تقویت لثه با 6 خوراکی و راهکار بسیار موثر و تاثیرگذار

- تبلیغات -

تقویت لثه را می‌توان با چند مواد طبیعی و در دسترس ممکن کرد. بسیاری از راه‌های موجود می‌توانند در داشتن لثه‌های سالم و تضمینی برای حفظ سلامت آنها استفاده شوند. به همین دلیل در این متن سعی بر ارائه و عنوان کردن بهترین راهکار، برای تقویت لثه برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه ارائه کرده‌ایم.

تقویت لثه برای حفظ سلامت دهان و دندان

بهداشت دهان امری بسیار مهم است که در حفظ سلامت دندان‌ها و تقویت لثه تاثیر به سزایی را ایفا می‌کند. بهداشت دهان و دندان را می‌توان با کمک مسواک زدن حداقل 2 مرتبه در روز، استفاده از نخ دندان بعد از وعده‌های اصلی غذایی، مراجعه به پزشک متخصص هر 6 ماه یک مرتبه و رژیم غذایی سالم کسب کرد.

تقویت لثه

اما در این بین نیاز است تا علاوه بر مراقبت‌هایی که برای دندان پیش گرفته می‌شود به سلامت لثه نیز اهمیت داد. زیرا دندان به کمک لثه استوار است و تحلیل رفتن آن اغلب بر سلامت دندان‌ها نیز بسیار موثر واقع خواهد شد.

از آنجایی که در دهان باکتری‌های زیادی وجود دارند، با کمک مسواک و نخ دندان می‌توان از بروز پوسیدگی جلوگیری کرد اما این تنها راه برای جلوگیری و پیشگیری از بروز مشکلاتی برای لثه مانند التهاب لثه و عفونت لثه به شمار نمی‌رود.

راهکار مناسب برای تقویت لثه و داشتن لثه سالم

از آنجایی که پزشکان به این موضوع رسیده‌اند که ممکن است تاثیراتی بر دهان و دندان مانند عفونت لثه بر بالا رفتن احتمال ابتلا به مشکلات قلبی وجود داشته باشد، نیاز است تا به تقویت و پیشگیری از بروز مشکلات پرداخت.

درمان‌های طبیعی وجود دارند که موجب جلوگیری از بروز بیماری‌های مربوط به لثه و دندان می‌شوند. این راهکارها را در ادمه متن ارائه کرده‌ایم.

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C

ویتامین C تاثیر بسیار زیاد و قابل توجهی در سلامت لثه دارد. می‌توان گفت اولین نشانه‌ای که از کمبود ویتامین C در بدن دیده می‌شود، بروز مشکلاتی مانند خونریزی در لثه به شمار می‌رود.

ویتامین c برای تقویت لثه

برای این منظور بهتر است از مواد خوراکی تازه حاوی ویتامین C بیشتری در وعده‌های غذایی استفاده شود. نمونه‌هایی از میوه و سبزیجاتی که ویتامین C بیشتری دارند شامل مواردی مانند گریپ فروت، کیوی، پرتقال، پاپایا، کلم بروکلی و کلم بروکسل می‌شوند.

خوراکی‌های مفید برای تقویت لثه

 • جویدن پیاز و سیر به دلیل داشتن خاصیتآنتی اکسیدانی
 • انواع لبنیات کم چرب از جمله کره، پنیر، ماست و شیر
 • نوشیدن چای سبز
 • سبزیجات برگ سبز پهن مانند اسفناج

تقویت لثه با استفاده از سرکه

اگر برای مقاوم شدن لثه به دنبال یک ماده طبیعی و در دسترس هستید، می‌توانید از سرکه خانگی کمک بگیرید. برای این منظور تنها کافی است هفته‌ای یک مرتبه بعد از مسواک زدن به مدت 1 الی 2 دقیقه سرکه را در دهان خود بگردانید و سپس آبکشی کنید.

استفاده از سبزه و جوانه گندم

آب جوانه گندم حاوی ترکیبات بسیار مفیدی برای از بین بردن میکروب‌ها است که می‌تواند برای مقاوم کردن لثه کمک شایانی برساند. برای این منظور می‌توان از آب سبزه گندم روزانه برای شست و شوی دهان استفاده کرد.

روغن‌های مفید برای مصرف خوراکی و شست و شوی لثه

در این میان برخی از روغن‌ها هستند که برای داشتن لثه‌های سالم تاثیرات به سزایی خواهند داشت. برای این منظور می‌توان از این لیست که تهیه کرده‌ایم یکی را انتخاب کرده و روزانه لثه را به کمک آنها به مدت 15 دقیقه آغشته کرد (برای این منظور می‌توانی از ماساژ دادن لثه با گوش پاک کن و یا گرداندن روغن در دهان کمک گرفت).

 • روغن درخت چای (خاصیت ضد میکروبی دارد و می‌توان دندان را به کمک آن مسواک کرد)
 • روغن نارگیل
 • روغن کنجد (حتی خوردن این روغن نیز به دلیل وجود مواد معدنی مفید می‌تواند بسیار موثر در تقویت لثه باشد)
 • روغن اکالیپتوس (در از بین بردن باکتری‌های دهان بسیار موثر خواهد بود)

روغن مفید برای تقویت لثه

نکات مهم در رابطه با پیشگیری از آسیب به لثه

 • برای حفظ سلامتی لثه می‌توان از رژیم غذایی متعادل و مناسب که حاوی کلسیم و پروتئین متعادل باشد و از نوشیدنی‌های گازدار شیرین و غیر طبیعی در کنار غذاهای پر کربوهیدرات پرهیز شود.
 • پرهیز از استعمال دخانیات مانند سیگار می‌تواند سلامت لثه‌ها را تضمین کند.
 • مصرف قند، شیرینی، شکلات، کیک‌های خامه‌ای را بهتر است به حداقل رساند.

سخن پایانی

البته این نکته را باید در نظر داشت که هر یک از راهکارهای پیشنهادی در این متن نمی‌تواند به عنوان جایگزینی استاندارد برای مراقبت از دهان، دندان و لثه در نظر گرفته شود.

بهتر است برای تقویت لثه و داشتن سلامتی دهان و دندان به سبک زندگی سالم رو آورد. برای این منظور بهتر است نکات ارائه شده در این متن که به طور علمی و دقیق گردآوری شده اند را پیش گرفت و از کیفیت عمر برای لثه، دهان و دندان بهره‌مند شد.