بیماری قلبیبیماری ها و سلامت

تیر کشیدن قلب با 2 دلیل عمده + علت سوزش قلب چیست؟

تیر کشیدن قلب از جمله دردهای قفسه سینه است. این درد در ناحیه قفسه سینه می تواند نشانه یک بیماری قلبی و یا نشانه یک بیماری غیر قلبی باشد. حتی گاهی تیر کشیدن می تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد. در این مقاله نکات مهمی را در رابطه با این موضوع ارائه خواهیم کرد که می تواند بسیار موثر در شناخت این درد باشد.

علت های تیر کشیدن قلب چیست؟

علت های تیر کشیدن قلب چیست

تیر کشیدن قلب به دردی ناگهانی مانند ضربه چاقو گفته می شود که معمولا در سمت چپ قفسه سینه احساس می شود. تیر کشیدن قلب می تواند دو علت عمده داشته باشد، یکی علت های ناشی از بیماری قلبی و دیگری علت های ناشی از بیماری های غیر قلبی است.

مطالب مرتبط با تیر کشیدن قلب

علت های ناشی از بیماری های قلبی

علت های ناشی از بیماری های قلبی

گاهی تیر کشیدن قلب می تواند ناشی از یک بیماری مزمن قلبی باشد که باید آن را جدی بگیریم. در صورت مشاهده هر گونه درد مانند تیر کشیدن قلب در قفسه سینه بهترین کار مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های اولیه است.

مطلب پیشنهادی
درمان غلظت خون با 10 روش در دسترس + بررسی علائم

1. تصلب شرایین

آترواسکلروز یا تصلب شرایین خون رسان به قلب، از شایع ترین علت تیر کشیدن قلب است که معمولا در افراد با وزن زیاد و کلسترول بالا ایجاد می شود. در تصلب شرایین پلاک هایی که عمدتا از کلسترول و لیپوپروتئین تشکیل شده اند راه خون رسانی به عضله قلب را مسدود می‌کنند و باعث درد در قفسه سینه و نهایتا سکته قلبی می‌شوند.

2. تنگی آئورت

تنگی آئورت هم دلیل دیگر تیر کشیدن قلب است. آئورت سرخرگ است که خون را از قلب به اندام ها می رساند که حاوی مواد غذایی و اکسیژن است. اگر این سرخرگ دچار تنگی و گرفتگی شود می تواند باعث دردی مانند تیر کشیدن شود.

3. سندروم افتادگی دریچه میترال

پرولاپس دریچه قلب یا سندروم افتادگی دریچه میترال یکی از علت های تیرکشیدن قلب است. دریچه میترال در بین دهلیز و بطن چپ قرار دارد. در طی دیاستول خون از طریق این دریچه از دهلیز چپ وارد بطن چپ می شود و در طی سیستول این درچه محکم بسته می شود تا بطن چپ منقبض شود و خون وارد آئورت می شود.

مطلب پیشنهادی
کلسترول چیست؟ کاهش کلسترول بالا با چند راهکار ساده

4. وضعیت دریچه میترال

اگر دریچه میترال بلند تر از حد معمول شود و به داخل دهلیز کشیده شود در طی سیستول خون به دهلیز برمی گردد یا به اصطلاح پس زده می شود. افتادگی دریچه میترال هم می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

5. سندروم مارفان؛ اختلال نادر موثر بر تیر کشیدن قلب

سندروم مارفان هم یکی از علت های تیر کشیدن قلب است. سندروم مارفان یک اختلال ژنتیکی است که در بافت های همبند اتفاق می افتد و بیشتر بر روی چشم ها، قلب، رگ های خونی و اسکلت تاثیر می گذارد.

افرادی با مشخصات قد بلند، لاغر و کشیده، دست، پا و انگشتان نامناسب، قفسه سینه برآمده یا فرورفته، ستون فقرات غیر طبیعی، کف پای صاف، نزدیک بینی و دندان های نامنظم به این بیماری مبتلا هستند.

این بیماری اگر خفیف باشد تهدید جانی ندارد ولی اگر بر آئورت و رگ های خونی مهم تاثیر بگذارد می تواند خطر آفرین باشد. این بیماری درمان ندارد و تنها می توان علائم آن را کنترل کرد.

مطلب پیشنهادی
از کجا بدانیم قلبمان سالم است؟ نشانه های قلب سالم را بشناسید

5. پریکاردیت

پریکاردیت هم یک از علل شایع تیر کشیدن قلب است. پریکارد غشایی است که قلب را دربرگرفته و هر گونه التهاب و ناراحتی ایجاد شده در این غشا را پریکاردیت می گویند که باعث درد قفسه سینه می شود.

6. مشکلات دستگاه گردش خون

گاهی هم بیماری هایی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و کرات هومیوپاتی (اختلال عضلانی) هم می تواند از علت های ناشی از بیماری های دستگاه گردش خون در تیر کشیدن قلب باشد. این درد ناگهانی در قفسه سینه را جدی بگیرید و برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

7. حمله قلبی

معمولا تیر کشیدن قلب با ایجاد حمله قلبی، زمان بیشتری به طول می انجامد. این درد برای حمله قلبی بیشتر است و همراه با خود تعریق، گیجی و حتی تنگی نفس و حالت تهوع را به همراه دارد. با ایجاد علائمی از این قبیل نیاز است تا فورا به پزشک مراجعه کرد.

مطلب پیشنهادی
تری گلیسیرید چیست ؟ هفت راه بسیار موثر برای کاهش آن

علت های ناشی از بیماری های غیر قلبی

تیر کشیدن قلب همانطور که در بالا گفته شد می تواند ناشی از بیماری های غیر قلبی باشد و تفاوت هایی با تیر کشیدن قلب در صورت ابتلا به بیماری های قلبی دارد.

تیر کشیدن قلب چیست؟

از علت های غیر قلبی شایع تیر کشیدن قلب می توان به موارد زیر اشاره کرد که در صورت تشخیص غیر قلبی بودن تیر کشیدن قلب باید با مراجعه به پزشک متخصص به مداوای هر چه سریع تر آن ها پرداخت.

 • ریفلاکس معده
 • آمبولی ریه
 • انواع عفونت های قفسه سینه مانند آنفولانزا
 • اسپاسم مری
 • ترومای ریه
 • وجود مشکلات در عضلات یا استخوان های ناحیه قفسه سینه
 • درد شکم که گاهی به تیر کشیدن قلب منجر می شود
 • پرکاری تیروئید
 • ابتلا به دیابت
 • کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا)
 • فتق هیاتال
 • اسکلرودرمی (نوعی روماتیسم پیشرونده)
 • مشکلات حفره شکم
 • مصرف کوکائین
 • استرس و اضطراب

نشانه های اورژانسی تیر کشیدن قلب و درد قفسه سینه چیست؟

اگر درد قفسه سینه به شکل ناگهانی حس کردید، مانند تیر کشیدن لحظه‌ ای و همزمان علائمی مانند تنگی نفس، حالت تهوع، گیجی و عرق سرد داشتید و بیشتر از 5 دقیقه طول کشید، احتمال بروز سکته قلبی زیاد است. گاهی سکته قلبی می تواند با درد در فک، گردن، پشت و بازو همراه باشد.

درمان خانگی تیر کشیدن قلب

وقتی این مشکل برای بازه های زمانی کوتاه ایجاد شود، نگرانی در مورد مشکلات قلبی کمتر خواهد بود. اما باز هم ضروری است که در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود و تا زمان مراجعه به پزشک می توان اقدامات موثری را برای تسکین انجام داد. از جمله این اقدامات موثر و ایمن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نفس های عمیق می تواند تا حد به سزایی در اکسیژن رسانی به قلب و اندام ها کمک کند که سرعت خونرسانی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل برای کسب آرامش و بهبود وضعیت باید نفس های عمیق کشید.
 • تغییر وضعیت دادن نیز می تواند عضلات و اندام هایی را که به قلب فشار وارد کرده اند را در وضعیت بهتری قرار دهد. به همین دلیل اگر در حالت قوز یا خمیده احساس تیر کشیدن قلب ایجاد شود باید صاف نشست و یا ایستاد تا تیر کشیدن قلب بهبود یابد.
 • استراحت کردن نیز نکته بسیار مهمی است که می تواند فشارهای ناشی از روزمرگی را از قلب بکاهد.
 • حفظ آرامش نکته مهم دیگری است که باید برای دست یافتن به آن راهکارهای مناسبی را از جمله یوگا و مدیتیشن یا تمرینات تنفسی که بسیار موثر هستند را برای دست یافتن به آن انجام داد.
 • استفاده از داروهای ضد التهابی می تواند بر کنترل این درد موثر باشد اما توصیه مصرف ان را تنها باید از پزشک دریافت کرد و مصرف خودسرانه از آن را به هیچ وجه انجام نداد.
 • سیگار کشیدن در این وضعیت می تواند درد را به مرور تشدید کند و خود به عنوان دلیلی برای تیر کشیدن قلب تبدیل شود.
 • از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های محرک درد در این لحظه مانند نوشیدنی های کافئین دار باید پرهیز کنید.
 • برای کاهش درد ناشی از بیماری های قلبی بهتر است از بالشت های بلند برای دراز کشیدن استفاده کرد که کمی بدن و سر را بالاتر قرار دهد.
مطلب پیشنهادی
روماتیسم قلبی چه علائمی دارد؟ + بررسی علل و راه درمان

مطالب مرتبط با تیر کشیدن قلب

سخن آخر

بهترین کار در زمان احساس تیر کشیدن قلب مراجعه به پزشک است. در صورت هرگونه درد در ناحیه قفسه سینه باید به پزشک مراجعه کنید و تا علت آن را بیابید و به درمان آن بپردازید. در غیر این صورت ممکن است با مشکلات جدی‌تر و نگران‌کننده‌تری مواجه شوید.

حمیرا باجلان

حمیرا باجلان هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *