فولیکول تخمدان به عنوان توده‌های کروی شکل روی تخمدان هستند که به عنوان توده‌هایی خوش‌خیم و غیر سرطانی شناخته می‌شوند. معمولا اختلالاتی را برای دوران قاعدگی به همراه دارد اما این تنها نشانه از وجود آنها نیست. در ادامه متن به بررسی علائم و راهکارهای درمانی موثر آن خواهیم پرداخت.

فولیکول تخمدان چیست؟

کیست‌های فولیکول تخمدان از جمله کیست‌های خوش خیمی هستند که از مایعات پر شده‌اند. این کیست‌ها اغلب روی تخمدان و حتی گاهی داخل آن رشد می‌کنند. این موضوع برای خانم‌ها پیش از دوران یائسگی بروز داده می‌شود یعنی اکثر اوقات در مواردی که خانم‌ها در سنین باروری هستند مستعد این نوع از کیست‌ها هستند.

کیست فولیکول تخمدان برای زمانی است که فولیکول تخمدان در دوران قاعدگی و تخمک‌گذاری پاره نشده باشند و همواره به رشد خود ادامه دهند. در واقع در فولیکول تخمدان یک تخمک وجود دارد که توسط بافت‌های تخمدانی پوشیده شده‌اند. مایعی شفاف داخل این فولیکول‌ها وجود دارد که با دیواره‌ای بسیار نازک پوشیده شده است.

مطلب پیشنهادی
پولیپ رحم چه انواعی دارد؟ راه‌ درمان و علت آن چیست؟

علائم کیست فولیکول تخمدان کدامند؟

معمولا این کیست برای خانم‌ها بدون هیچ نشانه و علامتی ایجاد می‌شود و عوارض چندانی را از خود نشان نمی‌دهد. این موضوع تا زمانی است که این کیست‌ها ابعاد کوچکی داشته و یا ترکیده باشند. در این صورت علائمی از جمله موارد زیر بروز داده خواهد شد:

 • درد شدید برای زیر شکم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • بروز اختلال در سیکل قاعدگی
 • احساس پری و فشار برای ناحیه زیر شکم
 • بروز تب

در مواردی که هر یک از علائم نام برده شده مانند درد شدید شکمی، تب، حالت تهوع و استفراغ احساس شد باید حتما به پزشک مراجعه کرد و از انجام اقدامات خودسرانه پرهیز کرد.

مدت رشد کیست فولیکول تخمدان

رشد این کیست‌ها ممکن است برای خانم‌های مختلف بسته به چرخه قاعدگی بین 28 الی 35 روز متفاوت باشد. با بالغ شدن این فولیکول‌ها نوعی هورمون استروژن به نام استرادیول ترشح خواهد شد که در پی آن شروع به ایجاد لایه جدیدی در اندومتر رحم خواهد کرد.

علائم فولیکول تخمدان

ابعاد این کیست در حالت بالغ و متوسط حدود 18 الی 30 میلی‌متر خواهد بود. نکته جالب اینکه هر چه تعداد فولیکول‌ها بیشتر باشد، احتمال بارور شدن تخمک سالم افزایش خواهد یافت.

مطلب پیشنهادی
عفونت واژن چیست؟ علل، علائم و راه های پیشگیری از آن

راه درمان کیست فولیکول تخمدان چیست؟

با توجه به اینکه علائمی برای این نوع از کیست‌ها وجود ندارد، تشخیص کمی سخت‌تر خواهد بود. پزشک برای تشخیص دقیق‌تر ممکن است سی تی اسکن، سونوگرافی لگن و شکم، ام آر آی و حتی آزمایش خون را تجویز کند. بعد از بررسی نتایج آزمایشات انجام شده راهکارهای درمانی بسته به شدت درگیری رحم تجویز خواهد شد.

در برخی از موارد ممکن است این کیست‌ها خود به خود از بین رفته و نیازی به پیش گرفتن راهکارهای درمانی وجود داشته باشد. در مواردی که این فولیکول‌ها بیش از اندازه بزرگ شده باشند نیاز به جراحی وجود خواهد داشت. در مواردی که این نوع از کیست‌ها بعد از دوران یائسگی ایجاد شوند باید با عمل جراحی رفع شوند.

درمان دارویی که برای کیست فولیکول تخمدان پیش گرفته می‌شود، شامل استفاده در یک یا چند دوره از داروهای ضد بارداری است. این داروها می‌توانند با جلوگیری از تخمک‌گذاری سبب کنترل و درمان این کیست‌ها شوند.

مطلب پیشنهادی
علت پریود نشدن چیست؟ راهکارهایی برای بهبود این وضعیت

زمان نیاز به جراحی برای رفع کیست فولیکول تخمدان

 • در صورت پاره شدن تخمدان یا کیست
 • در مواردی که کیست و تخمدان به یکدیگر پیچ خورده باشند
 • زمانی که بیمار درد و خونریزی شدیدی را تجربه می‌کند
 • در مواردی که کیست بزرگتر از 7 سانتیمتر رشد کرده باشد
 • در مواردی که اندام‌های دیگر را تحت تاثیر قرار داده باشد
 • در صورتی که علائمی از بروز سرطان رحم تشخیص داده شود
 • وقتی که ابعاد کیست بزرگ باشد و بعد از دوران قاعدگی نیز رفع نشده باشند

نکات تکمیلی

در این متن به طور کامل در مورد کیست فولیکول تخمدان توضیحاتی را ارائه کردیم. با وجود هر یک از علائمی که برای این مشکل وجود دارد لازم است تا با مشاهده هر یک به پزشک مراجعه شود. از این طریق راهکارهای درمانی سریع‌تر پیش گرفته شده و از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری خواهد شد.

در واقع با آزاد کردن فولیکول توسط تخمدان که سیکل ماهانه دارد، فولیکول نیز پاره شده و تخمک را رها می‌کند. اگر فولیکول در دوره یک ماهه تخمک را آزاد نکند سبب ایجاد کیست در رحم خواهد شد. با وجود اینکه این کیست بی‌خطر است اما در مواردی که ابعاد آنها بزرگ شود نیاز به پیش گرفتن راه کنترل و درمان وجود خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه از آندومتریوز باید دانست + آیا این بیماری قابل درمان است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید