تغذیهغذاهای سالم

خواص پیاز ( 13 بهبود سلامت بدن + 3 مو + 3 پوست )

خواص پیاز بسیار چشمگیر است و به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد سلامت بدن را به طرز معجزه آسایی بالا می برد. این سبزی می تواند به دلیل ویتامین ها و مواد معدنی خاصی که در خود دارد باعث بهبود عملکرد قلب و رگ های خونی شود. همچنین پیاز به دلیل فیبر و مواد معدنی که دارد دستگاه گوارش را کاملا پاکسازی می کند.

جالب است بدانید خاصیت پیاز تنها به سلامت بدن خلاصه نمی شود، بلکه به اثبات رسیده است این سبزی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی بالا و ترکیبات دیگری که دارد برای درمان و زیبایی پوست و مو نیز موثر واقع می شود.

آشنایی با خواص پیاز برای سلامت بدن

آشنایی با خواص پیاز برای سلامت بدن

1. جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا با پیاز

یکی از معروف ترین خواص پیاز جلوگیری از سرخوردگی و آنفولانزا است. این سبزی دارای خواص آنتی اکسیدانی است و از طرفی دارای ماده ی معدنی سلنیوم است که باعث می شود در بدن گلبول های سفید بیشتر ترشح شود.

زمانی که گلبول های سفید در بدن شما زیاد باشند اگر ویروسی وارد بدن شود نمی تواند شما را مریض کند. همچنین اگر شما مریض شوید طول درمان شما بسیار کوتاه خواهد بود.

2. پیشگیری از سرطان با خواص پیاز

از مهمترین خواص پیاز آن است که می تواند یکی از خوراکی هایی باشد که با مصرف آن از سرطان پیشگیری کرد یا روند درمان را سرعت بخشید.

پیاز در ترکیبات خود دارای آلیوم است. این ماده همراه با آنتی اکسیدان هایی که در پیاز وجود دارند باعث می شوند خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان معده و روده کاهش چشمگیری پیدا کند.

مطلب پیشنهادی
خواص ریواس چیست و مواد مغذی آن کدام است؟

نکته: بررسی بر روی خاصیت پیاز نشان داده است افرادی که بیشتر از بقیه این سبزی را در رژیم غذایی خود مصرف کرده است 22 درصد از بقیه کمتر به سرطان معده مبتلا شده است.

از طرفی پیاز دارای ترکیباتی چون فیستین و کوئرستین، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که باعث می شود برخی از متخصصان تغذیه به افرادی که دارای تومور هستند خوردن این سبزی را پیشنهاد دهند؛ چرا که آن ها باعث می شوند سرعت رشد غده های سرطانی کم شود و به درمان سرطان کنند.

3. سرطانی نشدن سلول ها با خوردن پیاز

تا به امروز دلیل اصلی سرطان مشخص نشده است. اما متوجه این موضوع شده اند سلول ها توسط رادیکال های آزاد تحریک می شوند و شروع به تکثیر غیر طبیعی کرده و ایجاد تومور می کنند؛ در نتیجه لازم است خوراکی هایی مصرف شود که جلوی این عامل را تا میزان زیادی بگیرد.

تحقیقات بر روی خواص پیاز نشان داده است آنتی اکسیدان های متنوع و قوی موجود در این سبزی باعث می شود آن ها با قدرت بیشتری به دور سلول های بدن مانند یک محافظ بپیچند و این گونه رادیکال های آزاد نمی توانند آن ها را سرطانی کنند.

4. کاهش کلسترول بد خون

امروزه به دلیل خوردن غذاهای حاوی چربی بالا و ناسالم اغلب در برابر خطر کلسترول بالا قرار گرفته اند. برای رهایی از کلسترول بالای خون بهترین کار داشتن یک رژیم غذایی سالم است یا آن که خوراکی هایی مصرف کنیم تا میزان چشمگیری کلسترول بد را از بین ببرد.

مطلب پیشنهادی
خواص جعفری + معرفی ویتامین‌ها و مواد مغذی این سبزی

از خواص پیاز آن است که حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی و گوگرد است که باعث می شود با کلسترول بالای خون مبارزه کنند و آن را کاهش دهند. با کاهش کلسترول بد خون به طور طبیعی کلسترول خوب خون بالا می رود و باعث بهبود سلامت قلب خواهد شد.

5. کاهش فشار خون با مصرف پیاز

از دیگر خواص پیاز آن است که مصرف آن به مرور فشار خون را کاهش می دهد. پیاز دارای ترکیباتی است که التهابات رگ های خونی را کم می کند و این عامل باعث می شود فشار بالای خون متعادل شود. این اتفاق به دلیل وجود کوترستین است.

نکته: کوترستین یک آنتی اکسیدان فلاونوئیدی است که به شدت در پیاز غلظت دارد. این ماده خاصیت ضد التهابی بسیار قوی دارد.

6. بهبود عملکرد قلب با پیاز

پیاز یک خوراکی کامل برای سلامت است. در بررسی ها روی خواص پیاز نشان داده است این سبزی می تواند میزان کلسترول بالا، تری گلیسیرید و فشار خون بالا را کاهش دهد، این سه عملکرد باعث می شود خطر حملات قلبی پایین بیاید.

از طرفی مصرف پیاز باعث می شود رسوبات رگ ها و قلب به کلی پاک شود؛ در نتیجه ی این اتفاق فشار از روی قلب برداشته می شد و خون به راحتی در بدن جریان پیدا می کند.

مطلب پیشنهادی
تره فرنگی ، این گیاه پر خاصیت را جدی بگیرید

همچنین جالب است بدانید تحقیقات نشان داده است مصرف پیاز باعث می شود خون رقیق تر شود و از ایجاد لخته های خونی جلوگیر می کند. این خاصیت خود سلامت قلب را بالا خواهد برد.

7. متعادل سازی قند خون با خوردن پیاز

تحقیقات بر روی خواص پیاز نشان داده است مصرف آن می تواند میزان قند خون را متعادل سازد. در نتیجه این سبزی می تواند یک گزینه خوب برای افرادی باشد که دارای دیابت هستند.

یک مطالعه بر روی 42 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که خوردن 100 گرم پیاز تازه بعد از چهار ساعت بیدار شدن می تواند سطح قند خون ناشتا را حدود 40 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد.

علاوه بر این مطالعات حیوانی متعدد نشان داده است که مصرف پیاز ممکن است برای کنترل قند خون مفید باشد. برای مثال یک مطالعه نشان داد موش های دیابتی که به مدت 28 روز با غذای حاوی 5 درصد عصاره پیاز تغذیه می کردند قند خون ناشتای آن ها کاهش پیدا کرده است.

برخی از متخصصان بر این باور هستند دلیل آن که مصرف پیاز می تواند باعث کاهش قند خون شود وجود ترکیباتی به نام کوئرستین و گوگرد است. این دو ترکیب در کنار هم مشابه با داروهای ضد دیابت عمل می کنند.

8. افزایش باکتری های خوب روده بزرگ

از خواص پیاز می توان برای درمان مشکلات روده کمک گرفت. داخل روده هم باکتری های مضر و هم باکتری ها مفید وجود دارد، اگر به هر دلیلی میزان باکتری های مفید کاهش پیدا کند طبیعتا باکتری های مضر افزایش پیدا می کند و به عملکرد روده با اختلال روبرو می شود.

مطلب پیشنهادی
خواص پیازچه برای سلامتی بدن + زیبایی پوست و مو

پیاز دارای ترکیباتی به نام اینولین است. این ماده یک غذای اصلی برای باکتری های خوب روده است؛ در نتیجه با مصرف پیاز میزان این باکتری ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد و عملکرد روده تنظیم می شود.

9. کمک به درمان زخم معده

زخم معده جزو بیماری های گوارشی است که مدت زمان درمان و رعایت رژیم غذایی طولانی و سختی دارد. در نتیجه اغلب افرادی که دچار این بیماری گوارشی می شوند به دنبال راهکار هایی هستند که سریع تر درمان شود.

از خواص پیاز این می باشد که به دلیل نوع فیبر های خاصی که دارد بهبود این بیماری را سرعت می بخشد و از طرفی باعث می شود درد و سوزش ناشی از زخم معده تسکین پیدا کند.

برای درک راحت تر آن می توان این گونه گفت فیبر به حالت میلین در معده در می آید و به شکل محافظ روی زخم های ایجاد شده معده را می گیرد و اجازه نمی دهد خوراکی به آن آسیب بیشتری وارد کند.

10. درمان یبوست با مصرف پیاز

یبوست جزو آن دسته از بیماری هایی است که اغلب به دلیل مشکلات روده ایجاد می شود. شما اگر به این بیماری دچار هستید می توانید از خواص پیاز برای درمان این بیماری کمک بگیرید.

مطلب پیشنهادی
خواص تره برای بالا بردن ایمنی بدن + سلامت پوست و مو

پیاز حاوی فیبر است. این فیبر ها به صورت هضم نشده وارد دستگاه گوارش می شوند و باعث خواهند شد عضلات روده حرکات منظم تری داشته باشند؛ در نتیجه این اتفاق مواد زائد از بدن راحت تر خارج می شوند.

از طرفی دیگر پیاز دارای ترکیباتی است که باکتری های مفید روده را افزایش می دهد و افزایش این باکتری ها اختلالات گوارشی مانند یبوست را به راحتی بر طرف خواهد کرد.

11. بهبود عملکرد ریه ها با پیاز

ریه ها از حساس ترین بخش های بدن هستند که اختلال در عملکرد آن ها باعث می شود بسیاری از اعضای بدن دچار مشکل شوند. یکی از خواص پیاز آن است که دارای آنتی اکسیدان است و با بیماری های ریوی می تواند مبارزه کند و خاصیت ضد التهابی نیز دارد.

در نتیجه اگر دچار مشکلات ریوی هستید می توانید با مشورت پزشک خود آن را به غذای خود اضافه کنید یا آن را به بینی خود بخور دهید و شاهد بهبود بیماری خود باشید.

12. نقش مصرف پیاز در خواب

اختلال بی خوابی یکی از مشکلاتی است که ریشه در استرس های روزانه دارد که باعث می شود اغلب شب ها هنگام خواب دچار بی خوابی و کلافگی شویم. از خواص پیاز مصرف کردن آن است که با وجود ماده ای به نام پروبیوتیک میزان زیادی از استرس را کاهش می دهد و اجازه می دهد سیگنال خستگی و خواب بدون اختلال به مغز برسد و به راحتی استراحت کنید.

مطلب پیشنهادی
مارچوبه چه خاصیتی دارد؟ 10 خاصیت مهم و مضرات جدی

13. درمان کاهش میل جنسی در آقایان

پیاز یکی از خوراکی های شناخته شده برای درمان کاهش میل جنسی در آقایان است. از خواص پیاز آن می باشد که با ترکیبات خاص خود باعث تولید اسپرم و در نتیجه ی آن افزایش میل جنسی می شود.

درمان بیماری های پوستی و بهبود سلامت پوست با پیاز

سلامت پوست با پیاز

1. روشن کردن پوست از خواص پیاز

از خواص پیاز می توانید برای روشن شدن پوست خود استفاده کنید. پیاز سرشار از ویتامین C است. این ویتامین یک آنتی اکسیدان است و با لایه برداری های بسیار سطحی و افزایش خونرسانی باعث از بین رفتن لکه های پوستی می شود.

2. از بین بردن جوش و آکنه با آب پیاز

یکی از خواص پیاز آن است که سرشار از ویتامین E می باشد. این ویتامین نیز یک آنتی اکسیدان قوی است و سطح پوست را کاملا از باکتری هایی که باعث ایجاد جوش می شود پاک می کند.

سپس این ویتامین به داخل جوش ها نفوذ می کند و آلودگی های آن را از بین می برد و اجازه پخش شدن به آن را نمی دهد. در آخر باعث خشک شدن جوش می شود.

3. جلوگیری از پیری زودرس با ماسک پیاز

یکی از خواص پیاز برای پوست صورت آن است که دارای ویتامین A  و ویتامین E بسیار در خود می باشد. ویتامین آ به لایه های زیرین پوست نفوذ می کند و باعث آبرسانی قوی می شود. از طرفی ویتامین ای ترکیباتی مشابه با کلاژن دارد و باعث می شود این ماده مجدد زیر پوست تولید شود.

مطلب پیشنهادی
7 مورد از مهمترین خواص قارچ + ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در آن

در نتیجه ی تمامی این عملکرد ها پیر شدن پوست به عقب خواهد افتاد و به مرور باعث می شود خطوط ریزی که روی پوست ایجاد شده است از بین برود.

سلامت و زیبایی مو ها با استفاده از خواص پیاز

زیبایی مو ها با استفاده از خواص پیاز

1. افزایش رشد مو با استفاده از خواص پیاز

اگر رشد موهای موهای شما بسیار کم است می توانید از خواص پیاز برای افزایش رشد آن بهره مند شوید. پیاز در ترکیبات خود دارای گوگرد است. سولفور خود باعث تحریک افزایش گردش خون در سر می شود. زمانی که گردش خون در این قسمت زیاد شود فولیکول ها غذای کافی دریافت می کند و رشد موها تحریک می شود. مزیت دیگری که سولفور برای مو ها دارد این است مو ها را ضخیم می کند و تار موها نازک رشد نخواهد کرد.

از طرف دیگر پیاز حاوی کراتین نیز می باشد. کراتین یکی از مواد مغذی برای زیباسازی و سلامت مو می باشد، در نتیجه با استفاده از پیاز مو های شما رشدی قوی خواهند داشت و باعث می شود فولیکول ها رشد مو را افزایش دهند.

2. درمان شوره ی سر با آب پیاز

شوره سر یکی از مشکلاتی است که اغلب به دلایل مختلف به آن دچار می شوند. شامپو های زیادی برای درمان آن وجود دارد اما شما می توانید با استفاده از خواص پیاز این مشکل را کاملا برطرف کنید.

پیاز حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی است که باکتری و میکروب های مضر روی سطح پوست سر را از بین خواهد برد و با این کار به نوعی شوره سر را از بین می رود. همچنین پوست سر را تقویت خواهد کرد و دیگر شاهد ریزش پوسته های کف سر بر روی لباس خود نخواهید بود

مطلب پیشنهادی
خواص کدو سبز ؛ از تاثیر بر لاغری تا کنترل دیابت و سرطان

3. درمان بیماری های پوست سر با پیاز

خواص پیاز برای مو بسیار زیاد است. به گونه ای که می توانید از آن برای درمان بیماری پوست سر استفاده کنید. پیاز به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده ای که دارد باعث می شود عفونت های ناشی از خراش یا اگزمای پوستی از بین خواهد رفت.

همچنین اگر دچار شپش شده باشید آب پیاز و خمیر له شده ی پیاز می تواند یک مبارز قوی برای از بین بردن این جانور های آزار دهنده باشد. البته در کنار آن حتما از شانه های ضد شپش نیز استفاده کنید.

آیا مادران در زمان شیردهی می توانند پیاز مصرف کنند؟

آیا مادران در زمان شیردهی می توانند پیاز مصرف کنند

خیر. از خواص پیاز نفاخ بودن آن است. اگر مادران در دوران شیردهی برای بالا بردن سیستم ایمنی خود پیاز میل کنند باعث خواهد شد شیر آن ها نفاخ شود در نتیجه کودک با خوردن شیر مادر دچار دل درد های شدید خواهد شد.

در آخر:

خواص پیاز می تواند سلامت مو و پوست را به شما هدیه دهد. همچنین خوردن این سبزی باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می شود و از شما در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت خواهد کرد.

منبع: healthline

منبع: livescience

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *