تغذیهرژیم غذاییرژیم مادرانغذاهای سالم

خوردن ترشی در بارداری مفید است یا مضر؟ پیشنهاد تغذیه‌ای

خوردن ترشی در بارداری گاهی با شک و تردید برای مادران همراه است. به همین دلیل در این متن سعی بر بررسی مواردی خواهیم داشت که سوالاتی از جمله تاثیر ترشی بر جنسیت جنین، تاثیر بر وزن گرفتن و تکامل رشد جنین، وضع حمل آسان و بسیاری از سوالات از این قبیل را پاسخگو باشد. با ما همراه باشید.

خوردن ترشی در بارداری آیا ضرر دارد؟

یکی از ویارها یا هوس‌های غذایی که در دوران بارداری وجود دارد، خوردن ترشی است. اما گاهی مادران باردار نگران هستند که آیا ضرری برای جنین و خودشان به همراه دارد یا خیر؟

مطالب مرتبط با خوردن ترشی در بارداری

البته مادران باید در دوران بارداری از پزشک خود در مورد مصرف بسیاری از مواد غذایی مشورت بگیرند. زیرا گاهی با داشتن آلرژی و مضرات برخی مواد غذایی باید از مصرف آنها پرهیز شود و یا اعتدال در مصرف آنها رعایت شود. تغذیه بارداری نکته بسیار مهمی است که به ویژه در ماه‌های ابتدایی برای کاهش خطر احتمال سقط جنین باید رعایت شود.

تعادل در خوردن ترشی در بارداری

برخی مادران بر این باورند که مصرف ترشی در بارداری نشانه تعیین جنسیت جنین است. این موضوع گاهی درست نیست و بهانه و نباید تلقینی برای تعیین جنسیت به شمار رود. تنها می‌توان میل به ترشیجات را ویار غذایی دوران بارداری دانست. یا حتی در مواردی بر این عقیده‌اند که می‌تواند برای تغییر جنسیت جنین موثر باشد که این موضوع نیز کاملا باور غلطی است.

مطلب پیشنهادی
علائم کم خونی ؛ بررسی 14 نشانه اصلی و تغذیه مناسب برای درمان

ترشی ضرر زیادی برای مادران باردار به همراه ندارد اگر به اعتدال مصرف شود. اما بهتر است مقدار ترشی که مصرف می‌شود اعتدال در آن رعایت شده و همینطور کم نمک و کم ادویه باشد. علاوه بر این موضوع کیفیت ترشیجات خانگی نیز بهتر از نوع آماده است که به همین دلیل بهتر است از نوع خانگی آن ترجیحا استفاده کرد.

علت تمایل به خوردن ترشیجات در بارداری چیست؟

خوردن ترشی در بارداری دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. یکی از مهمترین آنها تغییرات هورمونی بدن مادر است که سبب ویارهای مختلف می‌شود. شایع‌ترین این ویارها میل به ترشیجات است.

با ایجاد نوسانات هورمونی در بدن مادر، حس بویایی، حس چشایی و همینطور اشتهای مادر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

دلیل دیگری که سبب ویارهای مختلف مانند ویار و هوس به خوردن ترشی در بارداری می‌شود، کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. هنوز علت دقیق ناشی از این هوس مشخص نیست اما برخی از متخصصین بر این عقیده‌اند که بر اثر کمبود سدیم میل به مصرف ترشی در بارداری ایجاد می‌شود که هنوز به اثبات علمی دقیق نرسیده است.

مطلب پیشنهادی
8 گام تا تغذیه سالم ؛ تنظیم رژیم غذایی اصولی با نکات تغذیه‌ای

زیاده روی خوردن ترشی در بارداری

در صورت زیاده روی در مصرف ترشی ممکن است مشکلاتی برای مادر ایجاد شود. ترشی به دلیل داشتن انواع ادویه مانند فلفل و زردچوبه به همراه نمک فراوان و سرکه ممکن است حالات مختلفی را در صورت مصرف کنترل نشده ایجاد کند. این موارد شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 • بالا رفتن فشار خون در بارداری
 • ایجاد مشکلات گوارشی
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • گر گرفتن و بالا رفتن دمای بدن
 • سوزش معده و سوزش سر دل
 • ورم بدن (به علت وجود نمک در برخی ترشیجات ماه‌های پایانی دوران بارداری ممکن است با ورم همراه باشد)
فواید خوردن ترشی در بارداری

تمام این موارد دلیل بر قطع مصرف و در نظر نگرفتن هوس غذایی خانم‌های بارداری نمی‌شود. بهتر است با کنترل و مصرف متعادل به هوس‌های غذایی در این دوران توجه کرد. ترشیجات یکی از پرطرفدارترین‌ها در این دوران هستند که اگر زیاده روی در مصرف آنها نشود، آسیبی برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کنند.

مطلب پیشنهادی
دیابت بارداری : 11 مورد مهم که باید در مورد آن دانست

فواید خوردن ترشی در بارداری برای مادران و جنین

این هوس در دوران بارداری که مادران را مجبور به استفاده از ترشیجات می‌کند، ممکن است فواید بسیاری را برایشان داشته باشد. حتی ترشیجات در بسیاری از موارد نیاز به بسیاری از مواد مغذی و ویتامین‌ها را برای مادر و جنین برطرف می‌کند. این فواید شامل گزینه‌های مختلفی از جمله موارد زیر می‌شود:

 • تامین ویتامین‌هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K
 • کمک به معده برای هضم غذا و افزایش باکتری‌های مفید معده
 • تامین مواد مغذی و معدنی مانند آهن، کلسیم و پتاسیم
 • بالا بردن و تقویت سیستم ایمنی بدن مادر و جنین
 • خاصیت آنتی اکسیدانی و مقاوم شدن بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد
 • بدون کلسترول و چربی است در نتیجه موجب افزایش وزن نخواهد شد

بهترین راهکارها برای راحت خوردن ترشی در بارداری

مادران باردار به دلیل داشتن هوس غذایی که در این دوران تجربه می‌کنند ممکن است نیاز به مصرف برخی از خوراکی‌ها مانند ترشیجات داشته باشند. بهترین راهکار برای مصرف بسیاری از مواد غذایی کمک گرفتن از پزشک متخصص در این حوزه است و نباید به صورت افراطی و خودسرانه از ماده غذایی خاصی بدون کنترل و اعتدال مصرف شود.

زیاده روی خوردن ترشی در بارداری

برخی نکات هستند که می‌توانند علاوه بر اینکه بر مادر تاثیر گذار هستند بر جنین نیز تاثیر به سزایی داشته باشند. تغذیه به طور مستقیم بر جنین تاثیرگذار است. از این رو برخی نکات هستند که لازم است در کنار تجویز پزشک یادآور شویم که بسیار موثر هستند. نکات زیر برای مصرف ترشی در بارداری بهتر است رعایت شوند:

 1. خوردن ترشی در بارداری با مصرف ترشیجات بدون فلفل، کم ادویه و کم نمک
 2. رعایت اعتدال در مصرف ترشیجات
 3. استفاده از مایعات سالم مانند آب (زیرا ترشیجات به شدت موجب دفع آب بدن می‌شوند)
 4. مادرانی که به مشکلاتی در معده مانند التهاب معده دچار هستند باید از مصرف انواع ترشیجات پرهیز کنند
 5. استفاده از ترشیجات خانگی به جای ترشیجات صنعتی (زیرا نوع صنعتی مواد شیمیایی حاوی نگهدارنده هستند)
مطلب پیشنهادی
15 نشانه افسردگی پس از زایمان (راه درمان و علت ابتلا)

نکته مهم: ترشیجات خانگی بهترین گزینه برای هوس ترشی مادران باردار هستند زیرا نمک زیادی، مواد نگهدارنده و مواد شیمیایی در آنها وجود ندارد. حتی نوع تازه آنها گزینه بسیار مناسبی برای این منظور محسوب می‌شود.

آیا خوردن ترشی در بارداری جنین را زشت می‌کند؟

نکته مهمی که در رابطه با برخی از باورهای نادرست و غلط باید در نظر داشت این است که باورهایی مانند زشت شدن جنین با مصرف مواد غذایی خاص هنوز از نظر علمی به اثبات نرسیده است.

چهره ظاهری جنین، از چهره پدر و مادر و همینطور ژنتیک تاثیر می‌پذیرد. باورهایی مانند خوردن ترشی و زشت شدن جنین، باورهای کاملا نادرستی هستند که به اشتباه در بین مردم و برخی از جوامع رایج شده‌اند.

مطلب پیشنهادی
ورم پا در بارداری - هر آنچه از آن باید دانست (5 راهکار کاهش تورم بارداری)

مصرف هیچ ماده خوراکی بر چهره جنین تاثیرگذار نیست. مواد غذایی و خوراکی‌هایی که مادر در این دوران استفاده می‌کند، روی زیبایی و زشتی جنین تاثیری نخواهد داشت. بهتر است به جنبه سلامت تغذیه‌ای در دوران بارداری برای تکامل رشد جنین توجه بیشتری شود تا اینکه باورهای غلط پذیرفته شود.

تاثیر خوردن ترشی در بارداری بر جنسیت جنین

اینکه خوراکی‌های مصرفی بر جنسیت جنین تاثیرگذار هستند یا خیر، در هیچ کدام از تحقیقات علمی کاملا به اثبات نرسیده است. هیچ متخصص و پزشکی با توجه به مصرف مواد غذایی مادر به تشخیص جنسیت جنین نخواهد رسید.

این موضوع در بین مادران متفاوت بروز داده می‌شود و همیشه برای مثال نمی‌توان گفت خوردن ترشی در بارداری برای همه مادران، نشان دهنده پسر یا دختر بودن جنین آنها است. برای نتیجه درست از جنسیت جنین آزمایش دقیق لازم است و بدون آن نمی‌توان به شکل دقیق آنرا تشخیص داد.

هوس شیرین، شور، ترش و حتی بستنی یا دوغ نمی‌تواند مشخص کننده جنسیت جنین باشد. موارد مختلفی وجود دارد که می‌تواند سبب ایجاد هوس‌های دوران بارداری شود و از روی آنها نمی‌توان جنسیت جنین را مشخص کرد یا آنرا تغییر داد.

مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین پریناتال با 7 فایده برای دوران بارداری و شیردهی

مطالب مرتبط با خوردن ترشی در بارداری

سخن پایانی

بهتر است در دوران بارداری که حساسیت بسیار بالایی دارد، به ویژه در سه ماه ابتدایی، حتما در مورد مصرف بسیاری از مواد غذایی مانند خوردن ترشی در بارداری از پزشک مشورت گرفته شود.

از آنجایی که تمام مواد غذایی در دوران بارداری باید مصرف شود تا رشد جنین کامل شود، انواع ترشیجات خوشمزه نیز به دلیل هوس غذایی دوران بارداری ممکن است تمرکز مادران را به سمت خود جلب کند. اما بهتر است اعتدال در مصرف انواع خوراکی‌های مفید رعایت شود و از رژیم غذایی دوران بارداری به صورت متعادل پیروی شود.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *