تغذیهغذاهای سالم

خواص ازگیل | 24 خاصیت درمانی ازگیل برای بدن و پوست

خواص ازگیل برای پایداری و بهبود سلامت بدن بسیار بالا است. مصرف ازگیل باعث می شود ریسک بیماری های قلبی و عروقی بسیار کاهش پیدا کند.

همچنین این میوه ی خوشمزه به دلیل فیبر بالا و کالری پایینی که دارد با تشخیص متخصص تغذیه می تواند در رژیم لاغری به شما کمک بسیار شایانی کند.

از طرفی جالب است بدانید افرادی که با کم خونی دست و پنجه نرم می کنند از این میوه می توانند برای درمان انواع کم خونی ها استفاده کنند. همچنین ماسک این میوه می تواند موجب شادابی و سلامت پوست شما شود.

خواص ازگیل برای سلامت بدن

خواص ازگیل برای سلامت بدن

1. بهبود عملکرد قلب

یکی از مهمترین خواص ازگیل بهبود عملکرد قلب است. ازگیل دارای ویتامین های است که در بدن نقش آنتی اکسیدان را بازی می کنند.

آنتی اکسیدان های موجود در این میوه با رسوبات قلب و رگ ها مبارزه می کند و آن ها را از بین می برد. از طرفی دیگر فیبر های موجود در این میوه ی خوشمزه باعث خواهد شد لخته های خونی و مواد مضر موجود در خون از بین برود. در نتیجه خون به غلظت استاندارد می رسد و بدون فشار در قلب و بدن جریان پیدا می کند.

2. بهبود عملکرد روده

از دیگر خواص ازگیل برای بدن این است که باعث بهبود عملکرد روده ها می شود. این میوه سرشار از فیبر های غیر محلول است که بدون هضم شدن وارد معده می شوند.

زمانی که فیبر ازگیل وارد روده بزرگ می شود در آن جا خوراک باکتری های مفید روده خواهد شد. این موجب می شود تعداد باکتری های خوب در روده بیشتر و باکتری های مضر کم شود. بنابراین ماهیچه روده قدرت بیشتری برای حرکت منظم رو به خروج پیدا می کند.

مطلب پیشنهادی
خواص بلوط : فواید ناشناخته بلوط برای سلامت بدن و زیبایی

3. رفع یبوست از خواص ازگیل

رفع یبوست از خواص ازگیل

یبوست از جمله بیماری هایی است که بسیاری از افراد گرفتار آن می شوند. برای درمان یبوست می توانید از خواص ازگیل کمک بگیرید.

میوه ازگیل دارای فیبر فراوان می باشد و مزیت دیگر آن این است که ترکیبات آن آب فراوانی دارد. زمانی که شما ازگیل می خورید فیبر به همراه آب زیاد وارد روده بزرگ می شود.

فیبر موجود در ازگیل در روده حالت ملین و لزج پیدا می کند و بافت مدفوع را شل می کند. از طرفی ماهیچه روده قدرت بیشتری برای خروج مواد زائد پیدا می کند.

4. کاهش کلسترول بد خون

امروزه به دلیل مصرف خوراکی های حاوی کربوهیدرات و چربی زیاد بسیاری از افراد مستعد بیماری هایی نظیر کلسترول بالای خون قرار گرفته اند.

برای پیشگیری و کاهش کلسترول بالای خون می توانید از خواص ازگیل کمک بگیرید. ازگیل ترکیبی به نام پکتین را در خود دارد. این ماده یک جاذب روده ای است و به جلوگیری از شروع بیماری های خاص کمک می کند.

این ترکیب معجزه آسا در ازگیل نقش بسیار موثری در کاهش سطح کلسترول بد از خود ایفا می کند. همچنین جالب است بدانید فیبر موجود در ازگیل از طریق جریان خون در سرتاسر بدن می چرخد و با کلسترول های رسوب کرده مبارزه می کند. 

مطلب پیشنهادی
خواص لیمو ترش | آیا لیمو ترش باعث لاغری و زیبایی پوست می شود؟

از طرفی فیبر یک ماده ی بسیار دیر هضم است. در نتیجه زمانی که شما ازگیل را همراه غذای خود می خورید فیبر موجود در آن داخل معده به دور کلسترول ها می پیچد و از طریق مدفوع آن را از بدن خارج می کند.

5. تولید هموگلوبین

یکی از خواص ازگیل که آن را بسیار بی نظیر کرده و باعث سلامتی بیشتر می شود آن است که باعث تولید هموگلوبین می شود. این خوراکی بسیار خوشمزه دارای ماده ی معدنی آهن است.

این میوه می تواند یک گزینه ی بسیار خوب برای خانم ها است تا جلوی کم خونی هر ماه خود را از پریود برگیرند. همچنین افرادی که قرار است عمل جراحی انجام دهند پیشنهاد می شود از این میوه میل کنند تا از کم خونی بعد از عمل پیشگیری کنند.

6. کمک به درمان کم خونی با ازگیل

درمان کم خونی با ازگیل

کم خونی یکی از بیماری هایی است که در چند دهه اخیر رو به افزایش است. از خواص ازگیل می توان به درمان آن در کم خونی اشاره کرد.

ازگیل دارای مقادیر بالایی از آهن است. این ماده معدنی باعث می شود بدن تحریک به تولید گلبول قرمز شود. همچنین ازگیل در ترکیبات خود دارای مواد معدنی دیگری مانند مس است که باعث می شود جذب بیشتر آهن شود. در نتیجه این مسئله باعث می شود آهن گیاهی موجود در این میوه هدر نرود.

همچنین این میوه ی خوشمزه دارای ویتامین هایی نظیر ویتامین خانواده B است. این ویتامین ها خود باعث تولید گلبول های قرمز می شوند. در نتیجه میل کردن این میوه در کنار رژیم غذایی سالم می تواند به شما در درمان کم خونی بسیار کمک کند.

مطلب پیشنهادی
خواص بلوبری ؛ 14 خاصیت بی نظیر بلوبری در درمان بیماری ها

7. بهبود عملکرد عضلات

متابولیسم و وجود برخی از مواد معدنی در بدن مانند منگنز باعث می شود عضلات و سیستم عصبی بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند. بهبود عملکرد عضلات برای ورزشکاران بسیار حیاتی است؛ چرا که نتیجه ی مثبتی در تمرینات آن ها خواهد داشت.

برای بهبود عملکرد بافت و عضلات خود می توانید از خواص ازگیل کمک بگیرید. ازگیل دارای مواد معدنی بسیار حیاتی برای بدن است که می توانید در رژیم غذایی ورزشکاری از آن کمک بگیرید.

همچنین خوردن ازگیل باعث می شود اکسیژن بیشتری در بدن جا به جا شود. این امر موجب می شود تا عضلات غذای کافی برای حرکت و انجام فعالیت های سنگین داشته باشند.

8. کمک به عملکرد مغز

مغز قسمت حساسی در بدن است که باید مواد مغذی بسیاری به آن برسد تا بتواند عملکرد بهتری از خود نشان دهد. برای آن که مغز سلامت پایدارتری داشته باشد می توانید از خواص ازگیل کمک بگیرید.

ازگیل باعث می شود سطح گلبول های قرمز خون بالا برود. این امر موجب می شود تا مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به سلول های مغزی برسد. 

همچنین به دلیل وجود آهن و منگنز باعث می شود انتقال دهنده های عصبی مانند نوراپی نفرین، دوپامین و سروتونین بتوانند مسئولیت خود را در بدن بهتر و با سرعت بیشتری ایفا کنند.

مطلب پیشنهادی
آشنایی کامل با خواص و عملکرد توت فرنگی برای سلامت + کالری

9. کمک به ترمیم بافت آسیب دیده

زمان که بر اثر جراحت بافتی دچار آسیب می شود یا به هر دلیل سلول های بدن شما دچار آسیب می شوند برای کمک به ترمیم بافت آسیب دیده می توانید از خواص ازگیل کمک بگیرید.

ازگیل میوه ای سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان به ترمیم بافت سلول کمک می کند. جالب است بدانید آنتی اکسیدان های موجود در این میوه توانایی کاهش سرعت پیری و جلوگیری از بروز مشکلات قلبی و مغزی را دارند

10. کند کردن روند پیری

از دیگر خواص ازگیل آن است که مانند هر میوه و سبزی دیگری سرشار از آنتی اکسیدان های قوی و متنوع است. این مسئله باعث می شود از سلول ها در برابر عوامل تنش زا محافظت کند.

همچنین آنتی اکسیدان و مواد معدنی موجود در ازگیل باعث جوانی سلول ها می شود. در نتیجه کلاژن های بیشتری تولید می کنند و از طرفی سلول ها به تولید مثل خود ادامه می دهد.

11. پیشگیری از سرطان

سرطان یکی از بیماری های شایع در جهان است که درمان آن بسیار زمان بر و طاقت فرسا می باشد. قبل از ابتلا به این بیماری پزشکان توصیه می کنند از ابتلا به آن از طریق یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم پیشگیری باید کرد.

از خواص ازگیل این است که می تواند تا میزان چشمگیری از این بیماری پیشگیری کند یا در روند درمان کمک بسیاری می کند. ازگیل دارای آنتی اکسیدان های متنوع و بسیار قوی است. آنتی اکسیدان ها به دور سلول های بدن می پیچند و از آن ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. این امر موجب می شود تا سلول های سرطانی نشود.

مطلب پیشنهادی
خواص کدو حلوایی در 7 مورد و ویتامین‌های تشکیل دهنده آن

مطالعات مختلف نشان داده است که اسید لینولئیک موجود در ترکیب ازگیل می تواند از ایجاد و توسعه سرطان به ویژه سرطان سینه، پوست، کبد و روده بزرگ جلوگیری کند.

12. پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان از جمله بیماری های خاموشی است که با افزایش سن خود را نشان می دهد. برای پیشگیری از این بیماری پیشنهاد می شود از خواص ازگیل بهره مند شوید.

ازگیل یکی از میوه هایی است که در خود کلسیم قابل چشمگیری دارد. کلسیم باعث می شود تراکم استخوان ها بالا برود. اما مسئله ای که باعث می شود این میوه ی خوشمزه مجزا شود وجود ویتامین K در این میوه است.

ویتامین K در ازگیل باعث می شود استخوان ها کلسیم بیشتری را جذب خود کنند. این امر موجب می شود تراکم استخوان ها بالا برود و احتمال شکستگی و درد آن ها در سنین بالا کاهش پیدا کند.

13. تامین انرژی بدن

از دیگر خواص ازگیل آن است که می تواند انرژی بدن شما را برای متابولیسم و فعالیت روزانه بالا ببرد. شما می توانید به جای مصرف نوشیدنی های انرژی زا در میان وعده ی خود ازگیل را جای دهید.

این میوه اکسیژن رسانی به بافت های بدن را زیاد می کند و از طرفی موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. این دو عامل به شما کمک می کند تا در طی روز انرژی زیادی داشته باشید و بیشتر حس نشاط کنید.

مطلب پیشنهادی
تمبر هندی با 11 خاصیت درمانی + نحوه مصرف در غذاها

14. مبارزه با سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی یکی از مشکلاتی است که 30 درصد از خانم ها هر ماه دچار آن می شوند. سندروم پیش از قاعدگی اغلب با اختلال خلق همراه است. برای کاهش علائم این مشکل خانم ها می توانند در رژیم غذایی خود از خواص ازگیل کمک بگیرند.

ازگیل دارای مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم و منگنز است. این مواد معدنی تا میزان زیادی می توانند باعث تعادل سطح هورمون ها شوند.

همچنین این میوه ی خوش طعم دارای آهن بسیاری می باشد و جذب آن در بدن نیز بسیار بالا است. این مسئله می تواند کمک بسیار چشمگیری به کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی داشته باشد.

سندروم پیش از قاعدگی اغلب بین 10 تا 12 روز تا پریود قبلی برای 30 درصد از خانم ها اتفاق می افتد. این مسئله باعث غم زیاد در آن ها می شود و از طرفی ممکن است با درد رحم همراه باشد. متاسفانه اغلب با این سندرم آشنا نیستند و با راه های کنترل آن آشنایی زیادی وجود ندارد. برای آشنایی با آن پیشنهاد می کنیم به مطلب زیر رجوع کنید.

سندرم پیش از قاعدگی – آیا PMS را می توان درمان کرد + علائم

15. بالا بردن جذب آهن

این مسئله بسیار مهم است اگر برای کم خونی خوراکی حاوی آهن میل می کنید در کنار خوراکی دیگری میل کنید که جذب آن را بالا ببرد. چرا که اغلب با بالا رفتن سن یا برخی مشکلات دیگر جذب آن در بدن پایین می آید. این امر موجب می شود به مرور شما دچار کم خونی حاد و بی حالی شوید.

مطلب پیشنهادی
خواص آب هویج (نقش بی نظیر آن در سلامت بدن و کودکان)

برای بالا بردن جذب آهن می توانید از خواص ازگیل کمک بگیرد. ازگیل علاوه بر دارا بودن آهن و ویتامین های خون ساز دارای ویتامین K است. این ویتامین جذب آهن خون را بالا می برد. در نتیجه گلبول قرمز بیشتری نیز تولید خواهد شد.

16. هیدراته کردن بدن

کمبود آب در بدن باعث می شود بدن نتواند مکانیسم درستی داشته باشد. همچنین این مسئله روی انتقال دهنده های عصبی نیز تاثیر زیادی می گذارد. در کل هیدراته بودن باعث اختلالات زیادی در فرآیند طبیعی بدن خواهد شد.

از خواص ازگیل و دیگر میوه هایی که حاوی آب فراوانی هستند می توانید برای هیدراته کردن بدن خون استفاده کنید. جالب است بدانید یک ازگیل 100 گرمی حاوی 86 درصد آب است. 

17. ازگیل برای سرماخوردگی

زمانی که سرما خورده اید برای آن که طول درمان شما کوتاه شود می توانید از خواص ازگیل کمک بگیرید. ازگیل حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که در زمان سرماخوردگی باعث می شود گلبول های سفید پادتن بیشتری علیه عامل بیماری زا ترشح کند.

از طرفی به دلیل وجود مواد معدنی و ویتامین های خون ساز اکسیژن رسانی به بدن بیشتر می شود. این امر موجب می شود بذدن شما انرژی بیشتری برای مقابله با بیماری داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
خواص تمشک برای سلامت را بشناسید + فواید آن برای پوست

18. ازگیل برای لاغری

اگر دارای اضافه وزن هستید می توانید از خواص ازگیل برای کمک به کاهش وزن کمک بگیرید. ازگیل دارای فیبر فراوانی است در نتیجه مدت زمان بیشتری در معده باقی می ماند. این مسئله باعث می شود شما دیرتر احساس گرسنگی کنید.

از طرفی کالری ازگیل حدود 40 تخمین زده شده است و می توان آن را جزو خوراکی های کم کالری دانست. زمانی که شما دیرتر احساس گرسنگی کنید بدن برای تامین انرژی به سراغ سوزاندن چربی های اشباع می رود. در نتیجه زودتر شاهد کاهش سایز و وزن خواهید بود.

ماسک ازگیل برای پوست

ماسک ازگیل برای پوست

شما از خواص ازگیل می توانید برای زیبایی پوست خود استفاده کنید. اگر این میوه را لکه کنید و مانند ماسک به صورت خود بذارید می تواند فواید زیر را برای شما به همراه داشته باشد.

  • جوانسازی
  • از بین بردن جوش
  • از بین بردن لکه
  • اسکراب پوست
  • کلاژن سازی
  • روشن شدن پوست

در آخر:

خواص ازگیل موجب بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می شود. از طرفی این میوه دارای طبع گرم و تر است و یک خوراکی خوب برای افرادی است که مزاج آن ها سرد و خشک می باشد.

اما این را به خاطر داشته باشید اگر رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنید یا از قرص های فشار خون یا کاهش قند استفاده می کنید قبل از اضافه کردن این میوه به میان وعده ی خود با دکتر خود مشورت کنید.
منابع:
Healthbenefitstimes
lifepersona

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *