درمان خلط کودکان تنها با 5 راهکار ساده و در دسترس

- تبلیغات -

درمان خلط کودکان در دوران سرماخوردگی و حتی بعد از آن دغدغه‌ای آشنا برای تمام مادران است. راهکارهای درمانی به کمک دارو به بهبود آن می‌انجامد، اما گاهی نیاز است تا به کمک روش‌های خانگی و درمان طبیعی به بهبود و بهبود ترشحات گلو منجر شد. در ادامه متن به طور کامل راه بهبود و کنترل آن نیز ارائه شده است.

 

 

درمان خلط کودکان با روش‌های در دسترس

وجود خلط به عنوان یک ماده لزج و چسبنده در انتهای گلو می‌تواند بسیاری از والدین را نگران کودکان نگه دارد. از آنجایی که غشاهای مخاطی به عنوان ماده‌ای محافظت کننده از سیستم تنفسی از خلط استفاده می‌کنند، ممکن است تا زمان طولانی حتی بعد از سرماخوردگی نیز ترشح شوند.

 

درمان خلط کودکان در خانه

 

عواملی از جمله عفونت سینه، ویروس، آلرژی، گرد و غبار در ایجاد این ترشحات بسیار موثر هستند. به دلیل آنکه انتهای گلو این مایعات وجود دارند در صورت تنفس گرد و غبار تشدید خواهد شد. در اینجا راهکارهای مناسبی برای درمان خلط کودکان ارائه خواهیم کرد که تاثیر به سزایی در بهبود آن خواهند داشت.

استفاده از دستگاه بخور برای درمان خلط کودکان

مرطوب نگه داشتن محیط داخل منزل به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند در بهبود سرماخوردگی و درمان خلط کودکان موثر باشد. برای این منظور کافی است دستگاه بخور و یا به کمک یک کتری آب گرم منزل را مرطوب نگه داشت.

 

استفاده از آب نمک

ترکیب آب و نمک می‌تواند برای از بین بردن بسیاری از علائم عفونی و باکتری‌ها موثر باشد. از این رو بهتر است محلولی از آب و نمک را تهیه کرده و روزانه سه مرتبه با فواصل زمانی مختلف کودک آنرا غرغره کند.

 

 

شربت خانگی برای درمان خلط کودکان

برای تهیه شربت خانگی کافی است یک عدد شلغم بزرگ را درونش را خالی کرده و مقداری عسل در آن بریزید. ظرف آب جوش را روی حرارت قرار داده و استکان را درون آن قرار دهید. سپس شلغم را روی استکان بگذارید.

مدت زمانی حدود 1 الی 1 ساعت و نیم طول می‌کشد تا عصاره شلغم با عسل ترکیب شود. سپس می‌توان برای درمان خلط کودکان هر 6 ساعت یکبار از این شربت به کودک داد.

 

شیر گرم و ولرم

نوشیدن شیر گرم برای درمان خلط کودکان بسیار موثر است و می‌تواند بدن کودک را که در طی سرماخوردگی ضعیف شده است، تقویت کند. بهتر است شیر را حتما جوشانده و برای طعم دار شدن تاثیر بیشتر از عسل استفاده کرد.

 

درمان خلط کودکان با لبنیات گرم

 

خوراکی‌های موثر برای درمان خلط کودکان

برخی مواد خوراکی هستند که به دلیل ترکیبات آنتی باکتریایی که دارند، در بهبود و درمان خلط کودکان بسیار موثر واقع می‌شوند. مصرف متعادل از آنها می‌تواند علاوه بر اینکه موجب بهبود آن می‌شود، سبب بالا بردن سیستم ایمنی بدن آنها نیز شود. این مواد خوراکی شامل موارد زیر می‌شوند.

  • میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C مانند انار، انواع توت تازه و خشک، پرتقال و …
  • سیر
  • عسل
  • شیرین بیان
  • ویتامین D و منابع آن
  • فلفل

 

 

سخن پایانی

بهترین راهکار در کنار درمان دارویی سرماخوردگی و آثار آن استفاده از راهکارهای طبیعی است. برای درمان خلط کودکان در صورت بهبود نیافتن حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد و مصرف داروها را به موقع انجام داد. در این متن نیز 5 راهکار کمکی ارائه شد که بهترین تاثیر گذاری را برای کودکان در بر خواهند داشت.