تغذیهغذاهای سالم

خواص تخم کدو | 20 خاصیت برای آقایان و خانم ها + لاغری

خواص تخم کدو برای سلامت کلی بدن بسیار عالی است و اگر تا به حال از مصرف آن غافل بوده اید بدون شک با دانستن این فواید آن را در میان وعده های خود جای خواهید داد.

این دانه های ریز و خوش طعم باعث خواهند شد سیستم ایمنی شما به خوبی بالا برود و بیماری های مزمن را از شما دور خواهد کرد. متخصصان خوردن تخم کدو را به آقایان بسیار پیشنهاد می دهند، چرا که باعث بالا رفتن کیفیت و افزایش اسپرم در آن ها می شود.

دانه های خوشمزه کدو باعث می شود پوستی زیبا و با نشاط داشته باشید و خانم های باردار با مصرف آن به نوعی سلامت خود و جنین را بالا برده اند.

آشنایی با خواص تخم کدو برای بدن

آشنایی با خواص تخم کدو

1. تقویت سیستم ایمنی بدن با تخم کدو

شما برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن خود می توانید از خواص تخم کدو استفاده کنید. تخم کدو دارای ویتامین هایی است که در بدن بدن نقش آنتی اکسیدانی را بازی می کنند. آنتی اکسیدان ها به طور طبیعی باعث افزایش سطح گلبول های سفید خون می شوند.

از طرف دیگر تخم کدو در خود دارای دو ماده معدنی حیاتی روی و آهن است. این دو ماده ی معدنی نقش بسیار مهمی در ایمنی بدن دارند.

2. درمان بیماری های قارچی مک به درو ویروسی

یکی از خواص درمانی تخم کدو این است که در خود ترکیبات ضد قارچی و آنتی باکتریایی دارد؛ در نتیجه اگر درگیر بیماری های نشات گرفته از باکتری با قارچی هستید می توانید برای درمان آن در کنار دارو های تجویز شده توسط پزشک از خواص تخم کدو برای بهبود درمان خود استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
خواص پسته ؛ آشنایی با 9 خاصیت بالقوه از این مغز خوشمزه

3. پیشگیری از سرطان

امروزه به دلیل های مختلف سلول های بدن مستعد سرطانی شدن هستند و قبل از بیمار شدن باید از آن پیشگیری کرد. می توانید برای پیگیری این بیماری از خواص تخم کدو بهره مند شوید.

تخم کدو سرشار از آنتی اکسیدان های بسیار قوی در خود است. در نتیجه با مصرف این دانه خوش طعم از سلول های خود در برابر سرطانی شدن می توانید محافظت کنید.

تخم کدو در ترکیبات خود دارای لیگنان می باشد که مطالعات متعدد نشان داده است مصرف تخم کدو به دلیل وجود این ماده می تواند نقش موثری در پیشگیری از سرطان سینه داشته باشد. همچنین این دانه ی خوش طعم از سرطان های زیر نیز پیشگیری می کند.

 • سرطان معده
 • سرطان ریه
 • سرطان پروستات
 • سرطان روده بزرگ

4. کمک به درمان آرتروز

تخم کدو دارای در ترکیبات خود دارای ماده ای به نام کاروتنوئید است. این ماده مانند یک آنتی اکسیدان قوی است که نقش ضد التهابی را در بدن ایفا می کند.
در یک مطالعه بر روی موش های دارای آرتروز به این نتیجه رسیدند موش هایی که با تخم کدو تحت درمان قرار گرفته اند پس از مدتی کاملا التهابات بدنشان خوابیده است؛ اما موش هایی که از داروی ضد التهابی برای درمان خود استفاده کرده اند در آخر عوارض های جانبی را نشان داده اند.

مطلب پیشنهادی
بادام تلخ با 7 جنبه کاربردی + بررسی عوارض خطرناک

5. بهبود سلامت قلب با تخم کدو

تخم کدو سرشار از اسید های چرب مفید مانند امگا 3 است که برای قلب بسیار مفید هستند. این اسید چرب باعث می شود فشار خون کاهش پیدا کند و احتمال حمله قلبی و مغزی بسیار پایین می آید.

از خواص تخم کدو این است که سرشار از ویتامین هایی است که در بدن مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند و آنتی اکسیدان ها یک ماده ی بسیار مفید و حیاتی برای بهبود عملکرد قلب هستند؛ چرا که آن ها رسوبات قلب و رگ را کاملا از بین می برند.

جالب است بدانید با مصرف تخم کدو اسید نیتریک در بدن افزایش پیدا می کند. این ماده یکی از مهمترین عوامل سلامت قلب است؛ چرا که به بهبود جریان خون و کاهش خطر رشد پلاک در عروق کمک خواهد کرد.

6. کنترل قند خون

افرادی که دارای دیابت هستند رژیم غذایی سختی دارند و برخی از تنش های عصبی نیز می تواند باعث شود قند خون آن ها افزایش پیدا کند، در نتیجه لازم است بسیار مراقب سطح قند خون باشند.

اما جالب است بدانید خواص تخم کدو برای افراد دارای دیابت بسیار قوی عمل می کند. به گونه ای که آن ها می توانند این دانه های خوش طعم را به عنوان یک داروی موثر مصرف کنند.

تخم کدو در ترکیبات خود دارای منیزیم چشمگیر و قبل توجهی است. منیزیم یک ماده ی معدنی است که باعث می شود سطح قند خون کاملا متعادل باقی بماند.

از طرف دیگر تخم کدو دارای کربوهیدرات بسیار کمی است و پروتئین آن گیاهی است و این عامل باعث تحریک بالا رفتن قند خون نخواهد شد. همچنین این دانه های خوش طعم دارای فیبرهای غیر محلولی هستند که باعث می شود انسولین مقاومت خود را در برابر جذب گلوکز از دست بدهد. این گونه قند خون بالا پایین می آید.

مطلب پیشنهادی
مویز یا کشمش سیاه؛ آشنایی با خواص بی نظیر آن

جالب است بدانید از فواید تخم کدو برای افراد دارای دیابت این است که با مصرف آن ترکیبات آن بدن را تحریک به تولید انسولین ای بیشتر خواهد کرد، در نتیجه ی این عملکرد سطح قند خون بالا پایین خواهد آمد.

7. کاهش استرس با خوردن تخم کدو

استرس و تنش های عصبی یکی از مشکلات بسیاری از افراد دنیای مدرن است، تا جایی که این مسئله باعث خواهد شد بیماری های جسمی مختلفی رخ دهد. چرا که در این زمان سیستم ایمنی ضعیف می شود و از طرف دیگر استرس اکسیداتیو بیشترین قدرت را برای آسیب زدن پیدا می کند. همچنین تمامی این عوامل باعث پیری زودرس خواهد شد.

شما می توانید با خواص تخم کدو میران استرس و تنس های عصبی خود را در مرحله اول کم کنید و در مرحله بعد با تولید برخی از هورمون ها و مواد شیمیایی جلوی آسیب استرس اکسیداتیو را بگیرید.

8. کمک به خوابی آسوده از خواص تخم کدو

بی خوابی یکی از مشکلاتی است که اغلب ریشه ی آن در استرس و تنش های عصبی نهفته است. برای درمان بی خوابی می توانید از خواص تخم کدو بهره مند شوید.

مطلب پیشنهادی
کشمش میان‌وعده‌ای مفید با 14 خاصیت درمانی + معرفی انواع آن

تخم کدو در ترکیبات خود دارای اسید آمینه ای به نام تریپتوفان است. زمانی که این اسید آمینه وارد بدن می شود مغز شروع به تولید دو ماده به نام های سروتونین و ملاتونین می کند که هر دوی آن ها در تحریک خواب بسیار مفید هستند. بنابراین می توانید شب هایی که دچار کم خوابی شده اید کمی قبل از خواب مقداری دانه های کدو میل کنید.

9. خوراکی مفید برای ورزشکاران

پروتئین یکی از منابع مهم برای ورزشکاران است و آن ها سعی می کنند تا جای ممکن مواد خوراکی حاوی این ماده مهم را در رژیم غذایی خود جای دهند.

ورزشکاران می توانند برای بالا بردن سطح انرژی در هنگام ورزش و برای مدت زمان بیشتر ورزش کردن قبل از تمرینات مقداری تخم کدو میل کنند.

از خواص تخم کدو این است که می تواند پروتئین مورد نیاز قبل از تمرینات سبک تا متوسط را تامین کند و با وجود چربی های سالم کالری سوزی را نیز افزایش دهد.

10. بالا بردن سطح انرژی بدن

از خواص تخم کدو آن است که دارای چربی های غیر اشباع است و از طرفی دارای پروتئین های مفید است. در نتیجه یک خوراکی مناسب برای زمان هایی است که احساس می کنید دچار افت انرژی شده اید.

با خوردن تخم کدو شما به بدتان یک سوخت طولانی مدت وارد می کنید. این بدان معنا است مانند شیرینی جات سریع انرژی آن از بین نمی رود و سریع احساس ضعف نخواهید کرد.

11. کمک به درمان کلسترول بالا

کلسترول بالا یکی از بیماری های شایع چند دهه اخیر است. برای درمان آن همیشه لازم نیست رژیم غذایی سختی را رعایت کنیم بلکه می توانیم با خوردن خوراکی های سالم و حاوی برخی از ترکیبات این بیماری را درمان کنیم.

مطلب پیشنهادی
خواص کره بادام زمینی - (لاغری + بارداری + ایمنی بدن)

برای کاهش کلسترول بالا می توانیم از خواص تخم کدو استفاده کنیم. تخم کدو دارای ویتامین هایی است که نقش آنتی اکسیدانی دارد و مهم تر از آن سرشار از فیبر است. این دو ماده با کمک یکدیگر با کلسترول بالا مبارزه می کنند و سطح آن را کاهش می دهد و در کنار آن سطح کلسترول خوب را بالا می برد.

12. بهبود سلامت استخوان ها

برای بهبود و سلامت استخوان ها لازم است بدن به اندازه کافی کلسیم دریافت کند و مهم تر از آن شرایطی ایجاد شود که استخوان ها بتوانند کلسیم بیشتری را جذب کرده تا استحکام آن ها بالاتر برود.

برای پیشگیری از این بیماری می توانید از خواص تخم کدو بهره مند شوید. تخم کدو سرشار از منابع معدنی مانند منیزیم و پتاسیم و همچنین ویتامین K است. تمامی این مواد خواص آن را دارند که به استخوان کمک کنند تا جای ممکن کلسیم موجود در منابع غذایی را جذب کند.

همچنین تخم کدو به دلیل سرشار بودن از این منابع می تواند یک خوراکی مناسب برای زمانی باشد که شما دچار شکستگی استخوان شده اید. با مصرف تخم کدو در این دوره استخوان ها سریع تر بهم جوش می خورند و طول درمان بسیار کاهش پیدا می کند.

مطلب پیشنهادی
خواص بادام هندی (7 خاصیت ثابت شده برای سلامتی)

فواید تخم کدو برای لاغری

خواص تخم کدو برای لاغری

افرادی که دارای اضافه وزن هستند و رژیم لاغری را دنبال می کنند می توانند از خواص تخم کدو برای لاغری استفاده کنند. البته این را بخاطر داشته باشید اگر برای از رژیم خاصی پیروی می کنید برای اضافه کردن هر خوراکی با متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

تخم کدو سرشار از فیبر است و مدت زمان طولانی در معده باقی می ماند و این عملکرد باعث می شود شما زمان طولانی تری احساس سیری کنید و نیاز نباشد جلوی خود را برای خوردن خوراکی های دیگر بگیرید. این گونه انگیزه شما برای ادامه رژیم لاغری بیشتر خواهد شد.

از طرفی تخم کدو دارای پروتئین های گیاهی است که باعث خواهد شد سوخت و ساز در بدن شما افزایش پیدا کند؛ این عملکرد به روند کاهش وزن کمک خواهد کرد.

نکته: از تخم کدو باید بسیار متعادل مصرف کرد؛ چرا که ممکن است باعث اضافه وزن شود.

فایده مصرف تخم کدو برای آقایان

فایده مصرف تخم کدو برای آقایان

1. کمک به سلامت پروستات

بررسی و تحقیقات بر روی خواص تخم کدو نشان داده است مصرف آن می تواند برای سلامت پروستات عالی باشد. چرا که تخم کدو سرشار از ماده ی معدنی روی و آنتی اکسیدان های قوی است که این دو با هم می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را به اندازه ی قابل توجهی کاهش دهند.

همچنین افراد دارای اندام جنسی منتسب آقایان اگر به هیپرپلازی خوش خیم پروستات مبتلا شده باشند مصرف تخم کدو می تواند روند علائم این بیماری را کند کرده و به درمان آن کمک کند.

مطلب پیشنهادی
خواص گردو (10 خاصیت درمانی برجسته برای سلامتی)

نکته: هیپرپلازی پروستات (BPH) وضعیتی که در آن غده پروستات بزرگ می شود و باعث مشکلات ادرار می شود.

2. بهبود کیفیت اسپرم از خواص تخم کدو

از خواص تخم کدو برای آقایان این است که مصرف آن باعث می شود اسپرم های آن ها برای باروری کیفیت و قدرت بیشتری پیدا کنند.

تخم کدو منبع عظیمی از مواد معدنی است که مستقیما روی اسپرم ها تاثیر می گذارد. این مواد معدنی شامل روی، پتاسیم و منیزیم می باشد.

آیا خانم های باردار می توانند تخم کدو میل کنند؟

آیا خانم های باردار می توانند تخم کدو میل کنند

بله. خانم ها در دوران بارداری با مشورت پزشک خود می توانند تخم کدو را به رژیم غذایی خود اضافه کنند. این دانه ی خوش طعم باعث بهبود موارد زیر در بارداری می شود.

 • جلوگیری از پوکی استخوان در خانم ها 
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان های مادر باردار
 • بالا بردن سطح انرژی مادر با خواص تخم کدو
 • کمک به تشکیل مقاوم رگ های عصبی
 • شکل گیری مستحکم و درست استخوان های جنین
 • کاهش بیماری های مادرزادی
 • کمک به تعادل خلق و خوی مادر
 • پیشگیری از افسردگی دوران بارداری

خاصیت تخم کدو برای پوست

از خواص تخم کدو می توانید برای داشتن پوستی زیبا وسالم کمک بگیرید که آن ها شامل موارد زیر می باشند:

1. پیشگیری از آکنه با خواص تخم کدو

تخم کدو سرشار از آنتی اکسیدان های قوی است که با کمک خواص تخم کدو می توان باکتری های سطح پوست را کاملا از بین برد با این کار یکی از عامل هایی که باعث جوش زدن می شود را از بین خواهد رفت.

مطلب پیشنهادی
بادام زمینی چه خواصی دارد؟ علائم آلرژی به آن + بررسی 7 خاصیت

2. کند کردن روند پیری پوست

تخم کدو سرشار از ویتامین E، روی و منیزیم است. این سه ماده باعث ساخت کلاژن در زیر بافت پوست می شوند. کلاژن یک ماده ی ضروری برای جوانسازی است که وجود آن خطوط سطح صورت را از بین می برد و پیری را به تعویق می اندازد.

3. از بین بردن لکه های پوستی

تخم کدو سرشار ویتامین C و E است. این دو ویتامین با یکدیگر می توانند سطح پوست را روشن تر کنند. چرا که آن ها آنتی اکسیدان هایی قویی هستند و سلول های مرده سطح پوست را کاملا پاک می کنند و سلول های زنده جایگزین آن ها می شود. این گونه با خواص تخم کدو لکه های پوستی نیز از بین خواهند رفت

4. رطوبت رسانی طبیعی با تخم کدو

تخم کدو منبع عظیمی از ویتامین C می باشد. این ویتامین به تنهایی می تواند پوست را رطوبت رسانی کند و از خشکی آن جلوگیری کند.

در آخر:

تخم کدو برای بهبود سلامت بدن بسیار مفید است و شما می توانید در روز مقدار متعادلی از آن را میل کنید تا سلامت جسم و روح خود را تضمین کنید.

همچنین این خوراکی را می توانید بر روی غذای خود ریخته و میل کنید یا آن که در میان وعده برای بالا بردن سطح انرژی و جلوگیری از ریزه خواری میل کنید.

منابع:

 1. healthline
 2. pharmeasy
 3. chicagohealthonline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *