بیماری ها و سلامتسلامت زنان

هفت علت کمر درد در زنان و موثرترین راهکارهای درمانی

علت کمر درد در زنان گزینه‌های متعددی را شامل می‌شود. گاهی بر اثر بلند کردن اشیاء سنگین و گاهی با فعالیت بدنی غلط این درد ممکن است ایجاد شود. اما این موارد تنها دلایل بروز این درد محسوب نمی‌شوند. به همین دلیل در ادامه متن به بررسی تمام دلایل در کنار راهکارهایی برای تسکین و پیشگیری پرداخته‌ایم.

عوامل موثر بر بروز کمر درد در زنان چیست؟

طبق آمارهای موجود 80 درصد از زنان، حداقل یک مرتبه، درد کمر را در طول زندگی خود تجربه کرده‌اند. عواملی وجود دارند که سبب بروز و دامن زدن به ایجاد این دردها می‌شوند و شامل گزینه‌های زیر است:

 • افزایش سن
 • مشاغلی که برای مدت طولانی نیاز به نشستن پشت صندلی دارند
 • سبک زندگی نادرست
 • اضافه وزن
 • علت کمر درد در زنان را می توان استرس ناشی از شرایط زندگی نیز دانست
 • ژنتیک
 • بارداری‌های متعدد
 • مصرف برخی از داروها
علت کمر درد در زنان چیست؟

علت کمر درد در زنان چیست؟

وجود عوامل نام برده شده بر ایجاد کمر درد در زنان بسیار موثر هستند اما این عوامل به تنهایی نمی‌توانند علت و دلایل اصلی بروز این ناراحتی به شمار روند و زمینه‌سازی‌های دیگری لازم است که سبب این موضوع می‌شود که هر یک را به صورت مجزا برایتان توضیح خواهیم داد.

مطلب پیشنهادی
سیاتیک چیست؟ 5 نشانه اصلی + 12 راه بهبود و درمان

1. احساس کمر درد در دوران بارداری

کمر درد بارداری یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری آنرا تجربه خواهند کرد و این موضوع معمولا ناشی از تغییر فرم بدن به علت جلو آمدن شکم است. برای رفع این درد نباید راهکارهای خودسرانه را پیش گرفت تا به جنین آسیبی وارد نشود.

2. مهمترین علت کمر درد در زنان

یکی از دوران‌هایی که بسیاری از خانم‌ها و افراد دارای رحم منتسب به زنان در طول زندگی خود با آن سر و کار دارند، تغییرات هورمونی دوران قاعدگی محسوب می‌شود. درصد بالایی از کمر دردها مربوط به دوران قاعدگی است.

اما در مواردی که عضلات کمر تقویت شده باشند این درد کمتر احساس خواهد شد. این مورد معمولا به علت انقباضات غیر طبیعی رخ می‌دهد که آستانه تحریک پذیری عضلات پشت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و علت کمر درد در زنان محسوب می‌شود.

3. اضافه وزن

یکی از دلایل بسیاری از کمر دردها چاقی و اضافه وزن محسوب می‌شود که با وارد کردن فشار به مهره‌ها و عصب کمر ایجاد می‌شود. تنها راهکار رفع آن، پیروی از یک رژیم غذایی صحیح در کنار فعالیت بدنی مناسب و اصولی است. در این بین انجام حرکات اصلاحی نیز تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
گودی کمر چیست؟ علائم و علت ابتلا + 8 راه درمان موثر

4. علت کمر درد در زنان در دوران یائسگی

همانطور که اشاره شد زنان در سنین مختلف با تغییرات هورمونی متعددی مواجه هستند. یائسگی از دیگر دوران‌هایی است که زنان در سنین بالا با آن مواجه می‌شوند. درد در ناحیه مفاصل، به علت زایمان‌های متعدد و از دست دادن کلسیم یا تغذیه نامناسب ایجاد خواهد شد. کمر درد و زانو درد از دردهای شایع در این دوران هستند.

علت کمر درد در زنان کدامند؟

5. کیست تخمدان و درد کمر زنان

رشد بافت‌های رحم در ناحیه لگن و تخمدان، یا وجود کیست تخمدان می‌تواند علت کمر درد در زنان و یا افراد دارای رحم منتسب به زنان محسوب شود. برای درمان و تشخیص درست لازم است تا به پزشک مراجعه شود و راه درمانی درست پیش گرفته شود.

6. وجود تومور در ستون فقرات

رشد سلول‌های سرطانی در ستون فقرات و ایجاد تومور می‌تواند سبب بروز درد در ناحیه کمر شود. این دردها ممکن است از خفیف تا شدید احساس شوند. در صورت ایجاد این درد بدون دلایل مربوط به زنان، باید برای تشخیص دقیق‌تر حتما به پزشک مراجعه کرد.

مطلب پیشنهادی
درد دنبالچه چرا ایجاد می‌شود؟ (3 راه اصولی درمان و پیشگیری)

7. ابتلا به عفونت رحم و لگن

معمولا با پیشرفت و عدم درمان به موقع عفونت رحم و لگن ممکن است درد شدیدی در ناحیه کمر احساس شود. این موضوع ناشی از التهاب ایجاد شده بر لگن و رحم به وجود می‌آید که به کمر فشار آورده و به صورت درد احساس خواهد شد.

راهکارهای درمانی برای کمر درد در زنان

در این متن به بررسی علت کمر درد در زنان پرداختیم و برخی دلایل وجود دارند که بین جنسیت‌های دیگر نیز مشترک هستند اما به صورت تخصصی دلایلی را بیان کردیم که به زنان مربوط می‌شوند. حالا اینکه راه درمان چیست و باید چه راهکارهایی پیش گرفت تا این دردها تسکین یابند را برایتان بیان خواهیم کرد.

 • از یک کیسه آب گرم یا حوله داغ برای رفع درد در ناحیه کمر استفاده کنید
 • استراحت کنید و از فعالیت بدنی زیاد و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید
 • برای انجام فعالیت بدنی مناسب به پیاده روی و ورزش در آب رو آورید
 • انجام حرکات اصلاحی برای تسکین این دردها بسیار موثر خواهند بود که اغلب باید آنها را نزد پزشک فیزیوتراپیست آموزش دید
 • روزانه 3 الی 5 حبه سیر مصرف کنید تا علاوه بر از بین رفتن مشکلات عفونی زنانه، درد کمر نیز از بین رود
 • سیر کوبیده شده را در یک شیشه روغن زیتون اضافه کنید و به مدت 40 روز اجازه دهید در محیط نیمه گرم بماند. بعد از آن روزانه 3 مرتبه از ترکیب به دست آمده به کمر بمالید
 • از مصرف خوراکی زنجبیل و دارچین غافل نشوید تا دردهای ناشی از التهابات به زودی تسکین یابند
 • مصرف موضعی زنجبیل ترکیب شده با روغن زیتون نیز بسیار موثر در تسکین درد کمر است
مطلب پیشنهادی
با 7 تا از بهترین کارها، از شر کمر درد خلاص شوید

نکات تکمیلی

در این متن به 7 مورد از مهمترین علت کمر درد در زنان اشاره شد. در ادامه آن نیز راهکارهایی ارائه شد که می‌توان با آنها موجب تسکین دردها شد که آسیبی نیز به همراه ندارند. این موضوع اگر در طولانی مدت ادامه داشته باشد حتما باید برای تشخیص به موقع و درمان درست به پزشک مراجعه کرد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *