بهتر است با پزشک مشورت شود.