تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب از جمله دردهای قفسه سینه است. این درد می تواند نشانه یک بیماری قلبی و یا نشانه یک بیماری غیر قلبی باشد. گاهی هم تیر کشیدن می تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد. در مقاله امروز این درد آزار دهنده را کاملا مورد بررسی قرار داده ایم.

علت های تیر کشیدن قلب چیست؟

علت های تیر کشیدن قلب چیست

تیر کشیدن قلب به دردی ناگهانی مانند ضربه چاقو گفته می شود که معمولا در سمت چپ قفسه سینه احساس می شود. تیر کشیدن قلب می تواند دو علت عمده داشته باشد، یکی علت های ناشی از بیماری قلبی و دیگری علت های ناشی از بیماری های غیر قلبی است.

مطالب مرتبط با تیر کشیدن قلب

علت های ناشی از بیماری های قلبی

علت های ناشی از بیماری های قلبی

گاهی تیر کشیدن قلب می تواند ناشی از یک بیماری مزمن قلبی باشد که باید آن را جدی بگیریم. در صورت مشاهده هر گونه درد مانند تیر کشیدن قلب در قفسه سینه بهترین کار مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های اولیه است.

آترواسکلروز یا تصلب شرایین خون رسان به قلب از شایع ترین علت تیر کشیدن قلب است که معمولا در افراد با وزن زیاد و کلسترول بالا است. در تصلب شرایین پلاک هایی که عمدتا از کلسترول و لیپوپروتئین تشکیل شده اند راه خون رسانی به عضله قلب را مسدود می‌کنند و باعث درد در قفسه سینه و نهایتا سکته قلبی می‌شود.

تنگی آئورت هم دلیل دیگر تیر کشیدن قلب است. آئورت سرخرگ است که خون را از قلب به اندام ها می رساند که حاوی مواد غذایی و اکسیژن است. اگر این سرخرگ دچار تنگی و گرفتگی شود می تواند باعث دردی مانند تیر کشیدن شود.

پرولاپس دریچه قلب یا سندروم افتادگی دریچه میترال یکی از علت های تیرکشیدن قلب است. دریچه میترال در بین دهلیز و بطن چپ قرار دارد. در طی دیاستول خون از طریق این دریچه از دهلیز چپ وارد بطن چپ می شود و در طی سیستول این درچه محکم بسته می شود تا بطن چپ منقبض شود و خون وارد آئورت می شود.

اگر دریچه میترال بلند تر از حد معمول شود و به داخل دهلیز کشیده شود در طی سیستول خون به دهلیز برمی گردد یا به اصطلاح پس زده می شود. افتادگی دریچه میترال هم می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

سندروم مارفان هم یکی از علت های تیر کشیدن قلب است. سندروم مارفان یک اختلال ژنتیکی است که در بافت های همبند اتفاق م یافتد و بیشتر بر روی چشم ها، قلب، رگ های خونی و اسکلت تاثیر می گذارد.

افرادی با مشخصات جثه بلند، لاغر و کشیده، دست، پا انگشتان نامناسب، قفسه سینه برآمد یا فرورفت، ستون فقرات غیر طبیعی، کف پای صاف، نزدیک بینی و دندان های نامنظم به این بیماری مبتلا هستند.

این بیماری اگر خفیف باشد تهدید جانی ندارد ولی اگر بر آئورت و رگ های خونی مهم تاثیر بگذارد می تواند خطر آفرین باشد. این بیماری درمان ندارد و تنها می توان علائم آن را کنترل کرد.

پریکاردیت هم یک از علل شایع تیر کشیدن قلب است. پریکارد غشایی است که قلب را دربرگرفته و هر گونه التهاب و ناراحتی ایجاد شده در این غشا را پریکاردیت می گویند که باعث درد قفسه سینه می شود.

گاهی هم بیماری هایی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و کرات هومیوپاتی (اختلال عضلانی) هم می تواند از علت های ناشی از بیماری های دستگاه گردش خون در تیر کشیدن قلب باشد. این درد ناگهانی در قفسه سینه را جدی بگیرید و برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

علت های ناشی از بیماری های غیر قلبی

تیر کشیدن قلب همانطور که در بالا گفته شد می تواند ناشی از بیماری های غیر قلبی باشد و تفاوت هایی با تیر کشیدن قلب در صورت ابتلا به بیماری های قلبی دارد.

تیر کشیدن قلب چیست؟

ریفلاکس معده، آمبولی ریه، انواع عفونت های قفسه سینه مانند آنفولانزا، اسپاسم مری، ترومای ریه، وجود مشکلات در عضلات یا استخوان های ناحیه قفسه سینه، درد شکم، پرکاری تیروئید، ابتلا به دیابت، کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا)، فتق هیاتال، اسکلرودرمی (نوعی روماتیسم پیشرونده)، مشکلات حفره شکم، مصرف کوکائین، استرس و اضطراب از علت های غیر قلبی شایع تیر کشیدن قلب هستند که در صورت تشخیص غیر قلبی بودن تیر کشیدن قلب باید با مراجعه به پزشک متخصص به مداوای هر چه سریع تر آن ها پرداخت.

نشانه های اورژانسی تیر کشیدن قلب و درد قفسه سینه چیست؟

اگر درد قفسه سینه به شکل ناگهانی حس کردید، مانند تیر کشیدن لحظه‌ ای و همزمان علائمی مانند تنگی نفس، حالت تهوع، گیجی و عرق سرد داشتید و بیشتر از 5 دقیقه طول کشید، احتمال بروز سکته قلبی زیاد است. گاهی سکته قلبی می تواند با درد در فک، گردن، پشت و بازو همراه باشد.

مطالب مرتبط با تیر کشیدن قلب

سخن آخر

بهترین کار در زمان احساس تیر کشیدن قلب مراجعه به پزشک است. در صورت هرگونه درد در ناحیه قفسه سینه باید به پزشک مراجعه کنید و تا علت آن را بیابید و به درمان آن بپردازید. در غیر این صورت ممکن است با مشکلات جدی‌تر و نگران‌کننده‌تری مواجه شوید.

مطلب پیشنهادی
تری گلیسیرید چیست ؟ هفت راه بسیار موثر برای کاهش آن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید