با گرفتگی بینی چه کنیم

با گرفتگی بینی چه کنیم ؟ برای بهبود وضعیت تنفس چه کاری می‌توان کرد؟ گاهی بنا به دلایل مختلف ممکن است گرفتگی بینی ایجاد شود. برای از بین بردن گرفتگی اذیت کننده بینی روش‌های در دسترسی وجود دارد که در ادامه متن به طور کامل آنها را ارائه کرده‌ایم.

با گرفتگی بینی چه کنیم

کیپ شدن بینی می‌تواند بر اثر دلایل مختلفی ایجاد شود. گاهی این دلایل با عناوین زیر ممکن است فرد را تحت تاثیر قرار دهند.

 • التهاب و تورم سینوسی
 • ایجاد التهاب در مسیرهای سینوسی
 • ابتلا به سرماخوردگی
 • آنفولانزا
 • آلرژی و حساسیت‌های فصلی
 • مشکلات فیزیکی بینی مانند انحراف بینی یا پولیپ بینی

این موارد در ایجاد گرفتگی بینی بسیار موثر هستند. از آنجایی که راهکارهای درمانی طبیعی بسیاری در این زمینه وجود دارد می‌توان به کمک آنها منجر به بهبود و از بین رفتن گرفتگی بینی شد.

راه برای اینکه با گرفتگی بینی چه کنیم

برای درمان با گرفتگی بینی چه کنیم

لازم نیست نگران سهل شدن تنفس در صورت گرفتگی بینی شد. اینکه با گرفتگی بینی چه کنیم سوال بی جوابی نیست و امروزه راهکارهای کنترل کننده و بهبود بخش بسیاری برایش پیدا شده است.

مطلب پیشنهادی
سینوزیت بر اثر چه عواملی ایجاد می شود؟ راه‌های درمان آن کدامند؟

در ادامه متن راهکارهای بسیار موثری را ارائه خواهیم کرد که به درمان و بهبود کیپ بودن بینی، تنها با لوازم در دسترس می‌تواند کمک شایانی برساند.

 • درمان‌های خانگی برای اینکه بدانیم با گرفتگی بینی چه کنیم

 1. بهتر است حتما به صورت آرام بینی را تمیز با آب ولرم شست و شو داده و راهکارهای ارائه شده را پیش گرفت.
 2. استفاده از دستگاه بخور در محیط بسته می‌تواند به طور چشمگیری به بهبود گرفتگی بینی کمک کند. برای تاثیر بهتر می‌توان از اکالیپتوس یا رزماری نیز استفاده کرد و یا حمام گرم گرفت.
 3. اگر آبریزش بینی بر اثر حساسیت نباشد، بهتر است از فلفل در مواد غذایی به ویژه سوپ گرم برای بهبود گرفتگی بینی استفاده کرد.
 4. ماساژ دادن سینوس‌ها به آرامی با حرکات چرخشی موجب بهبود و از بین رفتن احتقان بینی خواهد شد.
 5. استفاده از کمپرس آب گرم به وسیله حوله یا کیسه آب گرم روی بینی و اطراف سینوس‌ها کمک به باز کردن سوراخ‌های بینی خواه کرد.
 6. استفاده از آب گرم و دوش آب گرم برای شست و شو که استفاده از اکالیپتوس در یک کاسه آب جوش و بخار شدن آن در حمام تاثیر به سزایی خواهد داشت.
 7. بهترین کار برای اینکه بدانیم با گرفتگی بینی چه کنیم کمک گرفتن از ترکیب آب و نمک برای شست و شوی بینی است. محلولی از یک فنجان آب و یک قاشق چایخوری نمک تهیه کرده و در از طریق بینی آنرا به داخل باید کشید. سپس بینی را شست و شو داد.
 8. ترکیب عسل، زنجبیل و سرکه با آب ولرم می‌تواند به عنوان یک خوراکی کاملا موثر باشد.
مطلب پیشنهادی
درمان سرفه خشک تنها با 11 راهکار سریع + علت ایجاد آن

بهترین راه برای اینکه بدانیم با گرفتگی بینی چه کنیم

 • درمان‌های دارویی برای اینکه بدانیم با گرفتگی بینی چه کنیم

 1. قطره شست و شو دهنده‌های بینی
 2. مصرف قرص‌های با ترکیبات آنتی هیستامینی مانند لوراتادین
 3. اسپری بینی نازوفیت برای از بین بردن التهابات بینی

سخن پایانی

راهکارهای مناسبی برای بهبود گرفتگی بینی در این متن ارائه شد که عوارضی برای افراد به دنبال ندارند اما به تدریج و به صورت قطعی می‌توانند به بهبود کیپ بودن بینی کمک کنند. اینکه با گرفتگی بینی چه کنیم راهکار طبیعی و دارویی را شامل می‌شود که بهتر است برای درمان دارویی حتما از پزشک متخصص کمک گرفته شود.