بیماری کودکانبیماری ها و سلامتدهان و دندان

آبسه دندان کودکان با 4 راه درمان سریع و خانگی (علت و پیشگیری)

آبسه دندان کودکان گاهی به دلایل مختلف برای لثه آنها ایجاد می‌شود که با انجام برخی از راهکارهای ایمن و موثر می‌توان آنها را بهبود بخشید. این مشکل اذیت کننده گاهی درد را نیز به همراه دارد که کودکان را بی‌قرار کرده و نیاز به درمان سریع احساس می‌شود.

با درک این موضوع در این متن اطلاعات کاملی را گردآوری کرده‌ایم تا در این زمینه یاری رسان باشد. در واقع در ابتدا به بررسی علت‌های ایجاد کننده آن خواهم پرداخت و در ادامه متن به علائم اشاره می‌کنیم. مهمتر از همه این موارد به بیان راهکارهایی برای درمان این وضعیت می‌پردازیم و در آخر مناسب‌ترین راهکارها را برای پیشگیری برایتان بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آبسه دندان کودکان چرا ایجاد می‌شود؟

آبسه دندان کودکان اغلب بر اثر وجود عفونت برای دندان‌ها ایجاد شود. البته دلایل مهم دیگری مانند چرک و وجود تجمعی از باکتری‌ها نیز ممکن است سبب بروز آن شود.

مطالب مرتبط با آبسه دندان کودکان

مطلب پیشنهادی
بی اشتهایی کودک - (آشنایی با علل بد غذایی کودک + راهکار)

گاهی اوقات نیز ممکن است بدون هیچ دلیل جدی دندان کودکان دچار آبسه شود و بعد از گذشت چند روز از بین رود که در این صورت جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

علت ایجاد آبسه دندان کودکان

از آنجایی که آبسه به عنوان توده یا کیسه‌ای که حاوی چرک و عفونت است شناخته می‌شود، می‌توان با انجام چند نکته بهداشتی از بروز آن جلوگیری کرد. حتی راهکارهای درمانی نیز برای آن کاملا مشخص شده به شمار می‌رود.

این موضوع گاهی با ایجاد پوسیدگی دندان‌ها بروز داده می‌شوند و گاهی بر اثر فشردن دندان‌ها به یکدیگر ممکن است ایجاد شوند. دندان‌ها ممکن است وقتی دچار حادثه می‌شوند، آسیب دیده و بشکنند. همین شکستی اگر از محل اتصال دندان با لثه ایجاد شده باشد، ممکن است موجب ایجاد آبسه شود.

عدم رعایت بهداشت، از دیگر مواردی است که سبب آبسه دندان کودکان می‌شود و باید برای برطرف ساختن این موضوع از شوینده‌های مخصوص برای شست و شوی دهان کودک کمک گرفت.

مطلب پیشنهادی
کمبود روی در کودکان چه علائمی دارد؟ 5 منبع‌غذایی غنی از روی

برای این منظور تنها کافی است راهکارهای آموزشی که در ادامه به راحتی برایتان بیان خواهیم کرد را با صبوری کامل به کودکان آموزش داد. البته بهتر است در ابتدا علائم و عوارضی که با آبسه همراه می‌شوند را بررسی کنیم.

آبسه دندان کودکان با چه علائمی همراه است؟

آبسه علائم و نشانه‌های قابل رویتی را از خود برجای خواهد گذاشت. به همین دلیل اکثر مادران و پدران می‌توانند تنها با نگاه کردن به لثه متوجه بروز این موضوع شوند. اما علائم و عوارضی که ممکن است با خود به همراه داشته باشد شامل موارد زیر است:

 1. ملتهب شدن قسمتی از لثه
 2. تیره شدن رنگ لثه
 3. گاهی اوقات تب و بالا رفتن دمای بدن
 4. احساس درد، سوزش لثه و حتی درد دندان
 5. احساس تلخی و مزه بد در دهان (این موضوع به علت وجود چرک ایجاد خواهد شد)
 6. حساس شدن پوست لثه در نواحی آبسه و حتی حساس شدن دندان
 7. لق و شل شدن دندان
علائم آبسه دندان و لثه کودکان

درمان خانگی و بهبود آبسه دندان کودکان

برای درمان عواملی هستند که بهتر است در نظر گرفته شوند. مواردی مانند قسمتی که آبسه ایجاد شده، شدت وجود آبسه که به وجود عفونت در دندان نیز ممکن است اشاره داشته باشد را بهتر است توجه کرد.

مطلب پیشنهادی
تقویت لثه با 6 خوراکی بسیار موثر و راهکارهای آسان خانگی

اگر برای درمان به پزشک معالجه شود، معمولا حفره‌ای ایجاد کرده و چرک ایجاد شده زیر لثه را تخلیه خواهند کرد. اما راهکارهایی وجود دارند که در منزل و کاملا در دسترس هستند برای اینکه بتوان از آن خلاص شد و کودکان را آرام کرد. در ادامه موثرترین آنها را بیان خواهیم کرد که اکثر کودکان نیز می‌توانند به کمک بزرگسالان آنرا آموزش دیده و انجام دهند.

1. استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ در طول روز هر نیم ساعت یک مرتبه، کمک شایانی در بهبود التهاب آبسه در کودکان و حتی بزرگسالان خواهد داشت.

این موضوع را بهتر است با قرار دادن قطعه‌ای یخ داخل پارچه انجام داد و یا قطعه‌ای یخ کوچک را مستقیما در قسمتی که آبسه ایجاد شده چرخاند. البته روش اول بهتر است، زیرا حساسیت پوست لثه را تشدید نمی‌کند.

2. شست و شو با محلول آب و نمک

از کودک بخواهید تا مدت زمانی حدود 30 الی 60 ثانیه محلول آب و نمک را در دهان خود به ویژه در قسمت آبسه نگه دارد. این کار می‌تواند با از بین بردن باکتری‌ها به بهبود التهابات ناشی از آبسه کمک کند.

بهبود آبسه دندان کودکان

علاوه بر این موضوع به جلوگیری از انتشار بیشتر آن نیز منجر خواهد شد. حتی از زاج سفید نیز می‌توان به دلیل خاصیت قابض بودن استفاده کرد که جایگزین نمک، باید آنرا با آب ترکیب کرده و یا مستقیم در دهان، به ویژه در قسمتی که ملتهب شده است، چرخاند.

مطلب پیشنهادی
عمر مینای دندان را با 11 راهکار ساده افزایش دهید

3.استفاده از روغن‌های مفید

روغن‌هایی که در این قسمت نام برده‌ایم می‌تواند در از بین رفتن قارچ‌ها و عفونت‌هایی که باعث بروز آبسه دندان کودکان شده‌اند، موثر واقع شود. برای استفاده از آنها کافی است کودک دهانش را با آنها شست و شو دهد یا مقداری از آنرا به پنبه آغشته کرد و روی قسمت ملتهب برای مدت 3 الی 5 دقیقه قرار داد. موارد زیر موثرترین روغن‌ها برای این منظور هستند:

 1. روغن پونه کوهی
 2. روغن میخک
 3. روغن نعنا
 4. روغن کنجد
 • یکی از روغن‌هایی که برای بر طرف کردن آبسه دندان کودکان بسیار مفید است روغن کنجد است. این روغن فواید بسیار مطلوبی با دریافت اسیدهای چرب ضروری و مفید به بدن می‌رساند که سبب پیشگیری از ناراحتی‌های قلبی و بسیاری از مشکلات دیگر می‌شود. برای اطلاع از مهمترین فواید دیگر آن پیشنهاد می‌کنیم به مطلب مهمترین خواص کنجد برای سلامت بدن، پوست و مو مراجعه کنید.

4. شست و شوی منظم دهان و دندان‌ها

از آنجایی که آبسه در کودکان و حتی بزرگسالان بر اثر وجود باکتری و عفونت ایجاد می‌شود لازم است تا برای درمان آن از مسواک کردن منظم، استفاده از دهان شویه مناسب، آموزش استفاده از نخ دندان برای کودک به ویژه استفاده از آن بعد از غذاهای اصلی و به ویژه چرب، استفاده کرد.

درمان آبسه دندان کودکان

آنتی بیوتیک برای آبسه دندان کودکان

با توجه به اینکه جوش‌های چرکی و عفونی در دهان کودکان، به مرور تبدیل به کیست‌های عفونی یا آبسه دندان کودکان تبدیل شده‌اند، نیاز به یافتن منشاء عفونت وجود دارد. در مواردی که به دندان و ریشه آسیب وارد نشده باشد، با درمان‌های دارویی آنرا کنترل می‌کنند.

مطلب پیشنهادی
عفونت لثه چرا ایجاد می‌شود؟ 5 راه درمان خانگی موثر

اما در مواردی که دندان و ریشه دندان آسیب دیده باشند، به درمان ریشه پرداخته خواهد شد. گاهی پیش از آن ممکن است نیاز به دریافت داروهای آنتی بیوتیک برای کودک را به همراه داشته باشد.

نکته مهم اینجاست که در صورت التهاب صورت و وجود آبسه عفونی شدید لازم است پزشک داروهای آنتی بیوتیکی مناسب برای کودک را تجویز کند. خانواده‌ها باید از مصرف خودسرانه با دوز نامتعادل از این داروها برای کودکان اجتناب کنند.

دوز تجویزی بسته به شدت آبسه دندان دارد و معمولا باید داروها برای 5 روز استفاده شوند. اما اغلب با شورع مصرف این داروهای آنتی بیوتیکی، علائم آبسه بعد از 2 روز کمتر می‌شود ولی لازم است تا دوره درمان را کامل به پایان رساند.

پیشگیری از بروز آبسه دندان کودکان

 • رعایت بهداشت دهان با آموزش به موقع آنها برای کودک و استفاده از خمیر دندان و دهان شویه مناسب با سن آنها
 • مسواک کردن مرتب به ویژه بعد از وعده‌های اصلی غذایی
 • استفاده از ترکیبات حاوی فلوراید برای ضد عفونی دهان کودک
 • کاهش مصرف شیرینی‌جات و شکلات‌ها (در موارد مصرف حتما بعد از مصرف این نوع مواد خوراکی باید دهان و دندان‌ها خوب مسواک شوند)
مطلب پیشنهادی
اگزما در کودکان - (علت اگزما + 3 درمان خانگی )

خطرات آبسه دندان کودکان

در بسیاری از موارد پزشکان توصیه می‌کنند که عفونت و در پی آن آبسه دندان کودکان باید جدی گرفته شود. این عفونت‌ها به دلیل ضعیف بودن سیستم دفاعی بدن کودکان ممکن است به سرعت در بدن کودکان پیشرفت کنند و به مرور برای آنها مشکلات جدی‌تری را در پی داشته باشند.

در مواردی که دندان‌های شیری دچار آبسه و عفونت شده باشند احتمالا به دندان‌های دائمی نیز آسیب وارد کنند و برای پیشگیری از این موضوع باید درمان سریعا آغاز شود.

حتی در مواردی که آبسه در فک بالایی جدی گرفته نشود ممکن است عفونت به قسمت‌های بالاتر مانند چشم و اطراف آن نیز سرایت کند. عدم درمان عفونت و آبسه در فک پایین نیز ممکن است سبب انتقال عفونت به دستگاه تنفسی شده و مشکلات تنفسی متعددی را در طولانی مدت بروز دهد.

خونریزی لثه، تحلیل رفتن بافت لثه و همینطور لق شدن و افتادن بی مورد دندان، بوی بد دهان و موارد دیگر نیز ممکن است در مراحل مختلف آبسه و عفونت بروز داده شوند.

مطلب پیشنهادی
افزایش اشتهای کودکان با 8 راهکار نتیجه بخش و ساده

مطالب مرتبط با آبسه دندان کودکان

نکات تکمیلی

به دلیل حساس بودن کودکان بهتر است در صورت مشاهده علائمی که شدت آنها در دهان و دندان کودکان رو با افزایش است، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه شود. در این متن راهکارهایی که ارائه شد کاملا بی ضرر هستند و پیش گرفتن آنها در بهبود آبسه دندان کودکان بسیار موثر خواهد بود. سعی کنید با صبر و آرامش، آنها را به کودک آموزش دهید.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *