تغذیهغذاهای سالم

خواص گلابی | 20 خاصیت گلابی برای بدن و پوست + بارداری

خواص گلابی برای بهبود سلامتی بدن بزرگسالان و کودکان بسیار چشمگیر است. این میوه ی آبدار، یک خوراکی مناسب برای کودکانی است که سریع گرمازده می شود و خوردن آن باعث می شود بدنشان به خوبی هیدراته شود.

این میوه ی خوش طعم دارای ویتامین هایی است که خاصیت آنتی اکسیدانی این میوه را چند برابر خواهد کرد و برای سلامت قلب بسیار مفید می باشد.

خانم ها در دوران بارداری می توانند از خاصیت این میوه برای بالا بردن سلامت خود و جنین بره مند شوند. همچنین به دلیل وجود های فیبر های غیر محلول یک میوه ی عالی برای سلامت دستگاه گوارش محسوب می شود.

آشنایی با مهمترین خواص گلابی

آشنایی با مهمترین خواص گلابی

1. خنثی کردن اثر رادیکال آزاد

رادیکال های آزاد امواجی هستند که بر اثر متابولیسم های بدن آزاد می شوند و قادر می باشند به سلول های بدن آسیب برسانند و بدن را مریض کنند. از خواص گلابی این می باشد که می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند و اثر آن را خنثی کند.

گلابی دارای ویتامین C، ویتامین K و ماده معدنی مس می باشد. این مواد خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارند در نتیجه با وجود این آنتی اکسیدان ها رادیکال آزاد نمی تواند به بدن آسیب برساند؛ چرا که این ماده به دور سلول های بدن مانند یک محافظ می پیچد و اجازه نمی دهد رادیکال ها به سلول آسیب برسانند.

2. بهبود عملکرد و سلامت قلب

از خواص گلابی آن می باشد که می تواند خطر حملات قلبی را بسیار کاهش دهد؛ چرا که این میوه حاوی فیبر های نامحلول و آنتی اکسیدان های قوی است.

مطلب پیشنهادی
با 14 خواص گرمک میوه لذیذ تابستانی آشنا شوید

این دو ماده ابتدا قادر می باشند کلسترول بالای خون را تا میزان چشمگیری پایین بیاورند و این عامل باعث می شود خطر حمله قلبی پایین بیاید.

از طرفی آنتی اکسیدان هایی که در گلابی وجود دارد یک مبارز خوب برای رسوبات دریچه قلب به حساب می آیند و این عامل می شود قلب در سلامت کامل به سر ببرد.

تحقیقات و بررسی ها بر روی خاصیت گلابی نشان داده است مصرف روزانه یک گلابی باعث می شود خطر حملات قلبی و مغزی 50 درصد کاهش پیدا کند.

3. پیشگیری از سرطان با گلابی

یکی از فوق العاده ترین خواص گلابی این می باشد که ضد سرطان است و همچنین باعث می شود از این بیماری تا میزان زیادی پیشگیری شود. همچنین افرادی که دچار تومور های سرطانی هستند با مشورت پزشک خود می توانند برای کند کردن رشد تومور خود از این میوه به تعادل مصرف کنند.

این میوه حاوی فیبر فراوان و قوی می باشد که می تواند از سرطان روده تا میزان زیادی پیشگیری کند. همچنین تحقیقات نشان داده است خانم هایی که در رژیم غذایی خود میوه گلابی را جای داده اند 34 درصد کمتر از باقی خانم ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را خواهند داشت.

از طرفی میوه گلابی سرشار از آنتی اکسیدان های بسیار قوی در خود می باشد. این عامل باعث می شود رادیکال های آزاد قادر نباشند سلول های سالم را سرطانی کنند.

مطلب پیشنهادی
8 میوه کم کربوهیدرات برای آنهایی که قصد لاغری دارند

4. میوه بدون آلرژی

یکی از جالب ترین خواص گلابی آن است که یک میوه ی بدون آلرژی است یا تعداد افرادی که به آن حساسیت دارند بسیار کم است. در نتیجه این میوه را برای بالا بردن سیستم ایمنی به راحتی می توان به کودکان داد.

5. یک میوه برای افراد دیابتی

افرادی که به بیماری دیابت دچار هستند برای کنترل قند خون خود مجبور هستند بسیاری از میوه را میل نکنند. اما از خواص گلابی کم شیرین آن است که به دلیل شاخص گلیسیرین کم و مقدار فیبر زیادی که دارد این افرد می توانند به تعادل از این میوه میل کنند.

همچنین اگر شما دارای دیابت نوع 2 هستید می توانید به راحتی این میوه را در میان وعده های خود جای دهید؛ چرا که فیبر موجود در این میوه می تواند مقاومت انسولین به جذب گلوکز را کم کند و قند خون را متعادل کند.

نکته: برای اطمینان از آن که می توانید این میوه را میل کنید یا خیر ما به شما پیشنهاد می کنید با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید.

6. بهبود و بالا بردن سیستم ایمنی بدن

بهبود و بالا بردن سیستم ایمنی بدن ب خوردن گلابی

یکی از مهمترین خواص گلابی آن است که مصرف آن باعث قوی شدن سیستم ایمنی می شود. گلابی حاوی ویتامین ث است. این ویتامین در بدن مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند. همچنین حاوی مواد معدنی مهمی است که این خاصیت را چند برابر خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص آب هویج (نقش بی نظیر آن در سلامت بدن و کودکان)

زمانی که آنتی اکسیدان ها در بدن زیاد شوند بدن به طور طبیعی گلبول سفید بیشتری ترشح خواهد کرد. در نتیجه بدن برای مبارزه با هر ویروسی کاملا آماده است.

7. کمک به کاهش طول درمان بیماری

اگر شما عادت به خوردن گلابی داشته باشید به طور طبیعی سیستم ایمنی بسیار قوی خواهد داشت و از خواص گلابی برای دوران بیماری این می باشد که طول درمان را بسیار کوتاه خواهد کرد؛ چرا که گلبول های سفید به اندازه کافی در بدن وجود دارد و با ورود ویروس آن ها پادتن های زیادی ترشح می کنند. در نتیجه مدت زمان درمان بیماری بسیار کم خواهد شد.

8. پیشگیری از پوکی استخوان

پیشگیری از پوکی استخوان با گلابی

یکی از بیماری و مشکلاتی که امروزه بسیار شایع شده است پوکی استخوان می باشد. در نتیجه قبل از ابتلا به پوکی استخوان باید از آن پیشگیری کرد و تنها راه جلوگیری از این عارضه میل کردن لبنیات نیست.

یکی از دیگر راه های پیشگیری پوکی استخوان این می باشد که PH بدن باید متعادل باشد تا کلسیم قدرت جذب شدن به استخوان ها را داشته باشد.

از خواص گلابی این می باشد که با مصرف آن PH بدن کاملا متعادل خواهد شد و کلسیم بیشتری جذب استخوان ها می شود. البته این میوه حاوی ویتامین های دیگری نیز می باشد که جذب کلسیم مصرف شده را نیز بالا خواهد برد. در نتیجه یک میوه عالی در میان میوه های دیگر برای پیشگیری از پوکی استخوان است.

مطلب پیشنهادی
خواص بلوط : فواید ناشناخته بلوط برای سلامت بدن و زیبایی

9. افزایش سطح انرژی

از خواص گلابی این می باشد که می تواند مانند یک نوشیدنی انرژی زا سطح انرژی بدن را افزایش دهد. این میوه دارای گلوکز های غیر مضری است که پس از میل شدن به سوخت بدن تبدیل می شود و انرژی بدن سریع بالا خواهد رفت. به زبان ساده تر قند داخل این میوه راحت جذب بدن می شود و در مقابل سریع به انرژی نیز تبدیل خواهد شد.

10. کمک به هضم غذا

اگر برای هضم غذا دچار مشکل هستید می توانید از خواص گلابی برای رفع این مشکل کمک بگیرید. گلابی دارای فیبر های غیر محلولی است که باعث می شود معده عجله ای برای هضم کردن غذا نداشته باشد. در نتیجه برای زمان طولانی تری غذا در معده باقی می ماند و معده این فرصت را دارد تا راحت مواد خوراکی را هضم کند.

11. درمان یبوست

از دیگر خواص گلابی این می باشد که یک خوراکی مناسب برای درمان یبوست است. این میوه حاوی فیبر فراوان است که بدون هضم وارد روده می شوند و آن جا به شکل میلین در می آیند و باعث می شوند مواد زائد خشک شده راحت تر از بدن دفع شود.

همچنین گلابی یک میوه ی آبدار است که این موضوع به خاصیت ملین فیبر ها در روده کمک خواهد کرد. از طرفی این فیبر ها غذای باکتری های خوب روده می شوند؛ در نتیجه ی این اتفاق عضلات روده قوی تر می شوند و حرکتشان به سمت بیرون منظم تر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
خواص کیوی | 20 خاصیت بی نظیر درمانی و زیبایی کیوی

نکته: از این میوه باید متعادل مصرف کرد چرا که زیاد آن باعث اسهال می شود.

12. کمک به درمان تنگی نفس از خواص گلابی

کمک به درمان تنگی نفس از خواص گلابی

تنگی نفس جزو بیماری هایی است که می تواند آلرژیک ظاهر شود یا بر اثر بیماری هایی نظیر آسم این اتفاق برای افراد رخ دهد. هنگام تنگی نفس عضلات دستگاه تنفس ملتهب می شوند و نفس کشیدن بسیار دشوار می شود.

در این زمان می توانید از خواص گلابی برای رفع این مشکل کمک بگیرید. گلابی دارای خاصیت ضد التهابی بسیار قوی می باشد که می توان با مصرف میوه یا آبمیوه آن تنگی نفس را تا میزان زیادی کاهش داد.

13. پاکسازی کبد و صفرا

از دیگر خواص گلابی این می باشد که می تواند یک خوراکی مناسب برای پاکسازی بدن باشد. آنتی اکسیدان ها و فیبر های نامحلول گلابی کاملا وارد کبد و صفرا می شوند و آن را از مواد سمی و چربی های اشباع شده پاکسازی می کنند.

آیا خانم ها در زمان بارداری می توانند گلابی مصرف کنند؟

آیا خانم ها در زمان بارداری می توانند گلابی مصرف کنند

بله.
خواص گلابی برای خانم های باردار بسیار چشمگیر است و باعث می شود سیستم ایمنی مادر و جنین بالا برود. همچنین گلابی دارای میزان قابل توجهی از اسید فولیک در خود می باشد و خوردن آن برای خانم های باردار ضروری است.

مطلب پیشنهادی
خواص انبه در 11 مورد برای حفظ سلامتی و جنبه‌های درمانی

اسید فولیک در دوران بارداری بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که باعث می شود رگ های عصبی کودک به درستی شکل بگیرند.

نکته: کمبود این اسید فولیک باعث می شود کودک با نقص مادرزادی به دنیا بیاید.

آشنایی با فواید گلابی برای پوست

آشنایی با فواید گلابی برای پوست

1. پوست صاف از خواص گلابی

از خواص گلابی می توان برای داشتن پوستی صاف و بدون آسیب استفاده کرد. گلابی مملو از منابع غذایی مهم می باشد که اصلی ترین نقش را در صاف و لطافت پوست بازی می کند.

ماسک این میوه باعث می شود قند خون در ناحیه استفاده شده کاهش پیدا کند و در نتیجه این کار کلاژن هایی که قبلا بخاطر وجود قند خون از بین می رفتند سالم می مانند.

2. از بین بردن چروک صورت با ماسک گلابی

برای آن که از خواص گلابی برای صورت کاملا بهره مند شوید لازم است این میوه خوش طعم را روزانه به صورت ماسک روی صورت قرار دهید.

این ماسک حاوی ویتامین C است. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی برای پوست محسوب می شود و با کمک ویتامین K و مس سلول های صورت را در مقابل رادیکال های آزاد و اشعه های مضر محافظت می کنند. با مرور زمان متوجه خواهید شد خطوط ریزی که بر روی پوست ایجاد شده آست از بین خواهد رفت.

مطلب پیشنهادی
لیستی از بهترین غذاهای شادی آور را بشناسید و مصرف کنید

3. ماسک گلابی درمانی برای پوست چرب

اگر پوست چربی دارید ماسک گلابی واقعا می تواند برای شما مفید باشد. تنها یک گلابی را خرد کرده و خامه و عسل تازه را با آن مخلوط کنید. هفته ای سه بار از این خمیر را به عنوان ماسک صورت استفاده کنید.

نکته: با این ماسک ترشح بیش از حد غدد چربی موجود در پوست تا حدود زیادی کاهش می یابد.

4. درمان آکنه با خواص گلابی

افرادی که مستعد آکنه و جوش قرار دارند اغلب بسیار مراقب خوراکی هایی که میل می کنند هستند و همچنین از ماسک های گوناگون برای رفع جوش استفاده می کنند.

از دیگر خواص گلابی آن می باشد که هم با میل کردن و هم ماسک آن می توان تا میزان چشمگیری آکنه را درمان کرد؛ چرا که این میوه حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که با باکتری و عوامل دارای جوش مبارزه می کنند.

5. گلابی یک مرطوب کننده عالی

خواص گلابی نه تنها برای پوست چرب مفید است، بلکه برای پوست خشک و پوسته پوسته نیز مفید می باشد. این میوه حاوی مواد مرطوب کننده طبیعی است که به تعادل آب پوست و حفظ رطوبت طبیعی آن کمک می کند.

از این رو عصاره این میوه به طور گسترده در تهیه لوسیون های مرطوب کننده استفاده می شود. مصرف منظم آب گلابی همچنین می تواند پوست شما را یکدست و صاف کند.

6. با گلابی پوست خود را اسکراب کنید

آنزیم های طبیعی که بر روی میوه گلابی و هر میوه ی دیگری که وجود دارد باعث می شود یک گزینه عالی برای پاکسازی پوست باشند. شما می توانید از این خواص گلابی برای تهیه یک اسکراب خانگی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
خواص پلانتین - ( پلانتین و لاغری سریع + خواص سلامت)

تنها کافیست گلابی های له شده را روی صورت قرار دهید تا این آنزیم ها سلول های مرده را شروع به پاکسازی کند و سلول های جدید روی پوست می آیند و همچنین با این کار گردش خون در صورت بیشتر می شود.

7. بالم لب با گلابی

خواص گلابی برای لب های ما عالی است چرا این میوه سرشار از اسید لاکتیک است. محتوای اسیدی این میوه می تواند سلول های لب شما را برای مدت طولانی سالم و هیدراته نگه دارد تا پوستی نرم و صاف داشته باشد.

در آخر:

گلابی میوه ای بسیار مقوی است که دارای فیبر فراوان نیز می باشد. این میوه سرشار از ویتامین ها و ترکیبات گیاهی است که تحقیقات نشان داده، این مواد مغذی می تواند با التهابات مقابله کرده و همچنین سلامت روده و قلب را بالا ببرد.

گلابی می تواند جلوی اشتهای کاذب را گرفته و به کاهش وزن کمک شایانی کند. این میوه ی خوش طعم همچنین می تواند یک غذای عالی برای پوست صورت باشد.

این را به یاد داشته باشید گلابی را در بیشتر مواقع با پوست میل کنید، چرا که تمامی خواص گفته شده در پوست آن ذخیره شده است.

منبع: stylecraze

منبع: healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *