رژیم غذاییرژیم کاهش وزنرژیم گیاه خواری

رژیم سیب در پنج روز چگونه است؟ لاغری با رژیم سیب

رژیم سیب طراحی شده است تا لاغری و کاهش وزن را به همراه داشته باشد و در پی آن نیز خواص بسیار مفیدی را به بدن برساند. روند تنظیم شده این رژیم ادعا دارد که می‌توان با پیش گرفتن آن به کاهش وزنی حدود 3 کیلوگرم در 5 روز دست یافت. اما پیشنهاد می‌کنیم با ادامه متن همراه باشید تا بررسی کنیم روند اصلی آن چگونه است؟ چه معایب و مزایایی دارد؟ آیا برای لاغری راهی درست است یا خیر؟

سیب چه تاثیری بر بدن دارد؟

امروزه صحبت از رژیم سیب زیاد به گوش میخورد ولی اجازه دهید ابتدا با این میوه مفید آشنا شویم. سیب درختی است که تقریبا در همه جای دنیا رشد میکند. شاید ضرب المثل انگلیسی که میگوید، خوردن یک سیب در روز شما را از دکتر رفتن مصون میکند؛ شوخی به نظر بیاید ولی با خواص فراوانی که سیب دارد، این حرف چندان هم بی راه نیست.

ترکیبات سیب شامل ویتامین های C,K و B6، مواد معدنی مانند پتاسیم، مس، منگنز و منیزیم؛ همچنین حاوی موادی مانند ریبوفلاوین، فیتونوترینت، کوئرستین، اپی کاتچین، فلورزیدز و پلی فنلی و از همه مهم تر سیب حاوی مقادیر زیادی فیبر است.

مطلب پیشنهادی
لاغری با موز در سه روز + (بررسی نواقص این رژیم)

مطالب مرتبط با رژیم سیب

تاثیرات سیب بر سلامت بدن

سیب باعث افزایش ترشح شیره معده و در نتیجه افزایش هضم غذا و جذب بهتر آن توسط روده ها میشود. سیب به کم کردن کلسترول بدن کمک میکند و در نتیجه آن گرفتگی شراین کمتر خواهد شد و سلامت قلب هم تضمین میشود. سیب به پیشگیری از سرطان کمک میکند.

سیب قند بالایی دارد که سریع توسط بدن جذب میشود و ضعف و بی حالی را برطرف میکند. علاوه براین سیب ترشح بزاق را افزایش میدهد و بزاق با خاصیت آلکالی که دارد از رشد باکتری ها در دهان جلوگیری می کند؛ در نتیجه مصرف سیب باعث کاهش آسیب به دندان ها می شود.

رژیم سیب چیست

سیب از سلول های ترشح کننده دوپامین محافظت می کند، در نتیجه مصرف سیب بروز پارکینسون و آلزایمر را کاهش میدهد. سیب خاصیت ضد التهابی دارد و از بیماری های التهابی مانند آرتروز، روماتوئید و نقرس جلوگیری میکند.

مطلب پیشنهادی
رژیم فلکسترین چه معایب و مزایایی دارد؟ 6 گروه غذایی مجاز

همچنین سیب خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد که باعث خنثی کردن اثر رادیکال‌های آزاد بر چشم می‌شود و از آب‌مروارید، تباهی لکه زرد و آب سیاه جلوگیری می‌کند.

سیب سرشار از فیبر است که در درجه اول باعث هضم بهتر مواد غذایی می شود. فیبر موجود در سیب اگر به صورت منظم به بدن برسد به حرکات روان روده کمک میکند و در نتیجه از یبوست جلوگیری میکند و باعث بهبود اثرات این بیماری می شود؛ حتی در موارد خفیف میتواند یبوست را درمان کند.

علاوه بر این فیبر فراوانی که در سیب وجود دارد باعث ایجاد احساس سیری میشود و در نتیجه از پرخوری جلوگیری میکند. سیب سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد. بنابراین می توان گفت سیب با فیبر فراوان میتواند در لاغری نیز بسیار موثر باشد.

آشنایی با رژیم سیب

کسانی که به لاغر شدن در مدت زمان کوتاهی احتیاج دارند، رژیم سیب به آنان پیشنهاد میشود. این رژیم معمولا پنج تا هفت روز باید پیش گرفته شود. می توان گفت این روش لاغری یکی از رژیم های سخت محسوب میشود که میتواند مقدار زیادی از وزن شما را در زمان کمی کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی
رژیم جوپرک - آشنایی با مراحل رژیم کاهش وزن 3 هفته ای

در رژیم سیب به دلیل حجم بالای فیبر مصرف شده در روز حرکات روده ها تسهیل میشود و احساس گرسنگی کمتری به سراغ فرد می آید. در زیر وعده های غذایی صبحانه، ناهار و شام در رژیم سیب گفته شده است.

ممنوعیت‌های رژیم سیب

در این رژیم کاهش وزن لبنیاتی از جمله پنیر خامه ای، انواع پر چرب شیر و ماست، مصرف بیشتر پنیر ممنوع است.

علاوه بر این مورد منابع پروتئینی از جمله گوشت های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس ممنوع است. گزینه هایی مانند مرغ با پوست و همینطور گوشت گاو با چربی نیز ممنوع است.

در رژیم سیب نیز مانند هر رژیم سالم دیگر، مصف چربی ها و روغن تا حدودی ممنوع و گاهی محدود است. سس مایونز، انواع کره، روغن های گیاهی هیدروژنه و حتی روغن نارگیل ممنوع هستند.

نکته مهم دیگری که باید در طول این رژیم در نظر داشت، به نوشیدنی ها مربوط می شود. در این رژیم توصیه شده است بدن هیدراته نگه داشته شود؛ پس باید نوشیدنی مصرف کرد. اما گزینه هایی مانند نوشیدنی های الکلی، نوشابه های گازدار، انواع آبمیوه های مصنوعی، شیر نارگیل و مواردی از این قبیل، گزینه های نامناسبی برای تامین آب بدن هستند و در این رژیم ممنوع شده اند.

مطلب پیشنهادی
لاغری با رژيم قلیایی ؛ آلکالاین با 7 قانون برای لاغری سریع‌تر

لاغری با رژیم سیب در پنج روز

روندی که برای پنج روز این رژیم در نظر گرفته شده است، کاهش وزنی حدود سه کیلوگرم را خواهد داشت. اما بهتر است روند روز به روز این رژیم را در ادامه متن مطالعه کنید.

روز اول رژیم سیب

در روز اول رژیم سیب، صبحانه، ناهار و شام تنها سیب خورده میشود. به طور میانگین در بین افرادی که این رژیم را رعایت کرده اند، روزانه 1.5 کیلوگرم سیب استفاده شده است.

روز دوم رژیم سیب

در روز دوم این رژیم صبحانه تنها شامل سیب میشود. ناهار در این روز شامل سیب، سالاد سبزیجات به همراه آبلیمو و پنیر کم چرب است. شام هم مانند صبحانه در روز دوم تنها سیب است.

روز سوم رژیم سیب

در روز سوم رژیم سیب صبحانه کمی مفصل است که شامل سیب، یک برش نان کامل(سبوس دار) و یک تکه گوشت بدون چربی بوقلمون یا سینه مرغ کباب شده یا آبپز است. ناهار روز سوم شامل سالاد سبزیجات، دو عدد هویج و یک پیاز کوچک است. مانند روز دوم، شام در روز سوم تنها سیب را شامل میشود.

مطلب پیشنهادی
رژیم دش (Dash) چیست؟ کاهش وزن یک هفته‌ای + تنظیم فشارخون و کلسترول

روز چهارم رژیم سیب

صبحانه روز چهارم مانند روز سوم است که شامل، سیب، یک برش نان کامل(سبوس دار) و یک تکه گوشت بدون چربی بوقلمون یا سینه مرغ کباب شده یا آبپز است. ناهار در روز چهارم شامل یک عدد سیب، سبزیجات پخته به جز سیب زمینی و 200 گرم تن ماهی همراه آب لیمو است. شام در روز چهارم شامل شیر به همراه غلات صبحانه و سیب است.

روز پنجم رژیم سیب

در روز پنجم صبحانه شامل یک عدد سیب، تخم مرغ پخته و یک برش نان سبوس دار است و ناهار هم شامل سیب، سالاد سبزیجات و 200 گرم گوشت بدون چربی مانند گوشت مرغ است. برای شام هم در روز پنجم سیب خورده می شود.

مزایای رژیم سیب چیست؟

مزایای رژیم سیب
  • یکی از مزایای این رژیم این است که سیب ارزان است و در همه جا یافت میشود.
  • از آنجایی که سیب مواد مغذی فراوانی دارد، رژیم سیب باعث ضعف بدنی و سوء تغذیه نمی شود.
  • سیب حاوی فیبر زیادی است که باعث تسهیل حرکت روده ها میشود؛ بنابراین رژیم سیب برخلاف بسیاری از رژیم ها باعث پیشگیری از یبوست میشود.
  • در رژیم سیب، گوشت کمی مصرف میشود و چربی ها نیز در این رژیم جایی ندارد؛ بنابراین این روند برای لاغری را میتوان یک رژیم سالم دانست.
  • در طول این رژیم هیچ کدام از وعده های غذایی حذف نشده اند که می تواند به پیشگیری از گرسنگی در طول روند لاغری بیانجامد.
مطلب پیشنهادی
رژیم زون چه روندی دارد؟ معایب و مزایای این روش کاهش وزن

رژیم سیب چه معایبی دارد؟

رژیم سیب مزایای زیادی دارد ولی در عین حال از معایبی هم برخوردار است. در این رژیم چون چربی ها به مقدار کم وجود دارند، ممکن است مقدار چربی در بدن کاهش پیدا کند. در پی این موضوع جذب ویتامین های محلول در چربی نیز کاهش خواهد یافت.

رژیم سیب به دلیل فیبر بالا ممکن است اسهال را برای فرد ایجاد کند و بدن دهیدراته (بی آب) شود. برای پیشگیری از این امر بهتر است در طول مدت این رژیم، آب بسیار نوشیده شود.

مواردی همچون خسته کننده بودن روند رژیم به دلیل مصرف بیشتر یک ماده غذایی، عصبی شدن در صورت تحرک بالا و کالری دریافتی کم ناشی از این رژیم، گاهی بی حالی و ضعف نیز از دیگر معایبی هستند که این رژیم ممکن است به همراه داشته باشد.

مطالب مرتبط با رژیم سیب

مطلب پیشنهادی
5 سوپرفود عالی برای کاهش وزن سریعتر را بشناسید

سخن پایانی

در پایان باید عرض کنم که رژیم سیب نسبت به دیگر رژیم ها تاثیر خوبی در لاغری در مدت زمان کم دارد و به دلیل داشتن مواد مغذی موجود در سیب بدن دچار ضعف و بی حالی نمیشود. در طول مدت رژیم سیب مصرف آب باید جدی گرفته شود تا بدن دچار کم آبی نشود. در رژیم سیب میتوان از اشکال دیگر سیب مانند آب سیب طبیعی و سیب خشک به همراه نوشیدنی ها هم می شود بهره برد.

به طور کلی رژیم هایی که تک مغذی هستند و در آن تنها یک ماده غذایی مصرف می شوند برای بدن مضر هستند به خصوص اگر زمان زیادی این رژیم رعایت شود ولی رژیم سیب، تنها از سیب تشکیل نمیشود و در کنار آن مواد دیگری هم وجود دارد تا بدن به مواد مغذی مورد نیاز خود دست پیدا کند.

حمیرا باجلان

حمیرا باجلان هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *