علت کمر درد در زنان

علت کمر درد در زنان می‌تواند بر اثر عوامل متعددی ایجاد شود. گاهی بر اثر بلند کردن اشیاء سنگین و گاهی با فعالیت بدنی غلط این درد ممکن است ایجاد شود اما این موارد تنها دلایل بروز این درد نیستند و در ادامه متن به بررسی تمام دلایل در کنار راهکارهایی برای تسکین و پیشگیری ارائه خواهیم کرد.

عوامل موثر بر بروز کمر درد در زنان چیست؟

طبق آمارهای موجود 80 درصد از زنان، حداقل یک مرتبه درد کمر را در طول زندگی خود تجربه کرده‌اند. عواملی وجود دارند که سبب بروز و دامن زدن به ایجاد این دردها می‌شوند و شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 • افزایش سن
 • مشاغلی که برای مدت طولانی نیاز به نشستن پشت صندلی دارند
 • سبک زندگی نادرست
 • اضافه وزن
 • علت کمر درد در زنان را می توان استرس ناشی از شرایط زندگی نیز دانست
 • ژنتیک
 • بارداری‌های متعدد
 • مصرف برخی از داروها
علت کمر درد در زنان چیست؟

علت کمر درد در زنان چیست؟

وجود عوامل نام برده شده بر ایجاد کمر درد در زنان بسیار موثر است اما این عوامل به تنهایی نمی‌توانند علت و دلایل اصلی بروز این ناراحتی به شمار روند و زمینه سازی‌های دیگری لازم است که سبب این موضوع می شود که هر یک را به صورت مجزا برایتان توضیح خواهیم داد.

مطلب پیشنهادی
سرطان دهان ، عوامل ایجاد کننده و درمان آن

1. احساس کمر درد در دوران بارداری

کمر درد بارداری یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری آنرا تجربه خواهند کرد و این موضوع معمولا ناشی از تغییر فرم بدن به علت جلو آمدن شکم است. برای رفع این درد نباید راهکارهای خودسرانه را پیش گرفت تا به جنین آسیبی وارد نشود.

2. مهمترین علت کمر درد در زنان

یکی از دوران‌هایی که بسیاری از خانم‌ها در طول زندگی خود با آن سر و کار دارند، تغییرات هورمونی دوران قاعدگی محسوب می‌شود. درصد بالایی از کمر دردهای زنانه مربوط به دوران قاعدگی می‌شود. اما در مواردی که عضلات کمر تقویت شده باشند این درد کمتر احساس خواهد شد. این مورد معمولا به علت انقباضات غیر طبیعی رخ می‌دهد که آستانه تحریک پذیری عضلات پشت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و علت کمر درد در زنان محسوب می‌شود.

3. اضافه وزن

یکی از دلایل بسیاری از کمر دردها چاقی و اضافه وزن محسوب می‌شود که با وارد کردن فشار به مهره‌ها و عصب کمر ایجاد می‌شود. تنها راهکار رفع آن پیروی از یک رژیم غذایی صحیح در کنار فعالیت بدنی مناسب و اصولی محسوب می‌شود.

مطلب پیشنهادی
رفع یبوست به روش‌های خانگی + علت‌های آن

4. علت کمر درد در زنان در دوران یائسگی

همانطور که اشاره شد زنان در سنین مختلف با تغییرات هورمونی متعددی مواجه هستند. یائسگی از دیگر دوران‌هایی است که زنان در سنین بالا با آن مواجه می‌شوند. درد در ناحیه مفاصل، به علت زایمان‌های متعدد و از دست دادن کلسیم یا تغذیه نامناسب ایجاد خواهد شد.

علت کمر درد در زنان کدامند؟

5. کیست تخمدان و درد کمر زنان

رشد بافت‌های رحم در ناحیه لگن و تخمدان و یا وجود کیست تخمدان می‌تواند علت کمر درد در زنان محسوب شود. برای درمان و تشخیص درست لازم است تا به پزشک مراجعه شود و راه درمانی درست پیش گرفته شود.

6. وجود تومور در ستون فقرات

رشد سلول‌های سرطانی در ستون فقرات و ایجاد تومور می‌تواند سبب بروز درد در ناحیه کمر شود. این دردها ممکن است از خفیف تا شدید احساس شود. در صورت ایجاد این درد بدون دلایل زنانه باید برای تشخیص دقیق‌تر حتما به پزشک مراجعه کرد.

مطلب پیشنهادی
مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی کدامند؟ (10 مورد مفید)

7. ابتلا به عفونت رحم و لگن

معمولا با پیشرفت و عدم درمان عفونت رحم و لگن ممکن است درد شدیدی در ناحیه کمر احساس شود. این موضوع ناشی از التهاب ایجاد شده بر لگن و رحم ایجاد می‌شود که به کمر فشار آورده و به صورت درد احساس خواهد شد.

راهکارهای درمانی برای کمر درد در زنان

در این متن به علت کمر درد در زنان پرداختیم و برخی دلایل وجود دارند که بین جنسیت‌های دیگر نیز مشترک هستند اما به صورت تخصصی دلایلی را بیان کردیم که به زنان مربوط می‌شوند. حالا اینکه راهکار چیست و باید چه راهکارهایی پیش گرفت تا این دردها تسکین یابند را برایتان بیان خواهیم کرد.

 • از یک کیسه آب گرم برای رفع درد در ناحیه کمر استفاده کنید
 • استراحت کنید و از فعالیت بدنی زیاد و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید
 • برای انجام فعالیت بدنی مناسب به پیاده روی و ورزش در آب رو آورید
 • انجام حرکات اصلاحی برای تسکین این دردها بسیار موثر خواهند بود
 • روزانه 3 الی 5 حبه سیر مصرف کنید تا علاوه بر از بین رفتن مشکلات عفونی زنانه، درد کمر نیز از بین رود
 • سیر کوبیده شده را در یک شیشه روغن زیتون اضافه کنید و به مدت 40 روز اجازه دهید در محیط نیمه گرم بماند و بعد از آن روزانه 3 مرتبه به کمر بمالید
مطلب پیشنهادی
سرطان خون چیست؟ (معرفی 13 نشانه اصلی + انواع آن)

نکات تکمیلی

در این متن به 7 مورد از دلایل و علت کمر درد در زنان اشاره شد که راهکارهایی ارائه شد که می‌توان با آنها موجب تسکین دردها شد که آسیبی نیز به همراه ندارند. این موضوع اگر در طولانی مدت ادامه داشت حتما باید برای تشخیص و درمان درست به پزشک مراجعه کرد.