تغذیهغذاهای سالم

خواص کاهو | 24 خاصیت کاهو برای سلامت + بارداری

خواص کاهو بسیار بیشتر از یک سبزی عادی است. کاهو منبع غنی از ویتامین K و ویتامین A می باشد و دارای فواید بی شماری برای سلامتی است. این سبزی قادر می باشد التهابات بدن را کاهش دهد و همچنین یک خوراکی مفید برای افرادی است که به دنبال کاهش وزن هستند.

کاهو از فیبر فراوانی تشکیل شده است که می تواند باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش شود و قند خون را نیز متعادل نگه دارد. به دلیل همین خواص مصرف آن باعث سلامت مغز می شود و از طرفی دیگر به کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی کمک می کند.

آشنایی با ناشناخته ترین خواص کاهو

ناشناخته ترین خواص کاهو

کاهو به ویژه از نظر آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C، ویتامین A و ویتامین K بسیار غنی است و همچنین دارای مواد مغذی و معدنی حیاتی مانند پتاسیم می باشد که باعث خواهد شد فشار خون بالا متعادل شود. از خواص کاهو این است که قادر می باشد التهابات داخلی را به خوبی کاهش دهد و یک خوراکی مناسب برای بیماری هایی نظیر دیابت و سرطان می باشد.

این را به یاد داشته باشید بیشترین خاصیت و فایده را برگ های بسیار سبز کاهو دارا می باشد که به اشتباه اغلب ما آن ها را بیرون می ریزیم.

1. کمک به کاهش التهابات با استفاده از خواص کاهو

یکی از مهمترین خواص کاهو کاهش التهابات بدنی است. کاهو دارای برخی از پروتئین هایی مانند لیپوکسیژناز است که نقش مهمی در کنترل التهابات دارند.

مطلب پیشنهادی
خواص بادمجان : 10 مورد از مهمترین فواید و طبع بادمجان

طبق تحقیقات درباره خاصیت کاهو به این نتیجه رسیده اند در طب قدیمی ایرانی برای کاهش التهابات بدن و درد استخوان ها از این گیاه سبز رنگ استفاده می کردند.

ویتامین های A ،E و K موجود در کاهو قادر می باشند به کاهش التهابات کمک شایانی کنند. این ویتامین ها با باقی مواد معدنی موجود در کاهو ترکیب یک آنتی اکسیدان قوی را می دهند و این عملکرد باعث می شود التهابات دردناک بدن زودتر بهبود پیدا کنند. این آنتی اکسیدان های قوی در برگ های تیره کاهو بیشتر یافت می شوند.

2. کمک به کاهش وزن با مصرف کاهو

از دیگر خواص کاهو که باعث شده است بسیاری از افراد دارای اضافه وزن به خوردن آن روی بیاورند کالری پایین آن است. یک کاهو کامل تنها 5 کالری دارد.

در مقابل کاهو دارای ریز مغذی هایی است که اگر در رژیم غذایی آن بسیار استفاده کنید این مواد تامین می شود و دیگر عوارض رژیم لاغری مانند ریزش مو برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

مصرف کاهو برای افرادی که رژیم کالری شماری را را برای لاغری دنبال می کنند یک انتخاب بسیار خوب است؛ چرا که در کنار مصرف میزان کم کالری می توانند مواد حیاتی بدن خود را تا اندازه قابل توجهی دریافت کنند.

3. کاهش اشتها و ریزه خواری با خوردن کاهو

از خواص کاهو این می باشد که به طرز قابل توجهی جلوی اشتها و ریزه خواری را می گیرد. چرا که این سبزی سرشار از فیبر است و این ماده کاملا در معده غیر هضم است؛ به همین دلیل مدت زمان بالایی در معده باقی می ماند و شما احساس سیری خواهید کرد. با این عملکرد میلی به خوردن خوراکی های دیگر نخواهید داشت.

مطلب پیشنهادی
خواص کلم پیچ که از آن بی خبر بودید (زیبایی + سلامت)

البته این را بخاطر داشته باشید کاهو زمانی می تواند این خاصیت را داشته باشد که شما آن را با سس یا اسانس های ترش مزه میل نکنید. در غیر این صورت برعکس عمل خواهد کرد و باعث افزایش اشتها می شود.

4. کمک به سلامت مغز با خواص کاهو

از خواص کاهو بدون شک این را بسیار کم شنیده ایم که می تواند به سلامت مغز کمک کند. برخی آسیب هایی که به مغز وارد می شود باعث خواهد شد سلول های عصبی که در مغز قرار دارند آسیب ببینند و افراد را دچار بیماری های خطرناکی کنند.

طبق مطالعاتی که انجام شده است با استفاده از خواص کاهو تا میزان قابل توجهی توانسته اند جلوی مرگ سلول های عصبی مغزی را بگیرند؛ چرا که این سبزی سرشار از نیترات غذایی است.

زمانی که نیترات را از طریق مواد خوراکی دریافت می کنیم در بدن این ترکیبات به نیتریک اسید تبدیل می شوند. این ماده یک مولکول سیگنالی عصبی است که باعث تقویت ارسال سیگنال های عصبی می شود. همچنین به دلیل وجود این ماده در کاهو ابتلا به بیماری هایی چون اختلال عصبی و آلزایمر کاهش چشمگیری پیدا کرده یا روند این بیماری ها را بسیار کند خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص نعناع | 25 دلیل برای آن که نعناع بخورید + ماسک

5. بهبود سلامت قلب با مصرف کاهو

از مهمترین خواص کاهو این است که می تواند سلامت قلب را بالا ببرد و باعث بهبود عملکرد آن شود. کاهو منبع خوبی از فولات است. فولات نام دیگر ویتامین B9 می باشد که قادر می باشد هموسیستئین را به متیونین تبدیل کند. این ماده اگر ترکیباتش تبدیل نشود می تواند به رگ های خونی آسیب جدی برساند و همچنین این ماده منجر به تجمع پلاک خواهد شد؛ در نتیجه ی این اتفاق به قلب آسیب خواهد رسید.

6. کاهش کلسترول بد خون 

کلسترول بالا و بد خون باعث می شود ریسک آسیب به رگ های خونی و قلب بالا برود. برای برطرف کردن این مشکل می توان از خواص کاهو کمک گرفت.

کاهو منبعی غنی از پتاسیم است که قادر می باشد با کلسترول بد خون مبارزه کند و آن را کاهش دهد. همچنین مصرف کاهو باعث می شود کلسترول خوب خون بالا رود و این اتفاق باعث سلامتی قلب و رگ های خونی خواهد شد و از طرفی کلسترول بالا نیز درمان می شود.

نکته: مصرف کاهو نیز طبق مطالعات و بررسی ها نشان داده است با بهبود متابولیسم کلسترول همراه است.

7. بالا بردن سلامت رگ های خونی

یکی دیگر از مهمترین خواص کاهو این است که می تواند سلامت رگ های خونی را بالا ببرد و فشار را از روی آن ها کم کند. این بدان علت است که کاهو منبع عظیمی از ویتامین C را در خود دارا است. این ویتامین داخل بدن به نوعی مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

مطلب پیشنهادی
ریحان و 10 خاصیت عجیب آن برای سلامتی و زیبایی

این ویتامین با وجود خاصیت آنتی اکسیدانی خود باعث می شود رگ های خونی از انقباض بیش از حد خارج شوند و این خاصیت می تواند کمک به درمان بیماری های قلبی و عروقی باشد. همچنین مصرف کاهو باعث تقویت شریان های خونی می شود؛ در نتیجه خطر حملات قلبی و مغزی پایین خواهد آمد.

8. پاکسازی رسوبات رگ های خونی

یکی از بیماری های شایعی که در چند دهه اخیر زیاد شده است بسته شدن رگ های خونی با چربی های اشباع شده یا رسوبات دیگر است. برای پیشگیری و کمک به درمان این بیماری می توانید از خواص کاهو کمک بگیرید.

کاهو سرشار از مواد معدنی و ویتامین هایی است که نقش آنتی اکسیدانی قدرتمندی را در بدن ایفا می کنند. آنتی اکسیدان ها و فیبر های موجود در کاهو به رسوبات و چربی های اشباع شده در رگ های خونی حمله می کنند و آن ها را از بین می برند. با این عملکرد فشار از روی رگ ها برداشته می شود و بیماری های قلبی و عروقی کاهش پیدا می کند.

9. پیشگیری از سرطان با مصرف کاهو

پیشگیری از سرطان با مصرف کاهو

تحقیقات و بررسی ها بر روی خواص کاهو نشان داده است در مناطقی که روزانه مردم کاهو مصرف می کنند یا عادت به مصرف این سبزی دارند با کاهش خطر ابتلا به انواعی از سرطان ها ارتباط مستقیم دارد.

مطلب پیشنهادی
سیب زمینی - 5 خاصیت درمانی + 3 خاصیت زیبایی + ارزش غذایی

کاهو از جمله سبزیجاتی است که داری خواص غیر نشاسته ای است. منبع تحقیقات جهانی سرطان گزارش داده است مصرف سبزیجاتی که این خاصیت را دارا باشند؛ قادر می باشند از ابتلا به سرطان هایی مانند دهان، گلو، مری و معده محافظت کنند.

همچنین مطالعه دیگری بر روی افراد سیگاری که به سرطان ریه مبتلا هستند؛ انجام شد به این نتیجه رسیدند مصرف کاهو می تواند اثر محافظتی برای آن ها داشته باشد. این خاصیت ممکن است به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی و خاصیت غیر نشاسته ای کاهو باشد.

10. کاهش قند خون با خوردن کاهو

مطالعات و تحقیقات بر روی خواص کاهو نشان داده است مصرف این سبزی خوش طعم می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را بسیار کاهش دهد. این عملکرد می تواند به دلیل شاخص گلیسمی پایین کاهو باشد.

نکته: شاخص گلیسمی همان تاثیر یک ماده غذایی خاص بر سطح قند خون است.

از طرفی یک ظرف کاهو تقریبا حاوی 5 کالری و 2 گرم کربوهیدرات است، در نتیجه این سبزی برای افرادی که دارای دیابت هستند یک گزینه خوب غذایی است. البته این را هم در نظر داشته باشید کاهو حاوی ریز مغذی هایی است که فرد دارای دیابت را نیز با سیستم دفاعی بالا نگه خواهد داشت.

کاهو همچنین دارای یک کاروتنوئید ضد دیابت است که سطح گلوکز خون را کاهش می دهد و می تواند یک درمان بالقوه برای افراد مبتلا به دیابت باشد.

11. بالا بردن سلامت بینایی

کاهو حاوی زیگزانتین است. این ماده یک آنتی اکسیدانی قوی است که باعث تقویت سلامت بینایی می شود. بررسی ها نشان داده است از خواص کاهو به دلیل وجود این آنتی اکسیدان می توان از تخریب ماکولای وابسته به سن جلوگیری کرد

مطلب پیشنهادی
خواص گل کلم کدامند؟ 9 فایده + روش پخت و ارزش غذایی

برگ های سبز تیره کاهو حاوی لوتئین و هم زیگزانتین هستند. این موارد به ارتقا سلامت بینایی کمک می کنند. از طرفی وجود ویتامین A در کاهو باعث تقویت بینایی خواهد شد.

نکته: چندین مطالعه دیگر اهمیت لوتئین و زیگزانتین را در تقویت سلامت چشم و پیشگیری از آب مروارید و سایر بیماری های چشم نشان داده اند.

12. کاهو و کمک به درمان بی خوابی

از خواص کاهو که کمتر آن را می دانند آن است که یک خوراکی برای درمان بی خوابی است. این سبزی خوش طعم دارای ماده ای به نام لاکتوکاریوم است که باعث می شود سیستم عصبی آرام شود و در نتیجه آن خواب نیز تقویت خواهد شد.

کاهو همچنین حاوی ماده دیگری به نام لاکتوسین است که باعث خواب و آرامش می شود. این سبزیجات حتی در قرون وسطی برای رفع بی خوابی استفاده می شده اند.

