ترنجبین و تمام خواص آن بر زیبایی، درمان یبوست و زردی نوزاد

- تبلیغات -

ترنجبین یا ترنگبین حاوی خاصیت های زیادی برای سلامتی است. این ماده غذایی پر خاصیت، از گیاه خارشتر گرفته می‌شود. مایعی شیرین که به عنوان خوراکی صمغ مانند گیاه خارشتر به شمار می‌رود، از ترشح آن بر گیاه خارشتر حاصل می‌شود. گیاه خارشتر در مناطق گرمی مانند خراسان، یزد و گرجستان کشت می‌شود.

 

ترنجبین چه مواد معدنی و مغذی دارد؟

از آنجایی که این ماده شیرین است، می‌توان دریافت که حاوی مقدار زیادی ترکیبات قندی است. ترکیباتی از جمله ساکاروز، گلوکز، تری‌ساکارید، تانن و فروکتوز را شامل می‌شود. ترنگبین طبعی گرم و مرطوب دارد که همراه با آب به راحتی خیسانده و حل می شود که بسیار راحت می‌توان از آن  مصرف کرد.

 

خاصیت و فواید بی‌شمار ترنجبین

ترنگبین به عنوان یک ماده ملین و مسهل به کار برده می‌شود. اگر از آن به مقدار متعادل و کم مصرف شود، موجب ملین شدن دستگاه گوارش شده و در صورت مصرف زیاد سبب ایجاد اسهال می‌شود. برای بهره‌مند شدن از ترنگبین می‌توان 50 گرم از آنرا در یک لیوان آب گرم خیساند و پس از  خنک شدن ورد کردن از صافی از آن استفاده کرد. ترنگبین بسیار مفید برای درمان برخی از بیماری ها، مانند رماتیسم و بواسیر به شمار می رود.

در طب سنتی ایرانی بر مصرف ترنگبین برای درمان بسیاری از بیماریها تاکید شده است. برای از بین بردن نفخ معده و صدای شکم از آن می‌توان بهره‌مند شد. همینطور از جوشانده آن به همراه فلوس برای درمان و از بین بردن عفونت بدن نیز می‌توان استفاده کرد.

 

 

بهبود عملکرد دستگاه گوارش و درمان یبوست

استفاده از مایع لزج و چسبناک بدست آمده پس از خیساندن ترنجبین در آب جوش، برای درمان یبوست بسیار موثر است. این مایع به روان شدن عمل دفع کمک کرده و به تسهیل در انجام اجابت مزاج منجر می‌شود.

بهبود سرفه خشک و گلودرد

به عنوان تسکین دهنده‌ای قوی برای درد سینه و سرفه های خشک می‌توان از ترنگبین استفاده کرد. در کنار این موارد از احساس خشکی و عطش نیز جلوگیری خواهد کرد. تحقیقات نشان دهنده این است که تا حدودی به از بین بردن عفونت های دوران سرماخوردگی نیز کمک می‌کند. در بسیاری موارد ترنگبین می تواند به درمان تب و در ادامه آن رفع عطش کمک شایانی برساند.

ترنگبین برای زیبایی پوست و مو

ترنجبین می‌تواند به پاکسازی خون کمک کند و موجب تصفیه بهینه آن شود. با تصفیه خون پوست زیبا و شفاف می‌شود. بهتر است برای این منظور ترنجبین را با مقداری خاکشیر خیسانده و بعد مصرف کرد.درمان شوره و خارش پوست سر،  از بین رفتن لکهای پوستی، درمان کهیر و اگزما، بهبود التهابات پوستی، شفافیت و روشنی پوست پس از مصرف دوره یک هفته‌ای حاصل خواهد شد.

فواید درمانی ترنجبین برای نوزادان

به دلایل مختلف اکثر نوزادان پس از متولد شدن به یرقان (زردی) مبتلا می‌شوند. از زمان های قدیم تا به امروز در طب سنتی از ترنجبین برای درمان یرقان در نوزادان بهره میبرند. ترنگبین به عنوان یک ملین خوب و در دسترس می‌تواند دستگاه گوارش نوزادان را تخلیه و پاکسازی کند. علاوه بر آن به از بین رفتن لایه های رسوب کرده در دیواره های معده و روده نیز بسیار موثر عمل خواهد کرد. در واقع خونابه هایی که از جنینی در روده و معده نوزاد باقی مانده است با مصرف این ماده از بین می رود.

برای این کار باید نصف قاشق غذاخوری ترنجبین را در نصف پیمانه آب جوش خیساند. بعد از حل شدن در آب، آنرا از صافی رد کرده و به صورت محلولی رقیق را به نوزاد داد. با انجام این روش، خطر ابتلای نوزاد به بسیاری از بیماری های عفونی و ویروسی از بین خواهد رفت. علاوه بر آن سیستم ایمنی بدن نوزاد نیز تقویت می‌شود. البته با ترکیب مقدار خیلی کمی عرق زنجبیل به آن می‌توان موجب افزایش اشتها در نوزاد شد و علاوه بر پاکسازی معده به رشد آن نیز منجر می‌شود.

احتیاط در مصرف برای نوزادان

به دلیل غیر بهداشتی بودن جمع آوری و نگهداری از گیاه بومی خارشتر ممکن است دانه های ترنجبین کاملا پاک و تمیز نباشند. ترنگبین به دلیل اینکه چسبناک است و روی ساقه خارشتر به صورت صمغ ایجاد می‌شود، ممکن است حشرات و آلودگی های بسیاری را به خود جذب کند. از این رو این حشرات به صمغ چسبیده و روی ترشحات صمغی خارشتر مدفون می‌شوند. به همین دلیل بهتر است از نوع مرغوب و مطمئن آن که مورد تایید وزارت بهداشت و سلامت هستند، خریداری شود.

بهبود دیابت و مرض قند

از بهترین فواید ترنجبین می توان به بهبود دیابت اشاره کرد. این صمغ به شدت قند موجود در ادرار را کاهش می‌دهد و به مقدار قابل توجهی از عوارض مرض قند می‌کاهد. البته به دلیل داشتن مواد قندی در آن بهتر است کنترل شده و زیر نظر پزشک مصرف شود.

 

 

مضرات مصرف بیش از حد ترنجبین

تمام مواد خوراکی علاوه بر خواصی که برای سلامتی و تندرستی دارند، می‌توانند مضر نیز باشند. نگه داشتن حد اعتدال در مصرف خوراکی‌ها نکته بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود. استفاده از ترنجبین برای نوزادان به همراه آب قند ممکن است سبب ایجاد خطر برای سلامتی نوزاد را به همراه داشته باشد. به همین دلیل نباید بدون کنترل و سرخود از آن برای درمان زردی در نوزاد استفاده شود.

  • مضر برای افراد گرم مزاج
  • بیماران مبتلا به بواسیر، اسهال خونی، حصبه، بواسیر و آبله از خوردن آن پرهیز کنند

 

سخن پایانی

همانطور که از خواص گفته شده برای ترنجبین معلوم است، می توان برای درمان عفونت ها، ازبین بردن میکروب های بدن و یرقان از آن بهره‌مند شد. ترکیب ترنجبین با زیره به به از بین بردن صدای شکم منجر می‌شود. ترنگبین به عنوان یک ماده خوراکی شیرین با طبع گرمی که دارد، برای درمان برخی بیماریهای ناشی از خنکی و سردی بدن تاثیر به‌سزایی دارد. ترنگبین به عنوان یکی از داروهای گیاهی برای درمان انگل و کرم نیز شناخته می شود. با دانستن تمام خواص باید برای حفظ سلامتی در مصرف آن جانب اعتدال را رعایت کرد.