خوردن ترشی در بارداری مضر است یا مفید؟ راهکار مناسب

- تبلیغات -

خوردن ترشی در بارداری گاهی با شک و تردید برای مادران نگران همراه است. به همین دلیل در این متن سعی بر کمک به مادران نگرانی است که سوالاتی از جمله تاثیر بر جنسیت جنین، تاثیر بر وزن گرفتن و رشد کامل جنین، وضع حمل آسان و بسیاری از سوالات از این قبیل را در مورد مصرف ترشی خواهند داشت.

خوردن ترشی در بارداری آیا ضرر دارد؟

بسیاری از خانم‌های باردار علاقمند به خوردن ترشی در دوران بارداری هستند. اما گاهی نگران هستند که آیا ضرری برای جنین و خودشان به همراه دارد یا خیر؟

البته مادران باید در دوران بارداری از پزشک خود در مورد مصرف بسیاری از مواد غذایی مشورت بگیرند. زیرا گاهی با داشتن آلرژی و مضرات برخی مواد غذایی باید از مصرف آنها پرهیز شود و یا اعتدال در مصرف آنها رعایت شود.

تعادل در خوردن ترشی در بارداری

برخی مادران بر این باورند که مصرف ترشی در بارداری نشانه تعیین جنسیت جنین است. این موضوع گاهی درست نیست و بهانه و تلقینی نباید برای تعیین جنسیت به شمار رود. تنها می‌توان میل به ترشیجات را ویار غذایی دوران بارداری دانست.

ترشی ضرر زیادی برای مادران باردار به همراه ندارد اگر به اعتدال مصرف شود. اما بهتر است ترشی که مصرف می‌شود اعتدال در آن رعایت شده و همینطور کم نمک و کم ادویه باشد.

زیاده روی خوردن ترشی در بارداری

در صورت زیاده روی در مصرف ترشی ممکن است مشکلاتی برای مادر ایجاد شود. ترشی به دلیل داشتن انواع ادویه مانند فلفل و زردچوبه به همراه نمک فراوان و سرکه ممکن است حالات مختلفی را در صورت مصرف کنترل نشده ایجاد کند. این موارد شامل گزینه های نام برده شده در این قسمت می‌شوند.

 • بالا رفتن فشار خون
 • ایجاد مشکلات گوارشی
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • گر گرفتن و بالا رفتن دمای بدن
 • سوزش معده و سوزش سر دل
 • ورم بدن (به علت وجود نمک در برخی ترشیجات ماه‌های پایانی دوران بارداری ممکن است با ورم همراه باشد)

فواید خوردن ترشی در بارداری

فواید خوردن ترشی در بارداری برای مادران و جنین

این هوس در دوران بارداری که مادران را مجبور به استفاده از ترشیجات می‌کند، ممکن است فواید بسیاری را برایشان داشته باشد و نیاز به بسیاری از مواد مغذی و ویتامین‌ها را برای مادر و جنین برطرف سازد. این فواید شامل گزینه‌های مختلفی از جمله موارد زیر می‌شود.

 • تامین ویتامین‌هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K
 • تامین مواد مغذی و معدنی مانند آهن، کلسیم و پتاسیم
 • بالا بردن و تقویت سیستم ایمنی بدن مادر و جنین
 • خاصیت آنتی اکسیدانی و مقاوم شدن بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد
 • کمک به معده برای هضم غذا و افزایش باکتری‌های مفید معده
 • بدون کلسترول و چربی است در نتیجه موجب افزایش وزن نخواهد شد

بهترین راهکار خوردن ترشی در بارداری

مادران باردار به دلیل هوس غذایی که در این دوران تجربه می‌کنند ممکن است نیاز به مصرف برخی از خوراکی‌ها مانند ترشیجات داشته باشند. بهترین راهکار برای مصرف بسیاری از مواد غذایی کمک گرفتن از پزشک متخصص در این حوزه است و نباید به صورت افراطی و خودسرانه از ماده غذایی خاصی بدون کنترل و اعتدال مصرف شود.

زیاده روی خوردن ترشی در بارداری

برخی نکات هستند که می‌توانند علاوه بر اینکه بر مادر تاثیر گذار هستند بر جنین هم تاثیر به سزایی داشته باشند. تغذیه به طور مستقیم بر جنین تاثیرگذار است. از این رو برخی نکات هستند که لازم است در کنار تجویز پزشک یادآور شویم که بسیار موثر هستند. این موارد شامل گزینه‌های زیر می‌شوند.

 1. رعایت اعتدال در مصرف ترشیجات
 2. خوردن ترشی در بارداری به کمک ترشیجات بدون فلفل، کم ادویه و کم نمک
 3. استفاده از مایعات سالم مانند آب (زیرا ترشیجات به شدت موجب دفع آب بدن می‌شوند)
 4. مادرانی که به مشکلاتی در معده مانند التهاب معده دچار هستند باید از مصرف آن پرهیز کنند
 5. استفاده از ترشیجات خانگی به جای ترشیجات صنعتی (زیرا نوع صنعتی مواد شیمیایی حاوی نگهدارنده هستند)

سخن پایانی

بهتر است در دورانی که حساسیت بسیار بالایی دارد، حتما در مورد مصرف بسیاری از مواد غذایی مانند خوردن ترشی در بارداری از پزشک مشورت گرفته شود. از آنجایی که تمام مواد غذایی در دوران بارداری باید مصرف شود تا رشد جنین کامل شود، ترشیجات هم به دلیل هوس غذایی دوران بارداری ممکن است تمرکز مادران را به سمت خود جلب کند. اما بهتر است اعتدال در مصرف رعایت شود و از رژیم غذایی دوران بارداری به صورت متعادل پیروی شود.