13. کاهو خوراکی برای تقویت استخوان ها

اولین مرحله تشکیل استخوان ها به کلاژن وابسته است. ویتامین های K ،A و C در تولید این ماده بسیار حیاتی هستند و از خواص کاهو این می باشد که با وجود غنی بودن از این ویتامین ها می تواند گزینه خوراکی خوبی برای پیشگیری از مشکلات استخوانی باشد.

 • ویتامین K به ساخت غضروف و بافت های همبند کمک می کند. کمبود این ویتامین می تواند منجر به پوکی استخوان (کاهش توده استخوان) و افزایش خطر شکستگی شود.
 • ویتامین A به رشد سلول های جدید استخوانی کمک می کند و کمبود آن می تواند منجر به پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی شود
 •  ویتامین C با تخریب استخوان که یکی از عوامل پیری است مبارزه می کند.
مطلب پیشنهادی
خواص فلفل چیلی - ( آشنایی کامل با تمامی فواید فلفل چیلی)

14. بالا بردن قدرت عضلانی

برخی از تحقیقات و بررسی ها بر روی خواص کاهو این احتمال را داده اند مصرف این سبزی می تواند قدرت عضلانی را بالا ببرد و همچنین باعث افزایش متابولیسم بدن شود.

در این بررسی ها نشان داده شده است پتاسیم موجود در کاهو می تواند قدرت عضلات را افزایش دهد. همچنین کاهو حاوی نیترات هایی است که به عنوان تقویت کننده ورزشی شناخته شده اند.

15. بالا بردن متابولیسم بدن 

برای بالا بردن متابولیسم بدن خود می توانید از خواص کاهو کمک بگیرید. کاهو دارای فیبر فراوانی است و این عامل باعث می شود برای مدت طولانی در معده باقی بماند. در این زمان بدن برای تامین انرژی به سراغ چربی های اشباع شده می رود. با این عملکرد کمی متابولیسم بدن بالا خواهد رفت.

آیا مصرف کاهو در بارداری بی خطر است؟

آیا مصرف کاهو در بارداری بی خطر است

مصرف کاهو در بارداری کاملا بی خطر است و مادران در این دوره می توانند از خواص کاهو برای سلامتی خود و جنین داخل رحم بهره مند شوند.

 • کاهو حاوی فولات است. این ماده غذایی می تواند خطر نقص مادرزادی را کاهش دهد.
 • کاهو سرشار از ویتامین K است. کمبود این ویتامین در دوران بارداری می تواند باعث خونریزی کمبود ویتامین K شود.
 • فیبر موجود در کاهو نیز قادر است از یبوست دوران بارداری جلوگیری کند، این مسئله یکی از مشکلات شایع خانم های باردار است.
مطلب پیشنهادی
خواص جعفری + معرفی ویتامین‌ها و مواد مغذی این سبزی

فواید کاهو برای پوست و مو

خواص کاهو برای پوست و مو
o,hw

خواص کاهو برای پوست و مو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ویتامین A موجود در کاهو می تواند باعث بهبود سلول های پوستی شود.
 • ویتامین C موجود در آن قادر است از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کند و همچنین علائم پیری پوست را به تاخیر می اندازد.
 • فیبر موجود در کاهو می تواند بدن شما را سم زدایی کرده و باعث سلامت پوست نیز شود.
 • شستن صورت با عصاره کاهو یا آب آن هنگام صبح قادر است سلامت پوست شما را بهبود بخشد.
 • ویتامین K موجود در کاهو نیز می تواند باعث تقویت و قدرت مو شود.
 • شستن مو ها با آب کاهو می تواند مو ها را هیدراته کرده و باعث شفافیت آن شود.

در آخر:

خواص کاهو بسیار زیاد است و می تواند باعث بالا رفتن بهبود سلامت بدن شود. همچنین مصرف آن در بارداری باعث تقویت جنین و رفع برخی از بیماری های مادر می شود.

شما از این سبزی خوش طعم می توانید برای زیبایی بخشیدن به موهای خود استفاده کنید و با اثر هیدراته کردن پوست خود را چین و چروک دور نگه دارید.

منبع: stylecraze

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *