بارداری هفته به هفته

بارداری هفته به هفته مستلزم نگهداری خاصی برای مادر به شمار می‌رود. اغلب مادران که بارداری را تجربه می‌کنند به ویژه مادرانی که اولین تجربه آنها است دغدغه زیادی را برای مراقبت از خود و جنین در تمام روزها دارند.

این نگرانی‌ها قابل درک است و بهتر است در مورد آن اطلاعات کاملی کسب کنند که در این مطلب برای این امر مهم و دغدغه بسیاری از مادران مطالب مفیدی گردآوری شده است که می‌توان از آنها کمک گرفت.

اطلاعات کامل در مورد بارداری هفته به هفته

فرایند بارداری یک اتفاق مهم در پاره‌ای از زمان برای اغلب خانم‌ها به شمار می‌رود. در این دوران از پیدا کردن اسم گرفته تا تشکیل رنگدانه‌های پوست جنین و خیلی از موارد دیگر برای مادران مهم قلمداد می‌شود.

اغلب مادران دوست دارند بدانند که اولین بار جنین کی به شکم آنها ضربه می‌زند؟ و یا اغلب نیازمند به دانستن این هستند که بدانند چه مراقبت‌هایی در طول این دوران در روزها یا هفته‌ها و ماه‌های آن وجود دارد.

روند بارداری هفته به هفته

برای دانستن و رسیدن به پاسخ برای این نوع سوالات، مطلبی را در ادامه گردآوری کرده‌ایم تا راهنمایی‌های مفیدی برای خانم‌های باردار باشد تا از نگرانی و استرس برای این دوران دور شوند.

مطلب پیشنهادی
تا چه اندازه مصرف بادام زمینی در بارداری می تواند مفید یا مضر باشد + کالری

هر روز یا هر هفته تغییر و تحولاتی برای مادر و جنین در این دوران ایجاد می‌شود. در واقع اتفاقاتی به صورت روزانه برای بارداری هفته به هفته رشد جنین در شکم مادر رخ می‌دهد که با روز قبل کاملا متفاوت به شمار می‌رود.

مدت زمان بارداری اغلب بین 37 الی 42 هفته است. برای دسته بندی به صورت کلی می‌توان دوران بارداری را به سه دوره سه ماهه تقسیم کرد که بهتر است به بررسی در هر یک از دوره‌ها برای مادران پرداخت.

12 هفته اول بارداری

مادران در این سه ماهه اول به صورت پیش فرض طبق حرف‌ها و نظریه هایی که قبلا شنیده‌اند پیش زمینه‌ای را دارند. اولا که بهتر است روی یک تقویم تاریخ دقیق زمان شروع بارداری سن جنین خود را علامت بزنند. البته گاهی ممکن است برخی مادران از باردار بودن خود مطلع نباشند و در ادامه جای هیچ نگرانی برای آنها وجود ندارد.

بعد از آن در این 12 هفته ابتدایی ممکن است شاهد بروز علائم مختلفی باشند. در واقع سخت‌ترین دوران به این 12 هفته برمی‌گردد که با گذر زمان و نزدیک شدن به هفته‌های آخر این 12 هفته از شدت سختی‌های آن کم می‌شود.

مطلب پیشنهادی
علائم بارداری کدامند؟ + (13 مورد بسیار مهم جسمی و روحی)

رشد جنین در بارداری هفته به هفته

در واقع بعد از انجام شدن لقاح و لانه گزینی (یعنی بعد از 12 الی 16 روز بعد از عمل لقاح و تخمک‌گذاری) تغییرات هورمونی در خانم باردار ایجاد خواهد شد. رویان تشکیل شده از دو لایه سلولی منشا ایجاد تمام ارگان ها و اندام های حیاتی جنین به شمار می‌رود. در این دوران جنین حالتی لوبیا شکل دارد و بسیار کوچک است.

حالت مادر در 12 هفته ابتدایی

با بروز تغییرات مختلف برای برخی از مادران حالت های مختلفی بروز داده می‌شود. حالات ممکن است در مادران مختلف متفاوت بروز داده شود. حالت هایی مانند زیر ممکن است برای مادر در این دوران ایجاد شود.

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • سر درد
 • سوزش معده
 • تکرر ادرار
 • خواب آلودگی و بی حالی
 • درد سینه ها

اندام‌های جنین در 12 هفته ابتدایی

در این سه ماهه ابتدایی اندام‌های جنین کم کم شروع به تشکیل شدن و مشخص شدن می‌کند که به همین دلیل بسیاری از مادران سعی بر رساندن مواد مغذی بیشتر به بدن خود دارند اما به دلیل وجود ویار و حالت تهوع پیش آمده ممکن است در طول بارداری هفته به هفته نتوانند به صورت متعادل رژیم غذایی درستی داشته باشند. اندام هایی مانند اندام های زیر در این 12 هفته تشکیل می‌شود.

 • قسمت دختر یا پسر بودن جنین
 • پلک‌ها
 • تپیدن قلب
 • دهان
 • بینی
 • جوانه زدن گوش
مطلب پیشنهادی
4 عامل اصلی در تنگی نفس + تنگی نفس در دوران بارداری

تغذیه و مراقبت در 12 هفته ابتدایی

برای مراقبت در این دوران بهتر است تمام مواد غذایی در گروه‌های مختلف در حد اعتدال مصرف شوند. در مورد ممنوعیت مصرف داروها حتما باید از پزشک در این مورد پرسیده شود.

مادران باید در این دوران استراحت و خواب بیشتری را نسبت به قبل داشته باشند و از رفتارهای پر خطر که ممکن است سبب سقط جنین شود پرهیز کنند. زیرا در دوران بارداری به صورت هفته به هفته جنین حساس است و احتمال جدا شدن از دیواره رحم وجود دارد.

12 هفته دوم بارداری

از شروع هفته سیزدهم مادر احساس راحتی بیشتری را نسبت به سه ماه اول تجربه خواهد کرد. آرام آرام از شدت ویار و حالت تهوع کم خواهد شد و این موضوع به دلیل عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی به شمار می‌رود.

مطلب پیشنهادی
علت درد دندان در بارداری چیست؟ + عوارض آن بر مادر و جنین

در سه ماهه دوم جنین وزنی حدود 40 الی 50 گرم را خواهد داشت و اندازه آن حدود 9 الی 10 سانتیمتر خواهد بود. نکته جالبی که در مورد جنین وجود دارد این است که با قلب کوچک خود حدود 25 لیتر خون در طول شبانه روز پمپاژ می‌کند.

اسکلت کودک از استخوان‌ها گرفته تا غضروف‌ها و سخت شدن آنها در این دوران کامل می‌شود. جالبتر اینکه مادران شاید در این دوران بتوانند برخورد و لگد زدن جنین به شکم خود را برای اولین بار کاملا احساس کنند.

حالت های مادر در 12 هفته میانی

در این سه ماه میانی مادر کمی راحت‌تر از سه ماه ابتدایی خواهد بود. غذا خوردن مادر در این دوران بهبود بخشیده می‌شود. از این رو مادر و جنین هر دو افزایش وزن را خواهند داشت.

مراقبت بارداری هفته به هفته

مادر می‌تواند به پیاده روی آرام و حرکات ورزشی سبک مخصوص دوران بارداری بپردازد. البته بنا به شرایط‌ مختلف برای مادران متفاوت است و بهتر است از پزشک متخصص در این مورد نیز سوال شود.

 • افزایش وزن به صورت تدریجی
 • تغییر عادات غذایی و بهتر شدن اشتها
 • کم شدن حالت تهوع و سرگیجه
 • تغییر رنگ در نوک سینه‌ها
 • تکرر ادرار
 • ابتلا به یبوست
مطلب پیشنهادی
افسردگی پس از زایمان با 15 نشانه + علت و درمان موثر

اندام‌های جنین در 12 هفته ابتدایی

 • سفت شدن استخوان‌ها
 • سفت شدن غضروف‌ها
 • تکامل اسکلت
 • ایجاد توانایی شنیدن برای جنین

تغذیه و مراقبت در 12 هفته میانی

جنین کم کم در بارداری هفته به هفته شروع به تکامل می‌کند و اندام‌های حیاتی آن شروع به رشد و تکامل یافتن خواهند داشت. از این جهت مادر بهتر است تغذیه مناسب و متعادل در این دوران را داشته باشد تا به جنین ویتامین‌ها و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد برسد.

12 هفته سوم بارداری

در این دوران مادران می‌توانند کمی راحت‌تر از سابق باشند. البته کمی خواب‌آلودتر از سابق ممکن است باشند. این موضوع به دلیل بالا رفتن وزن و صرف شدن انرژی بیشتر برای رشد جنین اتفاق می‌افتد که البته مادران نباید با این حس مقابله کنند و بهتر است استراحت کافی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه از بارداری خارج از رحم باید دانسته شود + روش های درمان

از طرفی هم اگر خود را برای زایمان طبیعی آماده می‌کنند بهتر است روزانه پیاده روی منظی داشته باشند. یعنی روزانه به صورت آرام پیاده روی هایی به مدت 20 دقیقه و در 3 مقطع انجام شود بهتر است.

این مدت شامل هفته 28 الی 40 می شود که بر اساس تکامل جنین در مادران مختلف است. بدن مادر وزن بیشتری خواهد داشت و در اغلب موارد پاها و دست‌ها کمی پف خواهد کرد.

حالت های مادر در 12 هفته پایانی

این مدت مادر افزایش وزن چشمگیری را خواهد داشت. برای کنترل وزن بهتر است از مصرف متعادل غذاها در کنار فعالیت بدنی مناسب این دوران طبق صلاحدید پزشک کمک گرفته شود. حالاتی که ممکن است در این دوران مادر تجربه کند شامل موارد زیر می‌شود.

 • سوزش سر دل و معده
 • پف کردن دست و پاها و صورت
 • افزایش وزن و تغییر فرم بدن که شامل بزرگ شدن شکم می‌شود

اندام‌های جنین در 12 هفته پایانی

جنین در ابتدای این دوره وزنی حدود یک کیلو گرم خواهد داشت. شانس زنده ماندن جنین بعد از رسیدن ه این دوره 90 درصد به شمار می‌رود. این یعنی دیگر مادر نباید نگران از دست دادن جنین باشد اما باید مراقبت‌ها لازم را داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
همه چیز درباره ی افسردگی دوران بارداری + خطرات ناشی از آن

جنین در این دوره از بارداری هفته به هفته وزنی بین 1 تا 3 کیلوگرم و حتی بیشتر را خواهد داشت و قد آن به حدود 48 سانتیمتر می‌رسد. اندام های این کوچولوی نیم متری در این سه ماه پایانی شروع به تکامل یافتن می‌کند که این اندام‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

 • کامل شدن پوست
 • کامل شدن اثر انگشت و ناخن
 • پیدایش کامل سلول‌های عصبی برای جنین و تکامل مغز جنین
 • پیدایش کامل موها و رشد آنها در کل بدن جنین
 • تکامل کامل بدن

تغذیه و مراقبت در 12 هفته پایانی

مادران در این دوران طبق باورهای قدیمی ممکن است به اندازه دو نفر غذا مصرف کنند که این کار نه تنها درست نیست بلکه ممکن است انرژی بیشتر بدن صرف هضم کردن غذا شود تا اینکه به رشد و نمو سالم جنین بپردازد.

تغذیه بارداری هفته به هفته

برای این منظور بهتر است مادران از وعده های غذایی به صورت مکرر با مقدار کم استفاده کنند. با این روش علاوه بر اینکه جلوی گرسنگی آنها گرفته می‌شود، سبب تامین انرژی مورد نیاز و حفظ تناسب اندام بعد از زایمان نیز خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
لکه بینی در بارداری چه دلایلی دارد؟ پیشگیری از بروز آن

در این دوران بهتر است از انواع مغزها به صورت اعتدال برای میان وعده مصرف شود و از خوردن غذاهای شور و چرب که سبب بالا رفتن فشار خون و پف کردن بیشتر آنها می‌شود پرهیز کنند.

البته که بهتر است برای مراقبت بیشتر از یک پزشک متخصص کمک گرفته شود اما برخی نکات همگانی است و باید اکثر خانم‌ها با دانستن آن موارد به سلامت خود و جنین کمک کنند.

سخن پایانی

مادران بهتر است با مدیریت استرس برای بارداری هفته به هفته خود برنامه‌های منظمی را تدارک ببینند. از این جهت نوزادی سالم و بدنی سلامت را برای خود خواهند داشت. البته علائمی که برای هر مادری بروز داده می‌شود ممکن است با مادر دیگر متفاوت باش و این مورد به موارد وراثتی، عادات غذایی و سبک زندگی مربوط می‌شود.