بیماری ها و سلامت

بادکش درمانی را به طور کامل بشناسید + 9 فایده بادکش

بادکش درمانی نوعی روش درمانی قدیمی است. در این روش فرد درمانگر برای ایجاد مکش روی بدن، به مدت چند دقیقه فنجان های مخصوصی را روی پوست شما قرار می دهد.

افرادی که علاقه مند به این نوع درمان هستند معتقد می باشند بادکش کردن باعث درمان درد، کاهش التهابات، بهبود جریان خون و کاهش غلظت خون خواهد شد. همچنین جالب است بدانید این روش درمانی به نوعی بافت های زیرین و عمیق پوست را ماساژ خواهد داد.

بادکش چیست؟

بادکش درمانی نوعی درمان جایگزین است که از کشور چین آغاز شده است. این روش شامل قرار دادن فنجان هایی خاص روی پوست می باشد که باعث ایجاد مکش روی بافت پوست می شود. این مکش باعث بهبود جریان خون خواهد شد.

طرفداران این روش درمانی ادعا می کنند این مکش پوست و بافت زیرین پوست باعث آسان شدن جریان خون می شود و این امر موجب احساس نشاط و سرحالی در فرد بیمار خواهد شد.

همچنین افرادی که به این نوع درمان علاقه دارند معتقدند بادکش کردن باعث تعادل بین قطب های منفی و مثبت بدن می شود. تصور می شود برقرای تعادل بین این دو موجب مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا خواهد شد. همچنین این مکش موجب توانایی و بهبود جریان خون و کاهش درد های بدنی می شود.

بادکش کردن موجب می شود خون در محلی که روی آن مکش انجام شده است جریان بیشتری پیدا کند. در نتیجه برخی معتقد هستند این امر موجب می شود تنش های عضلانی کاهش پیدا کند.

مطلب پیشنهادی
انرژی درمانی چیست؟ آشنایی با انواع آن + 3 روش رایج

بنابراین با کاهش تنش عضلانی جریان خون بهبود پیدا می کند که باعث ترمیم سلول های آسیب دیده خواهد شد. از طرفی بادکش کردن و بهبود جریان خون ممکن است به تشکیل بافت های پیوندی جدید و ایجاد رگ های خونی جدید در بافت کمک کند.

آشنایی کلی با بادکش درمانی

آشنایی با بادکش درمانی

در یک درمان با بادکش درمانی فنجان هایی که معمولا از فنجان هایی که از شیشه ساخته شده است را روی سطح پوست بدن قرار می دهند.

با از دست دادن گرمای درون داخل فنجان ها کم کم خلا هوایی داخل آن ایجاد می شود. این امر موجب می شود زمانی که فنجان روی پوست قرار گرفته است بافت آن با داخل فنجان کشیده شود.

این مکش باعث افزایش جریان خون و شل شدن بافت های همبند شود. این تصور وجود دارد این کار موجب پایداری و بهبودی سلامت شود.

البته این همان روشی است که می توان از طریق ماساژ بافت عمیق برای بهبود اسکار های روی پوست و کاهش درد استفاده کرد.

این فنجان ها اغلب بر روی پشت کمر، گردن، شانه یا محل درد قرار می گیرند. 

بادکش کردن بسته به درجه ی ایجاد خلاء، مکش پوست و سطح راکد داخلی ممکن است باعث ایجاد کبودی و درد در آن ناحیه شود. طبق TCM این نتیجه مطلوبی خواهد بود؛ چرا که این امر نشان دهنده ی آن است که این درمان با موفقیت سموم و رکود را از بین برده است.

مطلب پیشنهادی
ورزش درمانی و چگونگی تاثیرات آن بر بهبود بیماری ها

زمانی که درمانگر طبق آموزش هایی که دیده است متوجه شود باید فنجان ها را بردارد با بلند کردن لبه ی فنجان هوا سریع داخل آن می شود و به راحتی از بدن شما جدا خواهد شد.

آشنایی با انواع بادکش

بادکش درمانی شامل دو روش خشک و مرطوب است که درمانگر شما با توجه به نیازی که در بدن شما می بیند آن را انتخاب خواهد کرد. اما هر دوی آن ها یک هدف را دنبال می کنند.

همچنین جالب است بدانید فنجان هایی که برای بادکش استفاده می شود نیز انواع مختلفی دارد. البته معمولا از فنجان یا لیوان های شیشه ای برای این کار استفاده می کنند.

با این حال هزار سال پیش و همچنین درمانگران قدیمی برای بادکش از فنجان های ساخته شده با شاخه های بامبو، خاک رس یا استخوان حیوانات استفاده می کردند.

1. بادکش درمانی خشک

طبق گفته ی میشل کاسکو، پزشک طب سنتی چینی و طب سوزنی کلاسیک ترین روش بادکش درمانی با آتش است که آن را بادکش خشک می نامند.

در این روش فرد درمانگر با استفاده از پنجه ی آتش زده شده یا روش های دیگر داخل فنجان را داغ می کند. سپس آن فنجان را روی آن نقطه از بدن که بسیار درد می کند یا نقطه هایی که در طب سوزنی از اهمیت بسیار بالایی قرار دارد می گذارد.

هوای گرم کم کم خنک می شود و با ایجاد خلاء بافت بدن به داخل لیوان مکش پیدا می کند. این فنجان ها بسته به نوع شرایط جسمانی فرد و محل قرار گیری فنجان ها 5 تا 20 دقیقه در جای خود باقی می مانند.

مطلب پیشنهادی
زالو درمانی چیست؟ 7 کاربرد + بررسی عوارض جدی

البته باید به این نکته اشاره کنیم امروزه دستگاه بادکش هوا جایگزینی ایمن به جای بادکش با آتش است. در این روش با کمک یک یک پمپ مکش هوای فنجان را کاملا خالی می کنند و آن را به خلاء می رسانند. برخی تحقیقات بالینی از چین نشان می دهد که این نوآوری در فناوری بادکش برای بیماران راحت تر است.

2. بادکش کشویی

بادکش کشویی چیست

روش بادکش درمانی کشویی روشی است که فنجان های بادکش به طور ردیفی و گروهی روی اندام های بزرگ و عضلانی کمر برای درمان درد و اسپاسم عضلات انجام می شود.

قبل از قرار دادن فنجان های بادکش سطح بدن را در این روش با روغن ماساژ چرب می کنند تا به راحتی بتوانند فنجان ها را برای ردیف کردن روی سطح بدن لغزانند. 

3. بادکش مرطوب

بادکش درمانی مرطوب ترکیبی از روش بادکش خشک و طب سوزنی همراه با خونریزی است. در این روش فنجان های بادکش را به مدت 2 تا 5 دقیقه روی محل مورد نظر قرار می دهند.

سپس زمانی که رگ ها متورم شدند درمانگر فنجان ها از روی پوست جا می کند و با استفاده از تیغ های جراحی بسیار نازک رو سطح پوست خراش هایی ایجاد می کند. این امر موجب می شود کمی خون از آن ناحیه خارج شود. 

تصور می شود این روش درمانی باعث می شود ت سموم داخلی بدن دفع شوند. همچنین جالب است بدانید پزشکان TCM در چین از این روش برای خنک کردن شرایط التهابی بدن فرد بیمار استفاده می کنند.

مطلب پیشنهادی
کایروپراکتیک چیست؟ عوارض آن کدامند؟ چه مزایایی دارد؟

بادکش دقیقا چه کاری بر روی بدن انجام می دهد؟

بادکش دقیقا چه کاری بر روی بدن انجام می دهد

طبق گفته ی محققان چینی خون راکد و تصفیه نشده است که باعث درد و بیماری می شود. بادکش درمانی باعث گردش خون به صورت موضعی می شود. اگر این نوع درمان در نقاط خاص از بدن انجام شود موجب برطرف شدن درد، تورم و تنش خواهد شد. به زبان ساده تر این روش درمانی ناخالصی ها و سموم را به سطح بدن می کشد و آن ها را از طریق مکش خارج می کند.

از دیدگاه فیزیولوژی کشور های غرب  بادکش کردن موجب شل شدن بافت های همبند یا فاشیا خواهد شد. همچنین این درمان جریان خون را به روی سطح بدن تحریک می کند.

از طرف دیگر آن ها به این نتیجه رسیده اند بادکش کردن می تواند موجب آرامش بافت های بدن شود و از طرفی باعث ارتباط بهتر بین سلول های بدن با یکدیگر خواهد شد.

تحقیقات هلن لانگوین، فیزیولوژیست و متخصص طب سوزنی ایالات متحده آمریکا تغییرات سطح سلول را با استفاده از دوربین سونوگرافی ثبت کرده است. وی نشان داده است که روش هایی مانند بادکش، حجامت، طب سوزنی و ماساژ باعث شل شدن بافت و کاهش نشانگرهای التهاب می شود.

سیتوکین های التهابی که همان پیام رسان های شیمیایی هستند که با بادکش کردن کاهش پیدا می کنند و از طرفی سیتوکین هایی که باعث بهبود و آرامش می شوند افزایش پیدا خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی
آب درمانی چیست؟ 8 مزیت هیدروتراپی برای دردهای بدنی

فواید بادکش کردن چیست؟

از مزایای بادکش درمانی می توان به تسکین درد های موضعی و شل کردن عضلات اشاره کرد. بادکش کردن به هر دو روش خشک و مرطوب باعث از بین رفتن انسداد های رگ و عروق می شود و همین امر موجب افزایش انرژی می شود. پزشکان TCM این انسداد ها را به عنوان موانع جریان انرژی سالم می شناسند.

همچنین برخی از پزشکان معتقد هستند بادکش کردن سلامت کلی بدن را بهبود می بخشد. همچنین جالب است بدانید این روش درمانی روی ورزشکاران اثر مثبت داشته است. چرا که بادکش کردن به افزایش جریان خون در یک منطقه عضلانی خاص کمک می کند یا می تواند درد آن ها را کاهش دهد.

ورزشکاران زیادی از بازی های المپیک ریو 2016 از بادکش کردن خشک و مرطوب استفاده کردند. با علامت گذاری دایره ای روی برخی از اعضای تیم شنای ایالات متحده آمریکا این امر به راحتی قابل مشاهده بود.

1. بهبود سردرد با بادکش درمانی

بهبود سردرد با بادکش درمانی

برای درمان سردرد های مزمن می توانید از بادکش درمانی استفاده کنید. بادکش درمانی در نواحی از صورت و نواحی که درمانگر شما از آن ها آگاهی دارد انجام می شود.

این نوع درمان باعث می شد جریان خون به دلیل مکشی که در لایه های زیرین پوست و رگ های صورت و گردن ایجاد شده است بسیار زیاد شود.

مطلب پیشنهادی
درمان خروپف فقط با 21 راهکار خانگی و پزشکی موثر

این امر موجب می شود اکسیژن رسانی به بافت و سلول های مغز بیشتر شود. در نتیجه درد به مرور کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

2. ماساژ عضلات عمقی

ماساژ درمانی یکی از راهکار هایی است که امروزه طرفداران بسیاری برای خود پیدا کرده است. ماساژ درمان باعث می شود جریان خون در نقاط عمیق بدن جریبان بیشتری پیدا کند. در نتیجه ی این امر جریان خون در آن ناحیه بیشتر می شود و بافت اکسیژن بیشتری دریافت می کند.

جالب است بدانید زمانی که شما بادکش درمانی انجام می دهید به دلیل مکش بافت های زیرین می شود. این امر به نوبه ی خود باعث می شود به نوعی ماساز عضلات عمقی انجام شود.

3. کاهش ریسک حمله قلبی

افرادی که بادکش درمانی را به همراه طب سوزنی انجام می دهند غلظت خون آن ها کاهش پیدا می کند. همچنین این نوع درمان سنتی و قدیمی موجب می شود لخته های احتمالی ایجاد شده در خون خارج شود.

به همین دلیل خون رقیق می شود و از طرفی جریان خون به دلیل مکش بادکش در بدن بسیار بیشتر می شود. این دو عملکرد موجب می شود ریسک حمله قلبی و مغزی بسیار کاهش پیدا کند.

4. کاهش استرس با بادکش کردن

کاهش استرس با بادکش کردن

یک از خواص و فواید جالب بادکش درمانی این می باشد که می تواند به مرور باعث کاهش استرس و تنش در شما شود. این نوع درمان باعث می شود سطح هورمون شادی در بدن بالاتر برود. از طرفی دیگر ترکیبات شیمیایی که موجب تنش و استرس می شوند تا جای ممکن بسیار کاهش پیدا می کنند.

مطلب پیشنهادی
هیپنوتراپی - هر آنچه از تکنیک های هیپنوتیزم درمانی باید دانست

5. کاهش درد عضلانی

یکی دیگر از فواید بادکش درمانی که بیشتر افراد برای درمان به سراغ می روند کاهش درد عضلانی می باشد. زمانی که بادکش انجام می دهید جریان خون در آن ناحیه افزایش چشمگیری پیدا می کند. همین مسئله باعث می شود بافت هایی که آسیب دیده اند سریع تر بهبود پیدا کنند.                                                    

6. بالا بردن سیستم ایمنی بدن

بادکش درمانی باعث می شود بسیاری سموم و مواد مضر از بدن خارج شود. در نتیجه ی این عملکرد به طور طبیعی سیستم ایمنی بدن شما بالا می رود.

زمانی که شما این درمان را در کنار یک رژیم غذایی سالم دنبال کنید آنتی اکسیدان ها در بدن بسیار بیشتر می شود. در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری و عفونت در شما بسیار پایین خواهد آمد. از طرفی دیگر طول درمان شما بسیار کم خواهد شد.

7. درمان جوش و آکنه با بادکش

درمان جوش و آکنه با بادکش

درمان های زیادی برای جوش و آکنه وجود دارد. یکی از راه های درمان این ضایعه پوستی بادکش درمانی است. هر قسمت از بدن شما که دچار جوش شده باشد درمانگر با تشخیص ناحیه درست استکان ها را در آن ناحیه قرار می دهد.

این عمل موجب می شود جریان خون به آن ناحیه بیشتر شود. در نتیجه ی این اتفاق التهابات پوستی کاهش پیدا می کند و سموم ایجاد کننده جوش از بین خواهند رفت.

مطلب پیشنهادی
مزوتراپی چیست؟ - با انواع مزو آشنا شوید (معایت + مزایا)

8. کاهش بی حالی و خستگی

بادکش درمانی یکی از راهکارهای عالی برای افزایش انرژی است. این درمان سنتی و قدیمی باعث می شود خون با سرعت بیشتری در بدن جریان داشته باشد. به همین دلیل به تمامی بافت های بدن اکسیژن بیشتر و مواد مغذی بیشتری خواهد رسید. در نتیجه حس خستگی و بی حالی از بین خواهد رفت.

9. مراقبت از کلیه ها

یکی دیگر از مزیت های بادکش درمانی این است که با انجام آن شما از کلیه های خود محافظت خواهید کرد. چرا که با بادکش کردن سموم و مواد مضر از بدن خارج می شد. در نتیجه خون تمیزتری از کلیه ها عبور می کند و احتمال رسوب مواد زائد بسیار کم می شود.

عوارض بادکش چیست؟

عوارض بادکش چیست

بادکش درمانی غالباً باعث ایجاد کبودی روی پوست می شود. این امر به دلیل آوردن خون به سطح خون می باشد اما افراد زیر بهتر است بادکش را قبل از مشورت با پزشک انجام ندهند.

  • بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی مانند هموفیلی
  • بیمارانی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند

در آخر:

بادکش درمانی یکی از درمان هایی است که می تواند باعث بهبود و پایداری سلامت شما شود. اما باید به این نکته اشاره کنیم این روش درمانی حتما باید توسط یک درمانگر دوره دیده و در یک محیط تمیز انجام شود. در غیر این صورت ریسک ابتلا به بیماری های چون ایدز و غیره بالا خواهد رفت.

منبع:

healthline
Webmd
medicinenet

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *