آشنایی با درمان تنبلی تخمدان با ورزش

درمان تنبلی تخمدان با ورزش از روش های غیر دارویی است که در روند بهبود این بیماری می تواند بسیار مفید واقع شود. این بیماری یکی از شایع ترین مشکلات تخمدان است که باعث می شود خانم ها نتوانند باردار شوند؛ چرا که در این نوع از سندرم، تخمدان نمی تواند تخمک زیادی آزاد کند و در نتیجه باروری بسیار سخت انجام می شود.

عامل این بیماری هر چیزی که باشد برای درمان آن باید هورمون های بدن را متعادل کرد تا بتوان بیماری تنبلی تخمدان را درمان و پیشگیری کرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک نام علمی تنبلی تخمدان است که 50 درصد از افراد دارای تخمدان به آن مبتلا هستند. در حالت طبیعی تخمدان ها هر ماه برای باروری یک تخمک آزاد می کنند و اگر این تخمک توسط اسپرم بارور نشود به اصطلاح دیواره ی رحم ریزش کرده و فرد پریود می شود.

مطلب پیشنهادی
الپتیکال با 5 فایده مهم؛ تاثیر آن بر بدن و عوارض احتمالی

اما فردی که دچار بیماری تنبلی تخمدان باشد، تخمدان های او قادر نمی باشند هر ماه تخمک آزاد کنند و میزان هورمون های او کاملا بهم می ریزد. از طرفی فرد پریود نمی شود یا عادت ماهانه او کاملا نامنظم است.

در تنبلی تخمدان هورمون های مردانه مانند تستسترون و آندروژن در بدن فرد دارای تخمدان بسیار بیشتر از حد نرمال است. این هورمون ها عاملی هستند که این بیماری را تشدید می کنند. از طرفی باعث خواهند شد بیماری های دیگر مانند افزایش قند خون را در فرد بیمار شاهد باشیم.

چگونه درمان تنبلی تخمدان با ورزش امکان پذیر است؟

درمان تنبلی تخمدان با ورزش راهی بسیار آسان است که خانم ها و تمامی جنسیت های دارای تخمدان در طی درمان دارویی می توانند با انجام روزانه آن به سرعت بخشیدن روند بهبود خود کمک کنند.

از طرفی ورزش منظم و روزانه باعث خواهد شد سطح هورمون های بدن فرد دارای تنبلی تخمدان کم کم متعادل شود و بیماری تحت کنترل قرار بگیرد و پریود ها تا حدود زیادی منظم شوند.

مطلب پیشنهادی
تستسترون در بدنسازی - آشنایی با نحوه عملکرد این هورمون

ورزش کردن یک راه حل عالی برای تنظیم قند خون است، زمانی که قند خون متعادل شود میزان هورمون های تستسترون و آندروژن در بدن تمامی جنسیت های دارای تخمدان پایین می آید. در نتیجه این عامل ریسک ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان را تا میزان چشمگیری پایین خواهد آورد. 

یکی دیگر از مزیت هایی که ورزش کردن می تواند برای درمان تخمدان و بهبود عملکرد تخمدان ها داشته باشد این است که، باعث کاهش وزن می شود. کاهش وزن کمک خواهد کرد چربی های اطراف تخمدان برداشته شود و بتواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد.

چه ورزش هایی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک مناسب است؟

1. درمان تنبلی تخمدان با ورزش پیلاتس

درمان تنبلی تخمدان با ورزش پیلاتس

پیلاتس ترکیبی از ورزش های قدرتی و کششی می باشد که تمرکز آن بر انعطاف پذیری و قدرت عضلات لگن، کشاله ران و بالا بردن انعطاف پذیری بدن است.

این ورزش باعث می شود فرد علاوه بر کاهش وزن، تمرکز ذهنیش نیز بالا برود. از آنجایی که این ورزش بر نواحی که تخمدان ها قرار گرفته اند فشار متناسب وارد می کند، باعث خواهد شد عملکرد آن ها تحریک شود و عواملی مانند چربی از دور آن ها برداشته شود. 

مطلب پیشنهادی
پولیپ رحم چه انواعی دارد؟ راه‌ درمان و علت آن چیست؟

طی بررسی ها و تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که درمان تنبلی تخمدان با ورزش پیلاتس بسیار موثر و مفید واقع شده است. چرا که در این ورزش ذهن و جسم هر دو درگیر هستند و این بدان معنا است که اگر میزان هورمون ها به دلیل تنش های عصبی بهم خورده باشد باعث خواهد شد سیگنال های تنش زا در فرد کاهش پیدا کند.

با کاهش میزان استرس و تنش در فرد، به مرور هورمون های تستسترون و آندروژن در بدن بیمار مبتلا به تنبلی تخمدان کاهش چشمگیری پیدا می کند.

  • ورزش پیلاتس از جمله ورزش هایی است که امروزه طرفداران بسیاری در میان مردم برای خود پیدا کرده است. این ورزش با ترکیب حرکات هوازی و قدرتی به طرز باور نکردنی تناسب اندام را برای فرد به همراه می آورد. برای اطلاعات بیشتر از این ورزش و نحوه ی عملکرد آن بر روی اندام ها می توانید به مطلب آشنایی با پیلاتس رجوع کنید.

2. نقش یوگا در درمان تنبلی تخمدان

جالب است بدانید برای درمان تنبلی تخمدان با ورزش یوگا، طراحی های خاصی در نظر گرفته اند و تنها با انجام این ورزش ها به راحتی لگن و تخمدان تحت تاثیر قرار می گیرد. هدف طراحی این حرکات تمرکز بر لگن، پهلو ها و ستون فقرات است که مستقیما در درمان تنبلی تخمدان نقش دارند.

مطلب پیشنهادی
تمرینات ایزومتریک چیست؟ 3 نکته مهم برای انجام حرکات

تمریناتی که در این یوگا طراحی شده است خونرسانی به ناحیه تخمدان ها و لگن را افزایش می دهد و با این اتفاق باعث بهبود عملکرد تخمدان ها خواهد شد. همچنین با انجام مرتب این ورزش شانس باروری نیز بسیار بالا می رود.

از طرفی دیگر ورزش یوگا کاملا بر آرامش ذهن متکی است. با انجام آن فرد به مرور از تنش های عصبی و اضطراب های روزانه دور می شود و هورمون سروتونین در بدن افزایش پیدا می کند.

با افزایش این هورمون شاهد کاهش هورمون های محرک تنبلی تخمدان نیز خواهیم بود. با انجام این تمرینات به مرور شانس بهبود و افزایش تولید تخمک در فرد مبتلا به تنبلی تخمدان بالا می رود.

حرکت پروانه برای درمان تنبلی تخمدان

حرکت پروانه

حرکت مرده یوگا برای درمان تنبلی تخمدان با ورزش

حرکت مرده

درمان تنبلی تخمدان با ورزش حرکت سلام خورشید

حرکت سلام خورشید

حرکت آسیاب دستی برای درمان تنبلی تخمدان

حرکت آسیاب دستی

حرکت چرخش ستون فقرات و درمان تنبلی تخمدان

حرکت چرخش ستون فقرات

3. ورزش های هوازی و درمان تنبلی تخمدان

 ورزش های هوازی و درمان تنبلی تخمدان

ورزش های هوازی نسبت به ورزش های دیگر بسیار می توانند در درمان تنبلی تخمدان با ورزش بسیار موثر باشند. اما باید قبل از آن معاینه شوید که کیست تخمدان یا رحم نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی
خارش سینه نشانه چیست؟ + عواملی باعث خارش ناحیه سینه در بارداری

این نوع از ورزش ها باعث می شود چربی سوزی و متابولیسم بدن بسیار بالا برود و وزن فرد مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان سریع پایین بیاید و چربی سوزی علاوه بر ناحیه تخمدان در قسمت های دیگر نیز بالا برود. همچنین این نوع ورزش ها باعث می شود اکسیژن رسانی به شدت در بدن بالا رود و در نتیجه ی شاهد افزایش چرخش خون در بدن نیز خواهیم بود.

ورزش های هوازی محرک اصلی هورمون های جنسی هستند؛ در نتیجه با این عملکرد محرکی برای بهبود تولید تخمک در تخمدان نیز می باشند. از طرفی دیگر این ورزش نیز مانند تمامی ورزش های دیگر سطح استرس را پایین می آورد و عوامل هورمونی که باعث بیماری تخمدان می شود نیز از بین می رود.

در آخر:

درمان تنبلی تخمدان با ورزش یکی از راه های ارزان برای درمان و پیشگیری از این بیماری است. با انجام روزانه این ورزش ها می توانید بهبود سلامت بدنی و روحی خود را بالا ببرید. همچنین ورزش می تواند استرس و حس افسردگی را در تمامی افراد پایین بیاورد.

مطلب پیشنهادی
خواص ماکارونی در بدنسازی | 6 دلیل برای خوردن ماکارونی

اما این را در نظر داشته باشد با ورزش کردن نمی توان به تنهایی این بیماری را درمان کرد و نیاز است اول یک پزشک متخصص فرد بیمار را معاینه کرده و سپس در کنار درمان دارویی ورزش متناسب با بدن فرد دارای تنبلی تخمدان را نیز مشخص کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید