سلامت زنان

بارداری در سنین بالا – (آشنایی با خطرات + بارداری سالم در سن بالا)

بارداری در سنین بالا از جمله مسئله هایی است تا سال های گذشته به شدت خانم ها را از آن می ترساندند اما در سال های اخیر حتی آن ها را برای بارداری در این سن تشویق نیز می کنند. بنابراین بسیاری از خانم ها دچار سردرگمی و نگرانی های زیادی در این باب هستند.

خانم ها و آقایان این را باید در نظر بگیرند بله می توانند در سنین بالا بچه دار شوند اما کیفیت بارداری بسیار پایین خواهد آمد؛ چرا که بدن آن ها مانند گذشته قادر نمی باشد بسیاری از فعل و انفعالات را به درستی انجام دهد.

آیا بارداری در سنین بالا خطرناک است؟

آیا بارداری در سنین بالا خطرناک است؟

بارداری در سنین بالا بدون شک خطراتی به همراه خود دارد که برخی از خانم آن را تجربه خواهند کرد و همچنین ریسک برخی از بیماری ها بالا خواهد برد. اما این موضوع برای همه خانم ها صادق نمی باشد.

1. دیر تر بارور شدن تخمک

یکی از مشکلاتی که ممکن است زمان بارداری در سنین بالا رخ دهد این باشد که تخمک ها دیر بارور شوند یا نیاز باشد آن ها را با لقاح مصنوعی بارور کرد.

مطلب پیشنهادی
حالات مادر در بارداری هفته به هفته (رشد جنین از هفته اول تا آخر)

مسئله بیولوژیکی بدن را در بارداری نمی توان نادیده گرفت. در سن 18 تا 30 سال تخمک های قوی برای بارور شدن از هر تخمدان در هر ماه آزاد می شود. این تخمک ها اگر سالم باشند در این سن به اندازه ای قوی هستند که سریع با اسپرم بارور می شوند.

اما هر اندازه که سن خانم ها بالا برود میزان و قدرت باروری تخمک ها پایین می آید. این می تواند به دلیل عدم جذب مواد مقوی باشد و همچنین با افزایش سن سلول ها به اصلاح پیرتر می شوند و قدرت قبلی خود را از دست خواهند داد.

2. احتمال چند قلویی زمان بارداری در سنین بالا

یکی از اتفاق هایی که هنگام بارداری در سنین بالا بسیار رخ می دهد، بارداری دوقلویی یا چند قلویی است. علت آن می تواند قرص های ضد بارداری یا هر راه جلوگیری باشد. البته این را باید در نظر گرفت در سنین بالاتر تعادل هورمون ها بسیار بهم می ریزد و این عامل می تواند باعث شود در یک ماه تخمدان چند تخمک با هم آزاد کند و همگی با هم بارور شوند یا دو تای آن با اسپرم بارور شود.

مطلب پیشنهادی
از بارداری خارج از رحم چه می دانید + 3 روش درمان

3. افزایش دیابت بارداری با افزایش سن

خانم هایی که بارداری در سنین بالا را تجربه می کنند احتمال آن که به دیابت حاملگی مبتلا شود بسیار زیاد است. در نتیجه اگر قصد آن را دارید که در سن بالاتر از 35 سالگی بچه دار شوید حتما بیشتر از مادران دیگر باید به رژیم غذایی خود توجه کنید و میزان قند خون خود را با وسواس بیشتری اندازه گیری کنید.

خانم هایی که در بارداری به این مسمومیت مبتلا می شوند باید بیشتر از مادران دیگر تحرک داشته باشند و تحت نظر یک متخصص تغذیه و بارداری رژیم غذایی سالم تری را دنبال کنند. برخی از مادران در این دوره مجبور به استفاده از دارو هستند. این بیماری حاملگی حتما باید تحت کنترل قرار بگیرد، چرا که باعث می شود به جنین آسیب های جبران ناپذیری برسد مانند:

  • رشد کم کودک
  • زایمان زودرس
  • فشار خون 

4. فشار خون بالا در سنین بالای بارداری

بسیاری از افراد با افزایش سن یکی از بیماری هایی که تجربه خواهند کرد فشار خون بالا است. تحقیقات نشان داده است اغلب خانم ها در بارداری فشار خون بالا را تجربه می کنند اما این عارضه درونی با بارداری در سنین بالا چند برابر می شود و مدت زمان آن طولانی تر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی
سفر در بارداری - پاسخ به سوالات متداول مادران باردار

در نتیجه لازم است پزشک متخصص زنان و بارداری در این زمان فشار خون مادر باردار را مرتب چک کند و خدماتی را در اختیار او قرار دهد که عوارض فشار خون بالا را تا زمان زایمان در مادر بسیار کم کند.

5. خطر سقط جنین در سنین بالای بارداری

البته تا به امروز دلیل کامل اثبات شده ای برای این موضوع وجود ندارد اما برخی از پزشکان و متخصصان بر این باور هستند بارداری در سنین بالا همراه با افزایش فشار خون و دیابت حاملگی است. این دو عامل خود به تنهایی می توانند خطر سقط جنین را بالا ببرند.

مطلب پیشنهادی
غربالگری بارداری برای چه از اهمیت بالایی برخوردار است

از طرفی در سنین بالاتر رحم قدرت اولیه خود را برای نگهداری از جفت و سپس جنین را از ذست می دهد، در نتیجه با رشد جنین و کمی فشار بر روی مادر باردار باعث می شود رحم او به اصطلاح ریزش پیدا کند و جنین را از دست بدهند.

6. مشکلات کروموزومی هنگام بارداری در سنین بالا

مادرانی که قصد دارند بارداری در سنین بالا را تجربه کنند باید این مسئله را بدانند تنها مشكلات بالا برای آن ها رخ نمی دهد و احتمال آن که جنین با اختلالات کروموزومی روبرو شود بسیار بالا است. بررسی ها نشان داده است کودکان سندروم داون اغلب از مادرانی با سن بالا متولد شده اند.

در نتیجه لازم است قبل از بارداری آزمایش های ژنتیکی را انجام دهند و پس از بارداری غربالگری های مخصوص سلامت کودک را نزد پزشک مجرب انجام دهند.

چگونه می توان بارداری سالم در سن بالا داشت؟

سالم ترین بارداری در سنین بالا

تمام خطرات بارداری که در بالا به آن اشاره شد می تواند هر مادری را که قصد بارداری در سنین بالا را دارد را تهدید کند. اما برخی از خانم ها به هر دلیلی قصد آن را دارند که در سنین پایین تر بچه دار نشوند. بنابراین برای سلامت مادر و جنین راهکار هایی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

  • مادران باردار در سنین بالاتر از 35 سال بیشتر از مادران دیگر باید تحرک داشته باشند. آن ها لازم نیست حرکات سنگین انجام دهند پیاده روی های مکرر و طولانی می تواند به آن ها کمک کند
  • با پزشک خود دائم در ارتباط باشند و در صورت نیاز آزمایش های بیشتری انجام دهند.
  • رژیم غذایی سالمی را از یک متخصص تغذیه تهیه کنند و از آن پیروی کنند.
مطلب پیشنهادی
یوگا بارداری چه فوایدی دارد؟ 9 نکته برای شروع بهتر

در آخر:

بارداری در سنین بالا خطرات زیادی می تواند برای مادر و جنین به همراه خود داشته باشد و اغلب در سنین بالا زایمان سخت صورت می گیرد. اما با تحت نظر یک پزشک متخصص و کاربلد این دوره 9 ماهه برای آن ها بسیار آسان تر خواهد بود و ممکن است هیچ کدام از این مشکلات برای آن ها پیش نیاید.منبع: mayoclinic

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه