تغذیهغذاهای سالم

خواص پونه کوهی برای لاغری (سلامت بدن + زیبایی پوست و مو)

خواص پونه کوهی در زمینه ی سلامتی دارای فواید بسیار قوی است. این سبزی سرشار از آنتی اکسیدان بوده و قادر است به مبارزه با باکتری ها و ویروس ها کمک کند. همچنین به طور بالقوه رشد سلول های سرطانی را کاهش داده و التهابات را درمان می کند.

خوشبختانه پونه کوهی همه کاره است و به راحتی می شود آن را به رژیم غذایی خود اضافه کرد. همچنین می توان آن را در طیف گسترده ای از دستورالعمل ها درمانی و غذایی به شکل تازه، خشک یا روغن استفاده کرد.

9 خاصیت پونه کوهی برای بدن

خاصیت پونه کوهی برای بدن

1. تامین آنتی اکسیدان بدن با پونه کوهی

با خواص پونه کوهی می توانید آنتی اکسیدان های بدن را به میزان چشمگیری افزایش دهید. ر ها ترکیباتی هستند که به مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد مضر در بدن کمک می کنند.

همچنین اسانس پونه کوهی دارای دو ترکیب کارواکرول و تیمول است. دو آنتی اکسیدان که می توانند به جلوگیری از آسیب سلول ها در اثر رادیکال های آزاد کمک کند.

شما می توانید پونه کوهی را با سبزیجات و غذاهای دیگر خود ترکیب کنید و میزان آنتی اکسیدان دریافتی را چند برابر کنید. در نتیجه شما با همین کار ساده سلامت خود را بالا برده اید.

مطلب پیشنهادی
خواص ریواس چیست و مواد مغذی آن کدام است؟

2. خواص پونه کوهی برای بیماری های باکتریایی

پونه کوهی حاوی ترکیبات ویژه ای است که دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند. بررسی و تحقیقات روی خواص پونه کوهی نشان داده است اسانس پونه کوهی به جلوگیری از رشد اشرشیاکلی (باکتری که می تواند باعث عفونت شود) کمک بسیار ویژه ای کند.

نکته: در یک مطالعه معتبر نشان داده شده که پونه کوهی در برابر 23 گونه باکتری موثر است.

3. پیشگیری از سرطان با پونه کوهی

از خواص پونه کوهی که آن را ویژه و خاص کرده است وجود آنتی اکسیدان های بسیار زیاد و متنوع در ترکیبات این سبزی است. آنتی اکسیدان های موجود در سبزی پونه کوهی مانند یک محافظ به دور سلول های بدن می پیچند. با این عملکرد اجازه نمی دهند رادیکال های آزاد سالم را سرطانی کنند.

جالب است بدانید برخی از مطالعات نشان داده است که پونه کوهی و اجزای آن ممکن است به از بین بردن سلول های سرطانی کمک کند.

مطلب پیشنهادی
خواص باقالی ؛ 10 خاصیت درمانی + طبع و مصلح باقلا

همچنین مطالعات معتبر دیگر نشان می دهند کارواکرول که یکی از ترکیبات اصلی پونه کوهی است موجب مهار رشد و گسترش سلول های سرطانی روده کمک می کند.

نکته: به خاطر داشته باشید که این مطالعات جزو مطالعات لوله آزمایشی است که با استفاده از مقادیر زیاد گیاه و ترکیبات آن بود. 

4. کمک به کاهش عفونت ویروسی

مطالعات بر روی خواص پونه کوهی نشان داده است این سبزی علاوه بر داشتن خاصیت آنتی باکتریالی دارای ترکیباتی است که با بیماری های عفونتی و ویروسی نیز مبارزه می کنند.

نکته: به طور کلی کارواکرول و تیمول دو ترکیب در پونه کوهی هستند که با خواص ضد ویروسی مرتبط هستند.

5. کاهش التهابات با پونه کوهی

التهاب یک واکنش ایمنی طبیعی است که در نتیجه بیماری یا آسیب ایجاد می شود. اما باید این را دانست که التهاب مزمن در ایجاد بیماری هایی مانند بیماری های قلبی ، دیابت و شرایط خود ایمنی نقش دارد.

با کمک خواص پونه کوهی می توانید التهابات داخلی بدن را تا میزان چشمگیری کاهش دهید. پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند به خنثی سازی رادیکال های آزاد و کاهش التهاب کمک کند 

مطلب پیشنهادی
خواص جوانه گندم - 20 فایده برای زیبایی + سلامت + بارداری

همچنین پونه کوهی دارای ترکیباتی مانند کارواکرول است که دارای خاصیت ضد التهابی بسیار قوی می باشد. در نتیجه مصرف آن با مشورت پزشک می تواند موجب کاهش التهابات داخلی و خارجی شود.

6. کمک به درمان اسهال

اسهال از جمله بیماری هایی است که اگر سریع درمان نشود می تواند سلامت کل بدن را به خطر بیندازد. اغلب این بیماری به دلیل ورود یک ویروس به سیستم گوارش رخ می دهد.

برای درمان اسهال می توانید از خواص پونه کوهی کمک بگیرید. پونه کوهی دارای خاصیت مبارزه با عفونت و ویروس است. مطالعات روی این گیاه نشان داده ترکیبات موجود در این سبزی موجب غیرفعال کردن کارواکرول نورو ویروس می شود.  یک عفونت ویروسی که باعث اسهال ، تهوع و درد معده می شود.

جالب است بدانید در این آزمایش ها نشان داده شد زمانی که از اسانس پونه کوهی برای درمان این نوع اسهال استفاده کردند پس از یک ساعت فعالیت ویروس های عفونتی کاملا متوقف شد.

مطلب پیشنهادی
خواص گل ختمی در 13 مورد درمانی + ممنوعیت مصرف

7. درمان بیماری های روده

در یک مطالعه دیگر برای خواص پونه کوهی نشان داده شد مخلوط اسانس آویشن و پونه کوهی باعث کاهش التهابات روده شده است. همچنین در بررسی ها به این نتیجه رسیده اند این سبزی پر خاصیت می تواند یک خوراکی کمکی برای درمان کولیت روده یا روده بزرگ ملتهب باشد.

8.  کاهش علائم PMS

یکی از مشکلات رایج بسیاری از خانم ها این روزها مربوط به دوران پریود است. این مشکلات شامل درد های شکمی و گرفتگی عضلات باشد یا اختلالات خلقی و … می باشد.

از خواص پونه کوهی می توانید برای کاهش این علائم استفاده کنید. همچنین مصرف این گیاه موجب نظم دادن به چرخه ی پریود می شود.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری  پونه کوهی را به یک لیوان پر از آب ولرم دم کنید آن را بنوشید. مطمئناً در عرض یک ساعت تسکین زیادی خواهید یافت.

9. سم زدایی بدن

بر اساس تحقیقات انجام شده روی خواص پونه کوهی نشان داده مصرف این گیاه عملکرد کبد شما را تسریع می کند تا هضم بهتر انجام شود.

مطلب پیشنهادی
مارچوبه چه خاصیتی دارد؟ 10 خاصیت مهم و مضرات جدی

این به دفع سموم از بدن و تمیز نگه داشتن بدن از داخل کمک می کند. مصرف منظم پونه کوهی در مقادیر توصیه شده می تواند سیستم داخلی شما را تمیز کرده و از شر مواد مضر ناخواسته خلاص شود.

خواص پونه کوهی برای لاغری

خواص پونه کوهی برای لاغری

خواص پونه کوهی و مشتقات آن به گونه ای است که می تواند موجب کاهش وزن و لاغری شود. به دلیل وجود ترکیبات کارواکرول در پونه کوهی افرادی از آن در رژیم غذایی خود استفاده می کنند شاهد کاهش وزن خواهند بود.

در تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده به این نتیجه رسیده اند ترکیب کارواکرول موجب شکستن چربی های اشباع در بدن می شود و به دنبال آن سوخت و ساز بدن بسیار بالا می رود.

نکته: برای اثبات این که پونه کوهی و مشتقات آن در کاهش وزن نقش دارد تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. اما شاید ارزش آن را داشته باشد که به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم از آن استفاده کنید.

خواص پونه کوهی برای پوست

خواص پونه کوهی برای پوست

1. خواص پونه کوهی برای عفونت پوستی

از خواص پونه کوهی می توانید برای درمان عفونت های پوستی کمک بگیرید. این سبزی سرشار از آنتی اکسیدان های قوی و ترکیبات ضد ویروسی است.

مطلب پیشنهادی
شناخت 7 خواص بامیه + فواید مصرف آن در دوران بارداری

این دو خاصیت در پونه کوهی باعث می شود زمانی که آن را روی پوست خود ماساژ دهید عفونت های پوستی را درمان کند. همچنین روند درمان بیماری های پوستی را سرعت می دهد.

2. درمان جوش و آکنه

یکی از بهترین راه هایی که می توانید از شر جوش و آکنه خلاص شوید استفاده از خواص پونه کوهی است. این درمان بسیار طبیعی است افرادی که از آن استفاده کرده اند نتیجه ی مثبت خود را اعلام کرده اند.

ماسک پونه کوهی برای درمان جوش

 • مقداری آلوئه ورا، یک قاشق پر از آب خیار و یک قطره روغن پونه کوهی بردارید و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • بگذارید پنج دقیقه بماند و با آب سرد بشویید.
 • این کار را به مدت یک هفته یا بیشتر انجام دهید.

3. تونر پونه کوهی

به جای استفاده از محلول های شیمیایی می توانید از خواص پونه کوهی به جای تونر استفاده کنید. برگ های پونه کوهی به عنوان یک تونر عالی عمل می کند که می تواند منافذ پوست را ببندد و پوست را صاف کند.

مطلب پیشنهادی
خواص بادمجان : 10 مورد از مهمترین فواید و طبع بادمجان

نحوه درست کردن تونر پونه کوهی

 • مقداری برگ خشک پونه کوهی را بشویید. سپس آن ها را به مدت سه دقیقه بجوشانید.
 •  بگذارید سرد شود.
 • با کمک یک صافی محلول بدست آمده را صاف کنید و در یک بطری شیشه ای با درب محکم بریزید.
 • این محلول را در یخچال نگهداری کنید و از آن دو تا سه بار در روز برای کنترل PH پوست خود استفاده کنید.

خاصیت پونه کوهی برای مو

خاصیت پونه کوهی برای مو

یکی از بهترین خواص گیاه پونه کوهی اثربخشی آن در مبارزه با شوره سر است. این گیاه به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و مواد بسیار مغذی باعث می شود گردش خون در ناحیه سر زیاد شود. از طرفی عوامل ایجاد شوره سر را از بین خواهد برد.

نحوه ی استفاده از پونه کوهی برای مو

 • مقداری روغن پونه کوهی را با شامپوی خود مخلوط کرده و پوست سر و مو را به خوبی ماساژ دهید.
 • باید مطمئن شوید که از پوست سر تا نوک ، روغن پونه کوهی لمس شده است.
 • برای شستن موهای خود از آب سرد استفاده کنید و مطمئن شوید که در آخر از یک ماسک مو یا نرم کننده خوب استفاده می کنید.
 • افرادی که این روش را استفاده کرده اند ادعا دارند از شر شوره ی سر خلاص شده اند.
مطلب پیشنهادی
خواص کدو سبز ؛ از تاثیر بر لاغری تا کنترل دیابت و سرطان

عوارض جانبی پونه کوهی

عوارض جانبی پونه کوهی

شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد مصرف بیش از حد پونه کوهی می تواند کشنده باشد. با این حال علاوه بر خواص پونه کوهی بدون شک مصرف زیاد این گیاه با عوارض جانبی جزئی زیر همراه است.

 • ناراحتی معده
 • احساس سوزش
 • حالت تهوع
 • استفراغ.

در آخر:

خواص پونه کوهی به دلیل وجود خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی سلامت کل بدن را در بر می گیرد. مصرف متعادل از این سبزی می تواند از انواع سرطان ها پیشگیری کند و ریسک سکته قلبی و مغزی را کاهش دهد.

منبع:

Stylesatlife

Healthline

Healthline

medicalnewstoday

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *