سلولیت

سلولیت

سلولیت (cellulitis) به عنوان یک عفونت باکتریایی قوی می باشد. اما در این مطلب کانون توجه به سمت بررسی سلولیت (cellulite) که تجمع چربی زیر پوست است، خواهد بود. سلولیت بعنوان یک بیماری تلقی نمی شود، عوارض بدی به همراه نخواهد داشت اما ظاهری نازیبا را به ارمغان می آورد که این موضوع مورد پسند همه نیست. سلولیت به علت تجمع بافت چربی زیر پوست ایجاد می شود. ناهمواری هایی در سطح بدن به خصوص در قسمت هایی مانند کشاله ران، باسن، شکم و پهلوها به ویژه برای خانم ها بر اثر ایجاد توده های چربی زیر پوست ایجاد می شود.

انباشته شدن مواد زائد و چربی ها به صورت گلوله گلوله زیر پوست که به صورت برجستگی هایی روی پوست نشان داده می شود، علامتی بزرگ برای وجود سلولیت در بافت بدن است. نداشتن اعتدال در خورد و خوراک، کمبود پروتئین، فشارهای عصبی، مصرف بیش از حد کربوهیدرات و مواد قندی همه و همه می توانند عاملانی برای ایجاد سلولیت باشند.

در بافت های ران و باسن سلولیت بیشتر شکل می گیرد. این جریان به این دلیل است که تجمع چربی در این قسمت ها بیشتر از بقیه قسمت ها است اما ممکن است در قسمت های دیگر بدن مثل بازو و پهلوها نیز شاهد این تجمع های چربی باشیم. در حالی که سلولیت یک فرآیند طبیعی بدن است و به بدن ضرری نمی رساند اکثر افراد ظاهر آنرا دوست ندارند و در صدد درمان آن هستند. این موضوع در حالتی است که حتی افراد لاغر و بدون اضافه وزن هم ممکن است دچار این عارضه شوند.

تفاوت سلولیت و چاقی

بهتر است این نکته را بدانیم که حتی افراد لاغر هم ممکن است سلولیت داشته باشند. چاقی به صورت کلی در بدن پخش می شود و تمام اندام را درگیر می کند اما در مقابل آن سلولیت فقط در نواحی خاصی از بدن ایجاد میشود. عواملی مثل هورمون ها، فشارهای روحی و ناپرهیزی های غذایی در تشکیل سلولیت بسیار موثر هستند اما چاقی کمتر تحت تاثیر این دلایل قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

فردی که به چاقی و اضافه وزن دچار میشود دارای پوست شل و صاف است ولی قسمت های سلولیتی در بدن دارای پستی و بلندی است که سفت هم هستند. درضمن چاقی در آقایان و خانم ها دیده میشود، در حالی که سلولیت اغلب سطح پوست اندام های خانم ها را درگیر می کند. در هر سنی امکان چاق شدن وجود دارد در حالی که سلولیت بیشتر بعد از سن بلوغ و شروع قاعدگی ایجاد می شود.

علائم سلولیت

چربی های سلولیتی زیر پوست، بین عضلات و فیبرهایی که پوست را به عضله وصل کرده اند، ایجاد شده است و به دنبال فشاری که کیسه های چربی به بافت پوست وارد می کنند، پوستی پرتقالی شکل را ایجاد می کند. پوست پرتقالی و فرورفتگی های ایجاد شده در سطح پوست بر اثر این موضوع است و بعنوان علامت وجود سلولیت ایجاد شده اند.

سلولیت اکثر اوقات بعد از سن بلوغ دیده می شود و بین خانم ها شایع تر است زیرا حجم فیبر موجود در بافت های مفصلی و بافت های ارتباط دهنده آنها بیشتر است. این موضوع بین خانم های جوان نیز وجود دارد اما در سنین بالاتر به دلیل نازک شدن پوست بیشتر دیده می شود. این موضوع با افزایش چربی و شل شدگی عضلات افزایش خواهد یافت.

در مورد سلولیت علائمی که به چشم می خورد به دو مورد از جمله فرورفتگی های پوستی (پوست پرتقالی شدن) و چروکیدگی در بافت های پرچربی که برآمدگی و فرورفتگی هایی نیز ایجاد شد است می توان اشاره کرد.

علت ایجاد سلولیت

هر عارضه ای در بدن بنا به علت هایی ایجاد می شود. سلولیت بعنوان یک عارضه پوستی بر اثر عواملی ایجاد و تشدید می شود. اختلال در رشته های اتصال دهنده که میان بافت های چربی قرار گرفته اند و پوست را به ماهیچه وصل کرده اند را مهمترین علت ایجاد سلولیت باید دانست. وقتی سلول های چربی انباشته و بزرگ شوند، پوست را به خارج هول داده و رشته های اتصال دهنده پوست را به داخل می کشند. این حالت است که موجب به وجود آوردن برآمدگی و فرورفتگی ها در سطح پوست می شود.

مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

از جمله دیگر عوامل عمده ای که موجب بروز سلولیت می شود به عوامل زیر می توان اشاره کرد.

 • عدم تحرک و ورزش نکردن، مهمترین عامل ایجاد سلولیت می باشد. در واقع فعالیت بدنی و ورزش کردن موجب بهبود خونرسانی به بافت های چربی شده و متابولیسم آنرا بالا می برد که در صورت عدم تحرک عوارضی چون سلولیت ایجاد خواهد شد.
 • ژنتیک و زمینه ارثی عاملی دیگر برای بروز و تشدید سلولیت به شمار می آید. در واقع احتمال ایجاد سلولیت در خانم هایی که مادر و مادربزرگ آنها به سلولیت مبتلا بوده اند بیشتر از سایرین است. در واقع می توان گفت میزان سلول های چربی و نواحی تجمع در بدن زمینه وراثتی دارد و تعداد عروق خونی و لنفاوی نیز تاثیرگذار هستند که افراد به دلیل داشتن ژنتیک های مختلف و خاص متفاوت بروز خواهد کرد.
 • تغییرات هورمونی موجب بروز سلولیت می شود. استروژن بعنوان هورمون زنانه در افراد مستعد این عارضه، موجب تشدید یا زمینه سازی برای ایجاد سلولیت خواهد بود. هورمون های انسولین، نورآدرنالین، پرولاکتین و آدرنالین نیز می توانند در ایجاد سلولیت نقش به سزایی را ایفا کنند. با بالارفتن سن خانم ها و بروز یائسگی و یا با  بارداری خانم ها به علت قطع ترشح برخی هورمون ها، تغییر سطح هورمون ها و افزایش سطح چربی های مورد نیاز برای رشد جنین دوره هایی به حساب می آیند که سلولیت ایجاد می شود. که البته لازم به ذکر است که سلولیت بعد از دوران بلوغ ایجاد می شود زیرا فعالیت هورمون ها افزایش میابد.
 • اختلالات موجود در دستگاه گردش خون عاملی دیگر برای تشکیل توده های سلولیت هستند که اگر افراد عملکرد سیستم عرقی خوبی داشته باشند کمتر دچار تجمع شدن توده های چربی زیر پوست می شوند. در صورت عدم عملکرد درست سیستم عروقی، آب در بافت های مختلف حبس شده و در نتیجه تشکیل سلولیت به همراه می آورد. در این صورت افراد دائما احساس سنگینی در پا ها خواهند داشت، که برای درمان آن از ورزش، پیاده روی و نوشیدن آب زیاد می توان بهره برد. همینطور افرادی که بیشتر به پوشیدن لباس های تنگ، کفش های پاشنه بلند، ورزش در محیط های گرم و ایستادن در مدت زمان طولانی عادت دارند توصیه می شود که این عادات را کنار گذاشته تا به روند بهبود در این زمینه کمک کرده باشند.
مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

از عوامل دیگری که می توان برای ایجاد سلولیت عنوان کرد، عواملی هستند مثل:

 • خوردن غذاهای چرب، ناسالم، فست فود و تنقلات
 • هر چه حجم چربی زیر پوست بیشتر باشد احتمال تشکیل سلولیت بیشتر است
 •  سیگار کشیدن
 • استرس (با افزایش ترشح هورمون ها همراه است)
 • کاهش و افزایش ناگهانی وزن
 • زیاد در معرض نور آفتاب بودن
 • آلرژی های غذایی
 • رژیم های غذایی نامناسب جهت لاغری
 • استفاده از داروهای هورمونی مثل (داروهای ضد بارداری)
 • جریان ناکافی سیستم لنفاوی

راه های درمان سلولیت

تکنیک های بسیاری برای درمان سلولیت اتخاذ شده است که می توان با کمک آنها از شر توده های چربی زیر پوستی خلاص شد و یا از شدت آنها کاست. در کنار این مسائل می توان با داشتن رژیم غذایی درست و انجام فعالیت بدنی اینگونه اختلالات زیبایی پوست را تا جای ممکن کاهش داد و از بین برد. راه کارهایی از جمله:

1. درمان های خانگی برای از بین بردن سلولیت

 •  ماساژ و کشیدن برس خشک که روشی ساده برای بهبود جریان خون است، می تواند پس از بکارگیری مرتب روزانه 5 دقیقه، در از بین بردن سلولیت ها کمک شایانی باشد.
 • پودر قهوه به صورت نوشیدنی می تواند با افزایش گردش خون در بدن باعث کمک به از بین رفتن توده های چربی شود. همینطور از پودر قهوه می توان بعنوان یک اسکراب برای پاک کردن سلول های مرده و ساخت دوباره سلول های سالم بهره لازم را برد.
 •  فلفل قرمز و فلفل کایین سرشار از ویتامین B هستند. از این رو باعث تقویت و بازیابی بافت های ارتباطی شده و با ایجاد سلولیت توده های چربی مبارزه می کند.
 • سرکه سیب با داشتن مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم می تواند سلولیت را از بین ببرد. سرکه سیب با دفع کردن سموم و نگه داشتن آب در اطراف ران و معده وجود توده های چربی را کاهش می دهد. علاوه بر اینها سرکه سیب کمک به کاهش وزن کرده و موجب می شود چربی در بدن کاهش یابد. از سرکه سیب برای مالیدن در سطح سلولیتی و هم بصورت نوشیدن میتوان بهره برد.
 • ماهی سالامون سرشار از آنتی اکسیدان است که سلول های چربی را می شکند. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در سالامون باعث کاهش اشتها شده و باعث ترمیم و تقویت بافت های پوست می شود. ساخت سموم مضر در سطح خون را کاهش داده و موجب بهبود گردش خون می شود.
 • گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است که با کمک آن از تجزیه کلاژن جلوگیری می شود.
 • خوردن روزانه دو قاشق روغن نارگیل قبل از ورزش موجب می شود تا فرآیند سوزاندن چربی بالا رفته و توده های چربی زیر پوستی با سرعت بیشتری از بین بروند. همینطور می توانید روغن نارگیل را با مقداری روغن اسطوخودوس ترکیب کرده و در قسمتهای سلولیتی ماساژ دهید تا پس از مدتی به حل شدن چربی های زیر پوستی منجر شود.
 • استفاده از روغن زیتون که به عنوان یک چربی سالم برای همه شناخته شده است، میتواند با خاصیت سوزانندگی چربی ها، از گسترش چربی ها در بدن جلوگیری کند. بنابراین زیتون و روغن زیتون بعنوان یک خوراکی خوب برای جلوگیری از ایجاد سلولیت است.
مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

اعمال ساده دیگری همچون ماساژ با کرم های مخصوص ماساژ، ورزش منظم، نوشیدن آب زیاد، خودداری از سکون و نشستن طولانی مدت، وزن ایده آل، ماساژ، خودداری از کشیدن سیگار و خودداری از پوشیدن لباس های تنگ می توانند در درمان و از بین رفتن سلولیت بسیار موثر باشند.

2. رژیم سالم برای از بین بردن سلولیت

به طور کلی برای از بین رفتن سلولیت لازم است تا یک رژیم غذایی مناسب که سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان، مواد معدنی و به طور کلی دارای یک تعادل صحیح و حاوی انواع مختلف از مواد غذایی برای بدن است، را پیش گرفت. از این طریق می توان بافت های ارتباطی و تولید کلاژن را را بهبود داد و تقویت کرد تا بتوانند با تشکیل سلولیت مقابله کنند. همینطور چربی های سالم موجود در آجیل، دانه ها و روغن ماهی به عنوان چربی های سالم می توانند به گردش خون بهتر در بدن کمک کرده و با اکسیژن رسانی بهتر موجب بهبود روند متابولیسم بدن شوند.

مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

برای از بین رفتن سلولیت و اتخاذ رژیمی خاص بهتر است مانند سایر رژیم های غذایی سالم و برنامه ریزی شده، از مصرف کربوهیدرات و چربی پرهیز کنید. غذاهایی مانند غذاهای فست فود، پیراشکی، کیک خامه ای و شیرینی که موجب افزایش میزان انسولین می شوند و از سویی دیگر باعث افزایش چربی خواهند شد، تهدیدی بزرگ برای ایجاد سلولیت به شمار می آیند.

همینطور سعی کنید از مصرف زیاد نمک دوری کنید و مصرف نمک خود را محدود کنید. رژیم های غذایی که سدیم زیادی را شامل می شوند، منجر به حفظ مایعات در بدن می شوند و باعث بدتر دیده شدن این توده های چربی مزاحم می شود و در نتیجه ظاهری بد را برای پوست فرد به ارمغان می آورد.

3. حرکات ورزشی برای از بین بردن سلولیت

در کنار انجام دادن روش های گفته شده برای از بین بردن سلولیت لازم است تا فعالیت بدنی منظمی را پیش گرفت. در واقع رژیم غذایی سالم و درست برای رهایی از سلولیت ها کافی نیست. ماساژ، ورزش زیاد و مرطوب نگه داشتن پوست ضرورت هایی هستند تا از این عارضه پوستی بتوان دور ماند. بهتر است در ابتدای شروع درمان سلولیت، بدون در نظر داشتن محدودیت های ساعتی ورزش را پیشه راه خود بدانید. یعنی در هر فرصتی به باشگاه بروید و ورزش های هوازی را شروع کنید یا در منزل حرکات کششی و تمرینات عضلانی را انجام دهید. ترجیحا ورزش هایی انجام دهید که در آن قسمت تجمع چربی بیشتری دارید.

مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

سلولیت را می توان در منزل و با صرف وقت و بدون هزینه، با انجام حرکاتی ساده و آسان از بین برد و درمان کرد. در اینجا سعی میکنیم تا با معرفی حرکات و روش هایی برای قسمت های مستعد سلولیت به بهبود و در نتیجه رفع کامل سلولیت ها کمک کنیم.

 • انجام حرکت لانگز به جلو یا لانگز به پهلو ها که هر دو پا را درگیر می کند در از بین رفتن سلولیت بسیار موثر است. همینطور برای صاف شدن قسمت های شل شده باسن و شکم بسیار موثر است.
 • از ورزش های هوازی می توان به عنوان ورزش های ضد سلولیت بودن نام برد. همینطور طناب زدن به عنوان یک ورزش هوازی سیستم گردش خون را بهبود بخشیده و موجب دفع سموم از بدن نیز خواهد شد.
 • روی یک استپ یا پله بایستید و ساق پای خود را بالا و پایین ببرید. این عمل موجب چربی سوزی شده و خون را به حرکت در می آورد از همین جهت باعث تقویت عضلات پا شده و  سبب از بین رفتن توده های چربی نیز می شود.
 • انجام حرکت دوچرخه خوابیده هم بر روی عضلات شکم تاثیر بسیاری دارد و هم با فعالیت پاها موجب تقویت عضلات و موجب تحریک گردش خون شده و سلولیت را می سوزاند.
 • حرکت پل تک پا علاوه بر تمرین تعادل موجب گردش خون در زوایای دیگر در پا می شود که با تحمل فشار وارده، عضلات پا تقویت شده و با تداوم انجام این حرکت، توده های چربی از بین می روند.
 • انجام حرکات کیک بک و پلای اسکات  از جمله حرکاتی هستند که فوق العاده موثر بر گردش خون در قسمت های مختلف بدن بوده و موجب از بین رفتن چربی خواهند شد.
مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

4. راه های درمانی سریع سلولیت

در میان روش های طبیعی که گفته شد، روش های دیگری وجود دارد که توسط پزشکان برای بیماران انجام می شود تا سریعتر این عارضه پوستی از بین رفته و ظاهر زیبای پوست باز گردد. باید به این نکته توجه کرد که هیچ یک از این روش ها دائمی نیستند و نتایج آنها بیشتر از یک سال باقی نخواهد ماند. این روش ها عبارتند از:

 • روش PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت روشی است که با تزریق به نواحی خاصی از پوست به رشد کلاژن و اصلاح بافت ها کمک می کند.
 • مزوتراپی با تزریق مستقیم داروها در بافت آسیب دیده موجب از بین رفتن سلولیت ها می شود. مواد مختلفی از جمله کافئین، هورمون ها، عصاره های گیاهی و آنزیم ها به داخل ناحیه تزریق می شوند. اکثرا این تزریق ها برای چند جلسه باید انجام شوند.
 • با استفاده از لیزر بافت های زیر پوست را گرم می کنند و با تحریک کلاژن سازی، آزاد کردن فیبر، کاهش چربی زیر پوستی و بهبود دادن بافت پوست باعث از بین رفتن سلولیت می شوند. اگرچه باید برشهایی در سطح پوست ایجاد کنند اما با استفاده از بی حسی موضعی به نتیجه دلخواه در قسمت مورد نظر بدن البته زیر نظر متخصص دست خواهید یافت.
 • کرایولیپولیز به عنوان یک روش غیر تهاجمی موحب یخ زدن سلولیت ها و در نتیجه شکستن آنها می شود. دلیل از بین رفتن سلولیت ها با این روش آسیب پذیر بودن نسبت به سرما در در مقابل بافت های دیگر است. هنگامی که آنها می شکنند و می میرند بدن به طور طبیعی آنها را دفع می کند. این روش 3 الی 4 ماه زمان میبرد تا نتیجه را نشان دهد.
 • روش RF یا رادیو درمانی موجب گرم شدن سلولیت ها می شود و با انرژی تولید شده به بافت های زیرین پوست نفوذ می کند. این گرما فیبرهای کلاژن را منقبض کرده و همینطور موجب تولید کلاژن میشود. از این رو پوست سفت تر و استوارتر دیده می شود.
 • امواج فراصوت کویتیشن با سونوگرافی برای تخریب سلولیت ها استفاده می شوند. در این روش سلول های چربی به حالت مایع تجزیه شده و به صورت پسماند از طریق مجاری ادراری از بدن خارج می شوند. روشی با آرامش به همراه ماساژ و گرما برای فرد تحت درمان محسوب می شود.
 • روش لیپوماتیک با حداقل میزان تهاجمی بودن فرورفتگی های سطح پوست را کاهش می دهد. این دستگاه با ارتعاشات قدرتمند و حرکتی فرورفتگی ها را یکنواخت کرده و محرکی برای تولید کلاژن است تا ظاهری صاف را ایجاد کند.
مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

سخن پایانی برای پیشگیری از ایجاد سلولیت

در میان همه روش ها، روشی قاطع برای پیشگیری از ایجاد سلولیت وجود ندارد. اما از آنجایی که زمینه ایجاد سلولیت در افراد چاق بیشتر است، توصیه می شود از افزایش وزن و چاقی دوری کنید. از این رو باید همواره از رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب پیروی کنید. مواد غذایی حاوی ویتامین C و سبزیجات منابعی هستند که تولید سطح کلاژن و بهبود بافت های ارتباطی را به ارمغان می آورند. به همین دلیل توصیه می شود حتما در رژیم غذایی روزانه خود از این منابع بهره ببرید. پروتئین بیشتری مصرف کنید و تا جای ممکن از مصرف غذاهای چرب و کربوهیدرات پرهیز کنید. نوشیدن آب برای حفظ زیبایی پوست بسیار موثر است و سبب بهبود گردش خون خواهد شد. همواره پیاده روی و ورزش کنید و استرس را از خود دور کنید.